Şimdi Ara

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik / pasta cila ]... (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
4.388
Cevap
62
Favori
907.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar passata turtle wax ice cila aldım. Ama bir sorum olacak...

Aracı fırçayla yıkatmasakta bir kere fırçayla yıkatmıştık ve tahmin edersiniz fırça arabayı çizdi... Bu çizikleri sanayide gidermek için boyacıyım diye geçinen usta bir şey sürmüş ve çiziğin etrafı buğulu bir görünüm almıştı.

Geçen sene bu ay vw servisinde cila yapıldı ve giderilmişti o matlık.Ama şimdi dikkatli bakınca farekediliyor. Arabanın hemen yanında olmanız gerekiyor görmek için. Ama bildiğiniz mat pudralı gibi bir görünüm var boyada sorun yok... Bunun üzerine 2 kere cila yaptım parlıyor kaygan hissediliyor ama cilanın altı yine hafif buğulu gibi görünüyor...

Bunu kendim gidermek istiyorum yaklaşık 20 cm çaplı bir bölgede istediğim gibi ilk günkü haline getirmeye çalışacağım...Bunun için bana neler lazım? Pasta yeterli mi? Cila var ilk başta söylediğim gibi..

Bu yeni passatların dışına nasıl davranılır bundan iyi anlayan birinin önerilerini bekliyorum.

Renk önemliyse mocca antrasit. Sedefli yani...

Teşekkürler.

• quote:

Orjinalden alıntı: freestyle_

Arkadaşlar passata turtle wax ice cila aldım. Ama bir sorum olacak...

Aracı fırçayla yıkatmasakta bir kere fırçayla yıkatmıştık ve tahmin edersiniz fırça arabayı çizdi... Bu çizikleri sanayide gidermek için boyacıyım diye geçinen usta bir şey sürmüş ve çiziğin etrafı buğulu bir görünüm almıştı.

Geçen sene bu ay vw servisinde cila yapıldı ve giderilmişti o matlık.Ama şimdi dikkatli bakınca farekediliyor. Arabanın hemen yanında olmanız gerekiyor görmek için. Ama bildiğiniz mat pudralı gibi bir görünüm var boyada sorun yok... Bunun üzerine 2 kere cila yaptım parlıyor kaygan hissediliyor ama cilanın altı yine hafif buğulu gibi görünüyor...

Bunu kendim gidermek istiyorum yaklaşık 20 cm çaplı bir bölgede istediğim gibi ilk günkü haline getirmeye çalışacağım...Bunun için bana neler lazım? Pasta yeterli mi? Cila var ilk başta söylediğim gibi..

Bu yeni passatların dışına nasıl davranılır bundan iyi anlayan birinin önerilerini bekliyorum.

Renk önemliyse mocca antrasit. Sedefli yani...

Teşekkürler.

Meguiars ürünlerinde ScratchX denen bir ürün var, bölgesel sorunlarda çok çok iyi, elle uygulamaya uygun, sizin bahsettiğiniz durum sert bir aşındırıcı sonrası kalan ince buğu (marring), sünger pedle bu dediğim ürünle o bölgede parlatma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Alternatif olarak sert olmayan (heavy cut olmayan) hafif aşındırıcı bir başka ürün de işinizi görür.

Cila yapıldığını söylemişsiniz. Cila o matlığı almaz, abrasive özellikte bir ürün lazım.

Ya da işini iyi bilen bir yerde polisaj makinesi ile kolayca hallolacak bir durum.

• quote:

Orjinalden alıntı: noname64

meraba arkadaşlar....benim arabamın ön kaputunda güneş lekesi var.. bunu kendim halledebilirmiyim yada boyacıya mı götürmem lazım..yardımcı olursanız sevinirim......teşekkürler.....metalik boya sax mavi

Güneş lekesi derken oksidasyon mu? Boya üzerinde bulunan vernik (clear coat) mi hasar görmüş?

Yani şuna benzer bir şeyse tek çare boyahane...

...[ BOYA KORUMA / İÇ-DIŞ temizlik /  pasta cila ]...

Yok, böyle değil ise foto görmek çok işe yarar....

Selamlar

• quote:

Meguiars ürünlerinde ScratchX denen bir ürün var, bölgesel sorunlarda çok çok iyi, elle uygulamaya uygun, sizin bahsettiğiniz durum sert bir aşındırıcı sonrası kalan ince buğu (marring), sünger pedle bu dediğim ürünle o bölgede parlatma işlemini kolayca yapabilirsiniz. Alternatif olarak sert olmayan (heavy cut olmayan) hafif aşındırıcı bir başka ürün de işinizi görür.

Cila yapıldığını söylemişsiniz. Cila o matlığı almaz, abrasive özellikte bir ürün lazım.

Ya da işini iyi bilen bir yerde polisaj makinesi ile kolayca hallolacak bir durum.

Hocam bu scratch x i nerden alabilirim?
    Kendi sitesinde yok...

Aynı ayarda marka vererek önerebileceğiniz başka ürünler var mı? Arabaya gözüm kapalı sürerim dediğiniz.

edit: Bu işi mi görür mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi freestyle_ -- 15 Ocak 2009; 18:51:08 >

• quote:

quote:

Kendi sitesinde yok...

Aynı ayarda marka vererek önerebileceğiniz başka ürünler var mı? Arabaya gözüm kapalı sürerim dediğiniz.

Bu waxtır, bizim bahsettiğimiz anlamda çizikleri gidermede işe yaramaz. Zira aşındırıcı özelliği yok. Bu ürün ince çiziklerin içini doldurur, kalıcı değildir. Senin ihtiyacın olan hafif derecede aşındırıcı üründür. Zaten profesyonel boya koruma ve parlatma işlemlerinde önce ince aşındırıcı polishlerle kılcallar giderilir sonra koruyucu tabaka çekilir (wax ya da sealant).

ScratchX'i buradan alabilirsin, ben buradan aldım, yıllarca kullanırsın.

http://www.performancemotorcare.com/acatalog/Meguiar_s_ScratchX.html

Ama benzer şekilde ince çizik ve hare giderici özelliğ sahip ürünler de işe yarar. Belki biraz daha fazla kol gücü gerektirir ama iş görürüler.

http://www.hepsiburada.com/turtle-wax-guclu-cizik-gidericiyenileyici-cila-094027/productDetails.aspx?categoryid=253404&productid=otm094027

Bu ürünleri süngerle ya da mikrofiber bezle. Yapı marketlerde elle uygulama için yuvarlak pasta cila süngerleri ve mikrofiber bez satılıyor makul fiyata....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 15 Ocak 2009; 19:38:15 >

• quote:

Orjinalden alıntı: irf@n

quote:

quote:

Kendi sitesinde yok...

Bu waxtır, bizim bahsettiğimiz anlamda çizikleri gidermede işe yaramaz. Zira aşındırıcı özelliği yok. Bu ürün ince çiziklerin içini doldurur, kalıcı değildir. Senin ihtiyacın olan hafif derecede aşındırıcı üründür. Zaten profesyonel boya koruma ve parlatma işlemlerinde önce ince aşındırıcı polishlerle kılcallar giderilir sonra koruyucu tabaka çekilir (wax ya da sealant).

ScratchX'i buradan alabilirsin, ben buradan aldım, yıllarca kullanırsın.

http://www.performancemotorcare.com/acatalog/Meguiar_s_ScratchX.html

Ama benzer şekilde ince çizik ve hare giderici özelliğ sahip ürünler de işe yarar. Belki biraz daha fazla kol gücü gerektirir ama iş görürüler.

http://www.hepsiburada.com/turtle-wax-guclu-cizik-gidericiyenileyici-cila-094027/productDetails.aspx?categoryid=253404&productid=otm094027

Bu ürünleri süngerle ya da mikrofiber bezle. Yapı marketlerde elle uygulama için yuvarlak pasta cila süngerleri ve mikrofiber bez satılıyor makul fiyata....

Hocam Uluslararası alışverişe geçemedim daha... Turtle wax yorumlarıda pek iç açıcı gelmedi... En iyisi işi bilen bir yere götürmek galiba. ScratchX yalan oldu. Oysa söylediklerinize tam istediğim şeye benziyordu. Yine boyacı kaportacılara kalacağız..

• O siteden yıllardır alışveriş yaparım, arkadaşlar da yapar, sorun yaşayanı duymadım. Ama elbette son karar senin

ScratchX adlı ürünü Meguiars Türkiye'den de sorabilirsin, zira gerçekten iyi bir üründür...

http://www.meguiars.com.tr/index.php?_room=8&_subRoom=22

http://www.meguiars.com.tr/index.php?_room=8&_subRoom=19

Bu alttaki klipte ürünün nasıl uygulanacağı anlatılıyor...

http://video.google.com/videoplay?docid=6561779259119696224

• dostlar selam 2. el 2007 model honda civic aldım geçen ay, araç ilk alındığında boya koruma yapılmış ondan sonra işlem yapılmamış, ben kendim ürünleri alarak önce boyada temizlik sonrada koruma yapmak istiyorum genelde sonax ürünleri kullanıyordum eski araçlarımda, hangi ürünleri hangi sırayla uygulamam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim saygılar
  • quote:

Orjinalden alıntı: blackeagle76

dostlar selam 2. el 2007 model honda civic aldım geçen ay, araç ilk alındığında boya koruma yapılmış ondan sonra işlem yapılmamış, ben kendim ürünleri alarak önce boyada temizlik sonrada koruma yapmak istiyorum genelde sonax ürünleri kullanıyordum eski araçlarımda, hangi ürünleri hangi sırayla uygulamam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim saygılar

öncelikle otomobilin hayırlı uğurlu olsun güzel secim kazasız belasıs keyifle kullanman dileğiyle

aracının ilk günkü temiz ve parlak olması için öncelikle dıştan başlayalım

1-aracını detaylı olarak Nx t G eneration C a r Wash meguiars oto şampuanıyla yıka daha sonra kurula

2-aracının kapartasında zift vb. benzer leke kir varsa onlarıda G old Class
    B ug a nd Ta r Remover
    (B öcek ve Zif t Kalı ntı s ı Temizleyici) meguiars ile cıkart

3-aracının boyasında zamanla kir oluşur gözle görülmez ancak voyanın üstünde elini gezdirdiğinde bazı yerlerde bütür vardır onları cıkartmak ve aracın boyasını işleme hazırlamak icin yine meguiars nin Q uik Clay D etailing System
    (B oyalı Yüzey Temizleme Setini kullan hamur şeklinde olan

4-eğerki aracın boyasında ince cizikler varsa onlarıda el ile veya polisaj makinesiyle meguiars nin
    ScratchX
    (İnce Çizik ve Leke Çıkarıcı) ürünüyle gidere bilirsin

eğer boyanda cizikler cak az ve sadece 5. maddedeki gibi ise 4. uygulamaya gerek yok

5-aracın boyasını temizledikten sonra güneş almayan rüzgar toz vb. olumsuzlukların olmadığı kapalı bir ortamda aracına el ile veya polisaj makinesiyle meguiars nin pasta cila kremini uygula o zamanla oluşan toz ve sürtünmeden kaynaklanan cizikleri giderir ve boyanın parlak berrak ve derinliğini arttırır

6-tüm bu uygulamaları yaptıktan sonra aracının parlaklığını koruması için meguiars nin
    Nxt Generation Tech Wax
    (Boya Koruyucu Wax) ürününü kullanarak boya bakımı cila ve koruma işini tamamlamış olursun.

eğerki boyada taş vb. izler varsa aracına uygun boya kalemleri ile o noktaları kapatabilir ve polisaj makinesi ile o bölgeyi eski haline getirebilirsin bu uygulamayı 3. maddeden sonra yapmalısın eğer boyada var ise tabi bu tür cizikler

birde şu var eğerki boyadaki cizik verniği gecmiş ise onu hiçbir ürün kapatamıyor rütuş olması gerekiyor o kalemler cok işe yarıyor o konuda...

bu yukardaki işlemler ortalama 3-4 saat sürer onuda ekleyeyim

alıcağın malzmelerde sadece bakım ürünleri 300tl civarı olur berzler uygulama süngerleri dahil. ancak yılda 2-3 defa yapsan bile en az 2 yıl yeter sana bir boya koruma sadece 300 tl den başlıyor polisaj makinasıda alırsan oda 400 tl meguiars nin

sonax ürünleride cok kalitelidir o makanında yukarda belirttiğim özellikte eşdeğer ürünleride var ancak meguiars boya bakımı onarımı cila korumada gercekten 1 numara sayılır

kolay gelsin..

• Çarşamba günü sıfır Honda civic Premium satın aldım. Araç gelirken çok kirlendiği için ertesi gün yıkatmak istedim. Yıkamacı önce bir güzel şampuanlı basınçlı su ile aracın hertafını güzelce şampaunladı. Sonra da ben daha ne oluyor demeden kaputun üzerinde fırça ile silmeye başladı, ben durdununcaya kadar zaten olan oldu kaput üzerinde fırça izlerinden oluşan çizikler görünmekteydi.Bu çizikleri gidermenin en iyi yolu (boyaya zarar vermeden) ne olabilir acaba . Bir de bulunduğum şehirde( Isparta) boya koruma yapan düzgün bir firma yok. Bunun içim Antalya'ya gitmem gerekiyor artık. Alternatif çok olduğu için sormak istiyorum, hangi firmanın hangi boya korumasını önerirsiniz. Bu boya koruma, pasta-cilanın dışında bir uygulamamıdır?Bu arada arcım siyah renklidir.Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arif32 -- 18 Ocak 2009; 2:34:40 >
  • İnce bir polishle dairesel çizikler yok edilebilir. Polishler genelde kendi içinde light, medium ve heavy olarak 3'e ayrılır. Light olanı iş görür, yapı amrketlerde bu amaca uygun ürünler var, en kötü ihtimalle hepsiburada.com gibi yerlerden de satın alabileceğiniz ürünler var.

Boya parlatma ve korumada işlemin temeli: Parlatma aşaması boya üzerinde oluşmuş hare-dairesel çiziklerin (güneş altında kolayca görülen) tamamen giderilmesi, sonrasında koruma işlemi ise wax ya da sealant benzeri ürünle boyanın dış etkenlere (toz, kir, yağmur) karşı korunmasıdır.
  • arkadaşlar konunun tamamını okuyamadım kusura bakmayın

Araca cila yapmadan önce illa pasta yapmak gerekli midir? ben üstübeç ile cila yapıyorum o kadar.yapmamam gereken, cila yaparken dikkat edeceğim şeyler neler?

Aracın koltuklarda da bazı izler var çok derin değil bunları nasıl çıkartabilirim?
    Kumaş paspaslar çamaşır makinesinde yıkanabilir mi?

yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar
  • İnce pasta-polish gibi ürünler sadece yılda bir kez ince çizik giderme için kullanılır, bu yeterlidir.

Ama cila (wax) ayda bir bile uygulanabilir, uygun bir kutu wax 2 yıl kadar gidiyor bana (ayda bir yapıyorum). Vakit meselesi...

Aracına ne verirsen onu alırsın...

Koltuktaki ve tavandaki hafif lekeler için köpük spreyler var (yapı marketten almıştım, ArmorAll marka Multi Purpose Foam adıyla), kumaşa sık, emmesini bekle, nemli bezle sil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lrfan -- 18 Ocak 2009; 13:42:51 >
  • dun meguiars b.evlere arabayı yıkatmaya gıttım.bır kere kullandıkları tum urunler meguıars,ayrıca yıkaması dıger yerlere gore daha detaylı.ancak bazı eksıklıkler de var.mesela araca ılk once basınclı su tuttuktan sonra mıkrofıber yıkama eldıvenıyle arabayı yıkamaya baslıyorlar ama tek kovayla bununla ılgılı yetkılıye cıft kovayla yıkama yapmalarının daha saglıklı olacagını soyledım.o ıse mıkrofıber eldıvende camur vb. seylerın kalmadıgını bunların kovanın dıbınde kaldıgını soyledı.sankı eldıvenı her daldırısında eldıven toza camura bulanmıyor!!bundan sonra aracı yıkayıp basınclı suyla duruladıktan sonra cekcekle suyunu kaportadan temızlemek ıstedı.ben engel oldum,bezle kurulamalarını soyledım.sıra kurulamaya geldıgınde adam bezi arabanın yıkandıgı yere atarak basınclı suyla bezı teızledı,yıkadıgı yerde arabanın tum kırı mevcuttu
    bunu zaten tum yıkamacılar yapıyor.goz yumarmıyım tabı kı yummadım.evden getırdıgım tertemız mıkrofıber bezlerımı ellerıne tutusturdum.suratıma garıp garıp baktılar
    ama guzel seyler de vardı.mesela detay yerlerı basınclı havayla kurutuyolar,lastıklere ıkı kat temızleme ve koruma atıyorlar hem de orjınal meguıars urunlerıyle.bır dahakı sefere bakırkoydekını denıycem.netıcede normal yıkamacılara gore daha detaylı ama bızım gıbı adamlar ıcın yetersız...

• Ben de aracıma yıkama sonrası silecek ya da silikon silgeç sürdürmem, temiz bir pamuklu bez ya da mikrofiber bez veririm adamlara ben. Nihayetinde ticaret işi, orada vakit nakit, senin arabanı ne kadar çabuk bitirise o kadar iyi onun için, kimse senin aracını senin kadar düşünmez.

Kova ile yıkayan varsa Grit Guard alabilir yurtdışındaki araç bakım ürünleri satan sitelerden. Yıkamada dibe çöken toz ve çamurun dipten tekrar kalkmasını önlüyor. Zira eldiveni içinde yıkarken, bir nevi anafor oluşturuyorsunuz ve o dipteki çamur kir dipten kalkıp yine eldivene geliyor.

Grit Guard

• İrfan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: mygokhan

İrfan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)

Hoşgeldin Gökhan'ım, sağolasın!

Seni de paylaşıma bekleriz
  • quote:

O siteden yıllardır alışveriş yaparım, arkadaşlar da yapar, sorun yaşayanı duymadım. Ama elbette son karar senin

ScratchX adlı ürünü Meguiars Türkiye'den de sorabilirsin, zira gerçekten iyi bir üründür...

Kendi sitesinde tam buldum dedim. Alıyordum ödeme olarak paypal geçerli sadece.

Arkadaşlar bu üründen elinde fazladan olan varsa alabilirim.

• bende tam alacakken paypal ödeme çıkmış ve iptal etmiştim. sonra bi kaç gün sonra müşteri temsilcisi arayıp eğer istiyorsanız siparişinizi telefondan alabilirim dedi, yada size yakın bir bayimizden alabilirsiniz dedi. bende bayiden alırım dedim. bi ara alacağım kısmet olursa.

quote:

quote:

O siteden yıllardır alışveriş yaparım, arkadaşlar da yapar, sorun yaşayanı duymadım. Ama elbette son karar senin

• quote:

Orjinalden alıntı: wertasd

bende tam alacakken paypal ödeme çıkmış ve iptal etmiştim. sonra bi kaç gün sonra müşteri temsilcisi arayıp eğer istiyorsanız siparişinizi telefondan alabilirim dedi, yada size yakın bir bayimizden alabilirsiniz dedi. bende bayiden alırım dedim. bi ara alacağım kısmet olursa.

quote:

quote:

Hocam almayı düşünüyorsan giiti gidiyor da meguiars satan biri var. Ona mesaj attım. Scracthx getirtip ilan açabileceğini söyledi. 500 e yakın görüş belirtilmiş 3 olumsuz yorumu var. Yani gayet güvenilir biri...

butcher911 kullanıcı adı... İstersen iletişime geç ...

• 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.