Şimdi Ara

Bosch mu?Arçelik mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10
Cevap
0
Favori
107.065
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Belki bu nasil bir soru diyebilirsiniz. Ancak nişanlımla bu iki marka arasinda kaldik. Buzdolabi,çamaşır makinasi ve bulasik makinasını alacagiz. Fiyat ve performans, kalite, servis ağı ve servis ucretlendirmesi olarak baktiginizda bu iki marka arasında hangi markayi tercih edersiniz. Onerebilecegiz urunler, nakite indirim yapacak mağazalar varmidir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Iyi arastirin hocam illa hepsini bir markadan almayin

• arçeliğin no frost buzdolapları fena değil ama çamaşır ve bulaşık mak. için almayın derim birde ocaklı fırınları fena değil ama bosch un gerisinde kalıyor boschunda no frost buzdolaplarında xl ve xxl modelleri ital ve kaliteli haricindeki low frost hariç dolaplarını önermem bulaşık ve çamaşır mak kalitelidir bosch ta
  • quote:

Orijinalden alıntı: mycafem

Belki bu nasil bir soru diyebilirsiniz. Ancak nişanlımla bu iki marka arasinda kaldik. Buzdolabi,çamaşır makinasi ve bulasik makinasını alacagiz. Fiyat ve performans, kalite, servis ağı ve servis ucretlendirmesi olarak baktiginizda bu iki marka arasında hangi markayi tercih edersiniz. Onerebilecegiz urunler, nakite indirim yapacak mağazalar varmidir?

Merhaba;
    Sayenizde nişanlı olduğum günler geldi aklıma, teşekkür ederim:)) Bu sorduğunuz soru o günlerde benimde kafamda uzunca bir süre dolaştı durdu. Çok normal bir soru esasında sorduğunuz, çünkü güzel ülkemizde beyaz eşya konusunda en çok tercih edilen ilk 2 markadan bahsediyorsunuz. Ben bu sorunun cevabını; hem bayileri gezip kendi izlenimlerimle, hem beyaz eşya servisinde çalışan bazı tanıdıkların tavsiyeleriyle, hem de ürünleri kullanan tanıdık ve akrabalarımla konuşarak karar vermiştim. Sonuç olarak o gün için seçimim Arçelik ten yana olmuştu. Ancak sonrasında yaşadıklarım beni bu gün burada bu tavsiye yazısını gönül rahatlığı ile yazabilecek duruma getirecek tecrübeleri yaşattı. O günlerde Çamaşır makinesi olarak bir akrabamın da evinde kullandığı; Arcelik 8144 bj yi satın aldım. Bu modeli tercih etmemin sebepleri; 1400 devirde sıkma yaparken bile çok sessiz olmasıydı ve LG nin inverter motorlu çamaşır makineleriyle aynı oluşuydu. Yani ürün Arçelik markasıyla satılan bir İTHAL MALI LG üretimiydi. LG neden almadın sorusuna vereceğim yanıt halen aynı; servis kalitesine güven duymayışım olur. Çamaşır makinesini ilk birkaç ay çok memnun bir şekilde kullandık fakat sonrasında o sessiz makine gitti yerine saçma sapan sarsıntılı çalışan abuk sabuk durup yeniden çalışan bir sorun makinesine dönüştü. Uzun uğraşlar sonucu verdiğim parayı iade alıp Arçelik 8144 bj den kurtuldum. Çareyi bu forumda üye candoğan62 bey in önerdiği Bosch un Almanya Üretimi olan modellerinden was 28763 TR alarak buldum. Bulaşık makinemizde Arçelik ti ama malesef onunda doğuştan problemleri vardı. Ne yaptıysak, çatal kaşık bıçak vb metal eşyalarımızı pas içinde bırakma alışkanlığından vazgeçiremedik. Sonuçta bulaşık makinesi maceramızda ücret iadesi ile son buldu. Allah razı olsun ki Candoğan62 bey bu kez bize Almanya Üretimi Bosch sms58m88 eu model bulaşık makinesini tavsiye etti. Hemen satın aldım. Bu iki Bosch markalı ürünü etrafımda en az 4-5 tanıdığıma israrla aldırdım, şimdiye kadar sıkıntı yaşayan olmadı. Anlayacağınız üzere sorduğunuz sorunun çamaşır ve bulaşık makinesi olarak cevabı 2+2=4 kadar net. Çamaşır makinesinde yakın zamanda kendime de satın almayı düşündüğüm Bosch WAY24841TR modeli--Siemens teki karşılığı olan WM12Y841TR modeli kesinlikle nokta atışı olarak tavsiye ediyorum.Bu iki model hem Almanya üretimli hemde markanın en sorunsuz modelleri. Bulaşık makinesi için malesef model belirtecek bilgim yok ancak Almanya Üretimi Bosch-Siemens bence sizi üzmez. Buzdolabı konusunda tavsiyede bulunamıyorum çünkü ebat çok ön plana çıkıyor. Hangi ölçülerde bir boşluğa göre Buzdolabı bakacağınız burada en önemli unsur. Siemens ve Bosch markalı no-frost kombi buzdolabı kullanan tanıdıklarım var. Tek şikayetleri buz kırma sesiymiş ama bu sesle yaşamaya alıştıklarını söylüyorlar. Ebatlarınızı ve dondurucu bölümün üst yada alt kısımda olma durumunu netleştirdiğinizde memnuniyetle fikirlerimi paylaşabilirim. Bu arada dondurucusu altta olan modellerin soğutucu kısımları biraz daha dar hacimli oluyor fakat buna rağmen en çok kullanılan bölümün üstte olması cidden çok büyük rahatlık.

Marka seçiminin dışında size nacizane bir kaç önerim olacak;

İki markadan hangisini seçerseniz seçin ürünleri Yetkili bir Bayi den alın. Esnaflık anlayışına dikkat edin çünkü zaman içerisinde ürünlerde sorun yaşarsanız Marka ile aranızda köprü vazifesi gören en önemli unsur bayiniz olacaktır. çağrı merkezini arayın, bizim yapabileceğimiz birşey yok diyecek bayiden mümkünse mal almayın.

Ürünlere kesinlikle EK garanti yaptırın. Ek garantinizi ürünleri aldığınız gün satın alın. Sonra almak istediğinizde süre doldu, kuş uçtu, kedi geçti vb durumlara maruz kalmayın. Ürünleri kullanmaya başlamadan çağrı merkezinden ek garantilerin sisteme kayıt edilip edilmediğini kontrol edin, arıza ile karşılaşınca firma temsilcileri size

Ürünleri alıp hemen kullanmaya başlamayacaksanız bayinize bu durumu mutlaka söyleyin. Aksi takdirde kullanmasanızda garanti süresi işlemeye başlar.

İlgili kanun gereği olarak; satın almış olduğunuz ürünlerin üretimden kaynaklı tüm sorunlarında ilk 6 Ay içerisinde Ürünün aynı modeliyle değişimine veya ödediğiniz tutarın iadesine hakkınız olduğunu unutmayın. Bu süre içerisinde oluşan sorunlarda markalar size sorunu onarım yada parça değişimiyle çözmeyi teklif eder ve diretirler. Bu diretme konusunu abartıp yeni gelecek üründe de bu tarz sorunlar çıkabilir falan diyen var, aman dikkat. Elbette bu karar size kalmış ancak unutmayı; servis onarım vb. hizmeti verildiği noktadan itibaren değişim ve ücret iadesi hakkınız ortadan kalkar. Tüketiciyi koruma yasasındaki ilgili bölüm daha koruyucu olması açısından AYIPLI MALDAN CAYMA süresini 1 AY dan 6 Ay a uzattı, bu hakkınızı gerekirse kullanın.

Umarım Mutlu ve huzurlu bir yuvanız ve iyi günlerde neşe ile kullanacağınız sağlam ve sorunsuz eşyalarınız olur...

• kardeşım ben beyaz esya kart tamırı yapıyorum senın anlıcagın butun cıhazların ıc yuzunu ıyı bılıyorum sana cok kısa bı tavsıyede bulunacam bosch ne kadar alman malıda olsa gunumuzde cınle calısmayan fırma yok gıbı bısey ılerleyen zamanlarda bosch tan aldıgın cıhaz arızalandıgı zaman tamır ettırmeye gucun yetmez hele bulasık makınaları ıcler acısı yapacagın en guzel sey bır arcelık magazasına gıdıp herseyını ordan almak ozellıkle buzdolabı cok ıyı servıs agı cok genıs ve parcaları boschla kıyaslanamayacak kadar ucuz ayrıca yerlı sermaye sana mutluluklar dılıyorum ALLAH tamamına erdırsın

• @zeuski Detaylı ve ilgili bir şekilde verdiğin cevap ve ve iyi dileklerin için teşekkür ederim kardeşim. Tavsiye ve düşüncelerini dikkate alacağım.

@karttamir Yedek parça ve servis ağı olarak bakıldığında dediklerin doğru cevabın ve iyi dileklerin için teşekkürler.

@Atl@s Çamaşır ve bulaşık makinaları için genelde herkeste öyle bir yorum var arçelik için. Teşekkürler
  • tabiki bosch biraz pahalı olabilir ama gerek yedek parça gerekse servis ağı müşteri memnuniyeti konusunda on numaradır
  • Beyler ben size kullandığım ürünlerden bahsedeyim,beyaz eşyamın hepsi Bosch. Neden mi Bosch çünkü Almanlar ın parmağı var. Makine Mühendisiyim ve Odtü den arkadaşlarım arasında Hem Bosch hem Arçelik hemde Vestel AR-GE sinde çalışan arkadaşlarım var hatta annemin akrabası arkadaşımla birlikte Arçelik AR-GE de mühendis. Bende aynı soruyu arkadaşıma sormuştum Arçelik mi Bosch mu diye. Bana sadece şu cevabı verdi 'Annemin geçen hafta çamaşır makinesi bozuldu,gittik Bosch tan aldık'
    Üzülerek söylemek istiyorum ki Yerli Markamız olmasına rağmen Arçelik hala Bosch un bir ürün üretmesini ve üretilen ürünü temin edip,kopyasını yapmakla uğraşıyormuş ve çamaşır makinesinin üst modellerini LG ye yaptırıyormuş.
    Arçelik ten bana sadece TÜRK kahve makinesini tavsiye etti ve bende satın aldım ve gerçektende mükemmel ofiste yaklaşık 2 senedir kullanıyorum.
    Servis olayına ve pahalı parça olayına gelirsek ,parçası daha ucuz ve servisi daha yaygın olan Renault veya Fiat yerine servis sayısı daha az ve parçaları daha pahalı olan Audi ye biniyorum.
    Sigara içen insanlar sigaraya verdiği paraya üzülmez ama servise 1yada 2 senede 1 defa 100tl fazla vermeyi çok görür(Hala beyaz eşyam için servis çağırmadım,tıkır tıkır çalışıyorlar)

İşin özetine gelecek olursak servis parasını çok dert etme senin hatan yoksa eğer zaten garantili ,arkadaşın dediği gibi yaptır ek garantini 7yıl hiç düşünme .
    Türk milleti cebine 2.500TL lik telefon koyup, evinde kullanacağı çamaşır ve bulaşık için bu parayı çok görür.

• kesinlikle bende de aynı problem var adamlar sıfır ürünü bozuk sattı 45 gün geçti , güya 10 gundur serviste klima gelip takmıyolar bile kesinlikle hiç gerek yok daha güzel 10 numara servis hizmeti güzel ve hızlı firmalar var paranıza yazık etmeyin 30 yıllık bosch kullanıcısı olarak sunu net söyleyebilirim daha bir daha kapımdan içeri bosch marka herhangi bir ürün giremez

• Maalesef bu soruya verilen cevapları incelediğimde teknik olarak içi boş yorumlardan ibaret olduğunu görüyorum.

Buzdolabı, Smart TV , Kurutma Makinemiz Arçelik.

Çamaşır Makinem, Bulaşık Makinem, ocak Bosch.

Sonuç: Evleneli 7 yıl oldu Arçelik marka ürünler daha tamirci yüzü görmedi. Bosch bulaşık makinem geçen sene tamirci gördü. Bosch ocağımızın en küçük gözü kendi kendine bozuldu çalışmıyor. Ama en acısı Bosch çamaşır makinesi. Bir makinede rezistans kireç tutar yanar, kilit bozulur. Ama Bosch makinesi durduk yere elektrikler gitme gelmeside olmadan Motor kartını bozdu. Bosch tan uzak durun, üstün Alman teknolojisi diyenler yüzeysel bilginiz var Alman malları eskisi gibi değil ve Bosch un planlı eskitme yapabileceğinden şüpheleniyorum. Mekanik olarak kullanılabilecek olan makineniz içindeki yazılım yüzünden size makinenin yarı parası arızası çıkarıyor. Bosch diyenler üzerindeki Bosch yazısı ve marka algısından dolayı Bosch dediklerini düşünüyorum.

Eşimde sizin gibi düşünüyordu ama artık evimden Bosch marka bir ürün içeri almayacağım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.