Şimdi Ara

Bmw 1.16i Yakit Tuketimi (?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
5.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, yaklasik 1 aydir bmw 1.16i (136hp 8 ileri otomatik) kullaniyorum, arac 800km oldu ve ortalama yakit tuketimi 11.8 gosteriyor bu da yaklasik olarak 1km de 58kurus oluyor. Istanbul da sehir ici kullandigim icin yuksek olmasini bekliyordum fakat 9.5-10 max olur diye tahmin ederken bu deger sasirtti.
    Sonucta her ne kadar istanbul ici kullansam da kopru trafigine girmiyorum ve cok sikisik saatlerde pek trafikte kalmadim. Kullanimim da genel olarak ecopro mode da ve gayet sakin.
    Kullanici yorumlari normal mod da sehir ici 8lt yaktigini soylerken boyle bir yakit tuketimi sizce neden kaynakli olabilir ?
    Bir seyi yanlis mi yapiyorum ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam araciniz daha cok yeni. Bi kac depo bitirin. Arabayi iyice taniyin. Bu tuketim düşen bir grafik izleyecektir.

• Lıkır lıkır. O değerlerin altına düşmesinin zor olduğunu düşünüyorum.
  • 10 litreyi görebilirseniZ kurban kesin

• Biraz düşecektir ama 8-8.5 hayal gibi..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benin 2.5 motor bundan daha az yakiyor. Sehir ici 10l. Sehir disi 8.5-9l.

• bizde e46 var, 1.6 litrelik. aynı ortalamaya sahibiz. araç 1.3 ton.
  • Araç daha 800 kilometrede. Zamanla düşer.

• 3.20ci e92 tamamı şehiriçi 9.6lt 2000cc 170hp ve 1.7ton
  • Öncelikle hayırlı olsun, Tüketim az da olsa düşecektir fakat mucize de beklememek gerek. Yoğun dur kalk trafikte 10 lt civarı yakıyorum ben. Uzun yolda ise 6 lt civarı 120 km/h ortalama hız ile.

Ayrıca şehir içi comfort modunda kullanıyorum aracı ben, uzun yol ve sabit hızda gideceksem eco-Pro moduna alıyorum.

• kullanım stili çok önemli.. benim 8 litre yaktığım güzergahta hanım 10 litrenin altına düşmüyor hiç..
  • Şehir içi 13-14 civarında o zaman.
  • hayırlı olsun. Araç daha çok yeni.. biraz zaman tanımanızı tavsiy ederim.
  • arabanın belirli bir km yi bulması lazım. İlk bakımdan sonra kaç lt olduğu çıkar meydana. 316i de 7-7.5 lt yakan bir motor 116i de neden 11.8 yaksın?
  • 116i yakıt tüketimi zaten yüksek bir araç, el yakıyor diye bahsediliyor forumlarda. Bence şaşırılıcak bir durum değil, ama biraz düşebilir tabi, araç yeni.
  • F30 kasa 3.16i ile kısa mesafe kullanım olmasına rağmen ortalama en fazla 8.6 lt gösteriyor.. Aracınız daha yeni 5 bin km olunca ideal tüketime geçer..
  • Motor rodajda, motorda rodaj yağı var.. Rodaj yağı tam sentetik yağ değil, daha kalın bir yağ, parçaların birbirine alışma dönemi için konulan yağ.. Yoğun olduğu için daha zor devir çevirtir (%10 kadar)..

İlk serviste 0w30 Castrol Edge "Performance" LL04 tam sentetik yağ konuluyor.. Ondan sonra 1 - 1.5lt kadar düşüyor günlük tüketim..

İlk 5000km sabit devir gitme, 4000d/d üstü kullanma, ani durumlarda devir bandının tamamını kullanabilirsin..

Borusan'da söylememişlerdir bunları.. Rodaj bitene kadar bunları yapman yeterli, 5000km'yi geçince sadece yağ değişimi yaptırabilirsin aklında bulunsun.. Servis süresini beklemene gerek yok..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlkanExclusive -- 29 Haziran 2014; 2:18:39 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.