Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (33. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.377
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ne zaman netleşecek? Bir gelişme var mı?
  • Beklemedeyim bende mahkeme olayı olmasa şimdiye coktan almıştım paramı ama bekliyorum. Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim(iz).
  • Arkadaşlar,

Emeklilik şirketinde çalışan müdür seviyesinde bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla yeni uygulama 1.1.2013 tarihinde yürürlüğe girecekmiş.

Henüz kesin olmamakla birlikte (zira henüz Hazine şirketlere bir genelge göndermemiş) Hazine ile sözlü temasların sonucuna göre:

Bu tarihten sonra BES'ten ayrılmalarda stopaj sadece nema (getiri) üzerinden kesilecekmiş.

Bu tarihten önce ayrılmalarda stopaj tüm bedel üzerinden kesilecekmiş.

Bu nedenle arkadaşım 'ayrılacaksan mutlaka yeni yılı bekle, öyle ayrıl' dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Başkan2005

Arkadaşlar,

Emeklilik şirketinde çalışan müdür seviyesinde bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla yeni uygulama 1.1.2013 tarihinde yürürlüğe girecekmiş.

Henüz kesin olmamakla birlikte (zira henüz Hazine şirketlere bir genelge göndermemiş) Hazine ile sözlü temasların sonucuna göre:

Bu tarihten sonra BES'ten ayrılmalarda stopaj sadece nema (getiri) üzerinden kesilecekmiş.

Ben de müşteri hizmetleriyle, sistemden çıkma üzerine yaptığım görüşmede hiç ısrarlı olmadıklarını görünce şaşırmıştım. Demek ki nedeni buymuş. Aralıkta 5 yılım dolacak, yılbaşına kadar bekleyeyim bari.

• quote:

Orijinalden alıntı: mandarin

quote:

Arkadaşlar,

Ben de müşteri hizmetleriyle, sistemden çıkma üzerine yaptığım görüşmede hiç ısrarlı olmadıklarını görünce şaşırmıştım. Demek ki nedeni buymuş. Aralıkta 5 yılım dolacak, yılbaşına kadar bekleyeyim bari.

Müşteri hiz.leri ile bir alakası yok, %15 i devlet kesiyor.

• 1.1.2013 tarihine kadar bekleriz beklemesine de, BES fonlarının getirisi maalesef çok düşük.

Basit banka mevduatına % 11 alınabilen bu ortamda, BES fonlarının getirisi 4 - 5 puan bunun altında kalıyor.

Ülkede enflasyon % 10.41 iken, BES fonları yıllık %7, %8 getiri vermekten rahatsız olmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmanyasar

quote:

Orijinalden alıntı: mandarin

quote:

Arkadaşlar,

Müşteri hiz.leri ile bir alakası yok, %15 i devlet kesiyor.

ok

• bende zamanında hata yapıp güneş hayat sigortası yaptırmıştım şimdiki adı vakıfbank hayat sigortası oldu.2 ay sonra on yılım dolacak ve bende paramı çekmek istedim.iki ay sonra paramı çekersem yüzde 9 kesinti olacağı söylendi.bu kesintiyi geri alabilirmiyim yada vermemenin bir yolu var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar biri yardım ederse sevinirim. 2009 temmuzda sistemden ayrıldım. %15 vergi kesintisi yaklaşık 1850 tl. bunu geri alabileceğimi yeni öğrendim. ama başvuru süresini kaçırdım diye endişeliyim. bu parayı alabilecek durumdaysam nasıl alabileceğimi özetleyebilir misiniz? çok teşekkürler.
  • Ahmet Kıvanç / Gazete Habertürk

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) köklü değişikliğe gidilirken, devlet, BES'ten ayrılmış olan ve sayıları 450 bine ulaşan vatandaşla da barışmaya hazırlanıyor.

Devlet, sayıları 450 bini bulan vatandaşa, anaparaları üzerinden kesilen yüzde 15'lik vergiyi iade edecek.
    Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) on yıllık süre dolmadan veya 56 yaşından önce ayrılmış olanların anaparaları üzerinden kesilen yüzde 15 vergi iade edilecek. Maliye, 2001 yılından bu yana sistemden erken ayrılan ve sayıları 450 bine ulaşan vatandaşın yüz milyonlarca liralık parasını geri verecek. Konuyla ilgili düzenleme, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ilişkin yasa tasarısı için oluşturulan alt komisyonda verilen önergeyle gerçekleştirildi. Yapılan düzenlemeye göre örneğin, beş yıl boyunca BES'e ayda 150 liradan toplam 10 bin lira yatırmış ve sistemden erken ayrılan bir kişiye 1.500 lira iade yapılacak.

İADE İÇİN BİR YIL SÜRE
    Söz konusu hak, hayat sigortası poliçeleri için de geçerli olacak. İade hakkından yararlanabilmek için kişilerin bir yıl içinde verginin yatırıldığı vergi dairelerine başvurmaları gerekecek. Daha önce dava açmış olanların ise davalarından vazgeçmeleri koşulu aranacak. Bir yıllık başvuru süresi, yasanın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten 4 ay sonra başlayacak. Maliye bu süre çerisinde iadelere ilişkin hazırlıklarını tamamlayacak.

• hayat sigortasında süre dolduğu zamanda çıkıldığında yüzde 9 stopaj kesilecekmiş.bu stopajı geri alabilirmiyim ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • BES'e girmeyi düşünüyordum.. Hatta Anadolu Hayat Emeklilik ile gorustum...yağlandıra ballandıra anlattı..ama internette biraz araştırdığımda soylenilen kesintiler vs insanı korkutuyor... Sanırım ben de katılmayacağımı soylesem iyi olacak..
  • quote:

Orijinalden alıntı: striker76

Ahmet Kıvanç / Gazete Habertürk

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) köklü değişikliğe gidilirken, devlet, BES'ten ayrılmış olan ve sayıları 450 bine ulaşan vatandaşla da barışmaya hazırlanıyor.

Devlet, sayıları 450 bini bulan vatandaşa, anaparaları üzerinden kesilen yüzde 15'lik vergiyi iade edecek.
    Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) on yıllık süre dolmadan veya 56 yaşından önce ayrılmış olanların anaparaları üzerinden kesilen yüzde 15 vergi iade edilecek. Maliye, 2001 yılından bu yana sistemden erken ayrılan ve sayıları 450 bine ulaşan vatandaşın yüz milyonlarca liralık parasını geri verecek. Konuyla ilgili düzenleme, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ilişkin yasa tasarısı için oluşturulan alt komisyonda verilen önergeyle gerçekleştirildi. Yapılan düzenlemeye göre örneğin, beş yıl boyunca BES'e ayda 150 liradan toplam 10 bin lira yatırmış ve sistemden erken ayrılan bir kişiye 1.500 lira iade yapılacak.

İADE İÇİN BİR YIL SÜRE
    Söz konusu hak, hayat sigortası poliçeleri için de geçerli olacak. İade hakkından yararlanabilmek için kişilerin bir yıl içinde verginin yatırıldığı vergi dairelerine başvurmaları gerekecek. Daha önce dava açmış olanların ise davalarından vazgeçmeleri koşulu aranacak. Bir yıllık başvuru süresi, yasanın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten 4 ay sonra başlayacak. Maliye bu süre çerisinde iadelere ilişkin hazırlıklarını tamamlayacak.

bu durumda alamıyorum sanırım başka bir yolu yok mu? haksızlık gibi geliyor.

• 2009 da 1 defaya mahsus bes e toplu para ödedim.çıkmayı düşünüyorum ama 2013 mü beklersem kesintiden kurtulurum yoksa hemen müracatımı yapıp kesintimi yaptırıp iade için 2013te mi müracaat etmeliyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bailey

quote:

Orijinalden alıntı: striker76

Ahmet Kıvanç / Gazete Habertürk

İADE İÇİN BİR YIL SÜRE

bu durumda alamıyorum sanırım başka bir yolu yok mu? haksızlık gibi geliyor.

aslında son paragrafı tekrar okuyunca şunu anlıyorum ne zaman ayrılırsanız ayrılın yasanın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten 4 ay sonra 1 yıl içersinde başvurup alabilirim. doğrumu anlamışım?

bir de bu kanun ne zaman yasalaşır.

• Bilgisi olan var mı arkdaşlar şimdi çıksak 2013 de kesilen vergiyi mahkeme olmaksızın vergi dairesinden tek başvuruyla alabilecek miyiz.
  • Ben de Yapı kredi Bireysel emeklilikten 2007 de ayrılmıştım....gereksiz bulduğum için 3-4 yıl ödemeden
    sonra iptal ettirmiştim tabii stopaj adı altında kesinti yapıldı ve kapattım..

Geçtiğimiz günlerde Yapı kredi şubesine gidip bu konuyu Bireysel Müşteri temsilcisine sordum ilgilendi..Normalde
    pek bilgi alacağımı sanmıyordum...oldukça ilgiliydi ve bilgi verdi bayaa şaşırdım.

Bu konuda sizlerin lehine sonuçlanacak bazı gelişmeler var dedi...tabii kesinti miktarını iade alabilirsiniz dedi.

Mahkemeye verip parayı almış olanlar var ancak Ekim ayında bir kanun çıkacak ve kesinleşecek isterseniz bekleyin
    dedi..ben şimdi araştırıyorum Ekime kadar bekleyelim mi yoksa dilekçeyle filan mı başvuralım başka yolu
    var mı onu araştırıyorum..bilsem birkaç sene önce ilgilenirdim..Konuyla alakalı bilgisi olan varsa paylaşırsa iyi olur.
  • İYİ GÜNLER

arkadaşlar anadolu hayat emekliliğe gireli 16 ay oldu.
    toplamda yatırdığım paradan 100 tl içerideyim. 1900 tl kadar para yatırdım 16 ay boyunca.ama sistem şöyle para biriktiriyo falan büyük umutlarla girdim bu işe.

birkaç defa müşteri hizmetleri ile görüştüm. yok kısa vadede kazanmaz, falan filan önüne konulan metni bana okudu.Hesabı kapatmayı düşündüm ve görüştüm.700 tl kadar kesinti olacağını söylediler. şuan iptal için müştesi hizmetleri beni arayacakmış.ondan sonra hesabı kapatabiliyor muşum.

çıkmamdaki sebepler
    1 yeni sisteme geçilecekmiş. %25 ayrı bi hesapta birekecekmiş.
    2 aslında en önemli sebebi bundan 10 sene sonra kim diyebilir ki hesaplar %100 kar yapacak.
    3 bankaların hesap kesintisi, şu kesintisi.

kafan karıştı. sizlerden fikir bekliyorum. yanlış bildiğim varsa yardımcı olun düzeltin lütfen. bu konuda yardıma ihtiyacım var. belki sistemde kalabilirim.
    teşekkür ederim şimdiden

• bende hayat sigortasından kesilen yüzde 9 luk stopaj kesintisini merak ediyorum alabilirmiyim ?
  • ne yapacağımı bilemiyorum. şimdi çıksam nakit para çok işime yarayacak (ki zaten dondurdum) ama mahkemeye 1 ay içinde başvurmak gerekli kesin sonuç için bildiğim kadarıyla. ekimi beklersem nakit ihtiyacımı karşılayamayacağım. ne yapacağıma karar veremiyorum. yok mu bu işin uzmanı yardımcı olacak bir hayırsever :D
  • 
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.