Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.096
Cevap
59
Favori
352.374
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İstanbul 3. Vergi Mahkemesi’nin 30.1.2009 tarihli ve E:2007/782, K:2009/398 sayılı kararı da bu yöndedir. Bu kararın “kanun yararına bozulması” istemiyle açılan davada Danıştay 4. Dairesi de vermiş olduğu 24.01.2011 tarihli E: 2009/8882 ve K: 2011/269 sayılı kararda;
    “Buna göre davacının sigorta şirketine üç yıl boyunca nakden yaptığı ödemeler dolayısıyla elde ettiği gelir, menkul sermaye iradı sayılacağından, sigorta şirketince yapılan ödemelerin tamamı değil bu ödemenin ana para dışında kalan kısmı menkul sermaye iradı niteliğindedir. Bu nedenle davacıya iade edilen toplam ödeme üzerinden 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin 15/a bendi uyarınca yapılan tevkifatta hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” denilmek suretiyle konuya açıklık getirmektedir.
  • arkadaşlar bende bu ay içinde bnp paribas emekliliklten çıktım.toplamda 22 ay 130 şar tl prim yatırdım.girişte ilk yıl her ay 15 tl olmak üzere toplamda 180 tl kesinti yaptılar.her ay 130 tl nin %6 sını yönetim gider kesintisi ile yaptılar.çıkarkende bi 184,50 tl kestiler mi .daha bitmedi son vuruşuda %15 tüm paradan vurdular mı yani kısaca sevgili dostlar yatırdığım 2.860 tl nin sadece elime geçen 2.169 tl geçti.bugün hakem heyetine başvuracaktım onlarda bize değil direk dava açacaksın dediler.şimdi ben kesilen 691 tl yi nasıl alabilirim.hadi devlete ödenen vergiden de geçyim benden 180 giriş aidatı 184,50 çıkış aidatı ve de 171,60 tl yönetim gider kesintisini kesinlikle dava açarsam alabilirmiyim.bunun için izleyeceğim yol nedir.ne yapmam ve nasıl yapmam gerekiyor.benim derdim bu bankalara artık paramı kaptırmak istemiyorum.gerçi hata kendimizde ama yaptık bir hata .şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar

• quote:

Orijinalden alıntı: samil422

arkadaşlar bende bu ay içinde bnp paribas emekliliklten çıktım.toplamda 22 ay 130 şar tl prim yatırdım.girişte ilk yıl her ay 15 tl olmak üzere toplamda 180 tl kesinti yaptılar.her ay 130 tl nin %6 sını yönetim gider kesintisi ile yaptılar.çıkarkende bi 184,50 tl kestiler mi .daha bitmedi son vuruşuda %15 tüm paradan vurdular mı yani kısaca sevgili dostlar yatırdığım 2.860 tl nin sadece elime geçen 2.169 tl geçti.bugün hakem heyetine başvuracaktım onlarda bize değil direk dava açacaksın dediler.şimdi ben kesilen 691 tl yi nasıl alabilirim.hadi devlete ödenen vergiden de geçyim benden 180 giriş aidatı 184,50 çıkış aidatı ve de 171,60 tl yönetim gider kesintisini kesinlikle dava açarsam alabilirmiyim.bunun için izleyeceğim yol nedir.ne yapmam ve nasıl yapmam gerekiyor.benim derdim bu bankalara artık paramı kaptırmak istemiyorum.gerçi hata kendimizde ama yaptık bir hata .şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar

Bireysel emeklilik sözleşmenizde bu tatarlar yazıyorsa ödemek zorundasınız. Sözleşmenizi kontrol edin. Burada herkesin yazdığı gibi bireysel emeklilik sistemi uzzun soluklu bir yatırım argümanı, kısa süreli çıkışlarda zarar etmeniz kaçınılmaz oluyor. Hele hele ödediğiniz tutarı gelir verginizden düşüremiyorsanız hepten zarardasınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrhunt

davayı kazandığımı daha önce söylemiştim. idarenin dava sonucuna itiraz etmesini bekliyordum. bugün gelen tebligatta dava sonucuna istinaden paranın yatırılacağı hesap numarasını istiyorlar. yarın hesap numaramı bildiren dilekçeyi göndereceğim. acaba dava sonucuna itiraz edilmeyeceği sonucunu çıkarabilirmiyim bu durumdan?

Davayı açağımız mahkeme hangisi? Dava dilekçe örneğinizi gönderebilir misiniz!
  • davayı açacağınız mahkeme :
    şirketinizin sizin adınıza stopaj kesintisini yatırdığı vergi dairesinin bulunduğu şehirdeki vergi mahkemesi, muhtemelen büyük mükellefler vergi dairesidir yani istanbul vergi mahkemesi.
    eğer başka bir şehirdeyseniz nöbetçi asliye hukuk mahkemesi eliyle yine istanbul vergi mahkemesine dava açacaksınız.

dilekçe örneklerini aşağıdaki adreste bulabilirsiniz

http://www.mustafagulsen.com/forum/forum_posts.asp?TID=87373&KW=BES&PN=2
  • quote:

davayı açacağınız mahkeme :
    şirketinizin sizin adınıza stopaj kesintisini yatırdığı vergi dairesinin bulunduğu şehirdeki vergi mahkemesi, muhtemelen büyük mükellefler vergi dairesidir yani istanbul vergi mahkemesi.
    eğer başka bir şehirdeyseniz nöbetçi asliye hukuk mahkemesi eliyle yine istanbul vergi mahkemesine dava açacaksınız.

dilekçe örneklerini aşağıdaki adreste bulabilirsiniz

http://www.mustafagulsen.com/forum/forum_posts.asp?TID=87373&KW=BES&PN=2

kazanan emsal var mı hic???

• quote:

Bakanlar Kurulu'na gönderilen yeni taslağa göre, önümüzdeki dönemde BES'ten 10 yılı doldurmadan çıkan tasarruf sahibi, mevcut uygulamada ödemek zorunda olduğu yüzde 15 yerine yüzde 10 vergi ödeyerek sistemden ayrılabilecek. BES'te 10 yılı doldurup 56 yaşını doldurmadan sistemden çıkmak isteyenlerin ödemesi gereken vergi ise toplam birikimin yüzde 10'undan yüzde 5'e indiriliyor. Sistemde 10 yılını dolduran ve 56 yaşını da geçenler ise birikiminin tamamını çekerse herhangi bir vergi ödemeyecek. Değişiklik önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'nda onaydan çıkacak.

Tam da bu ara BES'ten çıkmak için bavurmayı düşünüyordum, biraz daha bekleyeyim en iyisi!

Şimdi çıkarsam %15 kesinti ile 2.340 Tl kaybım olur. Ama eğer bahsedilen taslak onaylanırsa %10 kesinti ile 1.560 Tl kaybım olacak ve aradaki 780 Tl cebimde kalmış olacak. Bu durumda belki iade için mahkeme ile bile uğraşmam, bilemiyorum.

Zaten orantısız/mantıksız/haksız vergiler altında... neyse ya, ağzımı bozmayayım şimdi

• kazanılan dava kararının son iki paragrafı şöyle:

193 sayılı gvk'nın 75. maddesinin ilk fıkrasında menkul sermaye iradının tanımı yapılmış ve açıkça nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde edilen kar payı faiz kira ve benzeri iratların menkul sermaye iradı olduğu belirtilmiştir. buna göre davacının sigorta şirketine nakden yaptığı ödemeler dolayısıyla elde ettiği gelir menkul sermaye iradı sayılacağından sigorta şirketince yapılan ödemelern tamamı değil bu ödemenin anapara dışında kalan kısmı menkul sermaye iradı niteliğindedir. bu nedenle davacıya iade edilen toplam ödeme üzerinden 193 sayılı gvk'nın 94. maddesi 15/a bendi uyarınca yapılan tevkifatta hukuka uyarlılık bulunmamaktadır. dolayısıyla davacıdan yapılan stopaj kesintisinden elde ettiği geliri aşan kısmına isabet eden ve haksız tahsil edilen tutarın iadesi gerekmektedir.

• takipteyim

alan varsa sonucunu yazabilirmi acaba
  • vergi dairesi bugünlerde paranın hesabıma geçeceğini söyledi
  • Vakıfemeklilik sitesinden mail yolladım bana 2 emeklilikten ayrıldığımı her biri için vergi dairesine bildirim yapıp yapmayacağımı sordular .

yapıcam dedim iki dosyayıda yolluyorlar sanıyorum .

sonrasında dosya vergi dairesine gidecek ve toplam tutar üzerinden yada kazanç üzerinden vergim yeniden hesaplanacak fark oluşur ise ki fark oluşmama durumu var vergi indiriminden faydalanmış olma durumum olduğundan böyle bir farkta çıkmayacaktır

şayet tersi olursa ki zaten tersini vakıfemekliliğe çıkarken ödedik ..

hayırlısı buradan bilgi vermeye devam

ama ayrılanların ilk yapacağı iş tüm bilgileri emeklilik şirketlerinden istemeleri bu doğrultuda gerekli bilgileri vergi dairesine iletmeleri gerekli.....
  • bugün itibariyle vergi kesintisi yeniden hesaplanıp hesabıma yatırıldı
  • Geçen yaz hem benim hem de eşimin emeklilik hesabından parayı çektim. 600 TL civarında kesinti yaptılar. Giriş aidatı ödemedik. Bu kesinti sözde erken çıkdığım için ve maaşıma geri ödeme yapılacağı içindi. Ama ben ödeme yaptığım sürece iş yerim ve vakıf emeklilik kesinlikle maaşıma gelir indirimi yansıtmadı.

O zaman bu dava koularını bilmiyordum. Bu kesintiyi alma şansım nedir ? Güncel başvurma yolları nedir ? Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi awakado -- 5 Nisan 2012; 21:42:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: awakado

Geçen yaz hem benim hem de eşimin emeklilik hesabından parayı çektim. 600 TL civarında kesinti yaptılar. Giriş aidatı ödemedik. Bu kesinti sözde erken çıkdığım için ve maaşıma geri ödeme yapılacağı içindi. Ama ben ödeme yaptığım sürece iş yerim ve vakıf emeklilik kesinlikle maaşıma gelir indirimi yansıtmadı.

O zaman bu dava koularını bilmiyordum. Bu kesintiyi alma şansım nedir ? Güncel başvurma yolları nedir ? Teşekkürler...

sen her ay dekontunu mutemed ya da muhasebecine götürmedi isen bu saatten sonra çok birşey çıkmaz gibi geliyor
  • vergi iadesi alıp almamanız dava aşamasında dikkate alınmıyor
    önce vergi dairesine ayrıldığınızda kesilen stopajın yanlış hesaplandığını hukuki gerekçeleriyle belirtip geri iadesini isteyeceksiniz vergi dairesi size olumsuz cevap verir yada hiç cevap vermezse vergi mahkemesinde dava açacaksınız 1 sene sonra para hesabınızda olur muhtemelen
  • quote:

bugün itibariyle vergi kesintisi yeniden hesaplanıp hesabıma yatırıldı

basvuru asamalarını kısaca paylasırmısn acaba?? HAngi kurumlara dilekce basvuru yaptın surec nasıl işliyor teşekkurlerr
  • ben çıkış sonrası 1 aylık süre dolmadan vergi mahkemesine dava açtım
  • Bende Avivasa BES'ten ayrıldım... yaklaşık 2100 TL'lik kesinti ve dolayısı ile zararım oldu, 1 aylık süreyi henüz aşmadım... en son aşamadaki dava sürecini merak ediyorum, dava ne kadar sürüyor, avukat masrafları falan ne aşamada.. 2000 tl için 4000 tl ödemeyelim misal...

İyi akşamlar...
  • bende 2010 kasım ayında bireysel hayat sigortasından ayrıldım. dün mrhunt un yazılarını okudum ve hemen sigorta şirketimle görüşüp lazım olan evrakları istedim ve bende bu sürece giriyorum... yaklaşık 2000 tl gibi bir para alacağım (inşallah...) herkese kolay gelsin gelişmeleri buraya yazarım....
  • ben davayı avukatsız açtım. 100 tl civarında masrafım oldu başka şehirde olduğum için. danıştay kararı olduğu için kazanma ihtimali yüksek. dava da vergi iadesini yasal faiziyle isterseniz mahkeme vergi kesintisinin faiziyle ilgili bi mevzuat olmadığı için davanın yarısı kabul yarısı red olunmuştur der. o zaman bu masraflarınız yanar. benim param 8 ayda hesabıma geçti
  • 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.