Şimdi Ara

Bir Garip FPS Drop ve Donma Sorunu (Nvidia kartı olanlar dikkat!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
786
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir süredir FPS drop ve gpu kullanımının %0'a inmesi sorunu yaşıyordum. 2 hafta kadar sayısız araştırma, ayar değişikliği, kontrol, test yaptım ve kafayı yeme noktasına geldim. Tüm değerler, sıcaklıklar kusursuz çıkıyordu. En son pes edip Diablo 4'te grafik ayarı kısarak oynamaya karar verdim. Ve sadece bir tık kıstığımda sorun ortadan kalktı. Kontrol ettiğimde sadece 3 ayarı kısmıştı oysa. Bunlardan biri SSAO teknolojisi idi. Diğerlerini ultra yapıp sadece bunu bıraktığımda hiçbir drop, donma yaşamadım. Kaynağı bulmuştum. Sonra Diğer sorun yaşadığım NFS Unboun'u açtım orada da SSAO yerine Nvidia'nın ortam aydınlatma teknolojisi olan HBAO'yu açtım ve oradaki problem de çözülmüştü. Bu SSAO teknolojisi neden böyle sorunlu ve bu teknolojiyi işleyen donanım hangisi bilen varsa yazsın lütfen. Ya da bir ayar mı değiştirmem gerekiyor?

Nvidia kartı olup da bazı oyunlarda drop, kasma sorunu yaşayan varsa bu ayarı kapatsın yahut kıssın.

• Seninki çok spesifik bir sorun. Ya ekran kartında belli bir yer bozuk. Ya da o özelliğin düzgün çalışmasını engelleyen bir sorun mevcut sisteminde. Benim de başıma aynı değil de benzer bir sorun gelmişti diyelim.

- Amd ekran kartım ile fifa 14'de ilk 5 dakikada sorunsuz oynarken 5 dakika sonra 2 saniye aralıklarla ani takılmalar oluyordu. Yani ilk 5 dakika sorunsuz ama sonrası felaket. -_- Ayar aç kapa fark etmiyordu benim için. Bir dünya yöntem vs denedim. Son olarak 6-7 tane eski sürücü ile deneme yaptığım da içlerinden en eski olanı ile oyunu sorunsuz oynayabildim. Sadece o sürücü sürümü ile oyunu normal oynayabiliyordum. Yeni oyunlar çıktığında bana ekran kartı sürücümü güncellemessem o yeni oyunu oynayamayacağımı söylüyordu oyun uyarı sistemi. Bende heralde yeni ekran kartı sürücülerinden bu sorunu çözmüşlerdir diyim en yenisini indirip kurmuştum ama nafile o eski sürücü olmadan fifa 14'de 5 dakika sonrası ani takılma oluyordu. Oyundan sıkılana kadar o sürücü sürümü ile oynamak zorunda kaldım.

-Yine benzer ama bu sefer sürücü sürümü ile çözülmeyen bir hata ile karşılaştım. Far cry 3'te oyunda sürekli ani takılmalar oluyordu. Her sahnede olmasa da genelde oluyordu. Ayarlar sürücüler vs.. olmadı. En sonunda internette yabancı bir sitede oyunun grafik ayarlarından yapamadığın ama oyunun kurulu dosyalarından tamamen kapatabildiğin bir grafik ayarını gösterildiği şekilde tamamen kapattım ve pat sorun bir anda gitti. O ekran kartını eskitene kadar hepsinde olmasa da bir çok oyunda o ani takılma olayını yaşıyordum. Yapabildiklerimi grafik ayarları ya da özel ayarlar ile çözüp oyunlarımı oynuyorum.

Grafik ile ilgili olmayan başka bir hata da ise hitman blood money oyununda bir bölümünde opera binasında bir adam tam şarkı söylemeye başladığında oyun siyah ekrana düşüp kapanıyordu. -_- Zor uğraşlar sonucu o hatanın ses sürücülerinden kaynaklandığını buldum. Ve ses kartı sürücülerimi güncelledikten sonra o sahnedeki siyah ekran ve kapanma sorunu düzeldi.

Velhasıl bence o senin grafik kartına yada sistemine özel bir durum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maxpayne53

Seninki çok spesifik bir sorun. Ya ekran kartında belli bir yer bozuk. Ya da o özelliğin düzgün çalışmasını engelleyen bir sorun mevcut sisteminde. Benim de başıma aynı değil de benzer bir sorun gelmişti diyelim.

- Amd ekran kartım ile fifa 14'de ilk 5 dakikada sorunsuz oynarken 5 dakika sonra 2 saniye aralıklarla ani takılmalar oluyordu. Yani ilk 5 dakika sorunsuz ama sonrası felaket. -_- Ayar aç kapa fark etmiyordu benim için. Bir dünya yöntem vs denedim. Son olarak 6-7 tane eski sürücü ile deneme yaptığım da içlerinden en eski olanı ile oyunu sorunsuz oynayabildim. Sadece o sürücü sürümü ile oyunu normal oynayabiliyordum. Yeni oyunlar çıktığında bana ekran kartı sürücümü güncellemessem o yeni oyunu oynayamayacağımı söylüyordu oyun uyarı sistemi. Bende heralde yeni ekran kartı sürücülerinden bu sorunu çözmüşlerdir diyim en yenisini indirip kurmuştum ama nafile o eski sürücü olmadan fifa 14'de 5 dakika sonrası ani takılma oluyordu. Oyundan sıkılana kadar o sürücü sürümü ile oynamak zorunda kaldım.

-Yine benzer ama bu sefer sürücü sürümü ile çözülmeyen bir hata ile karşılaştım. Far cry 3'te oyunda sürekli ani takılmalar oluyordu. Her sahnede olmasa da genelde oluyordu. Ayarlar sürücüler vs.. olmadı. En sonunda internette yabancı bir sitede oyunun grafik ayarlarından yapamadığın ama oyunun kurulu dosyalarından tamamen kapatabildiğin bir grafik ayarını gösterildiği şekilde tamamen kapattım ve pat sorun bir anda gitti. O ekran kartını eskitene kadar hepsinde olmasa da bir çok oyunda o ani takılma olayını yaşıyordum. Yapabildiklerimi grafik ayarları ya da özel ayarlar ile çözüp oyunlarımı oynuyorum.

Grafik ile ilgili olmayan başka bir hata da ise hitman blood money oyununda bir bölümünde opera binasında bir adam tam şarkı söylemeye başladığında oyun siyah ekrana düşüp kapanıyordu. -_- Zor uğraşlar sonucu o hatanın ses sürücülerinden kaynaklandığını buldum. Ve ses kartı sürücülerimi güncelledikten sonra o sahnedeki siyah ekran ve kapanma sorunu düzeldi.

Velhasıl bence o senin grafik kartına yada sistemine özel bir durum.

Muhtemelen. Ancak forumlarda birçok çözülememiş donma problemi konusu vardı. Belki onların da böyle garip bir çözümü vardır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.