Şimdi Ara

Bir adet integral sorusu ? Lütfen Yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaslar bu soruyu bir türlü çözemedim. kısmi integrasyondan gidiyorum fakat sonsuza kadar integral e üzeri x li terim geliyor. bi yardımcı olursanız sevinirim.

• dikkatsizlik yapmamışsam budur. eğer hatalıysa söyle bir daha deneyeceğim

• hocam arkadaş çözmüş ama ok karıştırmış şöyle diyeyim
    önce kısmı integrali yapıyorsun sonra oradan bir kısmi integral daha çıkıyor onuda kısmi yapıyorsun sonra 2sini taraf tarafa topla göreceksin sonucu zaten
  • arkadaşın dediği kısa yolda şunu kastediyor sanırım
    int:x^4.e^x.dx diyelim
    e^x parantezine alırız diğer fonksiyonu periyodk işaretlerle türevini alırız
    e^x(x^4-4x^3+12x^2-24x+24)
  • burda kısmi integralin kısa yolunu nasıl kullanacaksınız ki? sinx'i ne kadar türev işlemine alırsanız alın 0'a ulaşamazsınız. başka bi yol daha mı var?
  • 2 kere kısmi uygula gelen integrali eşitliğin sol tarafına atacaksın cevap ; e^x/2(sinx-cosx)+c (bölü 2 ordan geliyor zaten)

Pardon çözülmüş zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dohdor -- 30 Nisan 2012; 14:34:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: materyalist deli

burda kısmi integralin kısa yolunu nasıl kullanacaksınız ki? sinx'i ne kadar türev işlemine alırsanız alın 0'a ulaşamazsınız. başka bi yol daha mı var?

doğru burada olmaz o o zaman. sıfırlanmıyor hiç.
  • arkadaslar hepinize çok teşekkürler. dediğiniz gibi aynı ifadeleri bi tarafa toplayınca sonuca ulasılıyor.

@poüyk, sonuc doğru dostum biraz karışık yazmışsın ama anladım ne oldugunu çok teşekkürler

diğer arkadaslara da ayrıyeten teşekkürler.

sıfırlama yöntemiyle çözülmesi mümkün değil bu arada onu denemeye gerek yok :)
  • Edit:Çözülmüş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokmavisin -- 30 Nisan 2012; 16:10:32 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.