Şimdi Ara

biostan fan hızı ayarlama ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
46.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • biosta " pc healt " diye bir bölüm var oraya giriyorum ama ayrlar ile ilgili hiç birşey yok sadece 2 satır yazı . fan hzını nasıl ayarlayabiliriz ?

• o bölüm ısıları göstermesi lazım sen Smart Fan Control gibi bir kısım olmalı oradan ayarlayacksın adını tam hatırlayamadım fanın 3pinli ise bu ayar mümkün olmayacaktır
  • Fan Kontrol icin Fana giden voltajı degistirmelisin bu da ancak ya anakart desteklerse ya da fan kontrol cihazı kullanırsan olabilir...
  • İşin tuhafı benim kullandığım 2 Soket 754 anakart;

Msi RS482M-IL ve Asus K8N'de SmartFan özelliğini 3 pinli fanımla kullanabiliyordum. Şimdi Epox 8NPA7I var ve bunda kullanamıyorum biostan ayarlasam bile geçerli olmuyor. Çünkü bu anakartın çıkışı 4 pinli olarak ayarlanmış ( Ne akla hizmet ediyorlarsa ), hayır işin tuhafı P3 sistemimde bile SpeedFan ile işlemci fan hızını ayarlayabiliyordum, bu anakartta speedfan ile işlemci fanıma müdahele edemiyorum. 3700 devir/dakikada dönerek kafamı bir güzel ütülüyor.
  • galiba desteklemiyor . ayar için hiçbir panel yok
  • Evet smart fan control tarzı bir başlık altında olacak ayarlar, manuel moda getirip silent, performans ya da optimum seçeneklerinden birini seçerek ayarı yapacaksın ama anakartının desteği de olmayabilir bu özlelliğe o yüzden anakart marka ve modelini öğrenmemiz lazım...
  • aMa s.m.a.r.t fan control ayarlama çok ısınıyor o zmanda
  • Anakart nedir
  • quote:

Orjinalden alıntı: Codest

Anakart nedir

Anakart Mainboard ın türkçesidir pc nin ana temasıdır he bu arada o olmadan bi işe yaramaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alkan

quote:

Anakart nedir

Anakart Mainboard ın türkçesidir pc nin ana temasıdır he bu arada o olmadan bi işe yaramaz

Anakartın ne olduğunu sormuyor arkadaş markasını soruyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alkan

quote:

Anakart nedir

Böyle bişe olamaz yani önce neden sorulmuş bi bak yahu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Codest -- 30 Temmuz 2007; 1:05:58 >

• İşlemcyi yakmak isityorsan ya da fanı yakmak isityorsan fanı ayarlayabilrsin.. fanı ayarlamak büyük bir risk.. bunu untuma dikkat et..
  • 4system Tarih 30 Temmuz 2007; 1:09:54
    İşlemcyi yakmak isityorsan ya da fanı yakmak isityorsan fanı ayarlayabilrsin.. fanı ayarlamak büyük bir risk.. bunu untuma dikkat et..

haklısın kardeş sana katılıyorum cünkü ben degiştirdim ve cpu fanım yandı malesef
  • Ya arkadaslar deli olucam 2 gundur bu fan sesinden bi soktum temizledim daha beter oldu benim amacim islemci veya ekran karti fanina mudahale etmek degil sada kasanin arkasinda psu nun altindaki egzos fanişnin hızını dusurmek speed fanla ile mudahele edemedim biostan monitor... yazan bolume girdim ordada fanin voltaj degeleri ve donus hızları yazior sadece anakartım

Intel Corpation model D946GZAB

Yardimci olana dua ederim ya pc kırıp aticam yada bu isi cozucem yada komple kasayi acik tutsamda bu arkadki fani soksem ne olur?
  • up
  • hocam fan hizlarinigoruyorsan ayarlarsin fakat fanlarin akımı direk anakarttan gelmeli
  • @Bi1ReD

Bios benim Asus P5B'den farklı anlaşılan seninkinde biostan fan ayarı yapılmıyor demek ki, yukarıda 3 sene önce yazdığım gibi "smart fan control" tarzı menü olması lazım...

Ama şöyle söyleyeyim; bana sorarsan ses rahatsız ediyorsa komple sök o fanı hava dışarı çıkacak bir delik kendine illa ki3-5 derece sistem ve işlemci sıcaklığın artar illa ki ondan da sorun olmaz...
  • Peki dostum biosu guncellesem acaba guncel seklinde ayarlama yapabilirmiyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bi1ReD

Peki dostum biosu guncellesem acaba guncel seklinde ayarlama yapabilirmiyim

Anakartın işletim sistemi olan; bios'unu güncellemekle sorunu giderebileceğinizi (front fan header; fan speed control) sanmıyorum. Yukarıda yazanları dikkatli okuduysanız veya bir miktar araştırırsanız anakartın fan kontrolü hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz. Piyasada bu konuda birçok fan kontrol cihazı da bulunmaktadır, forumun elektronik bölümünden de az bir elektronik (elektrik) bilgisi ile oluşturabileceğiniz bir fan kontrol devresini kendiniz de yapabilirsiniz. Sorunu (sesi) bu şekilde azaltabileceğinizi düşünebilirsiniz, ama kesin bir çözüm için daha büyük çaplı (12x12) bir fan almanızı öneririm.
  • Bence de 12cm lik sessiz bir fan tüm sorunları çözecektir, bios güncellemesi fan kontrolcüsü gibi ek özellik katmaz biosa...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.