Şimdi Ara

Bilgisayarımın özelliklerini nasıl yükseltmeliyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
840
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Öncelikle bilgisayardan pek anlamadığımı belirteyim.
    2011-2012 gibi şu an ki bilgisayarımı arkadaşımın önerileri ile orta seviyede toplamıştık.
    Ve o zamanlar çoğu oyunu oynayabiliyordum.
    Ancak şu an oyun oynamada sıkıntılar var.
    Sistem özelliklerini aşağıda resimde veriyorum.
    Günümüz oyunlarını oynayabilmek adına yeni bilgisayar toplamak yerine şu an ki sistemi geliştirmek mümkün müdür ?
    Şu an ki sisteme neler katmalayım ki yeni nesil oyunları oynayayım.
    Misal fifa 17 oynayamıyorum şu an ki sistemle...
    Önerileriniz nedir ?Bilgisayarımın özelliklerini nasıl yükseltmeliyim ?Bilgisayarımın özelliklerini nasıl yükseltmeliyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boraaaaa -- 16 Ağustos 2017; 23:55:41 >

• Hocam merhabalar. Öncelikle athlon tipi bir işlemci nesil farkından dolayı üst segmentine geçseniz bile istediğiniz performansı alamayacağınız bir sistem oluşturur kısacası paranızı boşa harcamış olursunuz.

Size şöyle bir tavsiye verebilirim bütçenizin kısıtlı olduğunu düşünerek şu parçalara gözatmanızı tavsiye ediyorum :

Zotac Gtx 1050 Mini ekran kartı 549,67tl vatan

İntel core i3 6098p işlemci 486.61tl vatan

Gigabyte h110m s2v anakart 207,24tl vatan

8gb Gskill fortis ddr4 bellek 287,35tl vatan

Wd caviar blue 1tb 228,62tl vatan

Sandisk ssd plus 240gb 332,24tl vatan

Xigmatek soundwave xcp 600w kasa 226,52tl vatan

Şuanki fiyat totalde: 2 bin 318 tl 25 krş

Elinizde olan parçalardan kısarak harddisk kasa psu gibi fiyatı daha da aşağı çekmeniz mümkün fakat o tipte oyunları oynamanız için sistemi genel olarak güncellemeniz gerekmekte.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Adorratm kullanıcısına yanıt
    Hocam bence arkadaş birinden borç alsın birşey yapsın gtx 1050ti alsın aralarındaki fps farkı çok
  • Emr_Oztrk E kullanıcısına yanıt
    Yani bütçe durumunu bilmediğimden olabildiğince parçaları en düşük fiyatlı şekilde tuttum tabi bütçesi varsa neden olmasın
  • Cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Yani demek istediğiniz mevcut sistemle uğraşmak yerine yeni bir sistem mi toplayayım ?
    Eski sistemi satabilir miyim ne dersiniz ?
    Satılırsa kaça gider.
    Bu arada başka birinden borç alma gibi bir durum yok :) Yaşım 36 ara ara oyun oynamak hoşuma gidiyor. Maddi durumda sıkıntı yok arkadaşlar. Ama çok da abartı fiyatlara sistem toplamaya gerek yok. Dediğim gibi arada bir başına oturduğum da oyun oynamaktan zevk alayım yeter.
    Şu an sadece eski oyunların oynuyorum o da sıkıyor tabi ki.
  • boraaaaa B kullanıcısına yanıt
    Eski sisteminizi satmak yerine film multimedia tarzı işlerde kullanabilirsiniz (hobi olarak arşivcilik vs. uğraşıyorsanız...) Eğer satmak istiyorsanız şöyle örnek verebilirim şuanda üniversitedeyim lisedeyken sınıf arkadaşıma 400tl ye athlon x4 860k 4gb ram ve a68hm-k anakartı satmıştım stok soğutucusuyla tabi o nispeten güncel sistem fakat şuan kullanmakta olduğunuz sistemi 400e bile satabileceğinizi zannetmiyorum ekran kartı ve işlemcisi çok eski çünkü.Sizden bu sistemi alacak olan kişi de büyük ihtimalle multimedia için alır fakat athlon 2 biraz fazla enerji kullandığından satabilir misiniz bilemiyorum.Tabi yine alacak olan olabilir toplu halde satın veya yine forum üzerinden parça satışı yapın hocam
    Bilgisayar o kadar dandik diyorsun
    Cevap için teşekkürler.
    Evde 2. bilgisayar için hanımı ikna edemem :) Bunun üstünde değişiklik olur mu demiştim ama o da gereksiz diyorsun.
    Sağolasın bilgiler için.
    Rica ederim hocam niyetim öyle yermek falan değil fakat yardımcı olmaktı benim yerimde kim olsa aynısını yapardı çünkü athlondan zamanında çok çektim en azından sizi kurtarmış olayım ya intel'e ya da ryzen'e geçin rahatlayın hocam önerdiğim sistem intel fakat isterseniz ryzen de paylaşabilirim içinize sinen parçalar olursa seçer alırsınız en azından katkım olmuş olur yardım olarak
    Oyun için amd mi intel mi daha iyidir ?
    Zamanın da seçimi amd 'den yapmıştık iyidir diye. Bir de sanırım daha ekonomikti f/p...
    Bu sistemde ekran kartı ve işlemciyi değişsek olayı kurtarır mıyız ? Yani üst modele çıkarsak bu sefer de diğer bileşenleri de mi değişmek gerekecek :)
    Oyunlarda ikisininde performansı neredeyse yakın.Yeni çıkan ryzen serisi ise bazı oyunlarda yüksek fps alırken bazılarında(diğer rakiplerine nazaran)daha düşük fps alabiliyor.Aynı zamanda AMD artık Intel'in ucuz fiyatlı seçeneği değil.Çünkü ryzen serisi i serisinden biraz daha pahalı.Ben Intel kullanıyorum memnunum.Başka arkadaş hem AMD hem Intel kullanmıştır hangisinin iyi olduğunu o bilir.Bence eski sisteminizi burada veya sahibinden.com da satın üzerine para ekleyip yeni bir sistem toplayın bütçenizi de belirtirseniz sevinirim.
    Hocam şöyle cevap verebilirim.

Şimdi ileride çıkacak oyunlara bakarsak, intelin ve amdnin izlediği yol çekirdek sayısını arttırmak.Bu yolu AMD başlattı ve intel de ayak uydurmak için ilerleyen zamanlarda çıkartacağı 8.Nesil işlemcilerinde i3 lerde bile 4 çekirdek sunacak.Eğer şuanda sisteminizi toplayacaksanız ryzen tercih etmeniz daha faydalı olur(şuan ki i3 e nazaran).Tabi şöyle bir durum da var oynadığınız oyunlar örnek veriyorum Arma 3 Dayz olabilir bu tip oyunlar intel işlemci ile çok rahat çalışır amd ile de çalışır fakat destek denilen şey var ortada bu yüzden bu tip oyunlarda Ryzen serisi hariç FX ve A10 tipi işlemcileri yüz güldürmüyor amd tarafında.

Ama siz de demiştiniz ki yeni çıkan fifa 17 tarzı oyunları açsın istiyorum o zaman (şuan toplayacaksanız) Ryzen toplamanızda yarar var. İnteli bekleyeceğim diyorsanız biraz zaman alır ve performansları belli olmadığından net birşey elde edemezsiniz.

Şimdi ileriye dönük oyunlar için Ryzen desem de asıl oyunları ekran kartı oynattığından dolayı o tarafta Nvidia öneriyorum.Zaten gpu-mining olayları yüzünden piyasada ekran kartı kalmadığından amdde stok sorunu var kart yok piyasada Nvidia da ise fiyatlar pahalı ama yine de bulunabiliyor stokta.

Amd'nin f/p yılları eskide kaldığından dolayı artık günümüze uyum sağlamaya çalışıyor.Ryzen sistem önerisi olarak:

Parçalar ;

Ekran Kartı:http://www.vatanbilgisayar.com/zotac-gtx1050-ti-oc-edition-gddr5-4gb-128bit-nvidia-geforce-dx11-2-ekran-karti.html?stk=True
    İşlemci:http://www.vatanbilgisayar.com/amd-ryzen-5-1600-soket-am4-3-4ghz-3-6ghz-16mb-65w-14nm-islemci.html?stk=True
    Anakart:http://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-ga-a320m-ds2-amd-a320m-soket-am4-ryzen-ddr4-3200-oc-mhz-anakart.html
    Ram:http://www.vatanbilgisayar.com/kingston-8-gb-1x8gb-hyperx-predator-black-ddr4-3000mhz-cl15-1-35v-xmp-ram.html?stk=True
    Ram:http://www.vatanbilgisayar.com/kingston-8-gb-1x8gb-hyperx-predator-black-ddr4-3000mhz-cl15-1-35v-xmp-ram.html?stk=True
    SSD:http://www.vatanbilgisayar.com/sandisk-240gb-plus-sata-3-0-ssd-okuma-530mb-yazma-400mb-.html?stk=True
    Harddisk:http://www.vatanbilgisayar.com/wd-3-5-1tb-caviar-blue-sata-3-0-7200rpm-64mb-cache-harddisk.html?stk=True
    Kasa+Psu:http://www.vatanbilgisayar.com/zalman-z3-plus-600le-600w-midt-atx-pencereli-siyah-kasa.html?stk=True

Totalde 3835,28TL ye toplayabiliyorsunuz. Tabi bu bütçe fazlaysa ilk attığım yorumdaki i3 sisteme de bakabilirsiniz.Bütçe sorununuz değilse ileriye dönük sistem olarak bu sistemi toplamanızı tavsiye ederim tabi parçaları sadece bu site üzerinden attığımdan daha farklı yerlerden daha ucuza daha iyi parçalar alınabilir ama örnek açısından bu şekilde topladım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.