Şimdi Ara

bilgisayarım açılmıyor (bilgisayar açılıyor ama görüntü gelmiyor)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
8.624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar merhaba.dün kendime yeni bir kasa aldım ve hemen pc parçalarını yeni kasaya aktarmaya başladım.çok titiz bir şekilde uğraş verdikten sonra düğmeye bastım pc çalışmaya başladı ama görüntü gelmedi.dedim herhalde bağlantılarda bir hata yaptım baktım herşey düzgün gözüküyor.ardından arkadaşımın kasasını getirdim ve kendi parçalarıma şunları uyguladım
    1-çocugun ramlerini söktüm sade kendiminkini taktım çalıştı
    2-kendi harddiskimi taktım çalıştı
    3-kendi ekran kartımı taktım çalıştı.
    ve ayrıca kendi anakartımın bios pilini söktüm bekledim ama nafile.artık anakarttan şüphelenmeye başladım.sistemim imzamda var.anakart gigabyte p31 es3g.ama bir taraftan da diyorum ki anakart bozulsaydı işlemci soğutucusu ve fanları çalıştırmaması lazımdı.onlar normal bir şekilde çalışıyor.bu olay başıma gelmeden önce pc açılırken bir kere dıt sesi geliyordu.ama artık hiç ses yok.evet arkadalar sizce sorun nerde?

• quote:

Orijinalden alıntı: sasa222
    ama bir taraftan da diyorum ki anakart bozulsaydı işlemci soğutucusu ve fanları çalıştırmaması lazımdı.onlar normal bir şekilde çalışıyor.

Parçaları başka bilgisayarda deneyip gelen forum kullanıcısı için kocaman bir alkış istiyorum!!!

Üstte alıntısını yaptığım cümlene katılamadım ne yazık ki... Arızalı bir anakartın da fanları dönebilir. Hatta genelde döner de. Vücudundaki ve kasadaki statiği almadan montaja giriştiysen, cpu soğutucun anakartın arkasına monte edilen bir kelepçeye sahipse ve bunu kasadan yalıtacak plastik parçaları takmadıysan ya da bilgisayar fişe takılıyken anakart üzerine herhangi bir şekilde (misal parça takarken) baskı uyguladıysan anakart arıza yapmış olabilir. Ayrıca anakart veya PSU aldığında zaten arızalı da olabilir. PSU'nu da deneseydin arkadaşında keşke. Sorun bu iki bileşenden birinde. Anakart olma ihtimali daha yüksek. Hemen gidip iade etmeni tavsiye ediyorum... Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

quote:

ama bir taraftan da diyorum ki anakart bozulsaydı işlemci soğutucusu ve fanları çalıştırmaması lazımdı.onlar normal bir şekilde çalışıyor.

Parçaları başka bilgisayarda deneyip gelen forum kullanıcısı için kocaman bir alkış istiyorum!!!

Üstte alıntısını yaptığım cümlene katılamadım ne yazık ki... Arızalı bir anakartın da fanları dönebilir. Hatta genelde döner de. Vücudundaki ve kasadaki statiği almadan montaja giriştiysen, cpu soğutucun anakartın arkasına monte edilen bir kelepçeye sahipse ve bunu kasadan yalıtacak plastik parçaları takmadıysan ya da bilgisayar fişe takılıyken anakart üzerine herhangi bir şekilde (misal parça takarken) baskı uyguladıysan anakart arıza yapmış olabilir. Ayrıca anakart veya PSU aldığında zaten arızalı da olabilir. PSU'nu da deneseydin arkadaşında keşke. Sorun bu iki bileşenden birinde. Anakart olma ihtimali daha yüksek. Hemen gidip iade etmeni tavsiye ediyorum... Geçmiş olsun.

bende cevabınızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum.anakartı arkadaşın powersub uyla denedim.sonuç yine aynı.çalışıyor ama görüntü gelmiyor.denemediğim bir işlemci kaldı.onu da denersem zaten otomatikmen anakartın arıza yapmış olması gerekiyor.anakartı 2009 un nisan ayında aldım.acaba garanti kabul eder mi bu arızayı.ya da kullanıcı hatası deyip işin içinden sıyrılır mı?ayrıca şimdiye kadar çok pc topladım.ilk defa böyle birşeyle karşılaştım.ama statikten olmuş olabilir.götüreyim garantiye o zaman bakalım ne olcak

• bir garantiye vermeyi deneyin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: makedonn

bir garantiye vermeyi deneyin...

sağolun cevabınız için.bugun verdim garantiye.bakalım ne olacak
  • quote:

quote:

en iyisini yapmışşınız...artık topu onlara atmıssınız paşa paşa çözecekler
  • quote:

quote:

quote:

en iyisini yapmışşınız...artık topu onlara atmıssınız paşa paşa çözecekler

öncelikle sağolun iyi dileğiniz için.bakalım ne olcak.ihşallah kullanıcı hatası deyip garanti dışı demezler.zaten arıza tespitine oyun oynarken pc reset attı ve bir daha görüntü alamadım yazdırdım.sonuçta sistemi yeni kasaya toplarken birşey oldu dersem kafadan garanti dışı diyeceklerdi.ayrıca sorun kesinlikle anakartta demek için aldım arkadaşın benim sistemle aynı tabanlı bilgisayarını ve 8 saat bütün varyasyonları denedim.umarım bu yazıyı ilerde bir gün aynı sorunla karşılasan biri okuyupta eziyet çekmek zorunda kalmaz benim gibi

• garantiden gelince sorunuda buraya yazarsanız iyi olur,merak ettik bizde...
  • tamam anakart gelince sonucu paylaşacağım.
  • arkadaşlar anakartım martın 7 sinde geldi ama sadece şöyle yazıyordu açıklamada
    belirtilen arıza: bilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor
    tespit edilen arızabilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor
    sonuç:çözüldü

yetkili firmaya yapılan işlem hakkında ayrıntılı bilgi istediğimi belirttiğim e-posta attım.ama hala cevap yok
    bakalım bir daha göndereyim belki farkedip cevap verirler.şu an sistemimi kullanmaktayım.canavar gibi çalışıyor
  • anakartı değiştirmişlerdir.
  • BİOS ekranı dahi gözükmüyor ve hiçbir bip sesi ile uyartı vermiyorsa bilgisayar bilinki problem anakarttadır,çünkü anakart diğer tüm bileşenlerden bağımsız olarak çalışabilen bir donanımdır adındanda anlaşılıyor zaten...
  • bu tip olay yeni başıma geldi..sorun power supplyda olabilir...benimki değişti ve çalıştı..ama sonra başka bişeyden dolayı 1 gün sonra yine kafayı yedi o başka..:(
  • yok arkadaş bu çok kompike bir arıza türü.google ye yaz windowsta başlangıçta bip sesi ve görüntü gelmiyor diye neler var neler.powersubu değiştim düzeldi diyende ram için ekran kartı için de değiştim düzeldi diyende var.anakartın güney köprüsü değişti düzeldi diyende var kuzey köprüsü değişti düzeldi diyende.yani ilginç bir arıza türü bu.

ayrıca anakartı değişmemişler tamir edip göndermişler
  • Dün akşam aynı sorun benim bilgisayarda oldu.power düğmesine bastıktan sonra b.sayar çalışıyor ama bios ekranı dahi gelmiyor.başlangıçtaki bip sesi de gelmiyor maalesef.Anakarttan şüphelendim sizin yazdıklarınızı görünce iyice emin oldum.
    en kısa zamanda neticeyi paylaşırım sizlerle....
  • Değerli Bilgisayar Dostları,

Benim de başıma gelmiş olan bu sorunu görünce, ben de yaşadıklarımı paylaşayım istedim. Yaklaşık 4 ay kadar önce özene bezene seçerek topladığım sistemim (Ve o zamana kadar da canavar gibi çalışan sistemim) bazen açılmamaya başladı.Yani anakarta güç gidiyor, fanlar dönüyor ancak bir uzun 3 kısa bipten sonra ekrana görüntü filan gelmiyor.İlk zamanlar sorun etmedim, kulaktan dolma bilgilerimle, bazen kasa üzerindeki tüm bağlantıları söktüm,taktım ve çalışmayı başardım, sonraları bu da kar etmeyince remleri söktüm taktım ve bazen çalıştırmayı başardım, bazen cler cmos yaptım ve çalıştırmayı başardım vb.Yani tamamen rasgele denemeler ve bazen başarılı oldum ve bazı günler yüzlerce kere denememe rağmen sonuç alamadım.Bir uzun ve 3 kısa Bip..Sonuç; Karanlık bir ekran.
    Sonra bu bios kodunun anlamını araştırdım.Benim bios award olduğundan bu ekran kartı sorunu anlamına geliyormuş.Ekran kartımı aldım elimle servise teslim ettim, sağolsunlar en ağır işkenceleleri yaptılar ve sonuç: Ekran kartında hiç bir problem yok.Sonra çaresiz şekilde aldık anakartı elimize (Asus Maximus Formula) düştük Çizgi (Teknik Servis) Yollarına..Gelin alın dediklerinde çok sevindim, çünkü anakartımın değiştirilmesini hiç istemiyordum ve zaten yeni soketler çıktığından pek bulmak da mümkün olmuyordu.Aldık eve geldik ,tamam hiç problem yok gibi çalışmaya devam ediyor bizim canavar.Sonra yine aynı sorun ve aynı süreç....Sonuç: Çizgi sağolsun 1.5 senelik kartımı geri alıp para iadesi yaptı ve ben anakartım ile yollarımı ayırmak zorunda kaldım..İstemeden de olsa..

• jumperları cıkarıp bekleseydin.anakart cpu yu ısıtıyormuydu?onada baksaydın.cmos sıfırlasan belki düzelirdi.ama garantisi varsa vermişsin zaten.ama tamir gören anakarttan fazla bi hayır bekleme.bi anakart tamircisi olarak anakartlarınızı en azından dikkatli bir şekilde sökmenizi takmanızı öneriyorum.köprülerden biride gitmiş olabilir.veya bozulacağı vardır sana denk gelmiştir.veya başka bi power taktığın için anakart kilit yapmış olabilir.anakartlar hassastır onlara kibar davranalım :) garantiden gelince sadece görüntü veriyor diye anakartını alma sakın.mümkünse sistem kurdur.çalıştığını gör.yeni anakart alacak olursanda asus tavsiye ederim.kapasitörler 10 numara..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.