Şimdi Ara

Bilgisayardan Duman Çıktı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2011 de toplandığım bir masaüstü bilgisayarım var. Uzun zamandır oyun oynamıyorum, internette gezerken birden kasadan koku ve duman gelmeye başladı. Hemen gücü kestim. Kasayı açtım. Biraz araştırdıktan sonra harddisklerden birisinin güç kablolarından birinin yandığını gördüm. Baya alev filan çıktı.

HDD kablolarını vs çıkardım, bilgilsayarın diğer parçalarını kontrol ettim vs. diğer yerlerde yangın görünmüyor.
    Tekrar bilgisayarı çalıştırınca 2-3 saniye çalışıyor, kapanıyor, sonra tekrar açılıyor. BİOS a filan giremiyorum. Muhtemelen anakartın ayarlarından birisi bozuldu ya da bir parçayı görmüyor vs.

Sorun ne olabilir? Yanan kabloyu komple çıkardım, diğer parçalarda sorun görünmüyor. Bütün hdd leri vs çıkarıp bilgisayarı açıp BİOSa girmeye çalıştım ama olmadı.

Bilgisayarım şu şekilde:

MSI z68a gd65 (g3) anakart
    Intel i8 mi ne olduğunu hatırlamadığım 2011 yılının baya iyi bir işlemcisi
    MSI gtx 580 olması lazım ekran kartı (o zamanın en iyi kartlarından biriydi)
    8 gb olması lazım markasını hatırlamadığım kaliteli ram
    1 tane ssd disk
    4 tane normal sata disk
    vs vs

teşekkürler...

• Önce psu yu değiştirip deneyin....
  • Çok teşekkürler cevap için.

PSU ucuz bir parça değil, değiştirip de sorunun PSU dan kaynaklanmadığını görme ihtimali var.
    PSU nun arızalı olup olmadığını anlamanın bir yolu var mıdır?

Bendeki PSU silverstone marka 750wattlık bir model, epey para vermiştim zamanında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: airea

Çok teşekkürler cevap için.

PSU ucuz bir parça değil, değiştirip de sorunun PSU dan kaynaklanmadığını görme ihtimali var.

Bendeki PSU silverstone marka 750wattlık bir model, epey para vermiştim zamanında.

Psu'yu açıp bakabilecek teknik bilgin olması lazım.Onun için bir bilgisayar tamiri ile uğraşan birine götürüp arıza tespiti yaptırmanız daha doğru olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Modality

quote:

Orijinalden alıntı: airea

Çok teşekkürler cevap için.

Psu'yu açıp bakabilecek teknik bilgin olması lazım.Onun için bir bilgisayar tamiri ile uğraşan birine götürüp arıza tespiti yaptırmanız daha doğru olur.

Bilgisayarı açınca anakarta, işlemciye, ekran kartına ve fanlara filan elektrik gidiyor. Anakartın üzerindeki ışıklar vs yanıyor. Yine psu da sorun var diyebilir miyiz?

• Olabilir.Deneyip test etmek lazım başka parçalar ile şimdi göreceli olarak kesin arızası şudur demek yanlış olur.Psu arızalı dersin anakart arızalıdır.Anakart dersin ekran kartı arızalı çıkar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.