Şimdi Ara

Bilgisayar Mühendisi Ne Yapar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
15.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • devlette okumaman senin yararına olur zaten devlet direk belli alana yöneltir okutur ama özellerin bi çoğunda böyle bi seçenek yok son sene teknik seçimlik derslerinde ve sonra yapacağın lisansüstü eğitimle kendini belirler çıkarırsın

özelde bilgisayar mühendisliği okuyan bi insan olarak sana derim ki git bi tane c ve java kitabı al eline şöyle biraz karıştır başlarını anlayabilirsen ve de elektroniğe ilgin varsa yazabilirsin çünkü sayısal mantık tasarımı, mikroişlemciler gibi dersler de var halk arasında bilindiği üzere sırf kod değil elektroniğe beynim basar iyiyim falan dersen yazarsın başkent, bahçeşehir, izmir ekonomi fln kesin girersin yani

dediğim şeyler için de en basitinden başlayalım mikroişlemci gözünü korkutabilir de devre kapıları (7400, 7432 entegreleri), encoder, decoder, multiplexer fln netten ara biraz bak hallederim dersen geç

ha dersen ki kodlar iyi güzel, elektronik de severim ama matematikten nefret ederim (girince anasını ağlatıyolar insanın çünkü diferansiyel denklemlerdi lineer cebirdi derken ) o zaman yazılıma geç derim

okuma diyen bazı zekalar olmuş lisansüstü eğitimini güzelce bitirdikten sonra ayda 7000 maaşla oracle a giren insanlar var başka hiç bi işe bu şekilde giremezsin yani bunları da düşün millet 1000-1500ytl ile işe başlarken sen bi kaç yıl içinde evini arabanı çekersin rahat rahat yaşarsın

devlet kalkınma bankasına girerim memur olup dersen 2500ytl ile girer yatarsın ama yükselme ihtimalin de yok gibi bişey yani en fazla 4000 ytl maaş alırsın hayatın boyunca çalışsan ki bi iş yapmazsın hayattan bezersin sadece

türkiye gelecekte donanım sektöründe biraz ilerleme yapabilir gibi nano teknoloji olayı biraz gelişirse ülkemizde donanım açısından da iş bulabilirsin şu an da vestel gibi firmalar fabrikalar kurup türkiyede üretim yapıyo laptop ları fln baskı devre üretimine de girerler gibi duruyo yakında o yönden olabilir

hiç bişey olmazsa üniversitende kalırsın öğretim görevlisi olarak asistan kızlar genelde güzel olur sarkarsın fln hoca olarak

puan olarak da kafanda bişey belirlemeye çalışma fazla en düşük izmir ekonomi benim önerdiklerimde mesela 280 le falan rahat girersin

ayrıca puanın da yarı yarıya düşmez düz liselerde farklı bişey var o konuda mesela sayısalcılar bizim zamanımızda 0,8 le çarpılırdı bölümü dışına çıkarsa 0,3 le çarpılırdı ama düz liseler direk etkirdi yani bu yüzden son sene düz liseden mezun olanlar falan da oldu onu bi ösym den falan öğrensen daha iyi olur

sonra mesela hukuk okuyan arkadaşlarımın hepsi insanlıktan soğudu onu da belirteyim sana da sınavlar öncesi yığınla şey okuyo adamlar hukuk yazan kafamı s.... diyen çok ama matematik fln yok yani o yönden rahat gözüküyo tabi

ekonomi de okuyabilirsin sonuçta türkiye kalkınmakta olan bi ülkeydi bi zamanlar ampul sağolsun batmakta olan bi ülke haline geldi ilerde ekonomistlere ihtiyaç olması da oldukça yüksek ihtimal

ea bölümleri okursan yani daha çok çayır çimen sefası yaşarsın mühendislik okursan sınıfta wireless la ikinci defa aldığın derste film izlersin fln o tür şeyler yani

• İşsiz kalma sorunun olmaz ama şunu diyeyim bilgisayar mühendislerinin yaptığı çoğu işi herhangi bir insan hobi olarak da yapabiliyor. Yani pek bir esprisi yok bunun. Bu nedenle adam yüksek maaşlı bir bilgisayar mühendisi almaktansa daha az ücret karşılığı böyle birilerini alıyor işe. Maaş konusuna gelince çok birşey bekleme. Ortalama mühendis maaşları neyse onu alırsın hemen hemen.
  • Üniversitelerde BÖTE (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi) Bölümü var.Mühendisliğe göre daha basit.Hatta arkadaş derslere felan da pek gitmezdi.

Çıkınca da bilgisayar öğretmeni olabiliyorsun, kendine bilgisayar işi kurabiliyorsun, sayısal okuduğun için de özel dersanelerde matematik öğretmenliği felan yapabilirsin..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ArkandayIM

İşsiz kalma sorunun olmaz ama şunu diyeyim bilgisayar mühendislerinin yaptığı çoğu işi herhangi bir insan hobi olarak da yapabiliyor. Yani pek bir esprisi yok bunun. Bu nedenle adam yüksek maaşlı bir bilgisayar mühendisi almaktansa daha az ücret karşılığı böyle birilerini alıyor işe. Maaş konusuna gelince çok birşey bekleme. Ortalama mühendis maaşları neyse onu alırsın hemen hemen.

hobi olarak kaç kişi sistem tasarlayabiliyor ya da mikroişlemci kontrollü bi devre hazırlayabiliyor merak ettim şimdi yani

eğer gidip yazılım şirketine 2 senelik mezun olan adamın yaptığı işe girersen ya da üniversiteden çıkar çıkmaz işe girip hayatının sonuna kadar öyle devam edersen zaten işsin kalma sorunu da olur sen kendini geliştirmedikten sonra bi amacı kalmaz işin

lisansüstü eğitim bugünün dünyasında şart

• quote:

Orjinalden alıntı: Ten_Don

hayatta bilinçsiz yapılan meslek seçimleri vardır bunların başında tıp geliyor işçi memur çocugu amiyane tabirle yırtmak için yazar(:

bilgisayar mühendisliginde de işin özüne inmeden Ee ben bilgisayarın başında vakit geçiriyorum akşama kadar, oyun oynamayı da seviyorum dur bari okulunu okuyum şunun durumları..

ergenlik döneminde yapılan seçimler bu kadar oluyor keşke hayatı tersten yaşasak

alakası yok doştum.bilgisayarcıda çalışıyorum bu işten çok zevk alıyorum.gerçekten severek yapıyorum mutlu olacağıma inanıyorum.

olmazsa bilgisayar teknisyenliğini düşüneceğim.sonra biraz sermaye ve ardından dükkanı açarım

• counter strike oynar bi kere
  • kendini yetiştirirsen iyi paracık kazanırsın:)
  • her üniversitenin mühendislik fakültesi var nerdeyse , bir o kadar da mezun , bunlar arasından fark yaratmak zor dur dimi ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Alengirli

her üniversitenin mühendislik fakültesi var nerdeyse , bir o kadar da mezun , bunlar arasından fark yaratmak zor dur dimi ?

Peki her üniversitenin mühendislik fakülteleri aynı kalitede eğitimi veriyor mu? (Zaten Mühendislik Fakültesi İTÜ,YTÜ dışındaki üniversitelerde bulunmakta)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady -- 11 Şubat 2009; 17:14:09 >
  • ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CR7_35 -- 2 Kasım 2013; 10:51:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cr7_35
    ne mi yapar 1.kendisini geçliştirip veritabanı oluşturup program yazar tek kişiyle olacak bir iş değil bu programın grafiki vb bir sürü şeyi vardır ondan tek başına pek bişi yapamaz en azından ingilizce biliyorsa türkiyede özel şirkette yada yurt dışında yazılım firmalarında çalışabilir bu o kadar zor değil 2-3 lisan bilirseniz ünlü güvenlik yazılım şirketlerinde çalışabilirsiniz 2.bilgisayar mühendisliğindeki en iyi bölüm güvenlik bölümüdür zaten bu bölümü iyi bitirdiysen iyi işler yaparsın aynı zamanda hacker olursun dedim ya bide 2-3 lisan bildiniz mi hatta microsoft ta bile çalışırsınız.
    mühendislik bölümlere ayrılır ağ işletmeni bilgisayar grafiği vb diye

saglam sacmalamissin tebrik ediyorum aksam aksam iyi guldurdun beni, bilgisayar muhendisi olmasam kendim bu gazla hacker olcam lan diye tekrar okurum heralde

• Meslek lisesinden üniversiteye geçerken, düz liseye göre kolaylıkları ve zorulukları nelerdir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ArkandayIM

İşsiz kalma sorunun olmaz ama şunu diyeyim bilgisayar mühendislerinin yaptığı çoğu işi herhangi bir insan hobi olarak da yapabiliyor. Yani pek bir esprisi yok bunun. Bu nedenle adam yüksek maaşlı bir bilgisayar mühendisi almaktansa daha az ücret karşılığı böyle birilerini alıyor işe. Maaş konusuna gelince çok birşey bekleme. Ortalama mühendis maaşları neyse onu alırsın hemen hemen.

Mühendisin bir işlevi olsa da, olmasa da; mühendisin yapabildiği çoğu işi başkaları hobi olarak yapabilse de bir firma o mühendisi bulundurmak zorunda. Yani "Ben mühendis almayayım. Bunun yaptığı işi bir tekniker de yapar zaten." diye mühendis almamazlık yapamaz.

Tabii bu sistemin ne kadar güzel bir imajı olduğu tartışılır. En az 4-5 yıl okuyacaksın, ağır derslerden ve sınavlardan geçeceksin, sürekli kendini geliştirmek zorundasın, sonunda bir firmada "zorunluluktan" mühendis kontenjanını dolduruyorsun. Aldığın maaşın kalitesi de tartışılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

quote:

Mühendisin bir işlevi olsa da, olmasa da; mühendisin yapabildiği çoğu işi başkaları hobi olarak yapabilse de bir firma o mühendisi bulundurmak zorunda. Yani "Ben mühendis almayayım. Bunun yaptığı işi bir tekniker de yapar zaten." diye mühendis almamazlık yapamaz.

Tabii bu sistemin ne kadar güzel bir imajı olduğu tartışılır. En az 4-5 yıl okuyacaksın, ağır derslerden ve sınavlardan geçeceksin, sürekli kendini geliştirmek zorundasın, sonunda bir firmada "zorunluluktan" mühendis kontenjanını dolduruyorsun. Aldığın maaşın kalitesi de tartışılır.

hocam sen de adaysın bu mesleğe. ilerleyen zamanlarda bizleri daha iyi bilgilendirebilirsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: cobra 2

quote:

quote:

hocam sen de adaysın bu mesleğe. ilerleyen zamanlarda bizleri daha iyi bilgilendirebilirsin.

sen bu kafayla gidenlerden medet umarsan sorunlu bir gelecek secimi yaparsin, ben kendim bilgisayar mühendisiyim, teknikerler de var burda ama nedense benim yaptigim isi yapamiyorlar, cocuk daha öss ye yeni girmis maval okuyor dersanesindeki gereksiz tiplerden duyduklariyla, yazik yani, ilk iki sene okudugunuzla onlisans diplomasi alip tekniker olursunuz, son 2 sene okuyacaklarinizi hadi tekniker yapsin selam soyleyin de

• quote:

Orijinalden alıntı: Dracos

quote:

Orijinalden alıntı: cobra 2

quote:

quote:

sen bu kafayla gidenlerden medet umarsan sorunlu bir gelecek secimi yaparsin, ben kendim bilgisayar mühendisiyim, teknikerler de var burda ama nedense benim yaptigim isi yapamiyorlar, cocuk daha öss ye yeni girmis maval okuyor dersanesindeki gereksiz tiplerden duyduklariyla, yazik yani, ilk iki sene okudugunuzla onlisans diplomasi alip tekniker olursunuz, son 2 sene okuyacaklarinizi hadi tekniker yapsin selam soyleyin de

Benden mi bahsediyorsun?

Senin bu mantığına göre "yeni ÖSS'ye girenlerin" hepsi cahil, e demek ki düzgün meslek seçimi asla yapamıyoruz. Vay be!

Mühendis olduğuna göre okuma-yazman da vardır. Bak bakalım, yukarıda ne yazdım? Bu işi başkaları (tekniker vb.) yapabilse de, yapamasa da mühendis alımı olmak zorunda. Benim derdim, okulda gördüğüm bilgilerin meslek hayatında ne kadar işe yaradığı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C1E9C52E6 -- 6 Aralık 2010; 15:50:29 >

• kendini geliştirirsen bilgisayar mühendisliğinden iyi bölüm yok.
  • Teknikerlikle alakası yok genelde piyasa yazılım mühendisliği üzerine, yazılım mühendisliği için 4 yıl okumaya donanım görmeye falan hiç gerek yok, hatta yurt dışında bazı firmalar liseden sonra yazılımcı alıp kendi eğitmeye başladı. Müzik öğretmeni bile olsan gerekli yazılım mühendisliği temelin varsa no problem, mühendislik temeli ancak mühendislik işi yapılan piyasanın çok ufak bir bölümünde gerekli. Okulda alınan yazılım dersleri büyük projeler için yetersiz tabi hocalarınızdan piyasa tecrubesi olan varsa size bu formasyonu derslerde verebilir oda canı isterse. Malesef öğretim üyesini denetleyip verdiği dersin kalitesini ölçen bir mekanizma devlet üniversitelerinde mevcut değil.

Ayrıca "ÖĞRETİM GÖREVLİSİ" nin, öğretim üyesi(yar doç doç prof) değil dikkat edin, bilgisayar ile ilgili ders verdiği hiç bir bil. müh. bölüme gitmeyin bazı okullarda bilgisayar öğretmeni mühendislikte ders veriyor allahtan korksunlar diyorum öğrenciye yazık bu bölümler kapatılmalıdır.

• quote:

Benden mi bahsediyorsun?

Senin bu mantığına göre "yeni ÖSS'ye girenlerin" hepsi cahil, e demek ki düzgün meslek seçimi asla yapamıyoruz. Vay be!

Mühendis olduğuna göre okuma-yazman da vardır. Bak bakalım, yukarıda ne yazdım? Bu işi başkaları (tekniker vb.) yapabilse de, yapamasa da mühendis alımı olmak zorunda. Benim derdim, okulda gördüğüm bilgilerin meslek hayatında ne kadar işe yaradığı.

bak aslanım, okulda gördüğün bilgiler sana sadece temel verir, okulda network dersi alırsın, çıkıp da anında cisco dan sertifika alamazsın, okulda kriptoloji dersi görürsün anında çıkıp da askeri savunma sanayinde kriptografi bölümünde proje sorumlusu olarak çalışmaya başlamazsın, sana okulda gördüğün şeyler temel verir sen üzerine gidersen birşeyler kazanırsın

hiçbir şey başaramadan, ukala ukala hea ne var lan onda tekniker de yapıyor kafasıyla giderseniz hiçbir cacık da sizden olmaz, tekniker dediğin adamın ne olduğunu biliyoruz, delphi pascal visual basic bazen de kimi yerde ek olarak c bas yolla adamı, ee ne yapacak bu adam, ne biliyor, bir sürü algoritma var, bir sürü veritabanı sıralama yöntemi var, bir sürü optimizasyon ölçütleri var kullandığın programlarda, program dediğin nasıl yazılır sadece dil öğrenmekle olmaz bu, sana gelirler karşına otururlar ne kadar sürede bitirirsin bunu diye sorarlar bir konuda yazılım alanında çalışırken, ne diyeceksin, ya biz onu 10 güne hallederiz be abi mi diyeceksin, sana maliyetini sorarlar ne diyeceksin, 3-5 gönlünden ne koparsa at mı diyeceksin, ya da proje aldın yapacaksın, projenin nasıl olacağını ne istediğini hangi yöntemle bulacaksın, hadi bunları tekniker getir de söylesin bana, hobi olarak yaparlarmış, kaç bira şişesi var ona göre kaç lira depozito alırız diye program yazmıyorsun hayatta, birşey bilmiyorsunuz bari konuşmayın

okuldan çıktığında elbette %90 ihtimalle .net bilmiyor olursun, okuldan çıktığın zaman muhtemelen inanılmaz bir java veya c++ bilgin olmaz, ama bunları daha sonradan öğrenmek okulda öğrenmekten daha zordur, pazar günü gölde balık tutmaya gitmiyorsunuz bari boş boş konuşmayın yok hobi olarak yaparmış bilmem neymiş, mühendis bulundurma zorunluluğu olmasa hiç kimse mühendis tutmazmış tekniker yetermişmiş

3 gün önce test çözen çocukla laf yarıştırıyorum ya kendime de ayrıca bir helal olsun diyorum bu kadar boş beleş adammışım demek ki

• boğaziçi pc mühendisi tanıdık var

kendisi internet cafeci şuan

soruyorum mal mısın git müdür bişi ol dedim

"oturarak para kazanıyorum "diyor

al sana mühendis
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.