Şimdi Ara

Bilgim olmadan kredi kartımdan 10.000 liraya yakın alışveriş yapılmış

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
4
Favori
17.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
62 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akbank Axess müşterisiyim. 07.01.2019 tarihinde ilki 2.697, ikincisi 2.011, üçüncüsü 66.75 ve dötdüncüsü de 5.231 TL olmak üzere yurtdışı harcama yapılmış. Ben bu bilgiyi bugün itibariyle anca öğrenmiş oldum çünkü pek sevgili Akbank 2 liralık google play alışverişlerimde bile mesaj ile yetinmeyip telefon ile arayarak alışverişi teyit etmemi isterken 5 bin liralık hem de yurtdışı bir alışverişte bilgilendirme mesajı bile göndermedi. Haydi mesajı geçtim, pos cihazı ile yapılan alışverişlerde bile Akbank Direkt uygulamasından bildirim geliyordu. Hiçbir bildirim almadım. Büyük meblağlı harcamaların üçü de Amsterdam'dan yapılmış. Bir tiyatro, konser salonu ve online bilet sitesi. 66 liralık harcama ise sanırım Amerika'dan yapılmış bir Netflix harcaması. Ben bu harcamaları bir saat önce gelen ekstre maili ile fark ettim. Hemen bankayı arayıp kartı kapattırdım ve Harcama İtiraz Belgesi gönderdiler mail adresime. Bu belgeyi haftasonu olması sebebiyle ancak pazartesi günü bankaya iletebileceğim. İşin beni korkutan tarafı, kredi kartının son ödeme tarihine bugün itibariyle 10 gün var ve asgari ödeme tutarı bile şu an için 4.900 lira. Bu iş 10 gün içerisinde çözülmezse ben bu parayı yatırmak zorunda kalacağım ve şansa bak ki en sıkışık zamanıma denk geldi. Bankacılık işlerinde tecrübeli olan arkadaşlardan çok acil yardım istiyorum. Bu sürecin lehime sonuçlanma ihtimali nedir ve ne kadar sürer? 
    Bilgi sahibi olmasanız bile konunun daha çok kişiye ulaşması için öne çıkarmanızı rica ediyorum.

edit: bankaya gidip harcama itiraz formu doldurdum. Formun bir kopyasını alıp suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye geldim. Şu an ifade vermek üzere bekliyorum.

edit 2: Bugün Akbank'tan mail geldi. İtiraz ettiğim harcama tutarında kredi kartıma geçici ödeme yapılmış. Sürecin olumlu sonuçlanması halinde yapılan ödeme hesabımda kalacak. Geçici de olsa bu büyük borçtan kurtuldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -epica- -- 15 Ocak 2019; 18:51:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yazdığım meaajı dikkatli okusaydınız keşke. Benim yaptığım alışverişlerde de normalde gerek mesajla, gerek arayarak, gerekse de direkt uygulamasından bildirim geliyordu zaten ama bu olayların hiçbirinde bildirim gelmedi. Ayrıca ben önemli bir kişi olduğumu belirtmedim. Zamanında almadığım önlemler benim suçumdur ama bankam her halta bildirim gönderirken en azı 2 bin, en çoğu 5 bin lira olarak hem de yurtdışında yapılan alışverişlerden bana haber verilmemesi de bankanın suçudur. Son olarak üslubunuza dikkat edin, ben sizin arkadaşınız değilim.
    savcılığa suç duyurusunda bulun hemen. ödeme de yapma. aynısı başıma geldi. kartın limiti 1500 liraydı. haberim olmadan 12 bin liraya çıkarmışlar. sonra da içindeki parayla alışveriş yapmışlar. savcılığa da suç duyurusunda bulundum. bankayı da aradım. bana niye haber vermiyorsunuz diye. baya kavga ettim adamlarla..
    Savcılığa ya da karakola gidip tutanak tutturun ki en azından kayıtlarda şikayetiniz olsun.
    Sadece size değil bunu okuyan herkese tavsiyelerim:
    Bundan sonra yapmanız gereken yeni numaralı kartın mail order'ını kapattırınız.
    Sanırım mail order'ı kendinizde kapatabilrisiniz: kartın internet bankacılığı sayfasından yurtdışı alışverişlerine ve yurtiçi internet alisverislerine kapatarak.
    Sanal kart kullanmaya özen gösterin.
    Bilgisayarda virus programı kullanmaya çalışın belirli aralıklarla keylogger olup olmadığını özel araçlarla kontrol edin. Ama untumayın hiç bir sistem güvenli değildir bizim yapmamız gereken bu sürekli gelişen teknolojinin içerisinde kötü niteylilerin işini yavaşlatmak.
    Kırık yazılım kullanıyorsanız bile güvenmediğiniz sitelerden indirmeyin. Özellikle ağ trafiğini kontrol eden ücretli virüs programlarını kullanmaya çalışın para vermem diyorsanız Comodo Internet Security kullanabilirsiniz.
    Virüs programı kullanmayıp bir de bununla övünenle, emniyet kemeri takmayıp bununla gurur duyan kişi aynı kişidir.
    Kafe gibi yerlerde hesap geldiğinde kartınızı ödemek için teslim etmeyiniz. Çünkü kopyalama cihazları saniyeler içinde kopyalıyor kart bilgilerini. O cihazı dolandırıcılar Atm nin kart girişine de koyabiliyorlar. Kartınızı atm ye teslim etmeden önce şüpheli durum var mı bakınız. Bu kopyalama tekniği gelişmiş olabilir yakın mesafedende kopyalabilir belki deyip, halk içerisinde size çarpıp iyice yaklaşan kişilerden şüpheleniniz. Malesef günümüzde tüm bilgilerimiz toplu olarak satılıyor. Benim anlayamadığım kısım bu harcamaları yapan kişiler dumanla bağlanmıyor sonuçta hepsinin yakalanması gerektiğini düşünüyorum ama hiç haberlerini duymuyoruz neden acaba ülkelerin gizlilik yasaları yüzünden mi...

Edit: Limiti olabildiğince düşük tutun.

• savcılığa suç duyurusunda bulun hemen. ödeme de yapma. aynısı başıma geldi. kartın limiti 1500 liraydı. haberim olmadan 12 bin liraya çıkarmışlar. sonra da içindeki parayla alışveriş yapmışlar. savcılığa da suç duyurusunda bulundum. bankayı da aradım. bana niye haber vermiyorsunuz diye. baya kavga ettim adamlarla..
  • quote:

Orijinalden alıntı: SISU

savcılığa suç duyurusunda bulun hemen. ödeme de yapma. aynısı başıma geldi. kartın limiti 1500 liraydı. haberim olmadan 12 bin liraya çıkarmışlar. sonra da içindeki parayla alışveriş yapmışlar. savcılığa da suç duyurusunda bulundum. bankayı da aradım. bana niye haber vermiyorsunuz diye. baya kavga ettim adamlarla..
    Sürecin devamı nasıl oldu peki?

• savcılığa suç duyurusunda bulundum. savcılık dilekçesinin bir örneğini bankaya yolladım. onlar da harcama itirazını inceledi. 2 ay sonra itiraz sonuçlanıyor zaten. size ait borçları ödeyin diyorlar. adli süreç de devam etti. sonuç olarak o parayı ödemedim.
  • quote:

savcılığa suç duyurusunda bulundum. savcılık dilekçesinin bir örneğini bankaya yolladım. onlar da harcama itirazını inceledi. 2 ay sonra itiraz sonuçlanıyor zaten. size ait borçları ödeyin diyorlar. adli süreç de devam etti. sonuç olarak o parayı ödemedim.
    Peki para heabınıza dönene kadar geçen süreçte aylık ekstre borçlarını ödediniz mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: -epica-

Peki para heabınıza dönene kadar geçen süreçte aylık ekstre borçlarını ödediniz mi?

Alıntıları Göster
    hiç bir şey ödemedim. onlar zaten arıyor. size ait borçları ödeyin diye. siz de kontrol edip sonra ödüyorsunuz.
  • Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bu olayı haftasonu öğrenmem sebebiyle iki gündür içim içimi yiyordu. Rahatladım biraz.

• bir arkadaşımında buna benzer olayı oldu. Sanırım banka itiraz dilekçesiyle haloldu ama 3 ay'a yakın bir süre geçti diyebilirim. Merak etme halediyorlar. Zaten yurtdışına gitmediğini vs. çok kolay bir şekilde bulabiliyorlar. Birşey çıkmaz ama 2-3 ay kadar sürer.
  • quote:

Tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bu olayı haftasonu öğrenmem sebebiyle iki gündür içim içimi yiyordu. Rahatladım biraz.
    rica ederim hocam. ama benim bankam kendi borcumu ödedikten sonra kartımı iptal etti. beni kara listeye aldı. 3 yıl kart vermedi...
  • Eren1s kullanıcısına yanıt
    Arkadaşınızın olayında meblağ ne kadardı?

• quote:

rica ederim hocam. ama benim bankam kendi borcumu ödedikten sonra kartımı iptal etti. beni kara listeye aldı. 3 yıl kart vermedi...

Alıntıları Göster
    Benden harcamadığım parayı istemesinler de kartları da onların olsun. Bundan sonra kredi kartı falan kullanmam zaten.

• quote:

Arkadaşınızın olayında meblağ ne kadardı?
    sizin kadar değildi hocam 3 bin civarıydı galiba.
  • Savcılığa ya da karakola gidip tutanak tutturun ki en azından kayıtlarda şikayetiniz olsun.
    Sadece size değil bunu okuyan herkese tavsiyelerim:
    Bundan sonra yapmanız gereken yeni numaralı kartın mail order'ını kapattırınız.
    Sanırım mail order'ı kendinizde kapatabilrisiniz: kartın internet bankacılığı sayfasından yurtdışı alışverişlerine ve yurtiçi internet alisverislerine kapatarak.
    Sanal kart kullanmaya özen gösterin.
    Bilgisayarda virus programı kullanmaya çalışın belirli aralıklarla keylogger olup olmadığını özel araçlarla kontrol edin. Ama untumayın hiç bir sistem güvenli değildir bizim yapmamız gereken bu sürekli gelişen teknolojinin içerisinde kötü niteylilerin işini yavaşlatmak.
    Kırık yazılım kullanıyorsanız bile güvenmediğiniz sitelerden indirmeyin. Özellikle ağ trafiğini kontrol eden ücretli virüs programlarını kullanmaya çalışın para vermem diyorsanız Comodo Internet Security kullanabilirsiniz.
    Virüs programı kullanmayıp bir de bununla övünenle, emniyet kemeri takmayıp bununla gurur duyan kişi aynı kişidir.
    Kafe gibi yerlerde hesap geldiğinde kartınızı ödemek için teslim etmeyiniz. Çünkü kopyalama cihazları saniyeler içinde kopyalıyor kart bilgilerini. O cihazı dolandırıcılar Atm nin kart girişine de koyabiliyorlar. Kartınızı atm ye teslim etmeden önce şüpheli durum var mı bakınız. Bu kopyalama tekniği gelişmiş olabilir yakın mesafedende kopyalabilir belki deyip, halk içerisinde size çarpıp iyice yaklaşan kişilerden şüpheleniniz. Malesef günümüzde tüm bilgilerimiz toplu olarak satılıyor. Benim anlayamadığım kısım bu harcamaları yapan kişiler dumanla bağlanmıyor sonuçta hepsinin yakalanması gerektiğini düşünüyorum ama hiç haberlerini duymuyoruz neden acaba ülkelerin gizlilik yasaları yüzünden mi...

Edit: Limiti olabildiğince düşük tutun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WaxKitten -- 14 Ocak 2019; 1:14:36 >

• Benim heptan 100 tl bile transfer yapsam bildirim geliyor. 10 tllik bişey bile alınsa sms şifre soruyor. O kadar miktarda alışveriş olacak hem de yurtdışı, banka güvenlik sistemi devreye girmeyecek öyle mi.

Standart alışverişinizin dışında bir hareket olduğu zaman bile banka arar bu işlemi siz mi yapıyırsunuz diye.
    15-20 bin limitli kart kullanınca önemli kişi mi olunuyor.
    1000 tl limitli bir kartım var. İnternette sadece sanal kart kullanıyorum. Bilinçli olmayın sonra bankayı suçlayın
    İnsan biraz insaflı sallar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C42498A97 -- 14 Ocak 2019; 1:45:50 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazdığım meaajı dikkatli okusaydınız keşke. Benim yaptığım alışverişlerde de normalde gerek mesajla, gerek arayarak, gerekse de direkt uygulamasından bildirim geliyordu zaten ama bu olayların hiçbirinde bildirim gelmedi. Ayrıca ben önemli bir kişi olduğumu belirtmedim. Zamanında almadığım önlemler benim suçumdur ama bankam her halta bildirim gönderirken en azı 2 bin, en çoğu 5 bin lira olarak hem de yurtdışında yapılan alışverişlerden bana haber verilmemesi de bankanın suçudur. Son olarak üslubunuza dikkat edin, ben sizin arkadaşınız değilim.

• WaxKitten kullanıcısına yanıt
    Başına gelene kadar insana çok uzak geliyor bu ihtimaller malesef. Virüs ihitmali beni korkuttuğu için zaten bilgisayar üzerinden ödeme yapmıyordum. Normalde yurtiçi / yurtdışı internet alışverişleri yaptığım için ve ilk başta da söylediğim gibi bu ihitmal bana çok yzak geldiği için internet alışverişi sürekli açıktı kartımda. Bu olay bana çok büyük bir ders oldu. Bundan sonra kredi kartı kullanacağımı sanmıyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

• Benzer bir durum, yakın zamanda, başka bir bankada benim de başıma geldi.

Sorun yok, siz yeterki hiç vakit kaybetmeden harcama dilekçenizi yazın.

O yapılan harcamalar inceleniyor ve şifre kullanılmadan yapılan harcamalar ise (ki öyle olması lazım) kısa sürede siliniyor ekstrenizden.

Benim kartı da, Berlin havaalanında minibüs kiralamak için kullanmışlardı. :-)

Dediğiniz gibi, her harcama SMS olarak telefonumuza gelirken, böyle yüksek harcamaların gelmemesini ben de sorguladım. Banka ile defalarca görüştüm. Bana söyledikleri tek şey "biz de çözemiyoruz, ama zaten dolandırıcı bunlar, bir şekilde bu mesajlara engel oluyorlar" açıklaması oldu.

Peki ben nasıl anladım. Yine telefonuma gelen, "şu kadarlık aylık harcama limitini geçtiniz, artık %50 daha fazla puan kazanacaksınız" mesajı oldu. Daha o ay kartımı kullanmamıştım, nasıl geçer diye girdim baktım ve gördüm. Anında kapattırıp, harcama itirazı açtım. Çok hızlı sonuçlandı.

Şüphelendiğim bir mobil uygulama vardı, hemen sildim telefonumdan. Bir alışveriş sitesinin mobil uygulamasını yükleyip kartımı kaydederek üç kuruşluk menfaat sağlamaya çalışırken, az kalsın binlerce liramız gidiyordu. Aslında siz de, kart bilgilerinizi nerede ve nasıl kaptırdığınızı düşünün. Eğer önlem almazsanız, yeniden başınıza gelebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: deepkurt

Benzer bir durum, yakın zamanda, başka bir bankada benim de başıma geldi.

Sorun yok, siz yeterki hiç vakit kaybetmeden harcama dilekçenizi yazın.

O yapılan harcamalar inceleniyor ve şifre kullanılmadan yapılan harcamalar ise (ki öyle olması lazım) kısa sürede siliniyor ekstrenizden.

Benim kartı da, Berlin havaalanında minibüs kiralamak için kullanmışlardı. :-)

Dediğiniz gibi, her harcama SMS olarak telefonumuza gelirken, böyle yüksek harcamaların gelmemesini ben de sorguladım. Banka ile defalarca görüştüm. Bana söyledikleri tek şey "biz de çözemiyoruz, ama zaten dolandırıcı bunlar, bir şekilde bu mesajlara engel oluyorlar" açıklaması oldu.

Peki ben nasıl anladım. Yine telefonuma gelen, "şu kadarlık aylık harcama limitini geçtiniz, artık %50 daha fazla puan kazanacaksınız" mesajı oldu. Daha o ay kartımı kullanmamıştım, nasıl geçer diye girdim baktım ve gördüm. Anında kapattırıp, harcama itirazı açtım. Çok hızlı sonuçlandı.

Şüphelendiğim bir mobil uygulama vardı, hemen sildim telefonumdan. Bir alışveriş sitesinin mobil uygulamasını yükleyip kartımı kaydederek üç kuruşluk menfaat sağlamaya çalışırken, az kalsın binlerce liramız gidiyordu. Aslında siz de, kart bilgilerinizi nerede ve nasıl kaptırdığınızı düşünün. Eğer önlem almazsanız, yeniden başınıza gelebilir.
    Geçmiş olsun hocam. Olumlu yönde sonuçlanacağı yönünde ben de umutluyum fakat beni korkutan bu sürecin uzayıp benim harcamadığım bir parayı ödemek zorunda bırakılmam. 8 gün sonra son ödeme günü geliyor. Akbank ile konuştum defalarca fakat kimse benim o tutarı ödeyip ödemeyeceğim hakkında bilgi veremiyor. Biraz önce şubeden itiraz formunu yolladım. İşimi sağlama almak adına savcılığa gelip suç duyurusunda bulundum. Şu anda ifadem alınmak üzere adliyede bekliyorum.

• Benimde başıma geldi, 5 euro ve 7 euro 2 sefer çekilmiş, sadece banka sitesine girince gördüm, itiraz dilekçesi yazınca anca 2 ay sonra felan para geri geldi, nerden olduğunuda söyleyim, G2A diye oyun sitesi var, oyun satın alırken kart koruma sistemi diye ekstra para istiyorlarl, he onu seçmediğim için kartı kendilerine kaydediyorlar orda her kim varsa kafalarına göre para çekmeye uğraşıyorlar, zaten dahada uğramadım siteye, dikkatli olmak gerek
  • Hayalci kullanıcısına yanıt
    Hangi bankaydı hocam?

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.