Şimdi Ara

Benzinli aracım donuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kars'ta yaşıyorum. 3 gündür hava sıcaklığı geceleri -35, -40 civarına kadar düşüyor. Aracım 2005 Mitsubishi Lancer. İki gündür sabahları ne yaparsam yapayım arabayı çalıştıramıyorum. Denerken akü bitiyor, öğlen tekrar gelip takviyeyle çalıştırıyoruz. Kaputun üstüne kalın bir kilim serdim, antifreeze eksik değil, yarım depo benzin var arabada. Akü durumu ortalama. Arabanın farklı bir problemi de yok. Bu coğrafyada hareket halindeki dizellerin dahi donduğuna şahidim. Fakat benzinli arabalarda bu tip problemlere pek rastlanmıyor. Gece inip çalıştırmak iyi gelebilir belki fakat gece sıcak evden -30 dereceye çıkmak araba için ne kadar iyiyse kendi sağlığım için o kadar kötü. Şimdi bu coğrafyada uzun süredir yaşayan arkadaşlar, aracın donmaması için ne yapabilirim? Hayatında -10 derecenin altını görmemiş ve o sıcaklıklar için çözüm üretecek arkadaşlar pek yardımcı olamayabilirler. O yüzden Sibirya'da yaşamış bir arkadaş falan varsa faydası olur :D
     Benzinli aracım donuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi udikisilik -- 5 Şubat 2014; 0:40:01 >

• zotacing kullanıcısına yanıt
    peki o 3-4 saat aralıkta donmuyor mu yine ?
  • Sulu Webasto taktırın.
    Saatini kurarsınız gece 4 saatte bir 10 dakika çalışıp radyatör suyunu ısıtır.
    Sabahları da işe gitmeden 15 dakika önce çalışır, bindiğinizde direk kaloriferden sıcak hava üfler araç
  • Soğuk da olsa aracı esinti görmeyen bir yere park etmeye çalışın ve her akşam yatmadan önce 10-15 dk. çalıştırın.Akü ömrü orta da olsa yenisi ile değiştirin.
  • Arkadaşların dizler araçları kapalı otoparka rağmen dondu. Benim otopark şansım yok. Sıcaklık -20'ye kadar düştüğünde araba akşam 6dan sabah 8e kadar çalışmamış durumdayken bile tek marşta çalışıyordu. Fakat -30 arabanın kimyasını bozdu. Sadece motor değil, amortisörler hatta fren tertibatından bazı parçalar da dondu. Arabadan olmayacak sesler geliyor ki normalde ne çalıştığını ne gittiğini belli eder, acayip sessiz bir araba. Moskowitch, Lada falan mı alsaydık iklime uygun :D
  • Bence araca uzaktan kumandalı çalıştırma sistemi taktır. Aracı 2-3 saatte bir 5 dakika çalıştırırsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracını günlük kullanmıyorsan eğer aküyü sök ve eve koy, ben ancak böyle çözüm bulabilmiştim... Yoksa her seferinde takviye adamı bezdiriyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

quote:

Orijinalden alıntı: car_26

peki o 3-4 saat aralıkta donmuyor mu yine ?

Soğukluğa bağlı. Ben 2 kış önce -20 derece soğukta 3-4 saat aralıkla çalıştırdım ve sorun yaşamadım. Ancak -30/-35/-40 gibi sıcaklıklarda belki zaman aralığı daha sık olabilir. Elbette uyku faktörünü düşünürsek, etkili ama mantıksız bir çözüm olacaktır. Diğer seçenek ise kapalı otopark ancak bu da herkese yakın yerlerde olmayabilir.

Aracın yakıt deposuna veya motoruna ateş tutmaktansa, aracı 2-3 saatte bir çalıştırmayı tercih ederim.

@SiNaPSiS

Maliyeti yüksek bir sistem değil mi Webasto ?

Bilmiyorum hocam. 2000TL civarı gibi kalmış aklımda nerden duyduysam

• Yardımcı olabilecek 2 yazı:

http://otomobil.haber7.com/otomobil/haber/839365-soguk-havada-araba-nasil-calistirilir

http://www.memurlar.net/haber/319119/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.