Şimdi Ara

BAYMAK & BRÖTJE NOVADENS EXTRA (63. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.751
Cevap
24
Favori
167.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: fiko_cmax

quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Tekrar merhaba,

PARAM değerlerim;
    COMFR 21
    ECONM 19
    NOFRX 5
    CH SL 50
    CH MAX 80
    CH MIN 50
    FRX 1
    SDR 0,5
    OFFTR 0

iken İNFO tuşundan aldığım değerlerim ise;
    BOILR 18.1
    SANıt 18
    PWR 87

Oda sıcaklığı ise 20.6. Bu değerler normal midir?

Ayrıca, benim de oda termostadım bu resimdeki gibi.

BAYMAK & BRÖTJE NOVADENS EXTRA

Ama bende o 50 yazan yerde 20,6 yazıyor. 50 çok değil mi?

Bir de bu kazan sıcaklığı diye bahsedilen değer kombinin menüsündeki CH SL olan değer mi?

Oda termostadını iki şekilde kullanabilirsiniz.
    1. AMBON değeri 0 ise kazan sıcaklık değerinin çıkabileceği max değeri gösterir ki resimdeli 0 ayarlanmış görünüyor. Bu şekildeyken haftalık program devre dışıdır. Kombi kazan sıcaklığına göre modülasyon yapar.
    2. AMBON değeri 1 ise oda termostadı haftalık programa göre veya manuel olarak COMFR veya ECONM olarak çalışabilir. Ayrıca artı olarak kazan sıcaklığına göre modülasyona devam edilir.
    Örneğin 45 derceye ayarlarsanız AMBON 1 değerinde bile kazan sıcaklığı 48 dereceye geldiğinde alev işareti kaybolur fakat pompa çalışmaya devam eder. Kazan sıcaklığı 45 in altına inince tekrar kombi ateşlenir ve devam eder.
    Bizim kombilerde bir sorun var ki PM18 i gerektiği gibi ayarlamazsanız alev işareti sönmeyebiliyor. Ben deneyerek bazı değerler buldum. Petek uzunluğum yaklaşık 10m. Şu anda 47 derecede yakıyorum. PM18 i 22 yaptım. 50 dereceye çıkıp gazı 3 dakika kesmekte. Böyle olunca biraz daha tasarruflu yanmaya başladı. Şimdi saatte yaklaşık 0,5 metreküp gaz tüketimi var. Servisler bir şey bilmediği için kendim denemelerle bazı değerleri bulmaya çalıştım.
    CH SL değeri kombinin çıkabileceği max değerdir. Anlık sıcaaklığı prog tuşuna bir kere basarak görebilirsiniz. Ayrıca kazan sıcaklık değerindeyken sol üstteki ok tuşuna bir kere basarsanız anlık PWR değerini görebilirsiniz. Eğer uygun PM18 değeri bulmuşsanız PWR bir süre sonra 0.0 olacaktır. Şu anda neredyse kombinin her ayarını öğrendim diyebilirim. Onun için yardım edebileceğim bir şey olursa yardım etmek isterim.
    Saygılarımla...

Abicim senden birşey rica edeceğim.
    Bende zamanında bu PM18 ile çok oynadım.
    Dediğiniz gibi servis birşeyden anlamıyor.
    PM18 de uygun bir değeri bulmak tamamen bizim denemelerimiz sonucu oluşacaktır.
    Ben 8 metre petek ile PM18 i 18-20 yaparak düzenli yanma ve sönmeyi gerçekleştirdim.

Ama petek boyu kısaldığı zaman bu ayar bozuluyor.
    Örneğin 2 metre petek yakıyorum şuan.
    Kombi 48 dereceye ayarlı gaz simgesi gelir gelmez hemen 50-52 oluyor 10 saniyede gaz simgesi gidiyor.
    ve o anki tesisat suyu sıcaklığı yine 48-45 aralığında devam ediyor 3 dakka ve tekrar simge geliyor yine 10sn durup gidiyor.
    bir kaç kez böyle olduktan sonra tesisattaki su soğuduğundan (çünkü yeterli ısıtma yapmadan kapanıyor) 3. yada 4. gaz simgesi uzun kalıyor ve suyu yeniden ısıtıyor.
    Fakat bu sefer su soğuk olduğundan ısıtmak için fazla yakıyor.

PM18i orjinal 13 de yaptım diğer tüm değerleri de denedim ama düzenli yakmayı beceremedi kombi.
    Sizden ricam 2-3 metre petek ile deneme yaparmısınız sizdede durum aynı mı yoksa benim sensörlerde mi sıkıntı var.

• By_C@BB@R kullanıcısına yanıt
    Bende de öyle bir sorun olmuştu. Şöyle ki sıcaklar çok değilken 38 derecede yaktım bir ara PM18 i 24 te unutmuşum. Aynen dediğin gibi anlık olarak gaz simgesi görünüp gidiyordu. Zaten gidince 3 dk ara veriyor. PM18 i 16 falan yapmıştım. Eğer 2 petek yakıyorsan PM18 tam uymayabilir. Bir iki peteğin üst vanasını kısık olarak açabilirsin veya kullanmadığın odalara yapabilirsen trv takıp düşük dereceye ayarlayabilirsin. 16, 17 gibi değerlerle bir dene istersen. Yine de fırsatım olduğunda deneme yaparım.
  • O zaman bizim yapabileceğimiz bir şey yok maalesef...
  • quote:

Orijinalden alıntı: fiko_cmax

Bende de öyle bir sorun olmuştu. Şöyle ki sıcaklar çok değilken 38 derecede yaktım bir ara PM18 i 24 te unutmuşum. Aynen dediğin gibi anlık olarak gaz simgesi görünüp gidiyordu. Zaten gidince 3 dk ara veriyor. PM18 i 16 falan yapmıştım. Eğer 2 petek yakıyorsan PM18 tam uymayabilir. Bir iki peteğin üst vanasını kısık olarak açabilirsin veya kullanmadığın odalara yapabilirsen trv takıp düşük dereceye ayarlayabilirsin. 16, 17 gibi değerlerle bir dene istersen. Yine de fırsatım olduğunda deneme yaparım.

Tüm PM18 ayarlarını denedim hatta PM20 ile de kalibrasyon yaptım ama yok olmuyor.
    Diğer petekleri de hafif bile yakmak istemiyorum çünkü gereksiz oluyor sadece bir oda yetiyor.
    Bu seferde kombi zırt pırt açılıp kapanıyor sıkıntı olacak diye korkuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Merhaba,

CH SL değerinin 50 'nin altına düşmemesi nedeniyle dün yetkili servis geldi. İncelediğinde, kendisi de bu durumu gördü. İstanbul Merkez ile irtibata geçeceğini, kart değişim onayı verirlerse kartın değişeceğini söyledi. Ayrıca, bu durumun kombinin bir özelliği olma ihtimali de var dedi. Dedi ama, bir yetkili servisin cihazın özelliklerini bilmemesi, farazi konuşması garibime gitmedi değil.

Birkaç gün önce servis ile görüştüm, kart değişim talebim onaylanmış. Önümüzdeki hafta değişecekmiş inşallah. Bekliyorum.
  • dangerous kullanıcısına yanıt
    Değişir, merak etmeyin.
  • Hala aynı hataya sahip kartla satış yapmaları ne kadar ciddiyetsiz bir firma olduklarının ispati gibi.bu modeli almakla pek iyi etmemişsiniz.
    Çalışır elbette ama baştan sorunlu üretilen bir kombiye para vermek akıl karı değil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • _Riven_ kullanıcısına yanıt
    İlk seriden kalma cihazdır. Sonraki serilerde hata düzeltildi.
  • arkadaşlar benim novedans eksra kombi çalışmaya başlayınca bacasının olduğu üsten bir titreme meydana geliyor 3-4 saniye sonra normal olarak çalışıyor sebebi nedir servis çağırsam mı?
  • kagan66 K kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen baca tam oturmamistir.servisi değil de önce montaji yapani cagir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bu kombiye uygun dış hava sensörü varmı.Yada bu kombiye piyasadaki dış hava sensörleri uyum sağlıyormu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: attismail

Arkadaşlar bu kombiye uygun dış hava sensörü varmı.Yada bu kombiye piyasadaki dış hava sensörleri uyum sağlıyormu.

Yok maalesef.
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    kombi hata kodu kısmında E23 dış hava sensör arızası deniyor..sanki monte edilir gibi.
  • Fabrikadan bana "yok" cevabı verildi, AR-GE ile görüşüp bana dönüş yapacaklardı ama dönüş olmadı.
    araştıralım bakalım inşallah uyar.düşündüğünüz zaman premix yoğuşmalı son teknoloji bir kombi nasıl olmaz diyor insan.uyarsa ben taktırmayı düşünüyorum..
  • Ben yalıtım yapılmadan önce kabloyu bile çektim , şimdi öylece atıl durumda duruyor.
    Siz baya hazırlık yapmışsınız ya.:)
  • Tek eksiğim dış hava sensörü, onu da halledersem artık kombiyi unutabilirim.
  • BAYMAK & BRÖTJE NOVADENS EXTRA 24 kullanmaktayım. Ön panelini çıkarttım ve oda termostatı olarak kullanmaktayım.

Apartmanımızda bir arkadaş sadece iki odada (3 petek) kullandığını ve faturasının 100 küsur lira geldiğini söyledi. Bense 220 TL fatura ödedim. (Tabi fatura herkesin kullanımına göre göreceli olarak değişir elbette...)

Kombiyi bu sene yeni kullanmaya başladım. Servis en az 4-5 petek yanmalı dedi. Ben de öyle yapıyorum.

Şimdi merak ettiğim nokta şu:

1. Gerçekten en az 4-5 petek mutlaka açmalı mıyım, açmazsam bu durumun kombinin randımanlı çalışmasına olumsuz bir etkisi olur mu?

2. Sadece 2-3 petek açmak gerçekten hissedilir bir tasarruf sağlar mı, ne dersiniz, tşk.
  • deliduman55 kullanıcısına yanıt
    Sadece kullandığınız ve oda termostatın bulunduğu odaların peteklerini açık tutun, kullanmadığınız odaların peteklerin vanalarını tam kapatıp en fazla çeyrek tur açın.
  • 
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.