Şimdi Ara

başlangıçta win7 ye geçememek [ÇÖZÜLDÜ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba sevgili arkadaşlar, geçen gün archlinux kurdum sorunsuz çalışıyor, hatta archlinux kurulum yardım diye başlık açmıştım arkadaşlar sağolsun çok yardımcı oldular.
    şimdi de başka bir sorunum var bir kaç saat araştırdım sanırım ona "grub sorunu" diyorlar. pc yi başlattığımda karşıma sadece linux ekranı çıkıyor, kod ile win7 ye mi geçicem yoksa linux'u tekrar mı silicem ne yapıcam bilmiyorum. bu sorunla karşılaşan çok kişiden biriyim sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nofetio -- 21 Ocak 2012; 23:22:47 >

• Grub ayarlarınızı yeniden yapılandırın. Google da "archlinux + grub configuration" diye aratın (TIKLA
    Not: Umarım kurulum yaparken (windowsdan sonra kurdugunuzu varsıyıyorum) windows bölümünü formatlamadınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uisik34 -- 21 Ocak 2012; 11:22:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uisik34

Grub ayarlarınızı yeniden yapılandırın. Google da "archlinux + grub configuration" diye aratın (TIKLA
    Not: Umarım kurulum yaparken (windowsdan sonra kurdugunuzu varsıyıyorum) windows bölümünü formatlamadınız.

yok sanmıyorum, archlinuxu 2 gündür kurmaya çalıştığım için bayağı tecrübe kazandım. link için teşekkür ederim hemen bakıyorum
  • hocam archwiki yi pek anlayamadım, grub problemimi çözemedim
  • yardım edecek var mı
  • sorunu çözdüm arkadaşlar, sorunun temelinde win7 nin üzerine archlinux kurduktan sonra win7 yi grub alanında görmeme ve windows seçeneğinin error vermesidir.
    bunun çözümü adım adım /boot/grub/menu.lst açıp;
    1-windows'unuz hangi sda(hd partition) kayıtlı ise (sda1,sda2 vb.) linux olan kısma şu şekilde eklemeniz; # /dev/sda2 (hd0,0)
    not: sda2 benim windows'un üzerine kurulu olduğu partition'dur. siz kendinizkini yazın, hd0,0 ise zaten default ayardır, öyle yapmanızı öneririm
    2-general configuration'un altında default 0 yazar ona da;default 1 yazın.
    3-"# (2) Optional entry for the system on sda" yazan kısmın altındaki bütün # leri kaldırın, title bölümüne windows yazın, altındakini de rootnoverify (hd0,0) yapın.

yardımcı screenler:
    http://a1201.hizliresim.com/t/p/1znzw.png
    http://b1201.hizliresim.com/t/p/1zp13.png

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.