Şimdi Ara

Balıkesir? İngiltere? Bulgaristan?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

uzun zamandır kafamı karıştıran bir olayı birde sizlere danışmak istedim...

ben bu sene dgs sınavını kazanarak balıkesir üniversitesi konaklama işletmeciliğini kazandım.kayıt için gittiğimde hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.balıkesir'i daha fazla gelişmiş bir şehir olarak düşünmüştüm ama tam tersi çıktı.(bursa'da yaşıyorum) balıkesir'in şehir yapısı felan değil şu an konumuz,o yüzden daha fazla balıkesir hakkında konuşmayacağım.

gelelim kafamı karıştıran olaya..önümde balıkesir,ingiltere,bulgaristan seçenekleri var.bu üçünden birini seçmem gerekiyor.neresi olursa olsun turizm alanında okuyacağım.

ben şu ana kadar hep ingiltereye giderim diyordum fakat,az önce bir arkadaşımla konuştum ve aklımı çok fena karıştırdı.arkadaşımın bana dediği şu;
    - 'aylık 1500tl civarında bir para harcıyacaksın ingiltere'de.eğer bunun farkında olarak ingiltereye gidersen sana aptal derim.git balıkesir'e oku orda,dil öğrenmek istiyorsanda work and travella veya erasmusla yurtdışına git ingilizceni geliştir' dedi.

dediği çok mantıklı geldi bana ama canım hala ingiltereye gitmek istiyor.balıkesirde okuyup,yaz aylarında yurtdışında kalarak ingilizce mi geliştirmekle,4-5 sene boyunca ingilterede yaşamam arasında çok fark olur diye düşünüyorum ama işin maddiyat kısmınada biraz da olsa bakmıyor değilim.

evet arkadaşlar durum bu..siz olsanız benim yerime nasıl davranırdınız? mesajlarınız için şimdiden çok teşekkürler...

• up
  • birincisi bir balıkesirli olarak pek fazla tavsiye etmiyorum şehirimi
    ikincisi work and travel denilen olayda o kadar kolay değil güvenilir kendini kanıtlamış firmaların fiyatları gerçekten yüksek.zaten ona da para ile gideceksin.sonuçta sen dil öğrenmek için değil okul okumak için gideceksin ingiltereye.yani sana aptal demeleri onların aptallığındandır bana göre
    ayrıca bana kalırsa ben bulgaristan derim.ingilteredekinin yarısı ile rahat rahat okursun.ayrıca başka bölümleri de seçebilirsin kriterlerine uyarsan.sonra dili ingilizce okulların.eğer bulgar göçmeni iseniz yarı yarıya indirim yapılıyor.yani bence bulgaristan,ingiltere,balıkesir sıralamasını gözden geçirmelisin derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: TX515W

birincisi bir balıkesirli olarak pek fazla tavsiye etmiyorum şehirimi
    ikincisi work and travel denilen olayda o kadar kolay değil güvenilir kendini kanıtlamış firmaların fiyatları gerçekten yüksek.zaten ona da para ile gideceksin.sonuçta sen dil öğrenmek için değil okul okumak için gideceksin ingiltereye.yani sana aptal demeleri onların aptallığındandır bana göre
    ayrıca bana kalırsa ben bulgaristan derim.ingilteredekinin yarısı ile rahat rahat okursun.ayrıca başka bölümleri de seçebilirsin kriterlerine uyarsan.sonra dili ingilizce okulların.eğer bulgar göçmeni iseniz yarı yarıya indirim yapılıyor.yani bence bulgaristan,ingiltere,balıkesir sıralamasını gözden geçirmelisin derim.

şu an para meselesini düşünüyorum bende.çift vatandaş olduğumdan ingilterede de fiyatlar yarı yarıya iniyor fakat buna rağmen yinede bayağı pahalı.bu sene ingiltereye gidersem aylık harcıyacağım miktar 1500tl civarlarında.seneye okula başlayınca bu miktar daha da artıcak haliyle.ama dediğin gibi bulgaristana gidersem 1500tl ile 3-4 ay rahat yaşarım.parasal olarak bulgaristan çok uygun ancak insan yinede 'ingiltere be abi' demiyo değil

• up
  • İngiltere'de okuyacağın üniversitenin imkanları, araştırma konusundaki kapasitesi ve dünya sıralamasını Balıkesir'le karşılaştır. Vereceğin paraya değer mi karar verebilirsin.

Olur da yurtdışında yaşamak istediğin zaman burdaki eğitimle de gidemezsin.

Not: Work and Travel ile ingilizcenin çok az bir kısmını öğrenebilirsin. Pek bir katkısı olmaz. Bunun yanında, Erasmus'u 1 sene İngiltere, İsveç gibi bir ülkede yaparsan ingilizceni geliştirebilirisn.
  • quote:

neden

• maddi durumun iyise ingiltereye git derim . bende bursalıyım. balıkesir bursaya göre ufak kalıyor ayrıca fazlada gelişmiş bir şehir değil.
  • ingiltere tabiki. balıkesirden insanlar bursaya alışverişe falan gelirler öyle düşün balıkesiri. aralarında en güzeli ingiltere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Scaletta

quote:

neden

sanmıyorum ki bir öğrencinin ihtihacını karşılayan bir şehirdir balıkesir.yani bir kocaeli bir eskişehir gibi değil.ayrıca buraya gelen öğrencilerin geneli mutsuz.ya da son çare olarak yazıkları için geliyor.zaten paran varken balıkesire gelmenin anlamı ne?

• durumun varsa ingiltereye git tabi. yurt dışına çıkma şansı olup da bu şansı değerlendiremeyenden bi halt olmaz zaten biraz gözü kara olacak adam dediğin
  • quote:

Orijinalden alıntı: -BoZ-

durumun varsa ingiltereye git tabi. yurt dışına çıkma şansı olup da bu şansı değerlendiremeyenden bi halt olmaz zaten biraz gözü kara olacak adam dediğin

iyi hoş diyosun ve bende farkındayımda insan tırsıyo açıkçası.ben daha da fazla tırsıyorum çünkü gidipte geri dönme gibi bir şansım yok,ya olacak ya olacak ve ingilterede tanıdığım birileri hiç yok.o bakımdan gözümde bayağı büyütüyorum ingiltere meselesini.

• İngiltere
  • 25 yaşımdayım
    0-19 BALIKESİR
    19-23 ESKİŞEHİR (üniversite)
    23-oo ANKARA (askerlik+iş)

Bir Balıkesirli olarak Balıkesir'de okunmaz kardeş hiç gitmememe rağmen ben olsam gider Tokat'ta okurdum

Bu arada çıtayı yükseltmişim . BLK-ESK-ANK Yolun sonu Florida , Manalapan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz110 -- 30 Eylül 2010; 13:42:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: w910i

quote:

Orijinalden alıntı: -BoZ-

durumun varsa ingiltereye git tabi. yurt dışına çıkma şansı olup da bu şansı değerlendiremeyenden bi halt olmaz zaten biraz gözü kara olacak adam dediğin

iyi hoş diyosun ve bende farkındayımda insan tırsıyo açıkçası.ben daha da fazla tırsıyorum çünkü gidipte geri dönme gibi bir şansım yok,ya olacak ya olacak ve ingilterede tanıdığım birileri hiç yok.o bakımdan gözümde bayağı büyütüyorum ingiltere meselesini.

ailen, seni ingilterede idare edecek kadar destek çıkıyorsa hiç durma git ordakiler de iki kollu iki bacaklı insan işte

en fazla 1 sene zorlanırsın.

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BoZ- -- 1 Ekim 2010; 13:31:38 >

• Tabiki ingiltere'ye git kardes... ben de Amerika'da yasiyorum, okudugum bolumde Turizm ile ilgili.. Eger inglizce ogrenicem, bu alanda kendimi ilerletmek istiyorum diyorsun %100 git yani... Eger para olayi fazla sikinta olmazsa git, cok sey ogrenirsin ingiltere'de.. Hem hayatta bir kere gideceksin onu dusun bir de Ha yok ben oldugum yerde sayiklicam diyosan git bitir balikesir'deki universite'yi, monoton hayatina devam et.
  • İngiltere tecrübesi olan biri olarak oranın öyle abartılacak ahm-şahm bir yanı olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca eğitim sistemi de artık ticarete dönüşmüş durumda.
    Bulgaristanın da batakhane olduğunu düşünürsek(gitmedim ama giden arkadaşlarımdan hiçbiri okul bitiremediler, fuhuş hikayeleri dinledik bol bol..) bu seçeneklerinin arasında parlayan yıldız İngiltere tabii ki. Gidersem kalırım dönmem gibi düşüncelerini gerçekleştirmek için en basitinden senin orda evlilik yapman lazım. Bu da biraz senin sosyalliğine, işi kıvırma becerilerine bağlı, bilmem anlatabiliyor muyum. Ben orda 6 ay kaldım tek bir tane İngiliz arkadaşım olmadı ve yabancı öğrencilerin yani çevremdekilerin de yoktu. Orda kendini kral zanneden ve sana yukardan bakan İngilizler göreceksin, şaşırma. Bunları bil, öyle git.
    İngilizcen yoksa SAKIN diyorum. Sakın gitme. En azından burda 1-2 kur al, illa gideceksen öyle git.
    Daha fazla bilgi istersen veririm.

Ha kardeşim içten söylüyorum, İngiltereyi git gör gez ama eğitim için gitme yav. Başka yer mi kalmadı!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.