Şimdi Ara

Balığımda farkettiğim bu seyler hakkında bilgisi olan var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Balığım tek yaşıyor. 1 yaşından fazla yaşı. Vücut kısmında yara gibi bir şey var ve kuyruğunda benek benek beyazliklar var. Mantar diye düşündüm ama emin olamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca sürekli suyunu değiştiriyorum suyuna 1-2 damla mavi damlasi var onu ekliyorum. Önceden siyah benek rahatsızlığı vardi ilk aldığında iyileşti. Şimdi bu durumla karşılaştım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba,

Hocam öncelikle fanusta balık beslenmez. İkincisi ana akvaryuma ilaç tedavisi zorunlu tedaviler dışında uygulanmaz. Akvaryum alıp fanusa çiçek ekerek hobide daha kolay yol alabilirsiniz.

• Muhtemelen balığı kaybetmişsinizdir. Fakat genel okuyucu için bilgilendirmekte fayda görüyorum. Japon balığı küçük hacimde bakılmaz. Fanusta ise zaten balık bakılmaz. Metilen mavisi gereksizdir, bu tip durumlarda daha güvenilir ve mevcut bakterilere zarar vermeyen ürünler var. Onları tercih etmeniz hem balık hem de bakteri yatağı için en iyisi olacaktır. Metilen mavisini suya direkt dozlarsanız su içinde yer alan bakterileri öldürmüş olursunuz. Bunun sonucunda balığa ekstra zarar vermiş olursunuz. Büyük akvaryumunuz yoksa geçici olarak bir japon balığı için min. 40-45 litrelik bpa içermeyen plastik kaplarda işinizi görecektir. Su değişikleri yapmadan önce iki suyunda benzer sıcaklıklarda olmasına ve en az 1-2 gün kadar beklemiş olmasına dikkat ediniz. Dinlendirdiğiniz suyun içine Prime gibi bir su düzenleyici dozlayın ardından en az 1 saat sonrada Stability gibi bakteri kültürünü düşük miktarda dozlamanızda fayda var. Su değişimlerini ise tank hacminize göre sıklık ve oranlarını ayarlamanız gerkeiyor. Genel olarak %20-25 arasında su değişimi idealdir. %30 üstü su değişimi balıklarda stres oluşturabilmektedir. Küçük tanklarda su değişimi daha sık yapılmalıdır çünkü su değerleri çok daha hızlı bozulmaktadır.

İyi hobiler. Balığımda farkettiğim bu seyler hakkında bilgisi olan var mı? 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.