Şimdi Ara

bademcik taşı nasıl çıkartılır :( yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
25
Cevap
0
Favori
23.751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya arkadaşlar şu bademciğin kenarına yerleşen ve ara sıra kendiliğinden dilin üzerine düşen taşları nasıl alabilirim? dünden beri boğazımda bir fazlalık hissi var. yutkunurken hissediyorum o taşı. daha önce de oluyordu ama kendiliğnden düşüyordu ama bu sefer sanki hiç düşmeyecekmiş gibi iyice yapışmış kurtulamıyorum. ağzımda da kötü bir tat bırakmış. lütfen yardım edin ya. sizin de öyle olmuyor mu hiç? ne yapıyorsunuz bu durumda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zlatan.İbrahimovic -- 22 Haziran 2018; 15:40:17 >

• yok mu bilen
  • Azini acinca gozukmuyor mu. Altindan bastir pirt diye cikiyor. Youtube de izle . Tonsil stone
  • Kürdan kullan dikkatli ol ama yada kulak çöpünün ucunu ıslatarak dene şansını
  • Var bendede igrenc birsey gercekten,aynanin karsisina gecince bile gorebiliyorsun bademciklerin arasindalar, kendiliginden dusuyor yada ustteki arkadasin dedigi gibi youtubede videolari var millet patur kutur dusuruyor ben yapamadim midem bulaniyor iyk.
  • bademcik taşı ne?
    nerenizden çıkıyor o taş
  • neden oluşuyo o taş olm banyo flan yap ığrendım
  • hocam gözüküyor da bir türlü çıkartamadım. kürdan denedim olmadı, kulak cubuğu denedim olmadı. sanki çok dar bir yerdeymiş de çıkmıyor gibi geliyor bana. dediğn gibi yapacam bakalım çıkacak mı. umarım çıkar ya çok rahatsız edici.
  • bestgoresta fılan takılıyom ama bundan baya ığrendm lan
  • BeforeIforget B kullanıcısına yanıt
    Bademcik var ya bademcik yedigin ictigin onun arasinda kaliyor zamanla bademcik tasi dedigimiz olusum oluyor.Banyo yapmakla gekmiyor igrenen kardesim benim,bademcigin varsa gec aynanin karsisina bak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hypersoarTR

Bademcik var ya bademcik yedigin ictigin onun arasinda kaliyor zamanla bademcik tasi dedigimiz olusum oluyor.Banyo yapmakla gekmiyor igrenen kardesim benim,bademcigin varsa gec aynanin karsisina bak.
    gıt dısını fırcala o zaman ıgrendım
  • Bademcik asi ne ilk defa duydum
  • hocam denedim çıkmadı ya. beceremiyorum bu işi. 2 gündür hayat kalitemi düşürdü bu şey. sürekli nasıl çıkacak bu taş diye düşünüyorum. ya çıkmazsa o zaman ne yapacam. ya da ne zaman çıkar acaba
  • Bilmeyen arkadaşlar için halk arasındaki adı bademcik taşı, tıp dilindeki adı magma.

Bademciklerin üzerindeki yarıklarda da oluşabilecekleri gibi bademciklerin arka kısmında yemek artıklarından, ölü dokulardan (ölü hücreler), enfeksiyonlara bağlı oluşan ve tedavisini olduğunuzda debris dediğimiz ölmüş bakteri ya da virüs ajanları, mukus vs falan zamanla birikir. Fakat genellikle kalsiyum tuzları barındırır içinde. Hatta açık sarı bir görüntüsü olduğu için çoğu zaman bademcik iltihabı (tonsillit) ile karıştırılabilir. Bademciğin üstünde oluşanlar zamanla geçer, bademciğin arkasındakiler ise şanslıysanız bir şekilde tamamen çıkar ya da ufalanarak dökülebilir. Bademciklerinizin arka kanalına rahatça ulaşabilen şanslı kişilerdenseniz kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Yoksa kürdanla, kulak temizleme çubuğu ile pek uğraşmanızı tavsiye etmem, çünkü oradakiler çıkartacağım diye basit bir çizik veya deformasyona sebep olursanız bademcikleriniz bakteri, virüs ya da mantar yüzünden iltihaplanabilir. Sonra gelsin haftalık, 10 günlük antibiyotik tedavileri.

İnsanların büyük çoğunluğunda görülmektedir. Farketmeyenler ve şikayeti olmayanlar şanslıdır. Yapabileceği en kötü iki şey vardır. Birincisi ağız kokusu, ikincisi magma iltihaplanması. Onlarda klasik antibiyotik tedavisi ile geçer.

Yani özel bir şey yapmanıza gerek yok. Kendi kendilerine takılırlar.

• AlkanExclusive kullanıcısına yanıt
    peki hocam ne yapayım sizce? rahatsız ediyor beni ya. kendiliğinden yerinden çıkmazsa ne yapayım peki?
  • Zlatan.İbrahimovic Z kullanıcısına yanıt
    Bir kere çıkmaya çözünüp dağılmaya başladı mı zamanla çıkıyor hocam. Kısa yolu doktora gidip (kbb) eğer ulaşabiliyorsa aspirasyon ile (hava çekimi) alınabiliyor. Ama gerek yok. Zamanla geçer. Çokta uzun sürmez yani dağılması. Sonuçta yemek yedikçe bademcikler hareket ediyor. İlla bir yerde komple dağılacak.
  • Elini sabunla yıka ilk önce sonra bademcigin en sağından soluna doğru diğer bademciginde de en solundan sağına doğru parmağınla bastırarak ittir. Tırnaklarının kısa olsun bu arada . Sonra su ile gargara yap ve tukur. Bu olay benimde çok başıma geliyor . Elimle çıkarıyorum veya bazen kendiliğinden çıkıyor . Bademciklerim delik deşik gözüküyor bu yüzden .
  • Tuzlu suyla gargara iyi geliyor diye duymuştum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.