Şimdi Ara

babam boğaziçi makine mezunu tahmin ettiğiniz hayatı yaşamıyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
2
Favori
405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • evet beyler forumda yine ilk 5k daki üni ile 50k daki üni aynı mı mevzusu dönüyor. bende cevap hakkımı kullanmak istiyorum. babam ilk önce odtü makina kazanmış sağ sol olaylarından dolayı boğaziçine geçiş yapmış 9 ay japonyada staj görmüş türkiyenin ilk torna fabrikasında yüksek mertebelerde çalışmış. çoğu insanın aklında bebekte 3-4 tane evimiz var altımızda ferrariler totomuzu parayla siliyoruz gibi düşünceler gelmiştir. ama hayat öyle olmuyor. ülkede tak ekonomik kriz darbe siyasal iktidarsızlık patlak variyor fabrika kapanıyor özel sektör batmış ülkenin yarısı işssiz aile baskısıyla aman oğlum istanbula gitme devlete gir peder bey devlette mühendis. kosgebte labaratuar görevlisi. maaş o güne göre iyi. ama mühendislik köreliyor. sonra devlete girdik yükselelim telaşı özel sektör iyiye gidiyor aile baskısı olum özele girme yine batar ama batmamış neyse peder devlette devam kosagebte müdür maaş iyi standartlar yüksek birgün bir siyasi gelir kendisi için destek ister ama elde hiçbir proje yoktur peder bey diyarbakıra zorla gönderilir. gider gitmez izin alıp haberlere düşer ama kendisi hakkını arar.en sonunda zorla emekli ettirilir ve şu anda aldığı emekli maaşı müdür emekli maaşı değil labaratuar görevlisi emekli maaşı. sen git boğaziçinde oku 4 dil bil arapça ingilizce japonca türçe ama 2 yıllık yüksek okul okumuş adamla aynı emekli maaşını al sonra eski dostlar sayesinde bir fabrikada çalışmaya başlar. ama peder yatmaya gelmedim der (keşke yatmaya gitseydi) kendisi gittiğinde türkiyede çok yaygın olmayan kayzen vardır ve kendisi japon biriyle bu işin başındadır. çok iyi işler yaparlar ama sonunda o da patlar ve şu anda pederin yanına gdin 60 yaşında boğaziçi mezunu 40 yıl tecrübeli biri oturup haberleri izliyordur. allaha şükür maaşı türkiye şartlarında iyi evimize düzenli olarak etimiz ekmeğiz geliyor belki lüksümüz yok ama ortalamanın üstündeyiz. yine de babam hakettiğinden daha aşağıda yaşıyor.(tabi burda allahın verdiği rızkı eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın. türk insanın algısını eleştiriyorum)

evet beyler buda böyle bir hayat hikayesi babamın hataları üniversitede kalmamak olabilir istanbulda japonyada yaşamamak olabilir. bir sürü hata vardır ama boğaziçi mezunu demek. çok zengin olacaksın demek değil.

bir kaç gün sonra bende tercih yapacağım 57 bindeyim ve mezuna kalmamın salaklık olduğunu kocaeli gebze teknik gibi ünileri yazmamı bunlarda da çok iyi eğitim alacağımı düşünüyor.

babam kesinlikle ingilizce okumanızı tavsiye eder. şu anda en iyi dalında endüstri olduğunu sölüyor.

belge isteyene belge atarım boağaziçi diploma odtü yüsek lisans japonyada staj belgesi sorun değil hepsi evde mevcut.

hayaliniz odtüyse 2 yıl mezuna kalmaya değer bende büyük ihtimalle kalıp tekrar deniyeceğim ama olmuyorsa zorlamaya gerek yok. ülkeyi odtülüler yönetmiyor hatta hemen hemen hiç bir zengin odtü mezunu itü mezunu değil hatta üni bile okumamışlar. hayatın ne getireceği belli olmaz

• bundan ben emin değilim.

quote:

şu anda en iyi dalında endüstri olduğunu sölüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: logarithm_

bundan ben emin değilim.

quote:

kişisel görüş. türkiyede mühendislik alanında çalışma olmadığı için mühendislerin çoğu yönetim katlarında çalıştıkları için en iyisinin endüstri olduğunu söylüyor
  • E zaten boyle bir sey olucak diye bir sey yok her zaman cok calisan kazanmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yanıyom

quote:

Orijinalden alıntı: logarithm_

bundan ben emin değilim.

quote:

Sen de mi bogazicilisin kardeşim adamın babası ömrünü adamış bu işlere sen hangi sıfatla söyledin bunu v sence hangisi Sana göre daha iyi

bizim babamız,amcamız, abimiz yok galiba.
    sanırım bu forumda adam yerine konmak için söze akrabımızın derecesini okulunu mesleğini ve maaşını söyleyerek başlamamız gerekiyor.
    isterseniz yazın bana ne? ben sadece oraya katılmadığımı söyledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terrence -- 2 Temmuz 2015; 15:16:13 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.