Şimdi Ara

ATLAS V ve ATLAS IV işlemciler arasında ciddi bir hız veya başarım farkı var mı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.265
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • aynı ram'a sahip aynı işletim sistemi ve navigasyon yazılımını kullanan ve diyelim ki 533 mhz (maksat aynı hızda olsun) iki cihazdan birisi atlas V birisi atlas IV olsa bu ciddi bir hız ya da başarım farkı getirir mi acaba?

örneğin Next YE-GA 5720 atlas IV 533 mhz 128 ram ile ye g 545 atlas V 533 MHz 128 ram arasında ciddi bir fark var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desailles -- 17 Şubat 2012; 8:43:44 >

• yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: bekaert

yok

bu cevabın dayanağı tecrübe mi teknik bilgi mi?
  • Yoksa neden çıkarırlar diye sorarlar yazana

Elbette vardır, işlemciler geliştikçe çekirdek sayıları artar ve çalışma hızlarıda aynı görünsede çarpan sayılarından dolayı daha fazla işlem kapasitesine sahiptirler. Ancak bazı noktalara dikkat etmek lazım, ne kadar sade o kadar hızlı.....Bu da şu demek, aynı hızda olmasına rağmen eğer bir cihazda Bluetooth varsa cihaz işlem yaparken hızından feragat etmeye başlar,bunada mecburdur. Nasıl bir İntel işlemci alıpta paranız yeterse ona uygun anakart ve gene yeterse veri hızı yüksek bir RAM alırsınız buda öyledir.

Yani ne yapacağınıza karar vermeniz lazım, bazı artılar size eksi olarak geri döner. Sadece örnek verdiğiniz cihazlar değil tüm cihazlarda bu böyledir. Mesela hiç Garmin'de veya TomTom' da medya çalıcı gördünüzmü ? Hayır, ama TR'de satışları özellik azlığı,navigasyon yazılımı ve bazılarının haritalarından dolayı azdır.

Ayrıca birde donanımda yüklü olan arayüz yazılımı önemlidir. Next'in arayüzleri oldukça derli toplu,düzgün Türkçe ile çevrilmiş ve özel olarak derletilmiş. Zaten kendini belli ediyor bazı cihazlar. Bunu neden yazdığıma gelince, bazı arkadaşlar genelde korsan yazılımlara alışkın olduklarından öylesine yanıtlar verip gidiyorlar. Örneğin aynı PC'ye bir Vista birde Windows7 kurun bakın hangisi daha hızlı ? Windows7 ezer geçer, çünkü daha akıllı bir yapısı var ve sistemi ona göre kullanıyor. Yani hızı aynı deselerde cihazlar arasında ciddi stabilite farkları ve performans farkları olacaktır. Next bu konuda çok firmadan önde zaten, bunu cihazlarına verdikleri destekten görmek zaten mümkün.

Uzun lafın kısası değerlendirme yaparken bahsi geçen hızı referans almayın, araştırın kullananlar zaten yazarlar. Mesela Next'in 525 modeli 633Mhz hızda çalışıyor ve Bluetooth yok, bu hızı cidden hissediyorsunuz. Uzun rotalarda vs. bunu fark etmeniz olası.

Unutmadan tecrübe veya teknik kısmını eski mesajlarımdan fark edersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 18 Şubat 2012; 22:07:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: desailles

örneğin Next YE-GA 5720 atlas IV 533 mhz 128 ram ile ye g 545 atlas V 533 MHz 128 ram arasında ciddi bir fark var mıdır?

ciddi bir fark yoktur. az miktarda fark olsa bile siz bunu gözle anlayamazsınız..
  • quote:

Orijinalden alıntı: gps.navigation

Yoksa neden çıkarırlar diye sorarlar yazana

Elbette vardır, işlemciler geliştikçe çekirdek sayıları artar ve çalışma hızlarıda aynı görünsede çarpan sayılarından dolayı daha fazla işlem kapasitesine sahiptirler. Ancak bazı noktalara dikkat etmek lazım, ne kadar sade o kadar hızlı.....Bu da şu demek, aynı hızda olmasına rağmen eğer bir cihazda Bluetooth varsa cihaz işlem yaparken hızından feragat etmeye başlar,bunada mecburdur. Nasıl bir İntel işlemci alıpta paranız yeterse ona uygun anakart ve gene yeterse veri hızı yüksek bir RAM alırsınız buda öyledir.

Yani ne yapacağınıza karar vermeniz lazım, bazı artılar size eksi olarak geri döner. Sadece örnek verdiğiniz cihazlar değil tüm cihazlarda bu böyledir. Mesela hiç Garmin'de veya TomTom' da medya çalıcı gördünüzmü ? Hayır, ama TR'de satışları özellik azlığı,navigasyon yazılımı ve bazılarının haritalarından dolayı azdır.

Ayrıca birde donanımda yüklü olan arayüz yazılımı önemlidir. Next'in arayüzleri oldukça derli toplu,düzgün Türkçe ile çevrilmiş ve özel olarak derletilmiş. Zaten kendini belli ediyor bazı cihazlar. Bunu neden yazdığıma gelince, bazı arkadaşlar genelde korsan yazılımlara alışkın olduklarından öylesine yanıtlar verip gidiyorlar. Örneğin aynı PC'ye bir Vista birde Windows7 kurun bakın hangisi daha hızlı ? Windows7 ezer geçer, çünkü daha akıllı bir yapısı var ve sistemi ona göre kullanıyor. Yani hızı aynı deselerde cihazlar arasında ciddi stabilite farkları ve performans farkları olacaktır. Next bu konuda çok firmadan önde zaten, bunu cihazlarına verdikleri destekten görmek zaten mümkün.

Uzun lafın kısası değerlendirme yaparken bahsi geçen hızı referans almayın, araştırın kullananlar zaten yazarlar. Mesela Next'in 525 modeli 633Mhz hızda çalışıyor ve Bluetooth yok, bu hızı cidden hissediyorsunuz. Uzun rotalarda vs. bunu fark etmeniz olası.

öncelikle detaylı cevap için teşekkürler.

vistaı örneği benim de aklıma gelmişti sizin ilk cümlenizi okurken. vista XP den sonra çıktı ve çok şeyler beklendi. beklentilerin bir nedeni de çıkarıklarına/daha yeni olduğuna göre daha iyidir düşüncesi idi. ama öyle olmadı. xp den daha iyi değil.

yazdıklarınızdan şunu mu anlamalıyım: atlas IV tek çekirdekli iken atlas V çift çekirdeklidir?

bir de piyasa da hiç 633 mhz işlemci yok iken (Türkiyede) next 525 de olması ve bu cihazda bluetooth olmaması ilginç değil mi? bir yerde piyasada 533 üstü olarak satılan işlemcilerin overclock edildiğini aslında 533 olduğunu duymuştum. bu next 525 için de geçerli olabilir mi?

mesela sadece navigasyon çalışırken 545 ile 525 arasında bir hız farkı hissediliyor mu? yani birisi bluetoothlu olduğu için ve haliyle bluetoothu açık kullanıldığı için bluetoothsuz modele göre yavaş kalabilir. bu gözden kaçmıyordur umarım.

potansiyel 525 alıcısı olarak soruyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desailles -- 19 Şubat 2012; 16:26:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cevizkabugu

quote:

ciddi bir fark yoktur. az miktarda fark olsa bile siz bunu gözle anlayamazsınız..

yoktur derken bu bir tahmin mi?
  • quote:

quote:

yok

teknik bilgim yok ben odunculuk yapıyorum dagda odun kesiyorum oradada gps kullanıyorum
    arada sırada çinden çanta ile gps alıp köy meydanında çanta içinde satıyorum

Bizim insanımızda alışkanlık vardır kendi spesifikasyonumuza bakmayız oldumu iyisi olsun deriz bazen iyi bir ürün alırız bunda da alırken pazarlık yaparız düşük olan fiyattaki ürünün fiyatından almak isteriz ihitiyacımız olmayan özellikli ürün alırız

Türkiyede satılan markalı ürünlerin çogu(Global olanlar hariç) hatta büyük kısmı çinde aynı firmada üretiliyor
    çinde en çok satış yapan 2 firma malı vardır mediatek ve yuan feng ülkemizde satılan markalı dediğimiz bütün ürünler genelde yf cihazdır bunlar dahili hafızalı ama teknolojik olarak üstün cihazlardır arıza sayısı mtk cihaza göre daha yüksektir
    mtk cihaz harici hafızalıdır daha kaba durur ama o kadar da sağlamdır
    Çinden ürün aldığınızda firmaya göre değişsede yaklaşık 500 adetten sonra kendi isminizi yazdırıp istediğiniz yazılımı attırıp alabilirsiiz
    Daha sonra türkiyeye getirip lisans alıp satarsınız
    aslına bakıldığında farklı markların cihazlarıda aynı üzerindeki görsellik farklı

Kullanıcıya gelince eger amaç bir yerden bir yere gitmek ise burada kullandığınız yazılım önemlidir işlemcinin tamam önemi var ama sen ona türkiyede işlevi olmayan bir harita ile kullanırsan istersen sırf 15 olsun kullanışsızdır

Hiç bir firmanın bayrağını sallamak istemiyorum

geçen arkadaş kendi navigasyonunu getirdi çöktü diye yaklaşık 7 yıllık 3.5 inç cihazdı media player vardı ve gps konum belirlemesi mükemmeldi
    kullanıcı için gayet iyi bir cihazdı

• quote:

quote:

quote:

yok

teknik bilgim yok ben odunculuk yapıyorum dagda odun kesiyorum oradada gps kullanıyorum
    arada sırada çinden çanta ile gps alıp köy meydanında çanta içinde satıyorum

Bizim insanımızda alışkanlık vardır kendi spesifikasyonumuza bakmayız oldumu iyisi olsun deriz bazen iyi bir ürün alırız bunda da alırken pazarlık yaparız düşük olan fiyattaki ürünün fiyatından almak isteriz ihitiyacımız olmayan özellikli ürün alırız

Türkiyede satılan markalı ürünlerin çogu(Global olanlar hariç) hatta büyük kısmı çinde aynı firmada üretiliyor
    çinde en çok satış yapan 2 firma malı vardır mediatek ve yuan feng ülkemizde satılan markalı dediğimiz bütün ürünler genelde yf cihazdır bunlar dahili hafızalı ama teknolojik olarak üstün cihazlardır arıza sayısı mtk cihaza göre daha yüksektir
    mtk cihaz harici hafızalıdır daha kaba durur ama o kadar da sağlamdır
    Çinden ürün aldığınızda firmaya göre değişsede yaklaşık 500 adetten sonra kendi isminizi yazdırıp istediğiniz yazılımı attırıp alabilirsiiz
    Daha sonra türkiyeye getirip lisans alıp satarsınız
    aslına bakıldığında farklı markların cihazlarıda aynı üzerindeki görsellik farklı

Kullanıcıya gelince eger amaç bir yerden bir yere gitmek ise burada kullandığınız yazılım önemlidir işlemcinin tamam önemi var ama sen ona türkiyede işlevi olmayan bir harita ile kullanırsan istersen sırf 15 olsun kullanışsızdır

Hiç bir firmanın bayrağını sallamak istemiyorum

geçen arkadaş kendi navigasyonunu getirdi çöktü diye yaklaşık 7 yıllık 3.5 inç cihazdı media player vardı ve gps konum belirlemesi mükemmeldi
    kullanıcı için gayet iyi bir cihazdı

doğrudur katılıyorum çinden başka yerden gelmiyorlar mesajım siliniyor enteresan
    evde q 9550 işlemci kullanıyorum ran 4gb win 7 ultimate 64 bit
    işte i7 işlemci 8gb ram win7 64 bit
    e serisi de kullandım p4 te yaptığım işte şuanda kullanmakta olduğum 4 çekirdekli işlemcilere gerek yok
    neden kullanıyorum en iyisi olsun diye bizim malesef yumuşak karnımız bu

• quote:

quote:

Yoksa neden çıkarırlar diye sorarlar yazana

öncelikle detaylı cevap için teşekkürler.

vistaı örneği benim de aklıma gelmişti sizin ilk cümlenizi okurken. vista XP den sonra çıktı ve çok şeyler beklendi. beklentilerin bir nedeni de çıkarıklarına/daha yeni olduğuna göre daha iyidir düşüncesi idi. ama öyle olmadı. xp den daha iyi değil.

yazdıklarınızdan şunu mu anlamalıyım: atlas IV tek çekirdekli iken atlas V çift çekirdeklidir?

bir de piyasa da hiç 633 mhz işlemci yok iken (Türkiyede) next 525 de olması ve bu cihazda bluetooth olmaması ilginç değil mi? bir yerde piyasada 533 üstü olarak satılan işlemcilerin overclock edildiğini aslında 533 olduğunu duymuştum. bu next 525 için de geçerli olabilir mi?

mesela sadece navigasyon çalışırken 545 ile 525 arasında bir hız farkı hissediliyor mu? yani birisi bluetoothlu olduğu için ve haliyle bluetoothu açık kullanıldığı için bluetoothsuz modele göre yavaş kalabilir. bu gözden kaçmıyordur umarım.

potansiyel 525 alıcısı olarak soruyorum :)

Evet 2 cihazı karşılaştırırsanız fark edersiniz cünkü zaten 545 modeli 533mhz dir,ancak çanta işi vs gelen cihazlardan zaten uzak durun. Malum bunu pazarlayanlar üzerinde yasal yazılım vs olmadığından devşirme işlerle kanun dışı iş yapıp birde bunu yasal havasında sunuyorlar. Neyse onlar bu konuyu zaten alakadar etmiyor.

Hızları ölçmeyi bilenler zaten bilirler sanalmı yoksa gerçekmi olduğunu o sanal olduğunu iddia edenleri sallayın siz onlarda orada burada dolanıp oturdukları yerden yazarlar :)

Cihaz almadan zaten netten bakın kimmiş firması web sitesinde neler var, neler yapmışlar. Yani sitesi vs olmayan firmalarda ve korsan cihazlara yaklaşırken temkinli olun.

Zaten verdiğiniz karar yerinde bence Next'in kendi kullanıcılarının bulunduğu siteyide inceleyin, malum Türkiye'deki tek geniş katılımlı firma ve bir klupleride var ;) sizde katılın o dünyaya ileride buradaki bazı mesajlar sizide gülümsetecektir emin olun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gps.navigation -- 19 Şubat 2012; 21:04:37 >

• quote:

tahmin değil, bütün gün elinde çeşitli marka navigasyon cihazlarını kurcalayan biri olarak sorunuzun doğru cevabını yazdım.

sorunuz;
    iki cihazdan birisi atlas V birisi atlas IV olsa bu ciddi bir hız ya da başarım farkı getirir mi acaba?

benim cevabım;

sorunuzda fark varmıdır denmiyor, ciddi bir fark varmı diyor..

fark olsa bile bu ciddi bir fark değil bana göre..

bazı yorumcu arkadaşlarımız, küçücük bir hız artışı dağ gibi göstermeye çalışmaktadır.. hani 500mhz olan hız 1000 mhz çıksada bunu biz de gerçek anlamda farketsek barii..

• quote:

Orijinalden alıntı: cevizkabugu

quote:

tahmin değil, bütün gün elinde çeşitli marka navigasyon cihazlarını kurcalayan biri olarak sorunuzun doğru cevabını yazdım.

sorunuz;
    iki cihazdan birisi atlas V birisi atlas IV olsa bu ciddi bir hız ya da başarım farkı getirir mi acaba?

benim cevabım;

sorunuzda fark varmıdır denmiyor, ciddi bir fark varmı diyor..

fark olsa bile bu ciddi bir fark değil bana göre..

bazı yorumcu arkadaşlarımız, küçücük bir hız artışı dağ gibi göstermeye çalışmaktadır.. hani 500mhz olan hız 1000 mhz çıksada bunu biz de gerçek anlamda farketsek barii..

ciddi bir fark yani bizim bariz hissedebileceğimiz bir fark var mıdır? soru bu. cevabınız da "hissedemezsiniz.". teşekkürler.

• quote:

Evet 2 cihazı karşılaştırırsanız fark edersiniz cünkü zaten 545 modeli 533mhz dir,

bu kısmını anlamadım. 545 modeli 533 mhz ya 525 modeli? o da 533 mhz değil mi? anlatılmak istenen nedir? sabah sabah uyanamadım mı nedir?

bir de 525 ile 545 arasındaki fark sadece 5252in 633 mhz oluşu ve 545 in bluetoothlu oluşu ise neden 525 modeli 250TL de 545 modeli 290 TL? aradaki fiyat farkının çok az olması gerekmez mi?_ belki de ayn ı fiyat olması gerekir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desailles -- 20 Şubat 2012; 8:38:36 >
  • quote:

quote:

Evet 2 cihazı karşılaştırırsanız fark edersiniz cünkü zaten 545 modeli 533mhz dir,

bu kısmını anlamadım. 545 modeli 533 mhz ya 525 modeli? o da 533 mhz değil mi? anlatılmak istenen nedir? sabah sabah uyanamadım mı nedir?

bir de 525 ile 545 arasındaki fark sadece 5252in 633 mhz oluşu ve 545 in bluetoothlu oluşu ise neden 525 modeli 250TL de 545 modeli 290 TL? aradaki fiyat farkının çok az olması gerekmez mi?_ belki de ayn ı fiyat olması gerekir.

545 modelinde 525'e göre BT ve ekran çözünürlük farkı da vardır.545 olan cihaz 800x480 p çözünürlükte o yüzden bu fiat farkı olabilir
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: _imkansız_

quote:

quote:

545 modelinde 525'e göre BT ve ekran çözünürlük farkı da vardır.545 olan cihaz 800x480 p çözünürlükte o yüzden bu fiat farkı olabilir

ekran çözünürlüğü. evet. bunu unutmuşum.

bu arada konun özü ile ilgili olarak:
    atlas IV işlemciler tek çekirdekli midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desailles -- 20 Şubat 2012; 11:47:36 >

• quote:

quote:

525 modeli 633mhz'dir ve rota hesaplamalarında neredeyse tüm markaları gerde bırakır. Marketlerde yanyana duruyorken kolayca test edersiniz zaten süreleri. Ayrıca rotadan çıkıldığında olan hesaplama süreside çok hızlıdır bu nedenle. Ama gene yazayım bunda arayüzü bu hale getiren firmanında desteği vardır, arayüz ne kadar az sistemi yorarsa cihazda o kadar performans gösterir.

• ben aynı fikirde değilim. çelişkili beyanlar var..

SiRFatlasV™ işlemci için next'in resmi sitesinde 545 modeli için 533 mhz hız beyanı varken, aynı resmi sitede aynı işlemci için 525 modelde bazı yerlerde 600 mhz, bazı satış sitelerinde 633 mhz hız beyanı var.

yahuu bu işlemcilerin hepsi SiRFatlasV™ ise hızları neden farklı olur..?? üretici üretirken kimini yavaş kimini hızlı mı yapmıştır.. yoooo böyle bişey yok..

SiRFatlasIV™ işlemcinin hızı 500 Mhz. bunu biliyoruz.
    SiRFatlas V™ işlemcinin bi kere hızının ne kadar olduğu belli değil.. herkes farklı sallamış.

500mhz ile 533mhz arasında gözle görülür bir fark olması mümkün değil.. 633mhz hız nereden çıktı ise o da belli değil..

kaynak linkler;

Next model 525 resmi sitesinden SiRFatlas V™ işlemci(600mhz)

hepsi burada next model 525 SiRFatlas V™ işlemci(633mhz)

Next'in resmi sitesindeki beyan model 545 SiRFatlas V™ işlemci (533mhz)

sunny resmi sitesinden SiRFatlas V™ işlemci (500mhz)

piranha resmi sitesinden model Infiniti SiRFatlas V™ işlemci (500mhz)

bu ne biçim bir işlemcidir ki bazen 500mhz, bazen 533mhz, bazen 600mhz, bazen de 633mhz oluyor, markaya göre hızı değişiyor. Sunny ve Piranha'da 500mhz olan hız, nedense Next'te 633 mhz oluyor.

SiRFatlas IV™ ve SiRFatlas V™ işlemcilerde belirgin bir hız farkı yok. bunu rakamlar söylüyor zaten.. üreticisi SiRFatlas V™ işlemciyi 1000mhz olarak üretseydi de bu belirgin hızı biz de farketseydik..

umarım bir daha ki girdiğimde bu mesajın adminler tarafından silinmediğini görürüm..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cevizkabugu -- 20 Şubat 2012; 23:50:35 >

• Piranha 'nın olmayan SirfExpand saçmalığına baya bir destekçiydiniz ne oldu o varmıydı ? Bence CSR firmasına mail atın sorun bakalım AtlasV kaç mhz olarak üretiliyor, zaten yakında çoğu firma m-star deniler garip ucuz chip'e geçecek nedenleri bende kalsın bari O kadar bilginiz var ölçemiyormusunuz işlemci frekansını Bence bazı markaları hafife almayın hala dünyada 2 tane firma resim çekip navigasyon yapabilen cihaz üretti, bazı şeyleri kabullenemiyorsanız bilemem. Birde alıntı yaparken sallamadan alın sitede yazan "SiRFatlasV™ İşlemci 600+ Mhz İşlemci" bu da daha önce yazıldı zaten AtlasV 2. frekans modunda 600-633mhz arası çalışır ve intelden bilinen speedstep yapar.

Bu işler ele alıp cihazlarla oynamaya benzemez sayın cevizkabugu, teknik olarak ben gördüm böyle demeklede olmaz anlayan anladı zaten size kolaylıklar dilerim

• ben anlamadım bir çok kişi de anlamadı şöyle yapsak siz desenizki aynı mesafe arasında 533 mhz işlemci rotayı şu kadar sn de hesaplar 600+ işlemci sped yaparak şu sürede hesaplar
    tabi mesafeleride verseniz yer olarak bizde anlasak aralarındaki hız farkını üstadım
  • quote:

Bu işler ele alıp cihazlarla oynamaya benzemez sayın cevizkabugu, teknik olarak ben gördüm böyle demeklede olmaz

piranha ile sunny o zaman aptallık edip 500mhz yazmış 600mhz'lik SiRFatlasV™ İşlemci o zaman..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.