Şimdi Ara

ATI RADEON X700 LİNUX SORUNU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ben yeni bir Linux kulanıcısıyım. Dizüstü bilgisayarımda bir çok Linux çeşidi denemeye kalkıştım ama birçoğunda başarılı olamadım. Ekran kartımın yüzünden olsa gerek.
    DENEDİKLERİM ŞUNLAR.
    Bilgisayarımda çalışmayanlar : suse 10.1 live cd, knoppix 5.1 live cd, ubuntu 6.06 pardus 1.1a3 kurulan. Parduscebit

Bilgisayarımda çalışanlar: pardus1.1 cdden çalışan, turkix3.0, ubuntu live(chip dergisi vermişti). Knoppix 3.3, slax 5, damm small Linux.

Çalıştıramadığım Linux sürümlerinde genelde Cdyi taktığımda biraz ilerliyor grafik ekrana geçecekken ekran simsiyah oluyor. Konsulda starx gibi komular veriyorum ama bi fayda vermiyor. Aşağıya pardus hardiske kurulan cdyi taktığımda verdiği hataları yazdım. Cd den çalışan sürümde bi sorun çıkmıyor ama bunda sorun çıkıyor.
    Cdler bozuk değil. Çünkü başka bilgisayarlarda denedim hepsi çalışıyr. Ama benim bilgisayarımda maalesef çalışmıyor ben özellikle PARDUSu yüklemek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bilgisayarım:
    Acer aspire 5024 amd torion 64 ml-34
    15.4”
    ATI MOBİLİTY RADEON X700 128 MB EKRAN KARTI
    512 MB ram

Uncompressin Linux.. Ok, booting the kernel
    ..MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC
    PCI: BIOS Bug: MCFG area is not E820-reserved
    PCI: Not using MMCONFIG.
    PCI: Cannot allocate resource region 7 of bridge 0000:00.06.0
    PCI: Cannot allocate resource region 8 of bridge 0000:00.06.0
    PCI: Cannot allocate resource region 7 of bridge 0000:00.07.0
    PCI: Cannot allocate resource region 8 of bridge 0000:00.07.0
    Psmouse.c: Touchpad at isa0060/serio4/input0 last sync at byte 1
    ACPI (acpi_bus-0199): Device is not power manageable [20060127]

Konsulda startx dediğimde ise karşıma şu yazılar geliyor.

Xauth: creating new authority file /root/.serverauth.3233
    /usr/bin/xauth: creating new authority file /root/.Xauthority

Fatal server error:
    Server is already active for display 0
    İf this server is no longer running, remove /temp/.X0-lock
    And start again.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

• Benim eski bilgisayarda buna benzer video sorunlarim vardi. linux kurarken, parametre vermen gerekiyor. Parametreler aklima gelmiyor, ama "linux video=vesafb" gibi birsey. vesafb yada vga filan kullanarak genel video suruculeri ile baslatabilirsin. Normal ATI suruculerini daha sonra da yukleyebilirsin.

Benim su an kullandigim bilgisayardaki chipsetler senin bilgisayarin ile hemen hemen ayni ama bende hersey calisiyor. google'dan acer 5024'e linux nasil kurulur yada kuranlarin tecrubelerini anlatan siteler var, onlara bakmani tavsiye ederim.

Bu arada, acer 5024'e fedora yukleyen biri ile konusmustum zamaninda, wireless haricinde fazla problemleri olmadigini soylemisti.. ACPI sorunu icin, ACER_ACPI diye bir program varmis..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ali_7 -- 22 Ekim 2006; 2:55:09 >
  • ilgin için teşekkür ederim ama bahsettiğin ayarları pardusda denedim ama bir türlü olmadı yine yaaa.

video=vesafb:off video=vga16fb:of
    yine

video=vesafb:off video=vga16fb:of pci=noacpi noapic gibi ayarlar denedim ama omadı yine de...
  • merak ettim google'da biraz baktim, BIOS update deneyebilirsin.. yada farkli kernel da deneyebilirsin. Ama anladigim kadariyla zaten 2-3 tane farkli linux denedin o yuzden sorun kernel olmayabilir. Sorunun BIOStan kaynaklandigini dusunuyorlar.

ftp://ftp.support.acer-euro.com/notebook/aspire_3020_5020/

bu arada BIOS update yaparsan, cok dikkatli ol..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ali_7 -- 23 Ekim 2006; 4:30:28 >
  • monitörünüz nedir?lcd,crt?
    açılmadığı zaman konsola düştüğünde:
    sudo nano /etc/X11/xorg.conf yazıp enterlayın.
    ekran kartı ve monitör kısımlarında neler yazdığını bize aktarın,bir bakalım.
    birde /var/log/Xorg.0.log dosyasını da buraya ekleyebilirseniz iyi olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ferdcasx

monitörünüz nedir?lcd,crt?
    açılmadığı zaman konsola düştüğünde:
    sudo nano /etc/X11/xorg.conf yazıp enterlayın.
    ekran kartı ve monitör kısımlarında neler yazdığını bize aktarın,bir bakalım.
    birde /var/log/Xorg.0.log dosyasını da buraya ekleyebilirseniz iyi olur.

+1

Aynı benimde başıma gelmişti arkadaşın döylediği gibi çözmüştüm knoppix ve ubuntuda işe yarıyor test ettim onayladım yani.Daha sonra atinin sitesinden driver indirip kurabilirsin suse için felan diyor ama knoppixe sorunsuz kurulmuştu.Birde driverı indirirken dikkat et mobile ekran kartları için olanını indir.

xorg.conf dosyasından driver "ati" yazan yeri driver "vesa" olarak değiştirip kaydet ardından x sunucusunu çalıştırabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerafettinIsBack -- 25 Ekim 2006; 2:55:23 >

• ATI'nin driverlari fglrx olarak geciyor.. yani fglrx sisteminde var ise, driver kismina fglrx yaz...
  • acer 5101 laptop aldım...

Linux işletim sistemi yüklü ...elimde windows xp kopya cdsi war...

windowsu yüklemem lazım...Bilgisayarım açılınca birşeyler yükledikten aynen şunlar yazıyor "root@rocalhost root]#"

beyler yardımlarınızı bekliyorum
  • http://forum.donanimhaber.com/m_10180144/tm.htm

buraya bakarsan belki faydası olur...
  • quote:

Orjinalden alıntı: kayaata

acer 5101 laptop aldım...

Linux işletim sistemi yüklü ...elimde windows xp kopya cdsi war...

windowsu yüklemem lazım...Bilgisayarım açılınca birşeyler yükledikten aynen şunlar yazıyor "root@rocalhost root]#"

beyler yardımlarınızı bekliyorum

windows cdsini tak bilg cd den başlat windowsu kur
  • arkadaşlar şu an aynı sorundan bende muzdaribim bilgisayarıma debian kurdum ekran kartımı vesa olarak ayarladı atinin sitesinden driverı indirip kurdum ama x ekranı açılırken simsiyah ekrana düşüyor nedendir anlamadım xorg.conf a baktım fglrx yazıyor ama ekrana görüntü gelmiyor mecburen geri vesa yapmak zorunda kalıyorum knoppix'de hiç bir sorun olmamıştı direk kurulmuştu driver şimdi debianda nasıl yapacağım bu şekilde ekran çok yavaş tepki veriyor 60hz ayarlı(windowsdada öyle ayarlı ama hiç bir sorunum yok)nasıl düzeltirim bilmiyorum özellikle internette gezerken sayfayı aşağı yukarı kaydırırken çok kötü oluyor.Bilgisayarım toshiba m70-160 256mb x700 ekran kartı var.Knoppix de kde kullanıyorum şimdi gnome yükledim bundan olabilirmi acaba?
  • quote:

Orjinalden alıntı: apolloturk

arkadaşlar şu an aynı sorundan bende muzdaribim bilgisayarıma debian kurdum ekran kartımı vesa olarak ayarladı atinin sitesinden driverı indirip kurdum ama x ekranı açılırken simsiyah ekrana düşüyor nedendir anlamadım xorg.conf a baktım fglrx yazıyor ama ekrana görüntü gelmiyor mecburen geri vesa yapmak zorunda kalıyorum knoppix'de hiç bir sorun olmamıştı direk kurulmuştu driver şimdi debianda nasıl yapacağım bu şekilde ekran çok yavaş tepki veriyor 60hz ayarlı(windowsdada öyle ayarlı ama hiç bir sorunum yok)nasıl düzeltirim bilmiyorum özellikle internette gezerken sayfayı aşağı yukarı kaydırırken çok kötü oluyor.Bilgisayarım toshiba m70-160 256mb x700 ekran kartı var.Knoppix de kde kullanıyorum şimdi gnome yükledim bundan olabilirmi acaba?

/var/log/Xorg.0.log dosyasını buraya eklerseniz ya da o log dosyası içindeki (EE) ve (WW) ile başlayan hata ve uyarı mesajlarını buraya yazarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

• arkadaşlar sorun garip bir şekilde çözüldü anlamadım driverı tekrar yükledim ve garip bir şekilde hatasız çalıştı en az 20 kere denemiştim ve farklı bir şey yapmadım sadece birkaç bişey yüklemiştim gcc felan onlada alakalı değildir heralde.Her neyse ekran sorunu bir miktar çözüldü ama hale yavaş dpkg-reconfigure server-xorg deyince ekranın yatay ve dikey olarak hızını soruyor bunları nereden bulabilirim winsowsta böyle bişey görmedim sadece 60,75vs. diye yazıyor.
  • quote:

dpkg-reconfigure server-xorg deyince ekranın yatay ve dikey olarak hızını soruyor bunları nereden bulabilirim winsowsta böyle bişey görmedim sadece 60,75vs. diye yazıyor.

yatay ve dikey hızlar monitörünüzün özellikleridir,monitörünüzün kullanım klavuzundan öğrenebilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ferdcasx

quote:

dpkg-reconfigure server-xorg deyince ekranın yatay ve dikey olarak hızını soruyor bunları nereden bulabilirim winsowsta böyle bişey görmedim sadece 60,75vs. diye yazıyor.

yatay ve dikey hızlar monitörünüzün özellikleridir,monitörünüzün kullanım klavuzundan öğrenebilirsiniz.

bilgisayarım laptop olduğu için monitörün ayrı bir kitapcığı yok ve bilgisayarın kullanma kılavuzundada bununla ilgili bir bilgi göremedim maaleef her hangi bi yazılımla bunu öğrenemezmiyiz.
  • @apolloturk
    diğer konuda ekran kartının sürücüsünü başarıyla kurup çalıştırabildiğinizi söylemişsiniz.ekran kartı frekansları otomatik ayarlayacaktır belirlediğiniz çözünürlüğe göre.yani artık o değerleri elle girmenize gerek kalmadı.
  • walla benim driver tam olarak kurulmadı o zaman çünkü pencereleri sürüklemek aşağı yukarı kaydırmak zulüm walla o yüzden sürekli windows kullanıyorum debianı kurdum hiç açmıyorum bu linx olayı beni aşacak anlaşılan
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.