Şimdi Ara

ATi Radeon HD 5850 incelendi: GeForce GTX 285 kan kaybediyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
0
Favori
18.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güzeeeel. İşte beklediğim kart. Ama gt300'ü görmeden almam.
  • şu görünen köy nvidia nın 2xxx serisinin resmen biitigi ama birde görünmeyen köy var 3xxx serisi ve atinin x2 leri cok fena olacak ve cok merak ediyorum 3xxx serisi kartları
  • quote:

Orijinalden alıntı: musAKka

quote:

Orijinalden alıntı: yerroner

Pahalı bence kartlar, sizce de öyle değil mi? 5870 725 TL'den girmiş ki yuh diyorum. 5850 de 550-600 TL'ye denk geliyor aynı hesaptan. Şu an 5850 f/p kartı falan değil herkesin söylediği gibi. 350 TL'nin altına indiğinde olabilir şahsi kanaatimce. ATI'yi tanıyorsam 6 ay içinde o seviyeye düşecektir de. Sonra izleyin rollerin değişmesini. Nvidia cep düşmanıydı ya o açıdan.

F/P karşılaştırmasını neye göre yaptığınıza bağlı. Eğer genel gelir durumuna karşılık "bir ekran kartına bu kadar para verilir mi?" diye düşünürseniz, kendi açınızdan haklı olabilirsiniz. Ancak F/P oranına bakarken piyasadaki diğer kartların satış fiyatlarına göre karşılaştırma yapmak ve şunu sormak gerekir. "5870'in ya da 5850'nin fiyatında olup, bunlarla aynı performansı veren kart var mı?" eğer cevabı hayır ise bana göre F/P açısından başarılıdır. Ama "Bu kartlar bu paraları haketmiyor" derseniz bu sizin kişisel görüşünüzdür, saygı duyarız elbette.

350-400 tl'ye GTX 275 veya 4890 varken, bir alt seviye 300-350 lira iken bu kartın 550+'den satılması f/p adına hiç de iyi olmaz. GTX 285'i zaten geçin hiçbir zaman mainstream kart olmadı. 600 dolarken hiç değildi, şu an 360 dolar ile yine değil. Ama 5850 de pek değil şu anki fiyatıyla.

• buyrun nVidia'nın cenaze namazına
  • quote:

quote:

quote:

Pahalı bence kartlar, sizce de öyle değil mi? 5870 725 TL'den girmiş ki yuh diyorum. 5850 de 550-600 TL'ye denk geliyor aynı hesaptan. Şu an 5850 f/p kartı falan değil herkesin söylediği gibi. 350 TL'nin altına indiğinde olabilir şahsi kanaatimce. ATI'yi tanıyorsam 6 ay içinde o seviyeye düşecektir de. Sonra izleyin rollerin değişmesini. Nvidia cep düşmanıydı ya o açıdan.

F/P karşılaştırmasını neye göre yaptığınıza bağlı. Eğer genel gelir durumuna karşılık "bir ekran kartına bu kadar para verilir mi?" diye düşünürseniz, kendi açınızdan haklı olabilirsiniz. Ancak F/P oranına bakarken piyasadaki diğer kartların satış fiyatlarına göre karşılaştırma yapmak ve şunu sormak gerekir. "5870'in ya da 5850'nin fiyatında olup, bunlarla aynı performansı veren kart var mı?" eğer cevabı hayır ise bana göre F/P açısından başarılıdır. Ama "Bu kartlar bu paraları haketmiyor" derseniz bu sizin kişisel görüşünüzdür, saygı duyarız elbette.

350-400 tl'ye GTX 275 veya 4890 varken, bir alt seviye 300-350 lira iken bu kartın 550+'den satılması f/p adına hiç de iyi olmaz. GTX 285'i zaten geçin hiçbir zaman mainstream kart olmadı. 600 dolarken hiç değildi, şu an 360 dolar ile yine değil. Ama 5850 de pek değil şu anki fiyatıyla.

Yaptığınız karşılaştırma sizin kişisel tercihinizi gösterir. Yani kesinliği olan somut bir karşılaştırma değildir. Fiyatlar farklı, performanslar farklı olduğu için varılan sonuç kişiseldir. Fiyat ile Performans lineer de hareket etmezler. %15 performans farkı varsa %15 pahalı olur diyemeyiz. Yani mesela size göre o fiyat farkına değmez ama bana göre değebilir. Kaldı ki 5850 için vurguladığınız fiyat bu kart için uçuk zaten, sadece ilk birkaç gün boyunca diğer firmalarla rekabet olmadığı ilk piyasaya giriş fiyatı olabilir. Ancak diğer markalar da bu kartı piyasaya sürünce (HIS, Sapphire, Palit, vs..) ve diğer bilgisayarcılar da satmaya başlayınca yerine oturacaktır bu fiyat ve tahminen 500 seviyesinde olacaktır.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: SK1P60! RequeM

cataylst 9.10 ile birlikte performansta biraz daha artış görülecektir HD5870 GTX295 ile kafa kafaya gelir ve oyuna göre önde olabilir GTX295 i bitirecek asıl kart ise HD5890 GT300 e karşı ise HD5850 X2 ve HD5870 X2 olacak keşke HD5890 X2 de yapsalar :D

Aralarında 6-7 fps fark olsa anlarım yeni sürücülerle kapanabileceğini. Ama çoğu oyunda fark 20-30 lara kadar çıkıyor. Driver la kapanacak bir fark değil bu.

Ayrıca GT300 lerin ilk etapta hedefi tek gpu ile gtx295 i geçebilmek olacaktır. Eğer onu geçip 5870x2 e tek gpu ile kafa tutarsa çift gpu lusunu düşünemiyorum bile. Bu durum Ati için hiç iyi olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Imperius

quote:

Orijinalden alıntı: SK1P60! RequeM

cataylst 9.10 ile birlikte performansta biraz daha artış görülecektir HD5870 GTX295 ile kafa kafaya gelir ve oyuna göre önde olabilir GTX295 i bitirecek asıl kart ise HD5890 GT300 e karşı ise HD5850 X2 ve HD5870 X2 olacak keşke HD5890 X2 de yapsalar :D

Aralarında 6-7 fps fark olsa anlarım yeni sürücülerle kapanabileceğini. Ama çoğu oyunda fark 20-30 lara kadar çıkıyor. Driver la kapanacak bir fark değil bu.

Ayrıca GT300 lerin ilk etapta hedefi tek gpu ile gtx295 i geçebilmek olacaktır. Eğer onu geçip 5870x2 e tek gpu ile kafa tutarsa çift gpu lusunu düşünemiyorum bile. Bu durum Ati için hiç iyi olmaz.

Böyle bir durum olursa diye AMD'nin planı hazır gibi.

ATi Radeon HD 5850 incelendi: GeForce GTX 285 kan kaybediyor

• 5870 çok uzundu bunun boyu biraz daha iyi olmuş en azından, şu anda az bulunduğundan pahalı ama bollaşınca fiyatlar oturur, hemen alacaktım ama fiyatlar ilk etapda tahminimden yüksek girdi beklicem biraz, gt 300 lerede bakayım bi:)
  • bakalım nvidia nasıl bir cevap verecek
  • 5850 fiyatıyla iyi bir kart çok fazla abartmayada gerek yok GTX 285 zaten GTX 275 çıktıktan sonra üst segmentteki yerini kaybetmiştir. GT300'ler çıkınca çok fazla sayıda önbelleğe sahip olacaklarmış ve cpu için ortak kullanılan komutlar desteği ile geliyor yani kayar nokta hesaplama yapısının hem cpu'lara hemde gpu'lara benzer melez bir yapıda olma olasılığı var buda DirectX 11 ve diğer oyunlarda daha iyi performans anlamına gelir. Bu yüzden beklemek ve karşılıklı testleri görmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 30 Eylül 2009; 19:03:21 >
  • Daha ne olsun dedirtecek bi kart.

Fiyatı zamanla düştüğünde tam bi canavar olur. GTX 300'leri çok merak etmeye başladım. Yeni mimari ile ATI gibi "yükte" 310W değerini yakalayabilecekler mi yoksa gene 600W powerlar mı dolaşcak ortada..

Yükte 150W değeri ve 40 nm teknoloji ile yüksek ihtimal ısınma problemi baya önlenmiştir. Kartın fiziksel detaylarıda GTX 285'den küçük yani tam alınası kart işte
  • 5870 den vazgeçtim bu kart kesinlikle alınır :) bütçeme göre 5870 den daha iyi :D
  • testler baktığımızda hd 5850 nvidia 285 den çok az farkla önde 2-3 puan fark ediyor.fazla far yok
  • 2-3 puan fark No AA'da var. AA açılınca 4x de bile bariz farklar oluşmuş. Ki çoğu kişinin 8x-16x filan açtığını düşünürsen daha da artar fark. Ayrıca tam yükte güç tüketimi GTX 285'e göre çok çok iyi bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: VaLoUr

5850 fiyatıyla iyi bir kart çok fazla abartmayada gerek yok GTX 285 zaten GTX 275 çıktıktan sonra üst segmentteki yerini kaybetmiştir. GT300'ler çıkınca çok fazla sayıda önbelleğe sahip olacaklarmış ve cpu ile ortak kullanılan komutlar desteği ile geliyor yani kayar nokta hesaplama yapısının hem cpu'lara hemde gpu'lara benzer melez bir yapıda olma olasılığı var buda DirectX 11 ve diğer oyunlarda daha iyi performans anlamına gelir. Bu yüzden beklemek ve karşılıklı testleri görmek lazım.

GT300'deki CPU komutları desteği sandığınız gibi oyunlarda daha fazla performans getirmeyecek zira GPU'nun mimarisi ya yazılım çalıştırma ya da oyun oynatacak şekilde tasarlanmış, yani aynı anda sadece tek bir kullanım söz konusu. GPU üzerindeki bu CPU işlemleri için ayrılan alanın da kartın asıl performansının tamamını oyunlara yansıtamayacağı manasına geldiğini de unutmayalım. Bu mimari iş dünyasında Quadro adı altında büyük bir yenilik ve kolaylık getirecek ancak oyunculara katacağı bir zenginlik olmayacak gibi görünüyor. Sonuçta kaçımız GPU'larımızda bilimsel yazılım, vb çalıştırıyoruz? GPU ile video dönüştürme zaten birkaç senedir kullanılıyordu, Hangimiz için vazgeçilmezdi ki? CPU'ların standart dört çekirdeğe geçtiği bir dönemde, hele ki hala o çekirdeklerin tamamının yazılımlar tarafından tam olarak kullanılamadığı bir dönemde, beni pek de heyecanlandırmayan bir özellik bu CPU komutları özelliği.

• quote:

quote:

Yok onun gorusu sadece Markaya goredir. Ayni kartlari ayni fiyata Nvidia surmus olsaydi piyasaya bak sen o zaman ne F/P karti oluyorlardi.

• Güç tüketimi performansa kıyasla çok iyi görünüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

quote:

Orijinalden alıntı: VaLoUr

5850 fiyatıyla iyi bir kart çok fazla abartmayada gerek yok GTX 285 zaten GTX 275 çıktıktan sonra üst segmentteki yerini kaybetmiştir. GT300'ler çıkınca çok fazla sayıda önbelleğe sahip olacaklarmış ve cpu ile ortak kullanılan komutlar desteği ile geliyor yani kayar nokta hesaplama yapısının hem cpu'lara hemde gpu'lara benzer melez bir yapıda olma olasılığı var buda DirectX 11 ve diğer oyunlarda daha iyi performans anlamına gelir. Bu yüzden beklemek ve karşılıklı testleri görmek lazım.

GT300'deki CPU komutları desteği sandığınız gibi oyunlarda daha fazla performans getirmeyecek zira GPU'nun mimarisi ya yazılım çalıştırma ya da oyun oynatacak şekilde tasarlanmış, yani aynı anda sadece tek bir kullanım söz konusu. GPU üzerindeki bu CPU işlemleri için ayrılan alanın da kartın asıl performansının tamamını oyunlara yansıtamayacağı manasına geldiğini de unutmayalım. Bu mimari iş dünyasında Quadro adı altında büyük bir yenilik ve kolaylık getirecek ancak oyunculara katacağı bir zenginlik olmayacak gibi görünüyor. Sonuçta kaçımız GPU'larımızda bilimsel yazılım, vb çalıştırıyoruz? GPU ile video dönüştürme zaten birkaç senedir kullanılıyordu, Hangimiz için vazgeçilmezdi ki? CPU'ların standart dört çekirdeğe geçtiği bir dönemde, hele ki hala o çekirdeklerin tamamının yazılımlar tarafından tam olarak kullanılamadığı bir dönemde, beni pek de heyecanlandırmayan bir özellik bu CPU komutları özelliği.

Komut desteğinin hiçbir getirisi olmasa bile GT300 gpu'su yeterince güçlü ve arttırılan önbellekler bile buna yeter. Testler geldiğinde ve DirectX 11 destekli oyunlarda komut desteği ve yeni mimari işe yarıyormu göreceğiz. Bununla ilgili fudzilla haber bile verdi ve GT300'ün ufak bir tanıtımı Nvidia CEO'su tarafından bugün yapılıyor.
    http://www.fudzilla.com/content/view/15741/1/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 30 Eylül 2009; 21:58:22 >

• ya bu kartlar biraz yaygınlaşsada bizde alsakk kullanıcı incelemesi falan ama beklemekte yarar varr..
  • Tabi editör olunca insan tokatlanmış yazamıyor, ilkeler gereği :)

Tokatlama dediğime kızmasın nVidia sevenler, gırgırına diyorum. Böyle acayip kelimeleri kullanmak hoşuma gidiyor bazen. Hep tekdüze yazmak sıkıcı olabiliyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.