Şimdi Ara

## ATi Radeon HD 2950XT'nin Detayları Belirdi ## (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
2.688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: labrodorit

Boyle gelirse gerçekten mükemmel bir kart olur bu arada yeni strateji soğutucuları ufaltmak mı oldu?

e sonucta 55n e geçince ısınmada azalıyor. zamanla bundada iyice ksıcaklar fanlar dana kadar olucak, sonra 45n yaparlar herhalde gne küfülür fan :P
  • Eğer haberde bir sürçme yok ise bence çok saçma !

2900XT 512 bit iken 2950XT neden 256 bit oluyor ? Bana çok aptalca geldi ve Ati'nin böyle bir aptallık yapacağına pek ihtimal vermiyorum.
  • Çok iyi bi karta benziyor fakat fiyatı da uçuk olur...
  • quote:

arkadaşlar bit lerrin büyük küçük olma meselesı bant genişligiyle alakalı.

Band genişliği veriyolunun (bit) ve saat hızlarının durumuna göre şekillenir, diğer şartlar (gecikme, meselâ) eşit oldukça başarım kıstası band genişliğidir, demek istediniz.

HD 2950 XT 2.4 ghz, 76.8 GB/sn genişlik sunarken HD 2900 XT 1.65 ghz, 105.6 GB/sn sunuyor.

Cevabını bilmemiz gerkenler:

- Bu mimarî, 76.8 GB/sn'den çok fazlasına ihtiyaç duyar mı?

- HD 2950 XT'nin GDDR4 belleklerinin gecikmesi ne olacak? (Biliyorsunuz, çok önemli etkileri olabiliyor).

Şimdi, ilk sorunun cevabını HD 2900 XT'yi 76.8 GB/sn band genişliğiyle, 825 ve üstü hızlarda çalıştırarak çok çeşitli oyunlar ve ayarlarda test edecek biri büyük ölçüde verebilir (tabii, denemelerde 76.8'den itibaren arada bir bellek de hızlandırılır).
    Sanırım, 2950'nin bellekle yeni bir haberleşme tekniği veya "yemişim belleği" dedirtecek bir avantajı yok.

Ama ikinci sorunun cevabı testlerde veya kartın piyasaya çıkışında ortaya çıkacak. Şimdi yorum yapmayı engelleyecek kadar önemli bir cevap, bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 6 Ekim 2007; 22:04:39 >

• hala anlamayanlar var..adamların amacı asıl büyük pasta payı olan orta-high segmenti ele geçirmek...en üstlerde olmak şu an pek umurlarında değil..zaten en çabuk eskiyen ve zarar edilen en üst kartlar olmuştur..nedir bu en iyisi olsun doyumsuzluğunuz...allahım bu insan denilen varlığın doyumsuzluğu sonsuz..
  • 55 nm ve gddr4 olması çok büyük artı.

2000. mesajım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

quote:

arkadaşlar bit lerrin büyük küçük olma meselesı bant genişligiyle alakalı.

Band genişliği veriyolunun (bit) ve saat hızlarının durumuna göre şekillenir, diğer şartlar (gecikme, meselâ) eşit oldukça başarım kıstası band genişliğidir, demek istediniz.

HD 2950 XT 2.4 ghz, 76.8 GB/sn genişlik sunarken HD 2900 XT 1.65 ghz, 105.6 GB/sn sunuyor.

Cevabını bilmemiz gerkenler:

- Bu mimarî, 76.8 GB/sn'den çok fazlasına ihtiyaç duyar mı?

- HD 2950 XT'nin GDDR4 belleklerinin gecikmesi ne olacak? (Biliyorsunuz, çok önemli etkileri olabiliyor).

Şimdi, ilk sorunun cevabını HD 2900 XT'yi 76.8 GB/sn band genişliğiyle, 825 ve üstü hızlarda çalıştırarak çok çeşitli oyunlar ve ayarlarda test edecek biri büyük ölçüde verebilir (tabii, denemelerde 76.8'den itibaren arada bir bellek de hızlandırılır).
    Sanırım, 2950'nin bellekle yeni bir haberleşme tekniği veya "yemişim belleği" dedirtecek bir avantajı yok.

Ama ikinci sorunun cevabı testlerde veya kartın piyasaya çıkışında ortaya çıkacak. Şimdi yorum yapmayı engelleyecek kadar önemli bir cevap olacak.

Bir sürü dayanaksız sallamasyon cevaptan sonra gayet güzel bir açıklama.

• quote:

Orjinalden alıntı: m@trix

55 nm ve gddr4 olması çok büyük artı.

2000. mesajım

yorumuna katılıyorum + 2000. mesajın hayırlı olsun.. Emret komutanım.. (yarbayım)

• nvidia da anti-bit ekran kartı yapacakmış
  • Fanları çok küçük yahu nasıl soğutacak bu kartları?
  • 6+6 Pin yeterli oluyor.525watt hiper hpu kullanıyorum

quote:

Orjinalden alıntı: cenova

peki o değerler ile ekran kartındaki 8 pin bağlantısını kullanıyormusun. KUllanıyor iseniz hangi psu yu kullandığınızı yazabilirmisiniz
  • Arkadaşlar bugun CeBIT'teydım ve bu kartın detaylarını fln sordum ama tam belli değil standtakı görevli peki prodan daha mı performanslı bı kart olacak dedım pro'ya göre daha uzun ömürlü olur dedi. Yani birini seçmek durumunda kalsanız siz de 2950 xt mi secersiniz yoksa 2900 pro mu veya 2950 pro mu
  • anladıgım kadarıyla sıralama su sekılde
    x2900xt-x2900pro-x2950xt-x2900gt
  • 2950xt alınası bir karta benziyor ama test sonuçları ve cıkacak üst seviye kartlara bakmak veya haberleri beklemek gerek bence.
  • quote:

bonser

--------------------------------------------------------------------------------

hala anlamayanlar var..adamların amacı asıl büyük pasta payı olan orta-high segmenti ele geçirmek...en üstlerde olmak şu an pek umurlarında değil..zaten en çabuk eskiyen ve zarar edilen en üst kartlar olmuştur..nedir bu en iyisi olsun doyumsuzluğunuz...allahım bu insan denilen varlığın doyumsuzluğu sonsuz..

o zaman eeh biz daha ne ldu alalı oynayamıyorum bu kartlara para yetiştiremiyorum demezsiniz dememelisiniz.en üst amiral gpu yu alan birisi maximum klitede ve çözünürlükte oynarken siz de oynuyor olacaksınız ama bi süre sonra siz o kartla başka gelecek oyunlarda öksürmeye tıkanmaya aşlarken o adam üst kartıyla oynamaya halen devam ediyor olacak.tek fark siz ucuz f/p olan gpuyu yılda 2-3 kez değiştirceksiniz o adam ise 1 yılda belki de 1.5 yılda 1 ekran kartı değiştirecek.

• Üretim teknolojisi nm olarak azaldıkça az güç az soğutma , çok performans ve az yer kaplama gibi artılar çok hoşuma gitti yav.Mesela 8800gt ve soğutması bu ekran kartı vs.Kasım başında ekran kartı alacağım inş.Nvidia ve Ati'nin orta seviyelerini bekliyoruz inşallah yanıltmazlar şu elimde 8600gts den kurtulsam yeter bana.
  • Orasi hic belli olmaz, 2900 serisi bazi alanlarda donanimsal acidan cok guclu olmasina karsin performans olarak hala bunun karsiligini verebilmis degil.

Sonuc olarak 100+ gb/s lik bant genisligi buyuk ihtimalle adam gibi kullanilmiyor. Eger duzgun tasarlanmissa 75-80gb/s lik bant genisligine sahip 2950XT cok daha iyi performans verebilir.

En azindan verimli calisicak bir kart olucak bu kesin...

quote:

Orjinalden alıntı: bozkurtomer24

BENCE 2950 XT , 512MB LİK DDR3 2900XT DEN DAHA PERFORMANSLI OLUR.AMA 1GB DDR4 2900XT NİN GERİSİNDE KALACAĞI KESİN
  • yaw bu bit olayına harbiden fazla takılanlar var. bi ara belleğe bakılıyordu sonra bu moda oldu. bi ara 128mb 256bit lik 6600gt ler vardı piyasada hatırladığım. olay bu kadar vahimdi. 7600gt bu fikirleri yendi sanıyordumda millet hala bi veriyoludur tuturmuş gidiyor..
  • quote:

Orjinalden alıntı: multeci

yaw bu bit olayına harbiden fazla takılanlar var. bi ara belleğe bakılıyordu sonra bu moda oldu. bi ara 128mb 256bit lik 6600gt ler vardı piyasada hatırladığım. olay bu kadar vahimdi. 7600gt bu fikirleri yendi sanıyordumda millet hala bi veriyoludur tuturmuş gidiyor..

256 bit 6600gt ilk defa senden duydum :=) cıkmışmıydı gerçekten ???
  • Fanlar ufalmaya başlıyor, zaten o büyük fanlardan nefret ediyordum iyi oldu. artık ısınma sorununun üstesinden gelinirse kol kadar kartlar yerine ufak ama işlevli kartlara kavuşabiliriz. Bakarsınız 600 watt PSU ve üstü alanların PSU larıda ellerinde patlar. ben artık düşük güç tüketimine abanılacağını düşünüyorum.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.