Şimdi Ara

ASUS TUF B450 PRO GAMING vs ASUS TUF B550M-PLUS Wi-Fi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba başlıkta yazan ASUS TUF B450 PRO GAMING ATX anakartı aldım. Bugün elime ulaştı. 930 TL'ye maloldu.
    Ancak şimdi ASUS B550 -Plus Wi-Fi modelı 1400 TL cıvarında satılıyor.
    Anakartımı iade edip B550 modelını mı alsam diye kararsız kaldım.
    Ryzen 3600, assu GTX 1660 Ti DDR6 ekran kartı, 16gb 3600 MHz RAM ile sistemımı olusturuyorum.
    Sizce iade edip B550 mi alsam? Aradaki ekstra ozellıkler için 400 TL gıbı fark odemeye değer mi?

.Ben bu halıyle en az 5 sene sadece ram arttırmı ıle kullanabılırım.Sonrasında degısıklıklere baslarım

Uzman arkadaslardan ricam soket degısımı ve sonrakı nesil işlemciler açısından da bu anakartların dezavantaj/avantajlarını yazarsalar çok sevinirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Asla ve asla b550 değmez alacaksanız x570 alacaksiniz ona da 3800x işlemci için tavsiye ederim.1400 TL işlemci için 1500 TL ye anakart alınmaz.elinde ki anakart gayet yeterli o.c. için de biçilmiş kaftan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gmyo31 -- 8 Ağustos 2020; 21:37:41 >
  • iade et b550 al

b450 tuf pro ve tüm b450 lerden 2xp daha iyi bir ürün
  • 3600 için gerek yok. Aradaki 500 lira ile dolar alın 5 sene sonra yeni sistem toplarken elinizi rahatlatır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aldığın anakart gayet yeterli 3600 işlemcisi için, zaten yakında soket değişecek b550 de alsan x570 de alsan kullanamayacaksın.

İleride aldığın anakarta 3900x veya 3950x bile takarsın hız aşırtma yapmadan.4. nesil işlemcilerde takılabilecek sanırım.

b450 ile devam et kalan paraya eksiklerini tamamla ya da altın al dolar yada euro alma.

Aldığın anakart gayet iş yapar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgnzcn -- 8 Ağustos 2020; 22:52:3 >
  • suan bile ikinci elden kimse kolay kolay b350 bakmaz, bakanda cok cok uygunsa alir. b450 nin de pabucu dama atildi. isteyen alabilir. b550m mortar 1277 liraya gecen gün bir forumdasimiz almis. eger bulabilirsen daha uyguna varsa b550m tuf plus falan bakabilirsin. (cashback kampanyasi bitmediyse 100 lira geri alabilirsiniz hatta 1287lira - 100lira ve 10 adet oyun hediyesi vardi) bu iki anakarttan hangisi kafana yatarsa hem fiyat hem marka olarak onu alabilirsin. b450 lere ryzen 4000 ler icin beta bios cikacak deniyor fakat beta bios eski bios gibi olmayacak diyorlar. Neleri kisacaklar bilmiyoruz. b550 nin verdigi destegi vermesini beklemek optimist bir yaklasim olur. bu saydigim iki b550 de zaten x570 lerden asagi kalmiyor hatta termal performansi bircogundan daha basarili diyebiliriz. hal böyle iken satarkende alici bulmakta zorlanmazsiniz. 900 lira b450 ye verecegime üzerine 300 daha koyar b550 alirdim. burda ben 3600 a yetmis yetmemis ona bakmiyorum.

söylede bir durum var ddr5 cikiyor, amd ve intel 2021 en gec 2022 de gececekler, anakartlar degisecek. ddr5 ayni hizda ddr4 den daha fazla band genisligi ve stick basina yüksek kapasitesi sebebiyle tercih sebebi olacaga benziyor. ddr5 cikip oturmasi 2022 nin ortasina kadar zaman alir piyasanin %30u falan anca olur. 5 sene cok uzun bir zaman aslinda...

• dgnzcn kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ederım verdıgın bılgıler için.Neden euro almayayım

• Herkese verdıgı bılgıler için cok tesekkur ederım.Sanırım kartı ıade etmeyecegım ama hala kararsızım :)))

• Bır konuda daha bılgınıze basvurmak ısterım
    3600 mhz cl18 ram almayı duusnuyorum
    Cl degerınden dolayı 3200 mhz cl16 ram almak mı daha mantıklı ?

• Ben net 550 alirdim.Orta seviye dendi bildigin ust seviye cikti.Ustune Vrm ler de X570 kadar isinmiyor.
    Arkadasin dedigi Mortar da son derece klas anakart Tomahawk in nerdeyse aynisi Unify-Ace gibi acikcasi Anakartta 400 TL farki verirdim.

Anakart,Kasa,Psu bunda kacmayacaksin paradan bence...

• quote:

Orijinalden alıntı: rottenboy

Bır konuda daha bılgınıze basvurmak ısterım
    3600 mhz cl18 ram almayı duusnuyorum
    Cl degerınden dolayı 3200 mhz cl16 ram almak mı daha mantıklı ?
    Fiyat ayni ise ben direkt 3600 alirdim.

• huso kullanıcısına yanıt
    b450 yetermis

• B550 de wifi var. B450 de yok. Wifi ihtiyacın varsa B550 den wifi masrafını düş aradaki farkı öyle hesapla. Zaten dahili wifi kaliteliyse benzer fiyatlara gelir.
    Aşağıdaki linkte kalitesiz bir pci wifi fiyatı var. Ben kullanıyorum hiç tavsiye etmem.

https://www.akakce.com/kablosuz-ag-adaptoru/en-ucuz-tp-link-archer-t4e-1200-mbps-fiyati,474939083.html

• İade imkanız var +400+500 TL farklar ile b550 tuf wifi yada mortar wifi alınabilir bahse konu anakarttan kat kat iyi anakartlardır 3900x 3950x yada 4. nesil işlemciler de daha rahat edersiniz.
  • kunGFu kullanıcısına yanıt
    İyi havalandırmalı bir kasada b450 tomahawk yeterli olur aynı kanalın kasa içi testi de var(98c) ki Bu test için de vcore 1,375 sınırların biraz üzerinde kalıyor. Ayrıca pbo dan da daha çok sisteme yüklenen bir uygulama. Stock blender testte 71 derece. Pbo testi de kasa içi ikisinin ortasında bir sonuç alır tahminimce. Tabi ki bu demek değildir ki b450 tomahawkla r9 alıp dilediğiniz gibi takılın diyemem.

• oc olmayan işlemcilerde anakarta çok para bayılmak mantıksız geliyor bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MogoLKhan -- 17 Ağustos 2020; 21:12:9 >
  • brokengineer kullanıcısına yanıt
    3900x ve 3950x e yeter diyenleri kasdetmistim hocam, ucu acik kalmis ama siraya göre okununca anlasilir diye tahmin etmistim. ayrica eger airflow a ihtiyaci varsa ki, var, anakart kendi basina yetmiyor demektir. airflow ile demek baska birsey zaten. Anakart test ederken iki türlü test edilir, airflow ve no airflow. Bana sor yeter nedir? b550m tuf plus yada b550m mortar dir... fiyatlari tomahawk max tan 100-200 lira daha pahali. akakcede msi b450 gaming plus max 1128liraydi, mortar max ise 1029lira... bu noktada benim tavsiyem bu yöndedir.

• kunGFu kullanıcısına yanıt
    Tavsiyene katılıyorum. Bu saatten sonra sistem toplayacakların b550m mortar, b550a pro gibi mobolara geçmesi daha iyi olacaktır. Sadece belirtmek istediğim bir çok insan bu sistemi az çok hava akışı olan bir kasada kullanacaktır. Bu sıcaklıkların altında olacaktır vrmler. R9 gibi bir işlemciyi alan kişi mobo için 1500tlyi gözden çıkarmalı kanaatimce.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.