Şimdi Ara

ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM - Ekranda oluşan dikey çizgi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. 2 hafta önce almış olduğum monitörde dün akşam film izlerken (yaklaşık 3 saattir çalışıyordu) ekranın ortasında tek bir dikey çizgi fark ettim. Bilgisayarı 2 defa yeniden başlatınca dikey çizgi geçti. OLED monitörlerde bu durum normal midir? Yoksa bu ileride sorun teşkil edecek bir durum mudur? Ürün 2 haftalık ve garantisi devam ediyor. Teşekkür ederim

• Muhtemelen oled'lerde olabiliyor. Çünkü google da bir bakayım dedim, LG'nin mesela şöyle bir sayfasını buldum...

https://www.lg.com/us/support/help-library/lg-tv-troubleshooting-vertical-lines-or-stains-on-an-oled-tv-screen-CT10000018-20153130731463#:~:text=➔%20If%20you%20see%20those,%5BPixel%20Refresher%5D%20in%20Settings.&text=button%20on%20the%20TV%20remote,%5D%20→%20%5BPixel%20Cleaning%5D.

Oled ekranlarda ekranı kapatıp açmayla kaybolmayan dikey çizgi veya lekelenme görürseniz, menüden pixel temizleme özelliğini seçin demiş. Belki sizin de monitörün menüsünde böyle bir özellik vardır.

• Biraz daha araştırınca aynı sorunu yaşayan insanlar olduğunu gördüm. Panel hatası da olabiliyormuş, garanti kapsamında değiştirin diyor eğer panelde hata varsa. Kimileri g-sync den kaynaklandığını ve yüksek tazeleme hızında çalıştırınca çıkmadığını falan söylemişler. Ama neticede dünya para verdiniz, aldığınız yer ile bir görüşün derim.

• Normal oldugunu sanmıyorum. Aylardır samsung qd oled kullanıyorum böyle bir hata asla almadım.
  • Sasua S kullanıcısına yanıt

Okuduklarımdan anladığım kadarı ile asus'un lg'den aldığı oled panellerde olabiliyormuş bu sorun ve eskiden beri ortaya çıkan bir şeymiş. En iyi çözüm iade edin diyorlar garanti kapsamında.

• Vatan Bilgisayar’a değişim talebi ile servis talebi açtım. Umarım değiştirirler. Tamir edilmesi içime pek sinmeyecek. Tşkler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iori_yagami -- 12 Ağustos 2023; 20:43:50 >
  • iori_yagami kullanıcısına yanıt

değişim oldumu bilgilendirirmisin sorunu bende yeni yeni görmeye başladım

• Konuyu hortlatıyorum. Aynı sorundan bende de var. Amazon dan satın almıştım. Başlarda biraz burn in için izin vereyim düzelir diye umdum. Biraz da düzelir gibi de oldu açıkçası. Ancak haftasonu kullandığımda durum korkunç denecek noktadaydı. Birde iz bırakmalar da başlamış. Aksi gibi amazon un 1 ay iade süresi geçti. Artık durum servislik oldu. Ve asus servisi büyük sorunlu versem de bişey yapmayacaklar diye düşünüyorum. Sizlerde durum nedir?

• sefa.elver kullanıcısına yanıt
    burn in mi oluyor daha 1 ayda yanlış mı anladım ?
  • Ben monitörü 16 şubatta satın aldım. Masaüstünde 5 dk bekleyince simgeler steam de takılı kalıyor.

Yarım saatlik bf 2042 seansından sonra sağ altta şarjör ve mermi simgeleri de steam sayfasında takılı kalıyor.

İlk kez oled kullanıyorum. 2021 model lg 48c1 tv ye sahibim. Onda da oyun oynuyorum. 5 saat aralıksız oynadığımı biliyorum. Hiç böyle sorunlar yaşamadım.

@claswan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefa.elver -- 26 Mart 2024; 5:7:59 >

Firmware güncellediniz mi bilmiyorum ama, bu model özelinde firmware öncesinde böyle sorunlar olduğunu okumuştum.

• donda kullanıcısına yanıt
    Evet hocam aldığım gün zaten mcm104 fw ile geldi. Hemen mcm105 son fw e güncelledim. Baktım hala yeni bir fw de yok. Son fw yüklü.

Bu arada sürekli çıkan vertical banding leri söylemiyorum bile. Hani onları kabullenmiştim de. Artık bu son simge izi olayı çok can sıkıcı.

Image retention olarak geçiyor hocam bu sorun, tabi bahsettiğiniz süreler çok kısa 5 dk da olmaması lazım, parlaklık kaçta acaba?

Yüzde 60 ta kullanıyorum parlaklığı hocam. Bilerek yanmasın etmesin diye.

Yani aynı monitör başka arkadaşımda var. Benden yaklaşık olarak 10 ay kadar önce aldı. Onda en ufak sorun dahi yok. Heralde bendeki panel sorunlu diye düşünüyorum. Teknik servis uğraştıracak biraz tabi. Heralde olay thh lik olur.

Bence hemen servisle uğraşmayın, belki bakmışsınızdır ama biraz yabancı forumlarda araştırmanızı öneririm.

Bu linkte sizinkine göre çok kötü bir örnek var, pixel clean'de yapıyorsunuzdur diye düşünyorum, bu arada bir çok oled monitör, tuşuna basıp kapattığınızda aslında kapanmıyor arka planda pixel clean yapıyor, bu süreçte fişini vs. çekiyor musunuz?

reddit
    From the OLED_Gaming community on Reddit: ASUS PG27AQDM. 2 monitors 2 burns
    https://www.reddit.com/r/OLED_Gaming/comments/13qnpjz/asus_pg27aqdm_2_monitors_2_burns
    Yok hocam çekmiyorum fişi asla. Pixel temizleme olayına zaten lg oled tv den alışığım. Pixel temizliği yapınca zaten gidiyor. Senaryo şöyle oldu mesela.

Pc yi açtım masaüstünde 5 dk boş boş durdu. Daha sonra steam i açtım. Ekranın sağ tarafındaki simgeler takılı kalmıştı. Sonra manuel şekilde pixel temizliği yaptım. Sorun çözüldü. Bf 2042 açtım. 30 dk lık bir maç attım. Sonra kapadım çıktım. Bu sefer şarjör sabit kalmıştı.

Açıkcası ben de yeni yeni deneyimliyorum oled, kısıtlı bilgim var ama bu sürlerde sorun yaşamak çok tuhaf,

Ben %55 parlıklıkta kullanıyorum bahsettiğiniz oyunları 1 er saatten fazla oynuyorum böyle bişi görmedim henüz.

Sorununzla ilgili bi kaç kişinin fişi çektim bi süre açıp, pixel clean yaptım bir daha olmadı diyenler var, denemekten zarar gelmez

Sizde de bu monitör mü var hocam?

Kapadıktan sonra fişi çekip denerim birde. Dediğiniz gibi denemekten kimseye zarar gelmez sonuçta.

Yok hocam bende başka monitör var fakat sizin monitörü baya bi araştırmıştım

Tamamdır hocam. Akşam dediğiniz gibi kullanımdan sonra fişi çekip ertesi gün takıp piksel temizleme yaparım. Bir süre de o şekilde kullanıp gözlemlerim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.