Şimdi Ara

ASUS P7P55D Serisi Kullananlar,Sorun&Çözümleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
950
Cevap
2
Favori
53.791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  ASUS P7P55D Serisi Kullananlar,Sorun&Çözümleri

i5 750
    asus p7p55d
    2*2 mushkin 1600 mhz cl9
    işlemci soğutucusu sunbeam ccf (lga 775 aparatıyla montajlı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skynet -- 26 Ocak 2010; 5:45:13 >

• P7P55D anakartta PC PROBLE ll işlemci sıcaklıgını yanlıs gösteriyor, inanmayın.
  • P55D nin uyumluluk listesindeki ramler in çalışma şekli farklı. Ramler 1156 soketlerde işlemci tarafindan yonetiliyor ve o 1333 sınırı işlemci kısıtladığı için malesef var. Anakartın kitapcıgında Ramlerle ilgili ne ypaman gerekli oldugu yazıyor. İşlemcinizin hızına gore ne sececeginiz.

Ai Tweaker Menuye giriyorsunuz. Orada oynamanız gereken ayar, Ai Overclock Tuner. Tablo su sekilde

CPU;2,66GHZ ise : 1333:Auto , 1600 D.O.C.P, Above 1600 D.O.C.P
    2,8 ise : 1333:Auto, 1600: Auto, Above 1600: D.O.C.P

Eğer Ramleriniz destekliyorsa direk XMP seçin o otomatik ayarlıyor.

PC Probe 2'yi hiç kurmayın. Porgram hatalı. Onun yerine; everest veya Real Temp 3,0 kullanın . Benim en sevdigim program Real Temp 3,0 Sürekli trayde tümö cekirdeklerin hızını gorebiliyorsunuız ve cok kucucuk bir program. Alarm vs de kurabilyorsunuz.

Anakartın değil de, genel olarak işlemci soğutucusunun bir problemi var. Ve yetersiz. O.clock yapmıycaksanız yetiyor. F/P ürünlerini beklemek dogru karar. Saten i860ı overclock yapmanız bence simdi icin gereksiz :P.

• quote:

P55D nin uyumluluk listesindeki ramler in çalışma şekli farklı. Ramler 1156 soketlerde işlemci tarafindan yonetiliyor ve o 1333 sınırı işlemci kısıtladığı için malesef var. Anakartın kitapcıgında Ramlerle ilgili ne ypaman gerekli oldugu yazıyor. İşlemcinizin hızına gore ne sececeginiz.

Ai Tweaker Menuye giriyorsunuz. Orada oynamanız gereken ayar, Ai Overclock Tuner. Tablo su sekilde

CPU;2,66GHZ ise : 1333:Auto , 1600 D.O.C.P, Above 1600 D.O.C.P
    2,8 ise : 1333:Auto, 1600: Auto, Above 1600: D.O.C.P

Eğer Ramleriniz destekliyorsa direk XMP seçin o otomatik ayarlıyor.

PC Probe 2'yi hiç kurmayın. Porgram hatalı. Onun yerine; everest veya Real Temp 3,0 kullanın . Benim en sevdigim program Real Temp 3,0 Sürekli trayde tümö cekirdeklerin hızını gorebiliyorsunuız ve cok kucucuk bir program. Alarm vs de kurabilyorsunuz.

Anakartın değil de, genel olarak işlemci soğutucusunun bir problemi var. Ve yetersiz. O.clock yapmıycaksanız yetiyor. F/P ürünlerini beklemek dogru karar. Saten i860ı overclock yapmanız bence simdi icin gereksiz :P.

Bu sefer kararlıyım oc işini iyi öğreneceğim :) Bende eski sistemden kalan sunbeam cff var.soğutucunun lga 1336 kiti satılıyor ama 1156 henüz çıkmamış.Forumda i5 750 sistemini satan bir arkadaş Core contact freezer ile 4,1'e çıktığını söylüyor ama nasıl taktığını sordum i5'e cevap gelmedi

Anakartın uyumluluk listesine baktığımda bendeki ramlerin aynı serisi var dediğin gibi parantez içerisinde XMP demiş ama tek fark şu bendeki ramler 2*2 listedeki ramler ise 2*3 nasıl oluyor anlamadım.

• Anakartın uyumluluk listesini boşver hocam. Patriot Kingston gibi markalar en büyük ram üreticileri. Aynı Asus,Gigabyte gibi. Her ürünü üstündeki değerde çalışır. Bir sorun yaşamassın. Sadece biosta dedigim ayarı XMP yapıcaksın o kadar :P
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sinerfru

Anakartın uyumluluk listesini boşver hocam. Patriot Kingston gibi markalar en büyük ram üreticileri. Aynı Asus,Gigabyte gibi. Her ürünü üstündeki değerde çalışır. Bir sorun yaşamassın. Sadece biosta dedigim ayarı XMP yapıcaksın o kadar :P

Aynen

Misal bendeki 2*2 Patriot 1600mhz'ler... XMP Profile 1 ve XMP Profile 2 var... Profile 1 = CL8 1.65V, Profile 2 = CL7 1.70V olarak kendi hazır setupları var
  • Ben XMP'e getirdim ama yine 1333 olarak çalıştı.Fakat D.O.C.P. getirince direk 1600 olarak gördü ama bu seferde işlemci boşta 50-51 dercelere çıktı önceden autoda iken 37-38 dereceydi.Ram voltajınıda 1,8'e çıkardı benim ramlerin kutusunda 1,65V-1,70 V aralığı tavsiye ediliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skynet -- 9 Kasım 2009; 11:50:02 >
  • docp da elinizle dusurebilirsiniz. Bence asla 1,65 V u geçmeyin. ASLA diye büyük yazıyım :P . Çünkü Ram'e voltaj vermek direk CPU yu zorluyor. Yakabilirsiniz. DDR3 Ramlerin default voltajı 1,5'tur. 1,65 saten overclocklu halidir. Core i5 ve i7 ailesi ancak 1,65v a kadar tolere edebiliyor. Fazlası dediğim gibi; işlemci için çok zararlı.
  • Çok teşekkürler yardımınızla voltajı 1,60V sabitledim.Ram'i 1600 mhz'e çektim sorunsuz açıldı makine.Daha önce core2duo,core2quad kullandım fakat bu nehalem tabanlı sistem değişikmiş.Bir şeyi araştırmadan öğrenmeden kullanmanın faturası az daha işlemciyi yakmak olacaktı belki.

Anakartın 4+4 8 pin cpu güç girişinin her ikisinede güç bağlantısı yaptınızmı çünkü birisinin üzerinde kapak var kapalı,ben sadece birisine taktım.

Birde bilmediğim şeylerden biriside bu IMC voltajı nedir birde QPI link nedir.

İşlemci bütün ayarlar default iken ve boştayken voltajı bazen 0,89 V gibi çok düşük değerlere geliyor nasıl bir sistemdir bu anlamadım.

İşte ramler 1600 mhz 1,60 V iken yükteki değerleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skynet -- 9 Kasım 2009; 14:02:17 >

• Mushkin'in kutusunda ya da ramlerin üstünde ne yazıyor ? "1600mhz CL8 1.65V" mi yoksa "1600mhz CL9 1.65V" mi yazıyor ? Eğer CL8 yazıyorsa voltu 1.65'e çek CL8 olsun çünkü şuanda CL9 çalışıyor ramlerin, ramler zaten CL9 ise bir problem yok zaten
  • quote:

Mushkin'in kutusunda ya da ramlerin üstünde ne yazıyor ? "1600mhz CL8 1.65V" mi yoksa "1600mhz CL9 1.65V" mi yazıyor ? Eğer CL8 yazıyorsa voltu 1.65'e çek CL8 olsun çünkü şuanda CL9 çalışıyor ramlerin, ramler zaten CL9 ise bir problem yok zaten

Kutusunda 1,65V-1,70V CL9 (9-9-9-24) yazıyor.Ramlere voltaj vermek nehalem sistede işlemciyide çok etkiliyormuş onun için çekiniyorum voltaj vermeye.Senin işlemci ve ramler kaç voltta çalışıyor.
  • İşlemci soğutucusu sorununu çözdüm;

Forumda lga1156 sistemini satan bir arkadaş i5 750 ile 4,1 ghz'e stabil çıktığını söylemiş.Bende hangi soğutucuyu kullandığını sordum,Sunbeam ccf dedi.Bende onun lga 1156 kiti yok nasıl yaptın dedim.Cevap olarak "lga 775 kitini çok az zorlayarak anakarta tutturdum hiçbir sorun olmadı" dedi ve bu şekilde iki ay kullanmış.

Bende de eski sistemimden kalan ccf vardı satlığa çıkarmıştım.Biraz önce i5 750'nin stok fanını çıkartarak ccf'ın lga775 kitini taktım.Takarken nerdeyse hiç zorlanmadım,sadece iki köşesinden birazcık esnetmem yetti ve hemen yerine oturdu.Şu anda ccf takılı ve üstte verdiğim ss'deki sıcaklık değrlerinden ortalam 20 derece aşağıya düştü sıcaklık.Henüz oc denemedim bakalım sonuç ne olacak.
  • selamlar , deluxü kullanan arkadaslar usbler ile sorun yaşadılar mı ? web cam usb wireless harici hdd ler ile sorun yaşıyorum bi porta çalışan cihaz başka portta çalışmıyor çeşitli kombineler ile pc kitleniyor :S sanırım garantiye yollama zamanı geldi bu cihazı :S
  • sanırım asus yeni bios yayınlamıs, acıklamada bazı usb aygıtlarla uyumluluk artırıldı deniliyor.
  • usb portlrla ilgili bir sorunum olmadı (3 aygıt bağlı) Yeni bios beta olduğu için güvenemedim 0711 kullanıyorum.
  • ben az once yükledim yeni biosu walla şu an wifi usb çalışmakta overclock ile denemem olmadı şu an hersey stabil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sinerfru

sanırım asus yeni bios yayınlamıs, acıklamada bazı usb aygıtlarla uyumluluk artırıldı deniliyor.

yeni biosu yüklemeden önce 0711 den 0911 e geçerken oc li ayarlarınızı bir şekilde yazın veya fotosunu çekin oc profile kayıt yapsanız bile restore edemiyorsunuz ve ayarlar default a dönüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi magiK -- 15 Kasım 2009; 14:53:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sky27

usb portlrla ilgili bir sorunum olmadı (3 aygıt bağlı) Yeni bios beta olduğu için güvenemedim 0711 kullanıyorum.

Benimde bugüne kadar bir sorunum yoktu itunes ile iphone kullanmaya çalışana kadar...

Okuduum kadarıyla P55 chipseti ile iphone arasında usb kontrolcüsü ile ilgili bir sorun var bazı kullanıcılarda böyle bir sorun yok ve cihazı bağlayabiliyorlar bazıları ise benim gibi error mesajları alıyorlar. Gigabyte ve asus son bios update i bu gibi durumların önüne geçmek için çıkardı deniyor.
  • Ben yinede beta versyona güvenmem,birde 4,0ghz'de stabiliteyi oturttum şimdilik bios update yapmayacağım sadece express gate'i raid0 ile kullanabilmemiz için bir bios yayınlarlarsa güncellerim.

Birde merak ettiğim RAID0 kurulu sistemde bios güncellersek raid bozuluyormu?
  • yeni bios çıkmış...bilginize...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.