Şimdi Ara

Aşırı ısınıp kapanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    gigabyte m61pme-s2p anakartım var üzerinde amd athlon 2700mhz işlemcim var
    benim sorunum şöyle. son iki gündür sabahları bilgisayarı açtığımda 5 dk sonra anakart 110-120, işlemci 90-95 dereceye ulaşıp kapanıyor. ondan sonra tekrar açtığımda hiçbir sorun olmuyor ısılar düşüyor ve bilgisayar çalışıyor. sadece sabah açtığımda böyle oldu sizce sorun ne olabiilir işlemci fanı mı çalışmıyor anakartta mı problem var?

• ıslemcı fanı cok tozlanmıs olabılır bır kontrol edın tozlu ıse temızleyın fan yerınden oynamıs olabılır onuda kontrol edın
  • anakart 120c diyor

ee artık kondansatör lerden biri mefta olmuş gibi geliyor bana fazla ısınmadan dolayı
  • Gri termal macunlardan al işlemci soğutucusunu çıkar yeterli miktarda sür ve soğutucuyu geri tak dişlerin tam oturduğundan emin ol.Bir de kasaya ekleyebiliyorsan 1-2 tane fan ekle.
  • kasada hangi fanlar kullaniliyor bilmiyorum ama sunu soyleybilirim, islemci faninin bios ayarlarini gozden gecirmelisin.. buyuk olasilikla sistem acilirken, sicaklik dusuk oldugundan, islemci fani calismiyor.. garip bir sekilde, devreye girmiyor..(Belki bios guncellemesi gerektirebilir). sonrasinda 2. calistirmada islemci fani calisiyor, cunku fan'in calismak icin ihtiyac duydu sicaklik mevcut oluyor.. kisaca tahminim bios ile ilgili bir hata.. bu hatayi yoksaymak icin, islemci faninin calisacagi sicakligi asagiya cekmek gerekir.. atiyorum fan normalde islemci 40 dereceyken calisiyor ise, bu sicakligi 30 derecenin altinda bir dereceye ayarlarsan; fan sistem daha calismaya basladigi anda calisacaktir diye dusunuyorum..

bu arda ilgili Gigabyte anakartlari gercekten sicaklik yonetimi konusunda cok problemli..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 6 Mayıs 2011; 16:05:03 >
  • cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar şuan sıcaklıklar normal düzeyde ama güncelleme vs. varsa ayarlayıp macununu falan sonuc değişmezse yazarım buraya
  • sabah ilk defa açtığında hemen biosa girip voltajları kontrol et. Voltajlarda aşırı sapma varsa acilen güç kaynağını değiştir.
  • BilgiAlanı Değer
    Algılayıcı Özellikleri
    Algılayıcı Türü ITE IT8716F (ISA 290h)
    Anakart Adı Gigabyte M56S-S3 / M61P-S3 / M61SME-S2 / M61VME-S2 / M68SM-S2 Series
    Kasanın açıldığı tespit edildi Hayır

Sıcaklıklar

Anakart 124 °C (255 °F)
    CPU 20 °C (68 °F)
    CPU #1 / Çekirdek #1 35 °C (95 °F)
    CPU #1 / Çekirdek #2 30 °C (86 °F)
    MCP 58 °C (136 °F)
    Aux 100 °C (212 °F)
    SAMSUNG HD321KJ [ TRIAL VERSION ]

Soğutucu Fanlar
    CPU 904 RPM

Voltaj Değerleri
    CPU Çekirdek 1.360 V
    +3.3 V 3.280 V
    +5 V 5.053 V
    +12 V [ TRIAL VERSION ]
    +5 V Beklemede 5.027 V
    VBAT Akü 3.024 V
    DIMM 1.888 V

Arkadaşlar yukarıda vermiş olduğum değerler çok yüksek ne yaptıysam sıcaklığı düşüremiyorum, pc'yi açar açmaz buna yakın değerler ortaya çıkıyor, kasa açık olduğu halde hiçbir şekilde düzelme olmuyor yardımcı olursanaz sevinirim.

• İşlemci soğutucusuna ait fanı değiştirmek fayda edebilir ama sıcaklıklar çok yüksek.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.