Şimdi Ara

Artık 'Game Ready Driver' sadece 'GeForce Experience' üzerinden yüklenecek...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Birebir çevirmeye üşendim açıkçası. Kaynaklar guru3d ve pcworld...

Özetlemek gerekirse :

Tahmini Aralık ayından itibaren "Game Ready Driver" lar yalnızca "GeForce Experience" üzerinden indirilebilecek. Bununla da kalmayıp onaylanmış kayıtlı bir e-mail adresi bulunması da şartlar arasında... GeForce ve Windows Update üzerinden elde edilecek driverlar ise; çeyrek dönemlerde bug çözümleri, güvenlik güncellemeri, yeni eklenen özellikler vb. konularda çıkış yapacakmış.

Aslında bunun üzerine söylenecek çok şey var. Ancak dünya genelinde; hazıra artık bağımlı hale gelen insanların en basit yerlerde dahi kolaylık veya konfor adına birçok önemli kazanımlarını çekinmeden ortaya koyduğu bir süreçten geçiyoruz. Bundan dolayı da coşkuyla karşılanıp hiçbir direnç ile karşılaşmadan uygulamaya konacağını düşünüyorum. Kısacası tartışmak beyhude olacak kuvvetle muhtemel...

İçimden Pc' nin varoluş mantığına ters, 3dfx' in Glide Api' si ile yaptığı hatanın daha da büyüğünü yapıyorlar demek geliyor ama...

Hayırlısı olsun diyelim.

• experience dedigin program su win10'da sorun yapan mi?sunu anlamadim experience uzerinden exe olarak mi indirecegiz yoksa kur diyecegiz o halledecek mi?elimizde exe olmazsa windows kurdugumuzda ne yapacaz experience kurup onunla mi ugrasacaz?torrent'e duser yakinda nvidia surucu exe diye.
  • Birşeyle uğraştığın yok. Experience driver güncellemesi varsa istersen çekiyor sonra sana haber ediyor, istersen sadece haber veriyor. Sende kuruyorsun. Ben uzun zamandır zaten işi GE ye bırakmıştım. Rahatlık...
  • Burada şöyle bir algı oluştu kafamda... Siteden indirirsen farklı bir sürücü GeForce Experience'dan indirirsen sana çok kral "Game Ready Driver" hizmeti vermiş oluyor gibi....
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahcey

Burada şöyle bir algı oluştu kafamda... Siteden indirirsen farklı bir sürücü GeForce Experience'dan indirirsen sana çok kral "Game Ready Driver" hizmeti vermiş oluyor gibi....

Gerçekten bu kafalara nasıl ulaşıyorsunuz? Cidden haberden bunu nasıl çıkartabildin? Çoğu insan siteye girip sürücü yüklemeyi bilmiyor. Bu onlar için çok iyi bir durum. Neden herşeye muhalif bir milletimiz var anlamıyorum.
  • Oha siz hala Experience kullanmıoyr musunuz
  • emrahcey E kullanıcısına yanıt
    İki farklı driver değil tabi ki...

Buradaki fark GeForce Experience dışında erişebileceğiniz driverların arasında daha uzun zaman olacak olması. Yani GFE' ye nazaran biraz daha geriden yakalıyor olacaksınız.

Örneğin diyelim ki yeni bir oyun çıktı ve ilk sürümde Nvidia kartlarda beklenen performansı veremiyor. GFE' ye üye olan ve kullananlar bunu düzelten ilk drivera çıktığı an sahip olabilecekken; kullanmayanlar ise haber içeriklerinde "çeyrek dönem" olarak ifade edilen zaman aralıklarında çıkacak driverları beklemek durumunda olacaklar.

Biraz daha açmak gerekirse diyelim ki GFE kullanmıyorsunuz. Haziran ayında 353.06 sürümü indirdiniz. O zamandan şimdiye kadar 6 adet daha driver çıktı 358.50' ye gelindi. Arada bir sürü hotfix falan da var... GFE kullanan biri bu sürümlerin hepsine çıkışında ulaşabilecekken, siz atıyorum Ekim' de 358.50' yi yüklediğiniz zaman bu gelişmelerden yararlanabileceksiniz.

• Novos kullanıcısına yanıt
    gayet güzel açıklamışsın tşk ederim.
    benim için kötü ben kullanmıyorum ve benim içinde hiçbir işe yaramayan gereksiz bir program.nvidia illa kullanacaksınız bunu diyor üstüne birde mail ile onaylatma nedir.
    microsoftun win 10 u gibi bize bırakmıyorlar yapacağımız şeyi nvidia iyice bokunu çıkardı bu işin artık.adamlar 7 serisini bitirdiler 970 leride yavaş yavaş bitiriyolar 980 ve ti aldırmak için.
    ayrıca saçmalık yani GeForce Experience güncelleme gelecek yeni driver diye ama siteye düşmeyecek çok zor siteye 1 link eklemek yani.
    bu işin içinde başka dümenler var nvidia dan herşeyi beklerim ben.kartım bozulur veya iyice önünü keserlerse oyun oynatmayacak hala getirdikleri zaman bir daha nvidia kart kesinlikle tercih etmicem.
  • Aynen hocam apple ile aynı mantık olacak nvidia da , şimdi apple ne yapıyor her yeni çıkan ios sürümü ile eski iphoneları yavaşlatıyor mesela 4s bir zamanlar kraldı şimdi çöp sebebi telefonun eskimesi değil tamamen yazılımsal olarak yavaşlatılması insanları illa en son çıkan apple ürününü aldırmaya çalışıyorlar ama şöyle bişeyde var iphone yazılımı 1 kere yükledin mi eski sürümlere de dönmene izin vermiyor e şimdi burdan geleceğim nokta aynı şeyi nvdia da yapacak arkadaşın dediği gibi zaten GE dışında siteye link vermiceklerse önceki sürümlere nasıl ulaşıcaz ulaşamazsak kartımız da çöp olmaya yüz tutacak demektir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Team NINJA kullanıcısına yanıt
    Aslında GFE' nin gelişim sürecini hatırlarsak, ortaya belirgin bir trend çıktığını da görebiliriz.

GFE önceleri Geforce sitesi içeriğinde varolan, sorgulanabilir basit bir veritabanıydı. Nvidia' nın 2-3 jenerasyonluk bazı kartlarında, 20-30 adet bilindik oyunun hangi ayarlarda kabul edilebilir performans verebileceğine dair tahmini çıktılar veriyordu. Ki bu kısıtlı veritabanında dahi tamamlanmış ve güvenilir bir veri olduğunu söylemek zordu. Zira o dönem güncel kartlar olan 700 serisinin her oyun için verisi olmayabildiği gibi daha eski örneğin 500 serisi kartlarda, ilgili 20-30 oyunluk veritabanının belki de %20' sinde karşılık bulabiliyordunuz.

2013 yılı başında ise; bunu biraz derleyip, toparlayıp, veritabanını da genişleterek 41 oyun ile Geforce Experience adı altında opsiyonel bir paket haline getirdiler. Zaman içinde; arayüz de biraz gelişirken shadowplay ve streaming gibi özellikler eklendi.

Şimdi ise; zaman içinde iyice genişlemiş bir veritabanı üzerine elden geçirilmiş yeni arayüz ile birlikte in-home, twitch, youtube ve co-op streaming özellikleri eklenerek yarı-opsiyonel olarak karşımıza çıkmış durumda.

Bu trendi takip ettiğinizde; bana göre Nvidia' nın kullanıcılar arasında kabul görmüş yazılım desteğinden bir ürün olarak faydalanma düşüncesi ortaya çıkıyor. Bir taraftan ilk bakışta hoşa giden ancak pratikte kullanıcıların önemli bir kısmının kullanmadığı hatta haberi dahi olmadığı kayıt ve streaming özellikleri eklenerek kağıt üzerinde pazarlanabilir bir değer yaratılırken, diğer taraftan vazgeçilmez yegane özellik olan driverların yavaş yavaş bir servis duvarı arkasına alınması sözkonusu. Bunun bir sonraki adımı GFE' nin mecburi olması, ondan sonraki adımı da ya ücretli üyelik gerektiren premium paketler ya da Nvida' nın tıpkı IOS, Android ve yeni Windows' da gördüğümüz gibi tüketicilerin kullanım bilgilerini geliştiricilere pazarlamasına imkan verecek bir yapıdır. Başka gidecek bir yolu yok...

Kısacası çok ciddi paralar ödenerek alınan bu donanımların, zamanında ve beklenen performansına yakın çalışmasını sağlayan yazılımlar olan driverlar; yavaş yavaş bir servis duvarı arkasına alınıyor ve insanlar bundan gayet memnun.

• peki kullanan arkadaslar bana sunu soylesin bu experience programina kardes son surumu istemem bana 2 onceki surumu indir diyebiliyor musunuz?forumda ben baya sikayet hallettim eski surucu kur diye.eski surucuyu adam google'dan aratip bulamazsa exe olarak nasil kuracak?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilson Fisk

peki kullanan arkadaslar bana sunu soylesin bu experience programina kardes son surumu istemem bana 2 onceki surumu indir diyebiliyor musunuz?forumda ben baya sikayet hallettim eski surucu kur diye.eski surucuyu adam google'dan aratip bulamazsa exe olarak nasil kuracak?

Bu sorunun cevabını ben de merak ettim
  • Tam da nvidia dan beklenen hareket

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir downgrade mekanizmasının düşünüleceği konuşuluyor ancak kesin bir şey yok...
  • Buradaki asıl sıkıntı Microsoft'un Windows 10'da zorunlu tuttuğu otomatik güncelleme ile sürücü kurulması nedeniyle yaşanacak gibi. Örnek vermek gerekirse Windows 10 ilk çıktığında, en güncel sürücü olan beta sürücüyü kurduğumda onayım olmadan otomatik olarak internetten Windows Update ile üzerine resmi sürücüyü kurmuştu. Ki bir sürücü kurmadan önce program kaldır veya DDU gibi programlarla genellikle eskisini kaldırıp sonra yenisini kuruyoruz sorun yaşamayalım diye. Valla ya Microsoft ya da NVidia geri adım atsın, adam gibi hangi sürücüyü kurup hangisini kurmayacağımıza biz karar verelim, temiz kurulum yapma imkanımız sağlansın, içimiz rahat etsin.
  • Güzel bir gelişme , Geforce Experience ilk başlarda işlevsizdi lakin son hali gayet kullanışlı birçok şey yapabiliyorsunuz ve artık oyunların sadece grafik ayarlarını değil , nvidia control panelden profillerinide optimize ediyor daha iyi performans için , uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maxıs -- 16 Ekim 2015; 12:50:23 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nvidia'nın çok sık sürücü güncellemesi, özellikle de yeni çıkan oyuna aynı gün yahut bir önceki gün sürücü çıkarması eleştiriliyordu. Galiba bu eleştirilere yanıt olması için böyle bir adım atıyorlar. Haberde geçen sürücü mevzusu bu ilk gün sürücüsü olarak bilinen game ready sürücüleri. Heralde bu tip sürücülere ihtiyaç duyan kişiler her 10 günde 1 sürücü kaldırıp yüklemekle uğraşmasın, gfe bunu otomatik yapsın diye böyle bir işe girişilmiş. Çünkü genel sürücü güncelleme işi yine eskisi gibi olacak deniyor.

Tek çekincem, Nvidia'nın böyle böyle milleti, sürücünün ayrı bir ürün olduğu düşüncesine çekmesi ve onu da bir çeşit ücretli yahut bedelli bir hizmet haline getirmesi. Adamlar tekel gibi bir şey zaten. Ama çok fevri hareketlerde bulunmak kullanıcı kitlesini olumsuz etkileyebilir. Bu tip hareketlerle yavaş yavaş ortam hazırlıyorsa o kötü.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.