Şimdi Ara

ARM'ın PC pazarındaki payı 2013'de %10'a ulaşabilir (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
4.678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Rubisco

ARM'nin şimdiki pazar payı kaç ki 2 senede %10'a fırlasın? Hemde hiç olmadığı markette?

Win8 ARM hiçbi şekilde x86 kod çalıştırmayacak haberi düzeltin yada alıntının yapıldığı yer yanlış biliyo. Intel'in Başkan Yardımcısı açıkladı bunu.

Korsanın en çok olduğu ülkeler nereler ve hangi işletim sistemi kullanılıyo? Daha doğrusu PC Notebook Netbook dediğin aletlerde hangi işletim sistemi kullanılıo? Milyonlarca x86 pc/notebook/netbook kullanıcısı var, bunların kaçı varolan kullandıkları programlarla tamamen uyumsuz bi platforma geçmek ister?

ARM PC kullanmak nasıl bişi öğrenmek isterseniz şunu yapın : MP3 vide resim dokumanlarınızı yedekleyin. Sonra temiz sorunsuz kurulan bi linux çekin (ubuntu gibi de olur). Sonra format atın silin ne varsa program vs. kurun linux ubuntu, bundan sonra orda çalışacaksınız. Windowsda oynadığın oyun kullandığn program mı var elveda de.

Kuru cehalete 2 dirhem su serpmek farzdır. Rapor iyimser ve hisselere talep için çıkartılmış yeterince derinliği yok, yada neyse ne. Acer ve Compal'in avantajı için araştırma mı yapmışlar ne. Bi tarafında rapor saçarsan böyle sonuç çıkar, %10 luk pazar payı elde ederse US$658 million gibi şey demişler. 2 sene de de bunu başaracakmış mış, bende oramla güleyim.

CPU nun mimarinin de ne olduğunu bilmeyenler "ay yeni oyuncak geliyo" diye şakşakcılık yaparlar. Öbürü de gelir x86 bitio yaşasın ARM der. Yahu kullandığımız CPU dan yavaş CPU ile gelip bide hiçbişeyi ile uyumlu olmayan bi platformun mu PC sektöründe yer edineceğini sanıyorsunuz? Win8 için 3 5 10 tane uygulama port edilir, geri kalan yüzbinlercesi ne olacak? Windowsun kolay uygulama geliştime platformu 20101010 çıkartıp, programcıların varolan programları 2 dk da Win8 ARM 'ye mi aktarabileceklerini sanıyorsunuz? Şimdiye kadar Windows için yazılan yüzbinlerce programın % kaçının aynı zmanda aynı şekilde çalışabilen Linux versiyonu var? Her kullandığın lazım olan programın aynısının linux versiyonu varmı mesela? Benzeri var, yada bazılarının linux versiyonları da var, hepsi için varmı?

ARM'ın en hızlısı A15 bile sırf MIPS FLOPS gibi değerlerle karşılaştırırsanız çok gerilerde. Nvidanın Tegra3 demosu var elma armut karşılaştırıyor sonra T7200 den hızlı diyor, farklı mimarileri farklı compilerler ile karşılaştırıp kendi ürününü avantajlı göstermeye kasıyorsun, Olacak iş değil. 3.3 ghz Bir core2 duo'nun 26.64 GFLOPS işleme kapasitesi var ( 4 FLOPS/Clock × 3.33GHz × 2), varın 2ghz'i hesaplayın(16GFLOP). ARM da buna yaklaşacak mimari yok.

Elimizdekilerden çok daha yavaş ve hiç de öyle ucuz olmayan bi platform var, üstüne üstlük bide elimizdeki hiçbişeyle uyumlu dğeil, bu mu gelicek %10 pazar payı alacak?

CPU GPU Anakartı girdisi çıktısı vs.'si hepsi bütün board fiyatı kaç para olacak ki varolan PC'den insanlar vazgeçsin. Buyrun burdan gelin şu an ofis gibi işler için her halta yarıcak Athlon II x2 255 + 760g anakart yada E5700 + G41 vs. gibi seçenekler var, bunların fiyatları 80$ civarında.Sen bana bundan 1.5-2 kat hızlı sistemi 20$a ver, ben çıkıp işportada satmazsam nolayım.

Kim bunları bırakıp gökten inmiş desteği olayan platforma yönelsin. Bizim gibi son kullanıcı yönelmez, yönelemez cascavlak ortada kalır. Intel AMD'yi kesmek için ne dümenler çeviriyo, ARM'nin gelip düşük seviye giriş seviyesinde mi dürtüklemesine izin verir.

Teyzeye PC alacaz, şu an herşeyi çalıştıran 70-80$a cpu+anakart alabiliyoruz. Teyzenin internet mp3 video dışında bi numarası yok. Gidip buna Windows mu kurarsınız linux mu kurarsınız, yada ne alırsınız? 80$ gibi fiyatlara ya çok iyi bi alternatif vericeksin, mesela 50$ veya altı gibi, anca o zman derim ki Teyzenin fazla bişeye ihtiyacı yok bi ARM PC kuralım, ama hiçbişeyle uyumlu olmayacak o da var, hani başkasından destek alması faln gerekirse.

Bu tür haberlere bakarak gaza gelmeyin boşa.

saçma düz mantıktan seçme zırvalar. adamlar talep ilişkisiyle bu tahmini yapıyorki gayet mantıklı ve %10 u bile geçebilir bu talep potansiyeli var. devir platform devri kardeşim hekes senin gibi uçsun kaçsın demiyor en hızlısı olsun pentium 5 ver abi mp3 internet izleyecem ama solsun en hızlısı olsun abi demiyor dükkana girip. bi macbook air o fiyata rağmen, hakkında saçmaladığın saçmaladığın o linux un çekirdeğiyle oluşturulan işletim sistemine rağmen ve ulv serisi pek yavaş işlemciye felan rağmen o kadar satıyorsa, gene hakkında saçmaladığın arm tabanlı işlemciye sahip tabletler dizüstüne rakip olacak deniyorsa, bu tahmin gayet gerçekçi... dizüstü platformunun arm ye bi anda aşırı kayabilir, i mac gibi yekpare tek parça masaüstü pc ler çeşitlenebilir başka firmalarda bu işe daha yoğpunlaşabilir ve emin ol tercihleri bi süre sonra arm olur.
    artık insanlar uyandı güç tüketimi, ısıl yetenek ve mobilite çok daha önemli ve o tip platformlar için uygulama sıkıntısı hiç olmuyor kaç senedir ve masaüstüne dizüstüne geldiğinde de olmayacaktır. 15 sene önce müzik dinliyorduk internete giriyorduk film izliyorduk hangisine yetmiyordu o pcler. 15 sene oldu hala internette gezerken kasılan pcler olabiliyorsa bu uygulamaların sıkıntısı, platformun sıkıntısı binlerce parçanın birbiriyle uyumlu olaca şekilde çalışması için çabalamanın bve bu uyumu işletim sistemininde desteklemeye çalışmasının sıkıntısı...
    şu linuxla ilgili yorumların zaten cahilliğini gösteriyor. herkes her işini halledebiliyor sen bilmediğin bi platform olduğu için eline alınca afallarsın. tek sıkıntı dx apisinin tekelleşmesi oyunlarda sıkıntı var linux ta. oda senin gibiler bilinçsiz tüketim çılgınlığına tempo tutanlar sayesinde. 500 dolarlık yeni kartın bile kendinin de desteklediği yeni apiye yetmediği halde ve genede satılması sayesinde. firmalar sırf adı için dx apisi ile oyun geliştiriyor opengl gibi harika bi api dururken.
    herneyse boşver seni yani herkes sen değil o %10 gerçekleştiğinde tekrar bu konuyu hatırlarız..

• Arkadaşlar yazdıklarınızı tek tek okudum, herkesteki görüş birliği intel işlemcinin yarısı kadar performans ancak verir arm şeklinde.

uygulamalar çalışmaz görüşüde çok yaygın.

Ben size başka birşeyden bahsetmek istiyorum.

Bulut bilişimden

hızı ne olursa olsun uygulamaların uzak bir sunucuda açılarak görüntüsünün size ulaştığı fiber kabloların kullanıldığı bir sistemden.

Ve Microsoft office windows 8 google ve piyasadaki diğer tüm oyuncular bu platforma dahil oldu bile. office 365'i bir inceleyin.

Muhasebe programları yavaş yavaş tamamen web tabanlı oluyor.

Devlet bilgilerin web üzerinden takibini zorunlu tutuyor ve bu durum devlet için daha güvenli kaçaksız bir sistem anlamına geliyor.

i5 işlemcinin güvü tabiiki bir arm işlemcide yok ama windows 7 ve oyunlarının tükettiği sistem kaynakları gerçekte o işin yapılması için gerekli olan kaynaklarmıdır.

Androidde ve ios'da o kadar çok uygulama varki zaten apayrı ve oldukça zengin bir dünya oluşmuş bile

Bir örnektende ben bahsedeyim evimdeki netbookta debian kullanıyorum makina 100 mb ram kullanıyor ve cpu kullanımı %1 ile %30 aralığında değişiyor, sistemi tam anlamıyla zorlamak için baya bir uygulama açmam gerekiyor. Onunda normal bir masa üstü var internette geziyorum video izliyorum oyun oynuyorum herşeyi arayüzler farklı olsa da yapıyorum ama kasmıyo da kasmıyo

Yani i5'in rakibi olması gerçekten önemli değil.

Farkettiyseniz telefonlar ve tabletlerde çıkış olarak sadece usb var oradanda yazıcı bağlantısı kurulamıyor. SOrunmu sizce o halde HP'nin e-print ve I-print uygulamalarını inceleyin.

Teknoloji değişeli çok oldu GHZ'ler devri kapandı. Artık başka bir dili konuşuyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: multeci

quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

ARM'nin şimdiki pazar payı kaç ki 2 senede %10'a fırlasın? Hemde hiç olmadığı markette?

Win8 ARM hiçbi şekilde x86 kod çalıştırmayacak haberi düzeltin yada alıntının yapıldığı yer yanlış biliyo. Intel'in Başkan Yardımcısı açıkladı bunu.

Korsanın en çok olduğu ülkeler nereler ve hangi işletim sistemi kullanılıyo? Daha doğrusu PC Notebook Netbook dediğin aletlerde hangi işletim sistemi kullanılıo? Milyonlarca x86 pc/notebook/netbook kullanıcısı var, bunların kaçı varolan kullandıkları programlarla tamamen uyumsuz bi platforma geçmek ister?

ARM PC kullanmak nasıl bişi öğrenmek isterseniz şunu yapın : MP3 vide resim dokumanlarınızı yedekleyin. Sonra temiz sorunsuz kurulan bi linux çekin (ubuntu gibi de olur). Sonra format atın silin ne varsa program vs. kurun linux ubuntu, bundan sonra orda çalışacaksınız. Windowsda oynadığın oyun kullandığn program mı var elveda de.

Kuru cehalete 2 dirhem su serpmek farzdır. Rapor iyimser ve hisselere talep için çıkartılmış yeterince derinliği yok, yada neyse ne. Acer ve Compal'in avantajı için araştırma mı yapmışlar ne. Bi tarafında rapor saçarsan böyle sonuç çıkar, %10 luk pazar payı elde ederse US$658 million gibi şey demişler. 2 sene de de bunu başaracakmış mış, bende oramla güleyim.

CPU nun mimarinin de ne olduğunu bilmeyenler "ay yeni oyuncak geliyo" diye şakşakcılık yaparlar. Öbürü de gelir x86 bitio yaşasın ARM der. Yahu kullandığımız CPU dan yavaş CPU ile gelip bide hiçbişeyi ile uyumlu olmayan bi platformun mu PC sektöründe yer edineceğini sanıyorsunuz? Win8 için 3 5 10 tane uygulama port edilir, geri kalan yüzbinlercesi ne olacak? Windowsun kolay uygulama geliştime platformu 20101010 çıkartıp, programcıların varolan programları 2 dk da Win8 ARM 'ye mi aktarabileceklerini sanıyorsunuz? Şimdiye kadar Windows için yazılan yüzbinlerce programın % kaçının aynı zmanda aynı şekilde çalışabilen Linux versiyonu var? Her kullandığın lazım olan programın aynısının linux versiyonu varmı mesela? Benzeri var, yada bazılarının linux versiyonları da var, hepsi için varmı?

ARM'ın en hızlısı A15 bile sırf MIPS FLOPS gibi değerlerle karşılaştırırsanız çok gerilerde. Nvidanın Tegra3 demosu var elma armut karşılaştırıyor sonra T7200 den hızlı diyor, farklı mimarileri farklı compilerler ile karşılaştırıp kendi ürününü avantajlı göstermeye kasıyorsun, Olacak iş değil. 3.3 ghz Bir core2 duo'nun 26.64 GFLOPS işleme kapasitesi var ( 4 FLOPS/Clock × 3.33GHz × 2), varın 2ghz'i hesaplayın(16GFLOP). ARM da buna yaklaşacak mimari yok.

Elimizdekilerden çok daha yavaş ve hiç de öyle ucuz olmayan bi platform var, üstüne üstlük bide elimizdeki hiçbişeyle uyumlu dğeil, bu mu gelicek %10 pazar payı alacak?

CPU GPU Anakartı girdisi çıktısı vs.'si hepsi bütün board fiyatı kaç para olacak ki varolan PC'den insanlar vazgeçsin. Buyrun burdan gelin şu an ofis gibi işler için her halta yarıcak Athlon II x2 255 + 760g anakart yada E5700 + G41 vs. gibi seçenekler var, bunların fiyatları 80$ civarında.Sen bana bundan 1.5-2 kat hızlı sistemi 20$a ver, ben çıkıp işportada satmazsam nolayım.

Kim bunları bırakıp gökten inmiş desteği olayan platforma yönelsin. Bizim gibi son kullanıcı yönelmez, yönelemez cascavlak ortada kalır. Intel AMD'yi kesmek için ne dümenler çeviriyo, ARM'nin gelip düşük seviye giriş seviyesinde mi dürtüklemesine izin verir.

Teyzeye PC alacaz, şu an herşeyi çalıştıran 70-80$a cpu+anakart alabiliyoruz. Teyzenin internet mp3 video dışında bi numarası yok. Gidip buna Windows mu kurarsınız linux mu kurarsınız, yada ne alırsınız? 80$ gibi fiyatlara ya çok iyi bi alternatif vericeksin, mesela 50$ veya altı gibi, anca o zman derim ki Teyzenin fazla bişeye ihtiyacı yok bi ARM PC kuralım, ama hiçbişeyle uyumlu olmayacak o da var, hani başkasından destek alması faln gerekirse.

Bu tür haberlere bakarak gaza gelmeyin boşa.

saçma düz mantıktan seçme zırvalar. adamlar talep ilişkisiyle bu tahmini yapıyorki gayet mantıklı ve %10 u bile geçebilir bu talep potansiyeli var. devir platform devri kardeşim hekes senin gibi uçsun kaçsın demiyor en hızlısı olsun pentium 5 ver abi mp3 internet izleyecem ama solsun en hızlısı olsun abi demiyor dükkana girip. bi macbook air o fiyata rağmen, hakkında saçmaladığın saçmaladığın o linux un çekirdeğiyle oluşturulan işletim sistemine rağmen ve ulv serisi pek yavaş işlemciye felan rağmen o kadar satıyorsa, gene hakkında saçmaladığın arm tabanlı işlemciye sahip tabletler dizüstüne rakip olacak deniyorsa, bu tahmin gayet gerçekçi... dizüstü platformunun arm ye bi anda aşırı kayabilir, i mac gibi yekpare tek parça masaüstü pc ler çeşitlenebilir başka firmalarda bu işe daha yoğpunlaşabilir ve emin ol tercihleri bi süre sonra arm olur.
    artık insanlar uyandı güç tüketimi, ısıl yetenek ve mobilite çok daha önemli ve o tip platformlar için uygulama sıkıntısı hiç olmuyor kaç senedir ve masaüstüne dizüstüne geldiğinde de olmayacaktır. 15 sene önce müzik dinliyorduk internete giriyorduk film izliyorduk hangisine yetmiyordu o pcler. 15 sene oldu hala internette gezerken kasılan pcler olabiliyorsa bu uygulamaların sıkıntısı, platformun sıkıntısı binlerce parçanın birbiriyle uyumlu olaca şekilde çalışması için çabalamanın bve bu uyumu işletim sistemininde desteklemeye çalışmasının sıkıntısı...
    şu linuxla ilgili yorumların zaten cahilliğini gösteriyor. herkes her işini halledebiliyor sen bilmediğin bi platform olduğu için eline alınca afallarsın. tek sıkıntı dx apisinin tekelleşmesi oyunlarda sıkıntı var linux ta. oda senin gibiler bilinçsiz tüketim çılgınlığına tempo tutanlar sayesinde. 500 dolarlık yeni kartın bile kendinin de desteklediği yeni apiye yetmediği halde ve genede satılması sayesinde. firmalar sırf adı için dx apisi ile oyun geliştiriyor opengl gibi harika bi api dururken.
    herneyse boşver seni yani herkes sen değil o %10 gerçekleştiğinde tekrar bu konuyu hatırlarız..

Kaç tane oyunun Linux versiyonu var? Kaç tanesi bununla uğraşıyor, şimdi elinin altına olan için yapılmıyo yenisi için niye yapılsın sırf Win8 diye mi? %10 tahminini yapan Morgan Stanleyin araştırması, bize sunulan sonuçlar sadece, projeksiyonları nelerin nasıl olacağı vs. hiç biri belli değil yok ki nerden talebe göre böyle bi tahminde bulundukları sonucuna varabilesin? 2012 de ARM tabanlı noteobok üretmeyeceğini açıklayan bi sürü üretici çıktı, bunlar dururken mi pat diye PC sektörü bi anda alakasız bişeyle kaynayacak? Memlekette doğru düzgün AMD sattıramıyorsun satıcak adam yok uyumsuz bilmemne diyip sallatıyor, ARM temelli diye peynir ekmek gibi mi satıcak? Dünyada kaç tane Win PC kullanıcısı var kaç tane linux kullanıcısı var? Kart alan sistem kuranlar neye göre karar veriyor neyi niye alıyo? Open GL duruyor da yukarda dedim kaç tanesi oyunları Linuxe port ediyor hem open gl hem dx destekli olacak şekilde kod kasıyor? Çoğunluğun mainstreamin davranışına bakar bu, windows ortamında dx ile oyun istiyorsan onu hızlı çalıştıracak kart çıkar, yeterince güç varsa daha fazlasını veren oyun çıkar buna benzer kısır döngü ile gidiyor. Kim tersini yapıyo?

Linux altında herkez herşeyini rahatça yapıyorda o yüzden çıkıp etrafı gezsek dolaşsak herkez bundan dolayı Linux kullanıyor dimi, heryer linux pc dolu. Herkez takr takr çalıştıyor herşeyini hiç sorun yaşamadan hallediyorlar her işlerini, memlekette linux kullanımı Win kullanımına kafa tutar seviyede dimi? Yazdıklarında doğru olduğu kadar eksik baktığın yerler var, ama üslubun çok kötü. Ben sana "kabız herif sen benim neci olduğumu ne halt ettiğimi neye ne kadar harcadığımı biliyomusun gelmişin beni suçluyosun ağzından tükürükler saça saça" gibi yaklaşım sergiliyo muyum?

Server veya bulut bilişim için, ARM benzeri çözümlerin pek iyi olmayacağı yerler var. Caldexia ARM temelli server kartlarını sistemlerini çıkartırken esas amaçlarının zaten her türlü server hizmetini sunumak olmadığını açıkladılar ama haberler yayıldıkça ARM Serverlar heryeri kavuracak gibi oldu olay. Toplam çıktı gücünün çok olmasını istedğiniz durumlar kadar, serverın tek bi istemciden gelen isteği en hızlı olarak cevaplaması da önemli ki bu konu üstünde fikir birliği yapmış çok sysadmin var. vApus FOS Response time testleri var, phpbb1, bb2, MySQL Olap, zimbra response time ölçüm testleri var. Intel serverların bu alanda korkunç bi üstünlüğü var üstelik bunu %30-50 yük altında %65-70 gibi zıplamalara rağmen yapıyorlar. ARM temelli serverlar kendilerine yer bulacaklardır ama kimse Intel serverlardan vazgeçelim, fişleri sökelim yenilerini takalım kadar basit olmasını beklemesin. Kendilerine yer bulacakları alanlar zaten PC sektörü gibi sürekli aynı mimari aynı platform olma zorunluluğu olmayan alanlar. İşin amacın kolayca port edilmesine iman veren yerlerde niye tercih edilmesin, Atom'dan server oluyo da bunlardan nie olmasın. 16 tane Atom'dan bi server kartı yapmaya Intelin niyetinin olduğunu hiç sanmıyorum ama Caldexia benzeri sistemlerin kullanılacağı alanlar vardır onu diyorum.

Performansa ihtiyacımız olmasını yada olmaması kısmını anlıyorum onunla bi zorunum yok zaten. Büyük kitleleri PC sektöründe harekete geçirmenin kolay olmadığını söylüyorum ki x86 temelli çözümlerden uzaklaşıp başka alanlara kaysınlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 5 Aralık 2011; 15:34:31 >

• Bulut bilişim aslında çok faydalı olma ihtimalini barındıran ama observe'e de (gözetleme, bilgi toplama, takip...) gayet açık bir alandır. Google efendi senin hangi saatte önce hangi tip sitelere sonra nasıl alanlara yöneldiğini, inceleme harekete geçme süreni vs kısacası herşeyini elde ediyorken bir de buna sistem yönetiminin tamamını da katacak. Ben yokum arkadaş...
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.