Şimdi Ara

arçelikmi ? ... birdaha asla !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
976
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • temmuz 2011 de arçelikten 18000 btu klima aldım...temmuz 2012 deyiz klimanın taksitleri bitti film koptu...klimam artık soğutmuyor...ama hiç soğutmuyor...servis geldi bişey yapmadan baştan savmaca iyimi...

• Garantisi olan mal değilmi merkezi arayın yapmak zorundalar.

bu başka markadada servis sorunu başınıza gelirdi o servislerde aynısını yapardı ama arada bir fark var japonlar %99 bozulmazdı.
  • Dış üniteden komprosör çalışma sesi geliyormu?
    Dış üünite vana çıkış borularını elinizle dokunup kontrol edin tek tek soğukluk varmı?
    Bunlara göre arızayı tahmin edip bilgi verilebilir:
  • Zor bir ihtimal ama klimalarda kullanılan bir gaz var eğer uzun süre kullandıysanız o gaz bitmiş olabilir.ki klimalarda başı çeken 2 sorun var birisi sogutmaması diğeri şartelleri arttırması.sogutma problemi varsa gazını kontrol ettirin(iç üniteden doldurulur) elektirik attırıyorsa dış üniteden bi parça değişecektir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay paradoks

Zor bir ihtimal ama klimalarda kullanılan bir gaz var eğer uzun süre kullandıysanız o gaz bitmiş olabilir.ki klimalarda başı çeken 2 sorun var birisi sogutmaması diğeri şartelleri arttırması.sogutma problemi varsa gazını kontrol ettirin(iç üniteden doldurulur) elektirik attırıyorsa dış üniteden bi parça değişecektir

İc unitenin neresinden konuluyo bu gaz?
    Bilginiz dahilinde yorumlayin lutfen, klimanın gazi sistemde hata yoksa hicbirzaman bitmez. Eger bittiyse kacak vardir, giderilmeden gaz sarji yapilmaz. Gaz disuniteden verilir. Eger daha once calisan bir sistem sigorta attiriyorsa farkli arizalar olabilir. Kisa bir sure calisip sogutupta attiriyorsa sigorta degeri kucuktur.

Affinıza sıgınarak soyluyorum ama sizlerin bu gibi yorumlari bu isi meslek edinen arkadaslari bu foruma yazmaktan sogutuyor.

Cevabimi anlayisiniza sıgınarak yaziyorum. İyi gunler dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: emre_saganak34

quote:

Zor bir ihtimal ama klimalarda kullanılan bir gaz var eğer uzun süre kullandıysanız o gaz bitmiş olabilir.ki klimalarda başı çeken 2 sorun var birisi sogutmaması diğeri şartelleri arttırması.sogutma problemi varsa gazını kontrol ettirin(iç üniteden doldurulur) elektirik attırıyorsa dış üniteden bi parça değişecektir

İc unitenin neresinden konuluyo bu gaz?
    Bilginiz dahilinde yorumlayin lutfen, klimanın gazi sistemde hata yoksa hicbirzaman bitmez. Eger bittiyse kacak vardir, giderilmeden gaz sarji yapilmaz. Gaz disuniteden verilir. Eger daha once calisan bir sistem sigorta attiriyorsa farkli arizalar olabilir. Kisa bir sure calisip sogutupta attiriyorsa sigorta degeri kucuktur.

Affinıza sıgınarak soyluyorum ama sizlerin bu gibi yorumlari bu isi meslek edinen arkadaslari bu foruma yazmaktan sogutuyor.

Cevabimi anlayisiniza sıgınarak yaziyorum. İyi gunler dilerim.

+1

• Aynı sorunu kendi evimde yaşamış biri olarak yazdım o mesajı arçelik yetkili servisi gelip baktıklarında sorunun gazda oldgunu belirttiler.iç üniteyi açıp gostergenin hem ust bölgesinde yerden gazın bitmiş oldgunu ve doldurulması gerektigi söylendi ve 1 gun sonra aynen gazı doldurduklarında sorun çözüldü.ben o mesajı bir servis elemanı gözüyle değil sorunu yaşamış kişi olarak yazdım kaldıki bu sorunu yaşayan kişi gidip kendisi halletmeyecek sorunu bi yakın akrabamızın uyarısı üzerine içerisindeki gazun bitmiş olabilecegini biz bildirdik yetkili servisi yoksa onların her şeyden anladıkları yok.Sizin gibi her şeyi bilen meslek arkadaşaların bazılarının gelip te neler yaptıkları ortada.

İyi günler.
  • quote:

Aynı sorunu kendi evimde yaşamış biri olarak yazdım o mesajı arçelik yetkili servisi gelip baktıklarında sorunun gazda oldgunu belirttiler.iç üniteyi açıp gostergenin hem ust bölgesinde yerden gazın bitmiş oldgunu ve doldurulması gerektigi söylendi ve 1 gun sonra aynen gazı doldurduklarında sorun çözüldü.ben o mesajı bir servis elemanı gözüyle değil sorunu yaşamış kişi olarak yazdım kaldıki bu sorunu yaşayan kişi gidip kendisi halletmeyecek sorunu bi yakın akrabamızın uyarısı üzerine içerisindeki gazun bitmiş olabilecegini biz bildirdik yetkili servisi yoksa onların her şeyden anladıkları yok.Sizin gibi her şeyi bilen meslek arkadaşaların bazılarının gelip te neler yaptıkları ortada.

İyi günler.

Ben servis teknisyeni degilim. Meslek hayatim boyunca ic uniteden gaz dolduranda gormedim burdan gaz basilir diyende. Be forumda sadece yardimci olmak icin yazarim marka model onermem. Uslubunuzu bozmayin yazdigim msji tamamen okuyun.

Cevap verme zahmetine girmeyin lutfen...

• quote:

Orijinalden alıntı: Yaz Kızım200torbaçimento

Dış üniteden komprosör çalışma sesi geliyormu?
    Dış üünite vana çıkış borularını elinizle dokunup kontrol edin tek tek soğukluk varmı?

dış üniteden ses geliyor fanmı kompresörmü bilmiyorum....borularda bir soğukluk yok ...sigorta veya şalter atmıyor...yalnız ikamet ettiğim yerde elktrik sıksık anlık (3 dakikada bir)düşüyor(salınım diyorlar)....yardımcı olursanız sevinirim tşk edrm .....
  • ses geliyor derken fan çalışıyor anormal birses yok yani yanıltmayayım....
  • quote:

Orijinalden alıntı: ihsanttk

quote:

dış üniteden ses geliyor fanmı kompresörmü bilmiyorum....borularda bir soğukluk yok ...sigorta veya şalter atmıyor...yalnız ikamet ettiğim yerde elktrik sıksık anlık (3 dakikada bir)düşüyor(salınım diyorlar)....yardımcı olursanız sevinirim tşk edrm .....

Sistem gazı kaçmış diyebiliriz sistemde gaz olmayınca komprosör yüksüz çalışacağı için normalden daha az ses çıkartıcaktır kulağı haşina olmayan birisi fan ile komprosör sesini ayırt edemez dediğim gibi dış ünite vana çıkışından boruları elleyipte soğukluk hissetmediyseniz sistemin gazı kaçmış .

Not olarak klimayı açtıiğınızdan itibaren 2dk civarında bir dış üniteyi yakından kulağınızla çok iyi dinlemeniz gerekir tık sesi gibi bir ses rutin olarak 2-3 dk arasında tekrarlıyorsa komprosör yanık demektir .

Verdiğim bilgiler genel olarak arızanızı tespit etmenizi sağlar istisna olarak arızaya bağlı değişiklik gösterebilir.

• 3 dakikada bir elektrik kesiliyorsa kompresör de gitmiş olabilir. gazı eksikse bir süre çalıştıktan sonra dış ünite bağlanı vanaları karlanır.
  • quote:

quote:

quote:

Sistem gazı kaçmış diyebiliriz sistemde gaz olmayınca komprosör yüksüz çalışacağı için normalden daha az ses çıkartıcaktır kulağı haşina olmayan birisi fan ile komprosör sesini ayırt edemez dediğim gibi dış ünite vana çıkışından boruları elleyipte soğukluk hissetmediyseniz sistemin gazı kaçmış .

Not olarak klimayı açtıiğınızdan itibaren 2dk civarında bir dış üniteyi yakından kulağınızla çok iyi dinlemeniz gerekir tık sesi gibi bir ses rutin olarak 2-3 dk arasında tekrarlıyorsa komprosör yanık demektir .

Verdiğim bilgiler genel olarak arızanızı tespit etmenizi sağlar istisna olarak arızaya bağlı değişiklik gösterebilir.

Bizim Arçelik klimanın iç ünitesi tamire gitmişti, montaja geldiklerinde bir miktar gaz takviyesi yapıldı. Gaz eklemesinden sonra dış ünitedeki kalın boru buzlanma yapıyor, bu normal midir?

• quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

quote:

quote:

quote:

Bizim Arçelik klimanın iç ünitesi tamire gitmişti, montaja geldiklerinde bir miktar gaz takviyesi yapıldı. Gaz eklemesinden sonra dış ünitedeki kalın boru buzlanma yapıyor, bu normal midir?

Olayı şu şekilde analiz ettim iç ünite arızalanıyor bu yüzden dolayı iç üniteyi çalıştıramayıp komprosörü devreye sokamadıkları için sistem gazını komprosörün içine toplayamıyorlar ve vanaları kapatıp iç üniteyi söküyorlar bu esnada iç ünitedeki ve ara borulardaki gaz kaçıyor tamirden geldiğinde iç ünite takıldıktan sonra servis borusundan tahmini gaz ilavesi yapılıyor, doğrusu iç üniteyi sökmeden dış üniteden enerji verilerek manual olarak komrosör çalıştırılarak gaz toplanabilirdi veya tamamen boşaltılıp etiket gramajında terazi ile gaz basılması gerekirdi soğutmada kullandığını düşünerek kalın borunun buzlandığını tahmin ediyorum ve tahmini verilen gaz normalden fazla olduğu için kalın boru buzlanmaktadır yine o borunun vana çıkışının alt tarafında küçük kapak olucak servis çıkışı o kapağı açıp içindeki siboba basıp bir miktar gazı dışarı tahliye edip tekrar denemeler yapabilirsin mükemmel ayarda tutturman için ipucu her iki boruda terliyecek boruların üstü sürekli ıslak olucak tabi yazın geçerli bir durum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ASUSX51

quote:

quote:

quote:

Olayı şu şekilde analiz ettim iç ünite arızalanıyor bu yüzden dolayı iç üniteyi çalıştıramayıp komprosörü devreye sokamadıkları için sistem gazını komprosörün içine toplayamıyorlar ve vanaları kapatıp iç üniteyi söküyorlar bu esnada iç ünitedeki ve ara borulardaki gaz kaçıyor tamirden geldiğinde iç ünite takıldıktan sonra servis borusundan tahmini gaz ilavesi yapılıyor, doğrusu iç üniteyi sökmeden dış üniteden enerji verilerek manual olarak komrosör çalıştırılarak gaz toplanabilirdi veya tamamen boşaltılıp etiket gramajında terazi ile gaz basılması gerekirdi soğutmada kullandığını düşünerek kalın borunun buzlandığını tahmin ediyorum ve tahmini verilen gaz normalden fazla olduğu için kalın boru buzlanmaktadır yine o borunun vana çıkışının alt tarafında küçük kapak olucak servis çıkışı o kapağı açıp içindeki siboba basıp bir miktar gazı dışarı tahliye edip tekrar denemeler yapabilirsin mükemmel ayarda tutturman için ipucu her iki boruda terliyecek boruların üstü sürekli ıslak olucak tabi yazın geçerli bir durum.

Aslında iç ünite çalışıyordu ama fan motoru arızalıydı traktör gibi çalışıyordu evde yapamayız dediler iç üniteyi söküp atölyeye götürdüler. Normal bir şekilde çalıştırıp gazı dış ünitede topladılar. Geldiklerinde sökerken gaz kaçmıştır deyip dış üniteden gaz basıldı hortumun ucunda ibreli bir alet vardı sanırım sizin terazi dediğiniz alet. İlk çalışmada HEr iki boru terleme yapıyor ama bir saat sonra kalın boru buzlanma yapıyor. Bu gaz basma olayı olmadan önce klima çalışırken hiç buzlanma olmuyordu, acaba anormal bi durum mu diye korkmuştum açıkcası. Eğer zararı yoksa hiç ellemeyeyim şimdi bu sıcaklarda gazını kaçırısam boşuna masraf çıkarmayayım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.