Şimdi Ara

Arcade ve Simulasyon arasındaki fark(lar)?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
7.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi akşamlar arkadaşlar, bana simulasyon ve arcade oyunlar arasındaki farkı açıklayabilir misiniz? Örnek vs vererek, sebeplerini söyleyerek anlatırsanız iyi olur

Bir de konuyla pek alakalı olmasa da eskiden atari dönemlerinde vs arcade ve console olmak üzere de iki şey vardı, bunların farkı neydi acaba?

• bi araba yarışından örnek verirsek arcade biraz daha kolay oynanan fazla ayrıntı içermeyen vurdulu kırdılı olmayan oynanış yonunden kolay olmasına karşın gerçeklikten pek uzak olan sistemdir
    simulasyon gerçeğe daha gerçeğe yakındır ve daha ince detaylara girer oyuncuyu daha dikkali seri vs oynamasını sağlar ve haz verir

diğer oyunlara gelince tren otobus uçak gibi oyunlar bu tür araçları kullanmanı sağlar gerçeğe yakın bi şekilde ince ayarları mevcuttur ana konu bu tür araçları etkin bir şekilde kullanabilme çabasıdır

benden bu kadar :)
  • Cevap için sağolun, başka görüşler var mı bunun ve diğer sorumun üzerinde?
  • Arcade kabaca detaysız saf eğlenceye yöneltmesidir oyuncuyu simulasyon ise adı üzerinde Simule edlien oyunda ana kontrol ve detayları sana verir ve onu en iyi şekilde oyun şartlarında uygularsın
  • quote:

Orjinalden alıntı: Amulet

Arcade kabaca detaysız saf eğlenceye yöneltmesidir oyuncuyu simulasyon ise adı üzerinde Simule edlien oyunda ana kontrol ve detayları sana verir ve onu en iyi şekilde oyun şartlarında uygularsın

Tabi bu simulasyonların arcade oyunlardan daha kaliteli ya da üstün olduğu anlamına gelmez, değil mi?
  • Arcade aksine daha eğlencelidir.Simulasyonu oynayamayan bırakır(genelde böyle olur).Detaylara takılmak hoşlarına gitmez.ama detay insana zevk verir.Tabi bunu tam olarak bilemessin kişiden kişiye değişir ama simulasyondan sıkılmayıp çıkmassan o zaman zevki alırsın.Ve simulasyonu becerende zaten tamamen gamerdir.
    Simulasyon ayrıca fazla tercih edilmez.Oyunlarda en az bir tane olağanüstü özellik olur.
    Benim oyun firmalarından beklentilerim nasıl easy medium hard varsa simulator-arcade diye bi seçilme bölümü olması.Eğer böyle bişi olursa her oyunda gerçektende çok ama çok zevkli olur.Tabi bu dediğim zor olur sanırsam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L337 -- 24 Şubat 2009; 16:18:49 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Millennium

quote:

Arcade kabaca detaysız saf eğlenceye yöneltmesidir oyuncuyu simulasyon ise adı üzerinde Simule edlien oyunda ana kontrol ve detayları sana verir ve onu en iyi şekilde oyun şartlarında uygularsın

Tabi bu simulasyonların arcade oyunlardan daha kaliteli ya da üstün olduğu anlamına gelmez, değil mi?

hayır bu senin tercihine kalmıştır tamamen oyun yapımcısı oyunda sana (varsa tabi) derki vur patlasın çal oynasın dersen geç hazır buyur buradan yak der diğeri seçenekte ise daha ciddi oyunda etki tepkiye daha doğrusu gerçekciliğe yakın oynanış sunar (ne kadar başarılı oyun ise) bu tamammen senin tercihindir.

• Simulasyon, benzetimdir. Yani gerçek hayattaki bir arabanın veya uçağın kullanılıp onu gerçek hayattaki gibi fizik kurallarına ve doğa şartlarına göre hareket ettirerek oyunu oynamak veya yönetmektir. Simulasyon için en büyük ayrım fizik kurallarının ve doğa şartlarının gerçekçi hesaplamalarıdır. O yüzdendir ki simulasyon oyunları her zaman yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duyarlar. Bunda bir diğer etken ise yapay zekadır. Simulasyon oyunlarıdaki yapay zeka (CPU tarafından yönetilen birimler) kendi yönettiğimiz birim dışında da aynı ortamı onlara da uyarlamak zorunda olduğundan CPU ve bellek kullanımı yoğunlaşır. Simulasyon, gerçek hayatta kullanıdığımız araçları (araba, gemi, uçak, silah vs.) sanal ortama uyarlar ve benzeşmesini sağlar. Simulasyonlar, savaş pilotlarının eğitimlerinden, sivil havacılıkta ve mühendislikte çok önemli bir yer tutar, bu tip simulasyonlarda hataya yer olmadığından programlama ve mühendislik oldukça pahalıdır ve emek gerektirir. Bu yüzdendir ki simulasyon yapmak ciddi bir uğraş ve kaynak gerektirir, kullanması da ona göre zordur. Arcade ise göreceli olarak daha güzel grafiksel öğelerin yer aldığı, fizik kurallarının bir kısmının es geçildiği, kullanımı kolay ve bu yüzden çoğunluğun kolayca uyum sağlayacağı, kuralların daha esnek işlediği bir ortamı anlatmak/oluşturmak için kullanılır.

Kişisel beğenin hangi tarafa ağır basıyorsa onu oynamanı tavsiye ederim. Her iki türden de bolca zevk alabileceğin oyunlar mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cocker -- 24 Şubat 2009; 18:46:53 >

• quote:

Orjinalden alıntı: 1337-Killa

Arcade aksine daha eğlencelidir.Simulasyonu oynayamayan bırakır(genelde böyle olur).Detaylara takılmak hoşlarına gitmez.ama detay insana zevk verir.Tabi bunu tam olarak bilemessin kişiden kişiye değişir ama simulasyondan sıkılmayıp çıkmassan o zaman zevki alırsın.Ve simulasyonu becerende zaten tamamen gamerdir.
    Simulasyon ayrıca fazla tercih edilmez.Oyunlarda en az bir tane olağanüstü özellik olur.
    Benim oyun firmalarından beklentilerim nasıl easy medium hard varsa simulator-arcade diye bi seçilme bölümü olması.Eğer böyle bişi olursa her oyunda gerçektende çok ama çok zevkli olur.Tabi bu dediğim zor olur sanırsam.

Katılıyorum , geçen gün bir similasyon oyunu görmüştüm, bu arcade-similator seçimi vardı.
    hatta dalış oyunuydu.
    similasyonda hızlı yüzebilmek için yelekteki havayı boşaltıp azaltmak vb. gerekirken arcade de bunları yapmana gerek yoktu ve similasyona göre daha kolay bir oynanışı vardı

• quote:

Orjinalden alıntı: Millennium

quote:

Arcade daha çok eğlence üzerine kuruludur. Simülasyonlar ise gerçeğe yakınlığıyla bilinir.

Bu 2 türü birleştiren oyunlar vardır, GRID gibi.
  • Nba de ise arcade (live için konuşuyorum,nba jam falan apayrı zaten :P) kuralsızlıktır.Yok yani kural falan,çık seyircilerin ordan at :P Güzeldi ya
  • Ben de bunu merak ediyordum. Teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Slauter
    Ben de bunu merak ediyordum. Teşekkürler..

Hocam 1 senelik konuyu hortlatmışsın, nerden buldun da çıkardın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dead Or Alive

quote:

Orjinalden alıntı: 1337-Killa

Arcade aksine daha eğlencelidir.Simulasyonu oynayamayan bırakır(genelde böyle olur).Detaylara takılmak hoşlarına gitmez.ama detay insana zevk verir.Tabi bunu tam olarak bilemessin kişiden kişiye değişir ama simulasyondan sıkılmayıp çıkmassan o zaman zevki alırsın.Ve simulasyonu becerende zaten tamamen gamerdir.

Katılıyorum , geçen gün bir similasyon oyunu görmüştüm, bu arcade-similator seçimi vardı.
    hatta dalış oyunuydu.
    similasyonda hızlı yüzebilmek için yelekteki havayı boşaltıp azaltmak vb. gerekirken arcade de bunları yapmana gerek yoktu ve similasyona göre daha kolay bir oynanışı vardı

Diver: Deep Water Adventures güzel oyundur Ama 10. dakikadan itibaren başlayan grafik bozulmalarını ne yaptıysam geçiremedim. Bu nedenle görevlere geçemeden eğitim bölümünde oyunu bırakmak zorunda kaldım. Sen oynadıysan hiç grafik bozulması yaşadın mı?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.