Şimdi Ara

ARAÇLA GÜNÜBİRLİK SEYAHAT - EDİRNE? BURSA? GELİBOLU?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Eşimle birlikte kendi aracımızla İstanbuldan günübirlik olmak koşuluyla biryerlere kaçalım istiyoruz. Pazar sabahı erkenden yola çıkmayı planlıyorum...

Kafamda 3 farklı lokasyon var...Gezilecek, görülecek, fotoğraflanacak, tarih kokan mekanlara sahip, güzel lezzet durakları bulunan ve bizi geziye doyuracak yerler...

Aşağıda googlemaps'in verdiği mesafeler ve tahmini süreler mevcut.

Bursa - 246 km 3 saat
    Edirne - 249 km 2,5 saat
    Gelibolu - 301 km 3 saat 50 dakika

Gezinin günübirlik olması nedeniyle Edirne daha mantıklı gibi duruyor. Hem Süre bazında hem de İstanbul trafiğinin aksine seyahat edeceğimiz için avantajlı.

Gelibolu en çok gitmek istediğim yer havası, suyu, tarihi...ama günübirlik çok yoracak ve 1 gün yetmez gibime geliyor doya doya gezmek için.

Bursa ise son alternatif. Pazar günü şehrin kalabalığında planladığım yerleri ne ölçüde gezebiliriz bilmiyorum...Üstelik İstanbulda kıta da değiştireceğiz iki defa köprü demek bu :/

Tavsiyelerinizi sabırsızlıkla bekliyorum...:)

• KafzieL kullanıcısına yanıt
    merhaba
    Edirne ve Gelibolu'yu tavsiye ederim. Avrupa yakasındasınız anlaşılan, trafik açısından rahat olur.

Edirne'de çok güzel Cammiler vardır, ciğer yersiniz, otobandan giderseniz hızlı giderseniz dönüşte e-5 ten geip Tekirdağ'a ya da Silivri'ye uğrayabilirsiniz.

linkte gezi notlarımızı bulabilirsiniz.

http://www.evdeborek.com/gezi/haberler.asp?katID=30&-turkiye.html
  • Edirne otobandan sıkıntısız yolculuk ve en kolayı...Karaağaç semtinde yeşil alanlar da öğle sıcağı geçirilir. Sonra gezilir.
  • avrupa yakasındaysan hiç düşünme edirneye git.

çanakkale öneririm, vapurla git ama yoksa trafiğe kalırsın.
  • Günübürlik olunca en mantıklısı Edirne kalıyor...Geliboluyu 1 günde bitirebilir miyim bilmiyorum. Bir de Edirne'den git gel 2 saat fazla yol süresi de olacak

Edirne'de tavsiye edeceğiniz yerleri alabilir miyim?

Selimiye, Eski Cami, 3 şerefeli cami zaten yan yanalar...Onları ziyaret ederiz. Kazım yad Niyazi ustada ciğerimizi yeriz.

Meriç nehrine geçeriz orada biraz çay-kahve molası verebiliriz. Başka da bir yer bilmiyorum açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KafzieL -- 16 Mayıs 2015; 10:52:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KafzieL

Günübürlik olunca en mantıklısı Edirne kalıyor...Geliboluyu 1 günde bitirebilir miyim bilmiyorum. Bir de Edirne'den git gel 2 saat fazla yol süresi de olacak

Selimiye, Eski Cami, 3 şerefeli cami zaten yan yanalar...Onları ziyaret ederiz. Kazım yad Niyazi ustada ciğerimizi yeriz.

Meriç nehrine geçeriz orada biraz çay-kahve molası verebiliriz. Başka da bir yer bilmiyorum açıkçası.

geliboluya arabayla gitmek hata olur, orayı gezerken tarihini de öğrenmen gerekir. Günlük rehberli geziler var 100 lira civarı onlara katıl pişman olmazsın. arabayla gezersen çok şey kaçırırsın.

Ben de buraları sayacaktım trakyada, en iyisi yeşilliğin tadını çıkarta çıkarta gidip gelmek. Edirne merkezde çok bir atraksiyon yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi

quote:

Günübürlik olunca en mantıklısı Edirne kalıyor...Geliboluyu 1 günde bitirebilir miyim bilmiyorum. Bir de Edirne'den git gel 2 saat fazla yol süresi de olacak

geliboluya arabayla gitmek hata olur, orayı gezerken tarihini de öğrenmen gerekir. Günlük rehberli geziler var 100 lira civarı onlara katıl pişman olmazsın. arabayla gezersen çok şey kaçırırsın.

Ben de buraları sayacaktım trakyada, en iyisi yeşilliğin tadını çıkarta çıkarta gidip gelmek. Edirne merkezde çok bir atraksiyon yok.

Arabayla seyahat eder çekerim orada bir yere rehber eşliğinde gezerim sora yine arabamla geri dönerim diye düşündüm...Gerçi seddülbahir, eceabat, kilitbahir anafartalar baya da mesafe var aralarında...Arabayı bir yere bırakıp gezme fikri mantıklı gelmiyor pek.

Sanırım Gelibolu için en mantıklısı tur ile gitmek olacak sanırım...

Edirne cidden bu saydıklarımdan mı ibaret? Yok mu gizli saklı kalmış güzellikleri acaba? Bi şelale olur, mağara olur, eski bi medrese olur

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zimbabve milyarderi

quote:

Arabayla seyahat eder çekerim orada bir yere rehber eşliğinde gezerim sora yine arabamla geri dönerim diye düşündüm...Gerçi seddülbahir, eceabat, kilitbahir anafartalar baya da mesafe var aralarında...Arabayı bir yere bırakıp gezme fikri mantıklı gelmiyor pek.

Sanırım Gelibolu için en mantıklısı tur ile gitmek olacak sanırım...

Edirne cidden bu saydıklarımdan mı ibaret? Yok mu gizli saklı kalmış güzellikleri acaba? Bi şelale olur, mağara olur, eski bi medrese olur

edirne tarafını pek bilmiyorum hocam 1 kere gittim, fakat turla geliboluya da 1 kez gittim, 8 saat civarı sürdü ve hayatımın en güzel günlerinden birini geçirmiştim.

bence ikisi de gezilir. bana sorarsanız gelibolu>edirne.

fakat avrupa yakasında bulunduğunuz için edirne daha mantıklı geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zimbabve milyarderi -- 16 Mayıs 2015; 10:54:56 >

• Gelibolu tarihi yarımadayı gezicekseniz günü birlik yeterli gelmeyebilir.
    Ben sabah başlayıp şehitliklerin tamamını gezip son noktayı arıburnunda bitirdiğimde akşam 19:00 olmuştuk ki o saatten sonra araç yolculuğu sizin için oldukça yorucu olacaktır. Kaldı ki Çanakkale gittiğinizde tarihi yarımadayı gezmeden dönmenizi tavsiye etmem

Gelibolu merkezinde çok fazla bir şey yok fakat genç bir girişimcinin kendi hazırladığı Gelibolu savaş müzesi (Görüp gezmenizi tavsiye ederim) ve yanılmıyorsam Piri reis müzesi vardı.
    Edirne günü birlik bir gezi için daha güvenli bir seçim olacaktır. İyi eğlenceler
  • Bir Edirne'li olarak geldiğinizde ilk olarak , Selimiye cami,Üç şerefeli cami ,Muradiye Külliyesi (Osmanlı'nın ilk akıl hastanelerinden ),Edirne'nin savunmasında önemli rol oynayan Şükrüpaşa Bataryaları, Dünya'nın sayılı Yahudi ibadethanelerinden olan Sinegog, Karaağaç Lozan Anıtı ve çevresini,Pazarkule sınır kapısını,Meriç nehri kenarında bulunan Edirne Belediyesine ait sosyal tesisinde bir yorgunluk kahvesi yudumlamayı,çarşı merkezde mutlaka kallavi kurabiyesi ile Edirne'ye özgü badem ezmesi ile Aydın Tava ciğerde tava Ciğer yemeği unutmayın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sanırım edirne diyeceğim bende
  • yarın sabah sahurdan hemen sonra geliboluya varacak şekilde, sadece yürüyerek şehitlikleri gezme fikri hakkında ne düşünürsünüz? daha önce 3 kez araçla gittim ama bu kez yürüyerek dolaşmak istiyorum. araba yerine bisiklet kiralayabileceğimiz bir yer var mı?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.