Şimdi Ara

Aracın kendi kendine rot ayarı yapması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.030
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilgi sahibi olan aydınlatırsa sevinirim aracın sağa veya sola çekmesi durumunda kendi kendine ayar yapması mümkün mü başımdan geçen olayı anlatıyım

yıl 2019 Lastikleri değiştirdim rot balans ayarı yapmaya gittim ayar yapıldıktan sonra ana yola çıktım araç deli gibi sağa çekiyor. Tekrar ustanın yanına gittim makinaya tekrar soktular çıktım ve tekrar anayola bu sefer sola çekiyor aynı döngü 4-5 kere gerçekleşti ( en sonunda adam inanmadı kendi bindi test etti be kendiside sağa sola çektiğini gördü ) bu kadar oluyo tarzında bi açıklama yaptı :) daha sonradan tartışmaya başladık adam farklı bi dükkanın ustasını çağırdı

Buraya dikkat diğer usta araca bindi önce sürdü daha sonra düz zemine çekip direksyonu sonuna kadar sağ yaptı sonuna geldikten sonra hafif kanırtarak tık tık şeklinde sağa vurdurdu sonra tam sol yaptı sonuna getirdi yine hafif kanırtarak tık tık vurdurdu hiç kontrol bile etmeden tamamdır dedi. Bunlar işten pek anlamaz bu araçta elektirikli direksyon var dedi kartını bıraktı şeklini koydu gitti.

Şimdi burayada dikkat arkadaşlar 3-4 ay önce yeni araç aldım aldığım araç aynı model üstünde 0 lastik var ama yine araç sağa çekiyor müsait bi zamanda rot balansçıya gidicektim birden adamın yaptığı aklıma geldi aynı şekilde düz zemine çektim en sağa çevirdim 2-3 kere kanırttım en sola çevirdim 2-3 kere kanırttım ama içimden olmaz diyorum usta farklı birşeyler yapmıştır diyorum daha sonra ertesi gün ana yola çıktığımda ellerimi bıraktım araba ok gibi gitti

Bu nasıl mümkün oluyor elektirikli direksyonu olup rot ayarı bozuk olan arkadaşlar deneyip aktarırsa açıklık getirelim

• Servolarda kalibre oluyor işte.
  • kanırtmak derken?

• bu konu çok açık bir kavram rot, rot başı rotil ve kolu diye gider..

kanırtmak derken nasıl ve ne kadar nereye..

• quote:

Orijinalden alıntı: büdünün kaşı

kanırtmak derken?

Kanırtmaktan kastım asılmak değil

Şöyle anlatıyım direksyon sona dayandığında üç parmağınızla itecek kadar güç uygulayınca direksyon yarım santim daha dönüyor

Tam anlatamadımda :)
  • saçma geldi ama bende de çözülemeyen benzer sorun var elektrikli direksiyon. yarın deneyeyim

• sorunun çözüldümü peki

• Elektrikli direksiyonda ne yaparsanız yapın rot ayarından sonra araç bi yere kıpırdatılmadan bilgisayara bağlanıp direksiyon açı sensörünün sıfırlanması gerekir.

İstanbuldaysanız çok şanslısınız bu açı sensörlerini sıfırlayan bir sürü rot balansçı var. Ben ankarada halen böyle yapan bi yer bulamadım
  • Elektrikli direksiyonda aci sensoru sıfırlanmali birde rot balansta civatalar zorlayarak fazla sıkıldıysa disli sıyırmısta olabilir.Onuda kontrol ettirin aci sensorunu sifirlattiktan sonra sorun devam ediyorsa.
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

Vw grubunda açı sensörü bilgisayarsız sıfırlanabilir. Direksiyonu tam merkezde tut , aküyü sök. Sonra aküyü tekrar geri tak.

Direksiyon tam merkezde iken yarım marş çevir direksiyon işareti kırmızıdan sarıya dönmesini bekle. Sonra tam sağa sonra tam sola çevir. Kalibrasyon tamamdır

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.