Şimdi Ara

Arabanız Şehir İçinde Ne kadar Yakıyor (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
800
Cevap
0
Favori
102.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • benim corolla ilk deposunda 240ytl yaktı ortalama 100km/9lt ile şehiriçi kullandım hep ikinci depo bitmek üzere ortalama 8.2 şu anda kullanım biçimiyle alakalı olabilir çok yakıyor senin araban ama bu bariz.
    quote:

Orjinalden alıntı: devrim1972

BENDE 15.OOO KM DE, 2005 COROLLA SEDAN BENZINLI VAR, SEHIRICI 270 BIN YAKIYOR VE SUNU SOYLIYIM: YOK ARABA YENIYMIS, YOK RODAJ OLUNCA AZ YAKARMIS, YOK TOYOTA VVTI MOTORMUS....HEPSI HIKAYE, 1,6 MOTOR BENZIN ISTE BU KADAR YAKIYOR ARKADASLAR, HAA SEHIRDISI ISTERSE BELES OLSUN, UMURUMDA DEGIL, CUNKU SENEDE 1 KEZ SEHIR DISINA CIKANLAR ICIN NE ONEMI VARKI AZ VEYA COK YAKMASININ?
    BEN PISMANIM, SIZ SIZ OLUN, DIZELDEN SASMAYIN,
    EVIMLE ISIM ARASI 8KM KI ISTANBUL ICIN COK YAKIN BIR MESAFE, AYLIK YAKIT PARAM (HAFTA SONU GEZMEM DAHIL) 350 YTL. OYSA DIZEL OLSA KAFADAN 175 YTL CEPTE...HESAP ORTADA.
    BU 1,6 VEYA 1,4 BENZINLI MOTORLARIN HEPSI AYNI, KIM DIYORSAKI, BENIM MOTORUM SON TEKNOLOJI, BENIM MOTOR VTEC-ZTEC-ZRTTECH-ZORTTECH....HEPSI YALAN....

• clio 1.2 16v 2005 21000 km de
    Şehir içi klima açık 7 litere tüketiyorum ama uğraşsam rahatlıkla aşağısına inecekte...
  • quote:

Orjinalden alıntı: 02AN

Silindir hacmi: 5785 cm³
    Yakıt Tipi: Benzin / LPG
    Motor gücü: 280 BG (206 KW)

büyük kasa...

bu özelliklere sahip bir araç ne yakar km başına yardımcı olabilirmisiniz arkadaşlar...

30-35ykr
  • focus II dizel 109 bg.Şehir içi şehir fışı karışık olarak 0.147 ykr yakıyor.
  • Peugeot 307 HDI 1,4; depoyu fulleyemedim daha, ama hesaplarıma göre km'de 130bin TL yakıyor, şehir dışına çıkamadım daha arabayı alalı 2 ay oldu....ayrıca depo sanırım 55lt, kesin bilgim yok, depoyu doldururken hesapladığım kadarı ile 55lt
  • mitsubishi lancer 1.6 98hp
    full sehir içi 100 km de 7.8 litre
  • 2006 1,6 110 PS honda cıvıc otomatik şanzıman Şİ:300-350.yandımm.satmayı düşünüyorum
  • yakit, 100 km de 9,5 litreden asagi dusmuyor, sehir icinde, zaten servise bir gosterecegim, moralim cok bozuluyor, toyota dedik, VVTI motor dedik, yeni teknoloji dedik....ama bos cikti.
    Keske dizel alsaydim
  • 2005 Toyota corolla sol sedan kullanıyorum.
    Yaklaşık her 550 km`de depomu fulluyorum ve her seferinde yaklaşık 45 lt alıyor.
    Km en fazla -+10 oynar litrede en falza +- 1lt oynar.
    Ankara - şehiriçi...
  • quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

punto 1.3 multijet şehir içi 4,8lt/100km şehir dışı 3.6lt/100km efendi kullanımla tabikiama şehir içinde basarsan,devirli kullanırsan 5.4lt/100km yi geçmesi çok zor..

Dostum verdiğin değerler anlık değil ortalama değerlerse bana kullanım inceliklerini öğretmelisin.Özellikle şehir içi ben ne yaptımsa 6,1 in(anlık değil ortalama) altına düşemedim.Bir de şehir içi de olsa kontak açtığında ort kaç km kullanıyorsun.Malum motor soğukken çok farkediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi curie -- 2 Haziran 2006; 10:49:25 >
  • Şehir dışı Clio 1.2 2006 model hangi devirlerde kullanılmalı sizce az yakması için. kimisi 20000 devir kimisi 30000 devir diyor
  • ben arabalara bakiyorum burdan iyi oluyor demistim ama bazi arkadaslar biraz atmis ya hangisine inanicam ben simdi :)
    Focus 2.0 Sportline ile 15ykr a giden arkadaslar varmis yani ben simdi bosuna dizel aliyorum o zaman
    bu arac cogu dizelden ucuza gidio :)
    Bi arkadas Clio ile dunya rekorunu kirmis benzinli clio ile 4.0lt yi yakalamis fln
    Ben 1.6 motor araba kullandim en az 8.5lt yi gorebildim nasil oluyorda bazi arkadaslar 15ykr ye 2.0 motor ile gidiolar ???
  • quote:

punto 1.3 multijet şehir içi 4,8lt/100km şehir dışı 3.6lt/100km efendi kullanımla tabikiama şehir içinde basarsan,devirli kullanırsan 5.4lt/100km yi geçmesi çok zor..

fabrikaya söyliyelim bundan sonraki testleri sana yaptırsın. az daha zorlasan mazot üretecek araba.
  • nissan primera gx 98 lpg şehiriçi 130 şehirler arası 107 bin
  • 30 litre.araç 78 lesabre 6600cc.
    doğalgaz kullandığm için bana koymuyor yakıt parası.5-6 liraya geliyor 100km.
  • quote:

Orjinalden alıntı: effem

quote:

fabrikaya söyliyelim bundan sonraki testleri sana yaptırsın. az daha zorlasan mazot üretecek araba.

helal vallahi uranyum katkili bio mazot heralde kullandigi

• nasıl hesaplıyorsunuz km başına kaç lira/litre yaktığını ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: face01tr

nasıl hesaplıyorsunuz km başına kaç lira/litre yaktığını ?

walla ben okkaylan ölçüyommm nihihahahaha ...nekadar komiğim dimi..
    burhan abi var da yanım da o yaptı espiriyi.
    ondan çaldım yanee
  • quote:

Araçta yol bilgisayarı varsa anlık ve ortalama benzin sarfiyatları lt / 100km olarak gösteriliyor zaten. Yol bilgisayarlarının ortalama değerleri gerçek değerleri çok hassas olarak değilse de hemen hemen karşılıyor.

Yol bilgisayarı olsun veya olmasın sarfiyatı hesaplamak için bir pompaya yanaşılır, depo doldurulur ancak pompacıya tembih edilir ki depo dolup pompa atınca daha fazla doldurmaya uğraşmasın. Depo doldurulunca km. sayacı sıfırlanır veya bir yere not edilir. Araç mümkün olduğunca depo boşalıncaya kadar doldurulur. Tekrar benzinliğe gidilir ve mümkünse yine bir önceki pompaya yanaşılır ve aynı şekilde tembih edilerek bir önceki yakıtla aynı cins/oktan yakıt ile depo doldurulur. Arkasından km. sayacı kontrol edilip bu sürede ne kadar yol yapıldığı belirlenir.

İkinci depo dolduruşta alınan benzin miktarı, iki dolduruş arasındaki km.ye bölünerek (ve 100 ile çarpılarak) lt / 100km. cinsinden sarfiyat hesaplanır. İkinci depo benzinin tutarını yapılan km.ye bölersen de YTL/km cinsinden sarfiyatı bulmuş olursun.

Örnek
    Araç 27.520 km.de iken 95 oktan ile depoyu doldurttun. Be depoda kaç lt veya kaç YTL.lik benzin aldığının bir önemi yok. Arabayı bir süre kullandın ve depo ışığı yandığında tekrar depoyu doldurttun ve gördün ki 44 lt 95 oktan benzin aldı ve 130,68 YTL ödeme yaptın. Hemen km. sayacını kontrol ettin ve gördün ki araba 27.983 km.de yani 463 km. yol yapmışsın. 44 lt.yi 463 km.ye bölüp çıkan rakamı 100 ile çarpınca sarfiyatın 9,5 lt olduğu ortaya çıkıyor. 130,68 YTL.yi 463 km.ye bölünce de aracın km.de 28,2 kuruş yaktığı hesaplanıyor.

Bu hesapta önemli olan denemeyi yaptığın sırada kullandığın parkurun ve sürüş şeklinin, hesaplamak istediğin şekle uygun ve hesaba esas km. miktarının mümkün olduğunca fazla olmasıdır. Yani sana şehiriçi sarfiyatın soruldu ise sen bu hesaba esas depoyu kullandığın sürece aracı hep şehiriçinde kullanmalısın. Ayrıca sarfiyat hesaplayacam diye bir anda ekonomik kullanıma dönüş yapmamalı, her zaman kullandığın gibi kullanmalısın. Mesela İstanbul şehiriçi sarfiyatını hesaplamaya kalkıp da hafta sonu 130 km. yol yapıp Silivri'ye gidip gelirsen bu hesabın hiç bir geçerliliği kalmaz. Veya millet işe gidip gelirken sabah 8:30-9:00'da akşam da 19:00-19:30'da iğrenç trafiğin içine girerken sen sabah 7:30, akşam 17:00'de lay lay lom gidip geliyorsan sarfiyatını o insanlarla kıyaslayamazsın çünkü o saatlerde şehiriçinde bile olsan kullanımın karma sayılır. Vs, vs,....

• quote:

Orjinalden alıntı: daturkishulan

quote:

walla ben okkaylan ölçüyommm nihihahahaha ...nekadar komiğim dimi..
    burhan abi var da yanım da o yaptı espiriyi.
    ondan çaldım yanee

Burhan abini de, seni de sevgiyle kucaklıyorum
  • 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.