Şimdi Ara

Araba Boşdamı ? Geri Vites'demi ? Yoksa 1. Vitesdemi bırakılır ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
96
Cevap
0
Favori
44.907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ozann

Peki, el freni araç çalışırken mi çekilir yoksa stop ettikten sonra mı?

Alıntıları Göster
    Ufak bir hatırlatma yapmama izin vererek ve bunu ukalalık olarak algılamamanızı rica ederek Fıstıkçı Şahap kuralına göre (fstkçşhp) "t" ile biten sözcüğün arkasına "d" yerine "t" ile başlayan ek gelir. Soru ekleri de ayrı yazılır. Burada amacım size imlâ dersi vermek değil, düzeltip herkesin doğrusunu öğrenmesini sağlamak.

Araba Boştdamı ? Geri Vites'demi ? Yoksa 1. Vitesdemi bırakılır ?

Araba boşta mı, geri viteste mi, yoksa 1. viteste mi bırakılır?

Arabanın el freni çekilir. Tercihinize göre 1. viteste de bırakılabilir. San Francisco gibi bir yerde rampada bırakırsanız aracınızı direksiyonu da yol istikametinin tersine çevirmeniz gerekir, fren boşalır ya da çarpan olursa aracın yola fırlamasını önlemek için. Şahsen şimdiye kadar aracımı hiçbir zaman 1. viteste bırakmadım, ancak Almanya'da el freninin çekilmesi ve 1. vitese takılmasının zorunlu hale getirilmesi tartışılıyor.

El freni ve 1. vites doğru gibi duruyor, sebebini araştırmak gerek. El freni bir defa zaten elzem, aracın her türlü hareket etmesini önlemek için. El freni veya fren sisteminin tamamen boşalmasına karşı sigorta anlamında 1. viteste (tekerlerin motorun krank miline bağlanması amacı ile) tutulması aracın frensiz ama çok zor hareket ettirilebilmesine neden olur.

Otomobil kullanma kılavuzlarında el freninin çekilmesi yeterli görünürken 1. vitese takılması gerektiği belirtilmez. Şahsen bundan sonra da sadece el frenini çekip boşta bırakmaya devam etmemem için bir neden görmüyorum.

Saygılarımla,

Taner Göde

• quote:

Orijinalden alıntı: that_inspector

park bittikden sonra el freni çekerim.
    araba 1. vitese alırım kontağı kapatır .
    bastonumu takıp çıkarım aynalarımıda kapatırım araçlar rahat geçsin diye.
    kitlerim giderim.

birde benim babam yeni araba öğreniyor .
    yokuş yukarı çıkma sorunu var
    mesela geçen yokuş yukarı bir caddedeyiz trafik açıldı babam 2 stop da arabayı kaldıramadı hep kaydırıyor arabayı
    indim ben kaldırdım arabayı .
    haftasonu eğitim vericem tekrar .
    acaba diyorum yokuş yukarı el freni çekik kalksa .
    arabanın önü kalksa sonra hareket edince el freni indirse.
    araba kaymaz herhalde ?
    birde bu yarım el freni ne oluyor acaba ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ruoja

quote:

kitlerim giderim.

mesela geçen yokuş yukarı bir caddedeyiz trafik açıldı babam 2 stop da arabayı kaldıramadı hep kaydırıyor arabayı
    araba kaymaz herhalde ?

Alıntıları Göster
    Benim evimin önü düz ama yinede 1viteste el freni çekili olarak bırakıyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: Ruoja

quote:

kitlerim giderim.

araba kaymaz herhalde ?

Sen öğreniyor olmayasın sakın. Motor durmadan önce vites bire takılmaz. Yarım el freni de bir işe yaramaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: sfzb67

Alıntıları Göster
    Bende heryerde her kosulda el frenini cekerim viteside 1de bırakırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hacker111

Bende heryerde her kosulda el frenini cekerim viteside 1de bırakırım.

Alıntıları Göster
    Boşta araç mı bırakılır arkadaşlar Allah aşkına? Yapmayın. Otomatikte P'ye alıp inersiniz, yokuşta da ön lastiği kaldırıma dik konumda bırakırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fprox41

Boşta araç mı bırakılır arkadaşlar Allah aşkına? Yapmayın. Otomatikte P'ye alıp inersiniz, yokuşta da ön lastiği kaldırıma dik konumda bırakırsınız.

Alıntıları Göster
    Acaba arabasını hem 1. viteste hem de el freni çekik bir şekilde bırakıp, geri geldiğinde yerinden hareket etmiş olarak bulan var mı???
  • quote:

Orijinalden alıntı: gorkemuse

Acaba arabasını hem 1. viteste hem de el freni çekik bir şekilde bırakıp, geri geldiğinde yerinden hareket etmiş olarak bulan var mı???

Alıntıları Göster
    her zaman boşta el freniçekip bırakırım.Ne olacak ki el frenine yük binse. şanzımandan pahalı mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuncay altuntoprak

her zaman boşta el freniçekip bırakırım.Ne olacak ki el frenine yük binse. şanzımandan pahalı mı?

Boştayken el freninin teli kopsa araba da kopar gider, ne olacak canım şanzımandan pahalı mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: engişdene

quote:

Orijinalden alıntı: tuncay altuntoprak

Boştayken el freninin teli kopsa araba da kopar gider, ne olacak canım şanzımandan pahalı mı

Alıntıları Göster
    uçsuz bucaksıuz bir uçurumdan aşağı gitmeyecek ya araba bir kaç metre sonra bir araca dayanıp duracak.sZilerin nerelere araç park ettiğini merak etmeye başladım.

• quote:

Orijinalden alıntı: sfzb67

Alıntıları Göster
    Boştayken el frenini çekip, aracın yükünü el frenine verdikten sonra "P"ye alıp motoru stop ediyorum.
    P'ye almadan kontak anahtarı çıkmıyor zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: nrglife

Boştayken el frenini çekip, aracın yükünü el frenine verdikten sonra "P"ye alıp motoru stop ediyorum.

Alıntıları Göster
    dün zemindeyse 1 veya geri vites farketmez ...
    arabanın burnu rampanın yukarısına bakarak bir yere parkedeceksem muhakkak 1. vitese takarım , fakat
    arabanın arkası tarafı rampanın yukarısına bakacaksa muhakkak geri vitese takarım

• quote:

Orijinalden alıntı: nrglife

Alıntıları Göster
    Her ne kadar sadece el frenine güvenen arkadaşlar olsa da zamanla el freni telinin gevşeyeceğini, frenlerin aşınabileceğini hesaba katmak gerekir. Özellikle diskler sıcakken çekilen el freni diskler soğuyunca farklı etki yaratabilir.

Frenler bir süre sonra aşınınca el freni misal 4. dişte tutacakken 5. dişte tutar hale gelebilir. Yoksa yanılıyor muyum?

• quote:

Her ne kadar sadece el frenine güvenen arkadaşlar olsa da zamanla el freni telinin gevşeyeceğini, frenlerin aşınabileceğini hesaba katmak gerekir. Özellikle diskler sıcakken çekilen el freni diskler soğuyunca farklı etki yaratabilir.

Frenler bir süre sonra aşınınca el freni misal 4. dişte tutacakken 5. dişte tutar hale gelebilir. Yoksa yanılıyor muyum?

Alıntıları Göster
    lastiği daya kaldırıma çek el frenini tak 1 e yeter
  • quote:

Orijinalden alıntı: rapursuit

boşta bırakılmaz düz yolda ve aracın önü yokuş yukarı bırakılırsa 1 e aracın burnu yokuş aşağı ise geri viteste bırakılır ben öyle yapıyorum

Bende bu şekil bırakırdım babadan böyle öğrenmiştim.
  • quote:

Alıntıları Göster
    Taner Abi Adana'da çoğu yerde el freni çekmeye bile gerek yok. Memleketimiz gerçekten cetvel gibi dümdüz

Ben El frenini çektikten sonra 1. Viteste bırakıyorum aracı. Çok dik bir yokuşa park etmem gerekiyorsada kaldırım yönüne tekerlekleri yarım direksiyon turu kadar çeviriyorum.

• Kuzeydeki 100. Yıl, Mahfesığmaz, Güzelyalı, Yeni Baraj, Kurttepe, Şambayat (!) ve Kabasakal epey bir engebeli, ama şehir merkezinde Tepebağ hariç heryer Hollanda gibi dümdüz, tepsiden farksız.

quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ
    Taner Abi Adana'da çoğu yerde el freni çekmeye bile gerek yok. Memleketimiz gerçekten cetvel gibi dümdüz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Kuzeydeki 100. Yıl, Mahfesığmaz, Güzelyalı, Yeni Baraj, Kurttepe, Şambayat (!) ve Kabasakal epey bir engebeli, ama şehir merkezinde Tepebağ hariç heryer Hollanda gibi dümdüz, tepsiden farksız.

quote:

Orijinalden alıntı: Selçuk ALAGÖZ

Alıntıları Göster
    Evet ben de Konyada iken el freni çekme ihtiyacı hissetmiyorum dümdüz olduğu için ama Ankarada zorunlu bir hal alıyor haliyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: engişdene

Evet ben de Konyada iken el freni çekme ihtiyacı hissetmiyorum dümdüz olduğu için ama Ankarada zorunlu bir hal alıyor haliyle.

Alıntıları Göster
    Bu konuda Konya'nın eline su dökebilecek il yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aga baba

Otomatik viteslerde ne yapmalı?

dostum Otomatik viteslerde kesinlikle vitese yuklenmez yuk!!!!!
    ayagini frenden kaldirmadan el freni cekilir ondan sonra freni birakirsin.yuk hic bir zaman vitese gelmemeli P de olsa bile!!!
    yoksa disliler bozulur
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.