Şimdi Ara

Apple'dan son çeyrekte 39 milyon iPhone satışı (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
154
Cevap
1
Favori
2.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Ya arkadaş komiksiniz ya. Bak bak cümleye bak "apple gibi tek amacı kar olan bir şirket için güzel reklam." Ya ne olacaktı üstün zekalı arkadaşım? Şirket denen olgunun tanımı kar amacı güden kurum veya kuruluştur. Cidden insanlar fanboylukta o kadar ileri gitti ki ne diyeceklerini şaşırdılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: techmeraklisi

Ya arkadaş komiksiniz ya. Bak bak cümleye bak "apple gibi tek amacı kar olan bir şirket için güzel reklam." Ya ne olacaktı üstün zekalı arkadaşım? Şirket denen olgunun tanımı kar amacı güden kurum veya kuruluştur. Cidden insanlar fanboylukta o kadar ileri gitti ki ne diyeceklerini şaşırdılar.

Demek istediğim en kalitelisini en iyisi üretmeyi hedeflemek yerine daha fazla kar elde etmeyi hedeflemek.Anlamaman doğal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Citizen'in Pengueni

quote:

Ya arkadaş komiksiniz ya. Bak bak cümleye bak "apple gibi tek amacı kar olan bir şirket için güzel reklam." Ya ne olacaktı üstün zekalı arkadaşım? Şirket denen olgunun tanımı kar amacı güden kurum veya kuruluştur. Cidden insanlar fanboylukta o kadar ileri gitti ki ne diyeceklerini şaşırdılar.

Demek istediğim en kalitelisini en iyisi üretmeyi hedeflemek yerine daha fazla kar elde etmeyi hedeflemek.Anlamaman doğal.

Olayı laf kavgasına dönüştürmek yerine sağlıklı bir fikir alışverişi yapalım. Dünyada bu seviyelerde büyük ve asıl amacı kar olmayan hiçbir şirket yok. Her şeyin kökeninde daha fazla gelir ve daha fazla kar var. Aslında bu noktada, olayı nasıl değerlendirdiğiniz devreye giriyor. Her şeyi bir bütün olarak düz mantık değerlendirmek yerine biraz parçadan bütüne gidelim, sizin için de uygunsa tabi.

Şirketler sonuç olarak bir bütün olsa da, bu bütünü oluşturanın ne olduğunu unutmamak gerekir. Apple gibi bir şirket 80.000 küsür çalışandan, bu çalışanların bulunduğu birbirinden farklı bir sürü bölümden, bunların birçok alt biriminden ve içerisinde çalışan takımlardan oluşuyor. Haksız mıyım?

Şirketin var oluş amacı kâr etmek; yatırımcılar bunu istiyor, yönetimdeki insanların birçoğunun asıl amacı daha fazla karlılık. Bir tasarım takımının amacı ise daha yeni, daha özgün bir tasarım ortaya koymak, yada bu takımın içinden sadece çeyreği bunu istiyor, başka bir çeyrek hemen işini bitirip eve gitmek istiyor, bir kısmı da işini daha iyi yapıp dikkat çekmek ve yükselmek istiyor. Gibi gibi. Anlatmaya çalıştığım, şirketleri çok fazla bütünsel olarak değerlendiriyoruz. Şirketin kendine ait üstün bir iradesi veya kişiliği olmadığına göre, ona böyle bir yargı yüklemek de çok akıllıca olmayacaktır. Genel için konuşuyor olabilirsiniz, veya şirketin genel politikasını böyle görüyor olabilirsiniz, ama bu kararları veren insanlar ve kararlar da zamanla değişiyorlar. Hiç kimse böylesine büyük şirketlerin içine tamamen hakim olabilecek kadar üstün bir akla sahip değil.

Özellikle firmaların üzerimizde oluşturduğu marka algısı, onları bütünleştirmemize, tek bir parçaymış gibi değerlendirmemize neden oluyor. Bunu yapmak zaten insan doğasında var, çevremizdeki her şeye böyle anlam yüklüyoruz. Bizim yorumumuz olmadan hiçbir anlamı olmayan, evren üzerinde belirli bir tanecikler grubuna kalem diye isim veriyoruz, masa diyoruz, bulut diyoruz, ağaç diyoruz. Bu nesnesel düşünce tarzı içimize o kadar çok işlemiş ki, başka açılardan bakmayı unutmuşuz, bütünün parçalardan oluştuğunu unutmuşuz, her parçanın aynı olmadığını da unutmuşuz. Sonra kabileler, devletler, milletler, devletler çıkmış ortaya. Neyse bu bölümü fazla uzatmak istemiyorum çünkü uzatırsam üşenmeyip okuyanlar da sıkılıp gidecekler.

Yukarıdaki bölümleri bir kenara bırakır ve tekrar bütünsel açıdan bakarsak, en iyi ve en kalitelisini gerçekten hedefleyen şirketler hiç çok büyümemişlerdir. Ferrari bunun örneklerinden sayılabilir, Bang Olufsen de bunun örneklerinden sayılabilir. Buna örnek verilebilecek bir sürü saat firması, dev yat firmaları veya özel bir çikolatacı örnek verilebilir. Bu kısımda sayılan şirketler ve insanlar en iyisini yapmış olmayı, fazla paradan daha çok severler.

Bu sıradışı örneklerden sonra normal şirketler hakkında düşünelim.
    Hepsi gelirlerini artırmaya çalışır ama bazıları, müşderilerine kendilerini özel hissettirerek bu tarz bir marka algısıyla, bazıları daha fazla özellik ve özgürlük sunarak daha farklı bir marka algısıyla ilerlemeye ve daha fazla kazanmaya çalışırlar. Ama maliyetler ve marka algısı arasında çok ince bir denge vardır. Kalitesiz ürünler marka algısını zayıflatır, zayıflayan marka algısı da satışları düşürür. Burada özellikle bir parantez açmak istiyorum, Türk halkı olarak belki de en çok problem yaşadığımız düşünce tarzı bu çünkü. Üstelik her konuya uyarlanabilir bir hata. Ama biz yine de ticari bir faliyet üzerinden gidelim, daha fazla kar etmek için kaliteden düşüren bir şirket, maliyetlerden kısmak için ucuza işçi çalıştıran, çalıştırdığı işçilerin iş yerlerine yeterli özeni göstermeyen bir yönetici, satış sonrası hizmette para kaybetmemek için müşderiyi süründüren servis sistemi. Bizim insanlarımızın genel bir sorunu bu. Ama genlerden falan değil toplum ve eğitim hayatından kaynaklandığını düşünüyorum.

Çok uzun bir yazı oldu, toparlamak gerekirse umarım bu yazdıklarım bazı insanlara farklı bakış açıları kazandırabilir, bazılarının bir şeyleri görmesini sağlayabilir. Saygılarımla...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: javaprof

iphonun grafik işlemcisi adrenodan iyi mi şimdihttp://www.htcmania.com/showthread.php?t=889829 işlemciye gelirsek 1.4 ghz iki çekirdek toplamda 2.8 ghz toplamda 10 ghz olan z3 ten daha mı iyiyazılımda android l bence ios 8den daha iyi bu tartışılır.fotoğrafta biri 20.7 mp diğeri 8 mp videoda biri 4k diğeri 1080p tasarım olarak da z3 önde fiyat olarakta 2350 şer liralar ama z3 te sd kart izni olduğundan 64 gb ile kıyaslanabilir fiyatta da z3 daha iyi.

Çekirdek frekanslarını toplayıp yazılımcıyım diye geçinenini ilk defa görüyorum. Fotoğraf ve video çekiminde çözünürlük karşılaştıracak kadar, işlemcide çekirdek frekansı toplayıp karşılaştırma yapacak kadar sığ bir insan kalkıp bu konular hakkında konuşmamalı bence. Sadece kendini gülünç duruma düşürüyorsun.

bunun yazılımla ne alakası var bende biliyorum özelleştirilmiş çekirdekler mimari yapıyla beraber aynı frekanstaki işlemcilere fark atabilir ama gel gör ki 1.4 lük 2 işlemciyle 2.5 lik 4 işlemci yi nasıl geçer intel amdye böyle bir fark takmışmı hiç bir zaman rakamlar komik gerçekten diğer yandan mp farkı da 3 kat hadi 2 kata kadar özelleştirmelerle daha iyi diyelim ama yine rakamlar komik diğer yandan 1080 plik herhangi bir video 4klık herhangi bir videodan daha iyi olması da komik.apple gerçekten bunları yapabiliyorsa milletle dalga geçiyor demektir.ya da benchmark sitelerine para yağdıroyordur.

• javaprof kullanıcısına yanıt
    Konustukca batiyorsun. İyisi mi sus ki daha fazla rezil olma. ;)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ah ah şu apple ın Tr de bir yılda ödedikleri gumruk vergisini bir görseniz ağzınız açık kalır.vergisi bu kadarsa ne kadar kar marjı var hayal edemiyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Konustukca batiyorsun. İyisi mi sus ki daha fazla rezil olma. ;)

doğru düzgün konuş emin ol donanım konusunda senden çok şey biliyorum fanboyun tekisin sen daha işlemcinin ramin çalışma prensiplerini bile bilmiyorsundur ama ben bu video yu yapan adamım https://www.youtube.com/watch?v=a6clRyoOCPA
  • Telefon piyasası açık ve net olarak ;

Apple ve Diğer modeller olarak belirlendi .
  • engurlu kullanıcısına yanıt
    Piyasa bilgisi ve fikirleri etrafında gördüğü insanlarla sınırlı kalmış insanlarla (örnek yaptığım alıntıdaki engur) tartışmayın, sonra bir yerleri kalkıyor tepemize biniyorlar. Bırakın sallamayın şunları, yorumları önemsenmeyince en sonunda gideceklerdir buralardan. Mobil forumlarda seviyesi oturmuş bir tartışma ortamı oluşana kadar ben yokum arkadaş. Dh mobil cihazlar bitmiştir. Fan çöplüğüne döndü her yer.
  • 39m saf

• quote:

Orijinalden alıntı: PsychicPower

Piyasa bilgisi ve fikirleri etrafında gördüğü insanlarla sınırlı kalmış insanlarla (örnek yaptığım alıntıdaki engur) tartışmayın, sonra bir yerleri kalkıyor tepemize biniyorlar. Bırakın sallamayın şunları, yorumları önemsenmeyince en sonunda gideceklerdir buralardan. Mobil forumlarda seviyesi oturmuş bir tartışma ortamı oluşana kadar ben yokum arkadaş. Dh mobil cihazlar bitmiştir. Fan çöplüğüne döndü her yer.

Sen misket oynarken biz buralardaydik koç..360 milyon Samsung kitlesi benim çevremde zaten.. Çok mantıklı yorum tebrikler..

• quote:

Orijinalden alıntı: kmlcck

quote:

Orijinalden alıntı: OnLiNe MaNaGeR

quote:

Orijinalden alıntı: kmlcck

Apple out
    Android 5.0 In,

Bu saatten sonra Iphone alan arkadaşlarım adına üzülüyourm, Zenfone 5 bile Iphonedan iyi iken birde 4 katı fiyat yazık ne diyim, isheeplere ne versen almaya devam edecek,

Tipik bir aldığı malı en kral sanan yurdum kekosu. Sana asus ile mutluluklar...

Iphone alınca mutlu olan (3000 TL verdim en iyisini aldığını zanneden) sizlersiniz bizler değil (3k TL harcayarak mutlu olan insanlara bak.) Sadece telefonda Facebook ve twitter kullanan birisi olduğun belli isheepliğe devam et ..

Bu neyin kafası ? Ağzınızı açsanız 3000 lira diyorsunuz sanki samsung çok ucuzmuş gibi i6 2300 civarı note 4 2.200 civarı yok çok pahalı falan filan.hem bunlar türkiye fiyatı yurt dışında çok daha ucuz bırakın artık şu iphone pahalı mantığını...

• Nokia > apple

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • zamanında koyunluk yaptık, 4 tane iphone eskittik.Apple kadar antipatik bir firma görmedim, umarım batarlar
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.