Şimdi Ara

Apple, 13' MacBook Pro'nun satışına son veriyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
2
Favori
798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • SSD teknolojisi çıktıktan sonra laptoplarda HDD kullanımı gereksiz bence. Zaten daha da ucuzlayınca hiçbiri HDD ile çıkmayacak.
  • 17 geri donmeli, mac kullanıcılarının cogu mimar mühendis ya da grafik tasarımcı (Türkiye de en azından)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 yildir 17" retina bekliyorum keske gelse.

• quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

Çok yanlış bir hareket olacağı düşüncesindeyim.

13' MBP benim iki nesildir ihtiyaçlarıma fazlasıyla yetiyor, ayrıca upgrade edilebilirliği ile de rMBP'den çok daha uzun ömürlü kullanılabilme şansım oluyor.

Apple demek istiyorki: "Arkadaşım alıyorsunuz MBP'leri alıyosunuz, upgrade ede ede senelerce kullanıyorsunuz, üstüne bir de ram'i, SSD'yi dışardan alıyorsunuz. Bundan sonra bunların ikisini de normalin iki katı fiyatına bizden almak zorundasınız"

Ben iOS ile uğraştığımdan Apple harici bir bilgisyar benim işimi görmüyor. Bu gidişlte bundan sonra alacağım apple bilgisyar mac mini + 4K monitr olarak gözükmekte (3 sene sonra almayı planlıyorum herhalde o zaman kadar ucuzlarlar)

Kesinlikle katiliyorum.

Amac tekellesmek, air kullanicilarina yaglayip ballayip pro vermek

Fiyat Usa da dusse d bizde n olur bakalim bilinmez

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Upgred çok büyük bir avantaj, i5 2011 mbp 13' kullanıyorum, daha geçen aylarda 250gb ssd, 8gb da ram taktım makina canavar gibi oldu yine 2-3 yıl daha götürür kanaatindeyim, şimdiki retinalarda bi kaç yıl sonra böyle bir imkan olacağına inanmıyorum,
  • 17'' üretseler dengeleri değiştirirler...

• quote:

Orijinalden alıntı: matkapmatkap

quote:

Orijinalden alıntı: dreampowder

Çok yanlış bir hareket olacağı düşüncesindeyim.

13' MBP benim iki nesildir ihtiyaçlarıma fazlasıyla yetiyor, ayrıca upgrade edilebilirliği ile de rMBP'den çok daha uzun ömürlü kullanılabilme şansım oluyor.

Apple demek istiyorki: "Arkadaşım alıyorsunuz MBP'leri alıyosunuz, upgrade ede ede senelerce kullanıyorsunuz, üstüne bir de ram'i, SSD'yi dışardan alıyorsunuz. Bundan sonra bunların ikisini de normalin iki katı fiyatına bizden almak zorundasınız"

Ben iOS ile uğraştığımdan Apple harici bir bilgisyar benim işimi görmüyor. Bu gidişlte bundan sonra alacağım apple bilgisyar mac mini + 4K monitr olarak gözükmekte (3 sene sonra almayı planlıyorum herhalde o zaman kadar ucuzlarlar)

rMBP ile MBP arasinda upgrade edilebilme acisindan tek fark RAM. rMBP'deki pci-e SSD upgrade edilebiliyor (uygun giris kullanan bir urun bulursaniz). Islemci iki modelde de upgrade edilemiyor. Batarya keza ayni. RAM guncellemenin bilgisayarin omrunu cok fazla uzatacagini da dusunmuyorum. Almisken 16 GBlik modelleri alirsaniz zaten 5-6 sene cok rahat gotureceklerdir ki Apple RAM upgrade'ini eskisi gibi cok pahaliya da satmiyor (hala olmasi gerekenden pahali oldugu konusunda hemfikiriz).

Bana kalirsa bu sartlar altinda sadece adi "guncellenebilir" olan bir makineyi piyasada tutmanin bir manasi yok. Guncellenebilir diyeceginiz makineler eski Macbook'lardi. Hatirlarsaniz HDD ve RAM'i degistirmek icin altinda kolayca acilan bir bolum bulunuyordu ve pil de ayni sekilde degistirilebiliyordu onlarda.

Güncellenebilir olmasından kastım şu şekilde:

Ben geçen sene 8gb ram ile standart bir 13' mbp satın aldım. Fiyatı gayet uygundu.
    1 sene sonra taksitleri bitince bir ssd satın aldım onu taktım
    seneye de ramini 16gb yaparım böyle devam ederim..

piyasada sadece rMBP kalırsa benim 2-3 seneye yaydıığm bu ödemelerin hepsini ve üstüne ihtiyacım olmayan retina ekran parasını toptan vermem gerekiyor.

Ayruca rMBP'nin SSD'si upgrade edilebiliyor doğrudur ama türkiyede bana buna uygun SSD'yi alabileceğim bir adres gösterebilir misiniz? Fiyatını da normal SSD lerle karşılaştırabilirseniz sevinirim

Yada benim belki SSD'ye değil daha fazla taşıma alanına ihtiyacım var, 2Tb normal bir harddisk takmak istedim, o zaman rMBP 'yi nasıl güncelliyor olacağız?

RAM ve Harddisk upgrade yönünden basit konular gibi gözüksede aslında cihazın kullanım ömrünü arttıran şeyler.

• dreampowder kullanıcısına yanıt
    dreampowder hocama yüzde yüz katılıyorum.

Upgrade edilebilir oluşu 2010 yılında alınan bir mbp yi bile kullanılabilir ve işlevsel kılıyor. Kendisi ssd ve ram upgrade yapmış dediği gibi depolamaya ihtiyaç duyduğunda alır bir 2.5'' 2TB HDD, HDD caddy kullanarak ekstra depolamaya sahip olur. Bu varyasyonlar sizi özgür kılmakla beraber hayatınızı kolaylaştırıyor ve mbp'nun ömrünü uzatıyor.

Retina ekran elzem değil olmasa da olur ve rmbp ve mbp arasındaki fark 500 lira Türkiye şartlarında o 500 lira ciddi bir fark.
  • O zaman retinalar birazda olsa ucuzlar
  • Apple tüm ürünlerinde retinaya gidecektir ve bu Apple'ın tercih edilmesi için önemli bir donanım olacaktır diye düşünüyorum. iPad Mini bile artık retinalı ve gerçekten güzelde oldu. MacBook Air içinde yakında Retinalı model çıkacaktır bende
  • Bence upgrade saçmalık. Bende non retinalı model alma hatasında bulundum. Zaten tek upgrade edilebilir yeri ram ve hdd. Ram max 8gb oluyor ssd de 250 lik bir şey alsan upgrade ücreti 800 tl oluyor. ssd de trim desteği gibi bir saçmalık var, ram de çoğu çalışıyor ama mac ram gibi bir olay var ondada. Retinalı model fiyatını geçmiş oluyor. En alt model retinalı zaten 8gb ram ve 128 gb ssd. Kaldıki orjinalinde aldığınız performans daha fazladır sonradan eklemedelerdense. Birde cd rom farkı varki hiç kullanmadım şu ana kadar, kullananda ek cd okuyucu alabilir. Birde ethernet port farkı varki onuda kullanmadım. Sanırım birde ilink/firewire portu varki oda eski cam corder larda vardı. Gereksiz. retina ekran farkı çok elzem değil ama bence olsa güzel olurdu.

İsabetli karar üretiminin durdurulması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Miraclescape -- 6 Mart 2014; 13:23:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: speedycruiser

Bence upgrade saçmalık. Bende non retinalı model alma hatasında bulundum. Zaten tek upgrade edilebilir yeri ram ve hdd. Ram max 8gb oluyor ssd de 250 lik bir şey alsan upgrade ücreti 800 tl oluyor. ssd de trim desteği gibi bir saçmalık var, ram de çoğu çalışıyor ama mac ram gibi bir olay var ondada. Retinalı model fiyatını geçmiş oluyor. En alt model retinalı zaten 8gb ram ve 128 gb ssd. Kaldıki orjinalinde aldığınız performans daha fazladır sonradan eklemedelerdense. Birde cd rom farkı varki hiç kullanmadım şu ana kadar, kullananda ek cd okuyucu alabilir. Birde ethernet port farkı varki onuda kullanmadım. Sanırım birde ilink/firewire portu varki oda eski cam corder larda vardı. Gereksiz. retina ekran farkı çok elzem değil ama bence olsa güzel olurdu.

İsabetli karar üretiminin durdurulması.

Evet hocam siz kullanmadığınız için bunların hepsi mantıksız şeyler

1- Mac için Ram denen şey tamamen normal ram'lere fazladan para vermeniz için uydurulmuş bir pazarlama hilesi.
    2- 250lik SSD'yi ben dışardan 400TL'ye aldım. (Bkz. Vatan bilgisayar)
    3- Trim desteğini dışardan taktığınız SSD'lerde trim enabler ile açabiliyorsunuz.
    4- DVD-Rom olan yerine ikinci bir harddisk takabilir hatta RAID0 konfirgürasyonu bile yapabilirsiniz..
    5- Ethernet sık olarak kullandığım bir port, çevremde çok fazla wireless modem var, bağlantı kaltesi hiçbirzaman ortanın üstüne çıkmıyor.

Şu anda zaten mevcut bir retina modeli ve normal macbook modeli var, olmasından neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz onu çözemedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 6 Mart 2014; 14:29:58 >

• Kişisel fikrimi söyledim dostum elbette başka kullanıcılar için olabilir. Kullanıcdan kulanıcıya değişir benim noktamdan öyle. Ama sizin gibi bir konfigurasyon üzerinde tırmalayanların sayısı bence az. Çoğunluk kullanıcı yukarıda saydıklarımı kullanmıyor. iMac te bile cd sürücüyü çıkardılar. Bence oda isabetli karar. PCIe teknolojisi ile macbook retinalardaki ssd lerden aldığınız performansı sizin sonradan eklediklerinizden alma şansınız yok. 128gb ssd de 300 write 700 read, 256 lıkta hem yazma hem okumada 700 mb/s. Bunlar inanılmaz rakamlar. Sizin sonradan eklediklerinizler 250 likler 400mbs küsürlarda anca hız alırısnız. neredeyse iki kat, hiçte az değil.

yani neyse bende ssd ram upgrade i yaparım diye bu modeli aldım ama bence hata. Satsam gene aynı para fark vericem. Böyle böyle olaylar.

Neyse teşekkürler selamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: speedycruiser

Kişisel fikrimi söyledim dostum elbette başka kullanıcılar için olabilir. Kullanıcdan kulanıcıya değişir benim noktamdan öyle. Ama sizin gibi bir konfigurasyon üzerinde tırmalayanların sayısı bence az. Çoğunluk kullanıcı yukarıda saydıklarımı kullanmıyor. iMac te bile cd sürücüyü çıkardılar. Bence oda isabetli karar. PCIe teknolojisi ile macbook retinalardaki ssd lerden aldığınız performansı sizin sonradan eklediklerinizden alma şansınız yok. 128gb ssd de 300 write 700 read, 256 lıkta hem yazma hem okumada 700 mb/s. Bunlar inanılmaz rakamlar. Sizin sonradan eklediklerinizler 250 likler 400mbs küsürlarda anca hız alırısnız. neredeyse iki kat, hiçte az değil.

yani neyse bende ssd ram upgrade i yaparım diye bu modeli aldım ama bence hata. Satsam gene aynı para fark vericem. Böyle böyle olaylar.

Neyse teşekkürler selamlar

dediklerinizde haklısınız ama bunca zamandır o da vardı bu da vardı. yani normal macbook pro kalkınca retina macbook pro ne ucuzlayacak ne de bize bir faydası olacak. olmamasının bizim açımızdan bir anlamı yok onu söylüyorum

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.