Şimdi Ara

Apartman Aidat Yönetmeliği hakkında (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
21.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kyorhan

Yaw paspasla falan uğraşmam da büyük ihtimalle paralar arttı onlarla da paspas aldılar ama tutarı fazla gösterdiler ama normal, cebir defterini sorunca görmüş olurum :)

Artan parayı illa harcamak gerekmez hocam. Bizim binanın artan paraları duruyor. 3000 liraya yakın bir para.
  • bir asansör motoru bozuldumu sorarlar adama nerede topladığımız paralar diye, adamda paspasa harcadım derse gülünç olur mesela..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apartmanda asansör yok, neyse bu konudan pek birşey çıkmadı araştırmaya devam :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Plasebolca

Benim bir sorum olacaktı, bizim binada 11 daire var, Biri Zemin katta(Bodrum katta diyebiliriz). Herkes 30 lira öderken onlar 15 lira ödemek istiyorlar, haklılarda yani asansörle bir alakaları yok ve asansör bakım ücretinide ödemek zorunda kalıyorlar, bizde yöneticiyiz ve şuana kadar 30 ödüyorlardı ve artık 15 ödemek istiyorlar, bizde onlara hak veriyoruz ama binada ayaklanıyor hemen niye 15 diye sizce 15 mi ödemeleri gerek yoksa 30 mu ?

hocam şöyle diyim sana, zemin katta oturan adam ben asansöre binmiyorum yarısını vereyi aidatin diye bir şey diyemez.
    O mantıkla bakarsak, 10.katta oturan adamında aidatin 2 katını vermesi lazım :)

veya şöyle düşün, evin önünde bir bahçe ve oturacak alan var, ama burda sadece her gün 10. nuaradaki ayşe hanım oturuyor başka oturan yok, bu durumda ayşe hanım aidatı 2 kat versin bahçeyi kullanıyor deme şansın yok :)

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• tamam diğerleri ile aynı metrekarede aynı planda ama bodrum katı, bir nevi sığınak... Adamların kapısında asansöre dair bişey yok! Sizce bunlara rağmen tam aidat mı almalıyım?
    Birde bu sorun yetmiyormuş gibi asansör arızalandı ve artık par birikır bir asansör almak için 40lira daha fazla verilecek, simdi 15 vermek istemeyen adam 40+15 nasıl verecek?(şimdi bizim evler 100bin küsürde iken adamın evi 25-30bin küsürde, evi satarkende bak yeni asansörde var az fiyat artırayım mantığındanda yararlanamayacak, ozaman bu adam niye asansör almaya dahil olsun!) Tamda bize patladı bu durum.:S
  • quote:

Orijinalden alıntı: kyorhan

Yaw paspasla falan uğraşmam da büyük ihtimalle paralar arttı onlarla da paspas aldılar ama tutarı fazla gösterdiler ama normal, cebir defterini sorunca görmüş olurum :)

Apartmanın genel ihtiyaçları dışında yapılacak tüm harcamalar için ( buna halihazırda kullanılan paspasları yenilemekte dahil ) yöneticinin onay alması gerekmekte.
    Aidat tutarı genel ihtiyaçları karşılayacak miktardan fazla toplanabilir, toplanmalıdır da. her an ekstra bir masraf çıkabilir. Özellikle asansörlü binalarda.
    Ekstra bakım, malzeme değişimi gibi masraflar çıkabiliyor.
    Bunun dışında, fazla para birikirse bir sonraki döneme aktarılır. yada daha büyük masraflı bir iş çıkarsa bir toplantı düzenlenip, konu kat maliklerinin onayına sunulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M_U_S_T_A_F_A -- 5 Aralık 2011; 12:35:33 >

• quote:

tamam diğerleri ile aynı metrekarede aynı planda ama bodrum katı, bir nevi sığınak... Adamların kapısında asansöre dair bişey yok! Sizce bunlara rağmen tam aidat mı almalıyım?
    Birde bu sorun yetmiyormuş gibi asansör arızalandı ve artık par birikır bir asansör almak için 40lira daha fazla verilecek, simdi 15 vermek istemeyen adam 40+15 nasıl verecek?(şimdi bizim evler 100bin küsürde iken adamın evi 25-30bin küsürde, evi satarkende bak yeni asansörde var az fiyat artırayım mantığındanda yararlanamayacak, ozaman bu adam niye asansör almaya dahil olsun!) Tamda bize patladı bu durum.:S

Kanunun ne dediği bence hiç önemli değil arkadaşlar. Zemin katta oturan adamdan asansörle ilgili aidat alınması hakkaniyete sığar mı? Zaten vergisini alıyorlar asansörün bir de aidatını isteyecekler

• quote:

tamam diğerleri ile aynı metrekarede aynı planda ama bodrum katı, bir nevi sığınak... Adamların kapısında asansöre dair bişey yok! Sizce bunlara rağmen tam aidat mı almalıyım?

Bi açıdan alınmamalı diye düşünüyorum, ancak bu dairede oturan kişiler ( komşuluk ilişkileri ne kadar sıkı bilmiyorum ) üst katlara gitmek içinde olsa asansörü kullanmıyorlar mı?
    Hİç kullanmıyorlarsa alınmamalı tabi ancak diğer kat malikleri kadar sık olmasa da kullanıyorlarsa biraz daha düşük miktarda aidat alınmalı diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: 1negatheef

quote:

Benim bir sorum olacaktı, bizim binada 11 daire var, Biri Zemin katta(Bodrum katta diyebiliriz). Herkes 30 lira öderken onlar 15 lira ödemek istiyorlar, haklılarda yani asansörle bir alakaları yok ve asansör bakım ücretinide ödemek zorunda kalıyorlar, bizde yöneticiyiz ve şuana kadar 30 ödüyorlardı ve artık 15 ödemek istiyorlar, bizde onlara hak veriyoruz ama binada ayaklanıyor hemen niye 15 diye sizce 15 mi ödemeleri gerek yoksa 30 mu ?

hocam şöyle diyim sana, zemin katta oturan adam ben asansöre binmiyorum yarısını vereyi aidatin diye bir şey diyemez.
    O mantıkla bakarsak, 10.katta oturan adamında aidatin 2 katını vermesi lazım :)

veya şöyle düşün, evin önünde bir bahçe ve oturacak alan var, ama burda sadece her gün 10. nuaradaki ayşe hanım oturuyor başka oturan yok, bu durumda ayşe hanım aidatı 2 kat versin bahçeyi kullanıyor deme şansın yok :)

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yanlış düşünüyorsun hocam, verdiğin örneklerle bu tamamen farklı.

• Bizim apartmanda elektrik kaynaklı yangın çıktı.Büyük bir zarar çıktı 40.000 TL kadar.32 daire var.Daire başı 1200 TL ödenmesi gerekecek.Bazıları karşı çıktı,bu yüzden babam(apartmanın yöneticisi)parayı ödemeyene elektrik vermeyeceğiz dedi tıpış tıpış verdiler.Siz bir de 30 TL veriyorsunuz.Faturalarınızın 30'da 1'i.Biz ise 1200 TL vermek zorunda kaldık.
  • yok yeni sayılırlar, adam çatıya güneş enerjisi taktırırken bile merdiveni kullandı. Bide toplandıda çoğunluk 30versinler diye çıktı, 15lira için ayaklandılar, bizde bunun yüzünden inatına 15alıyoruz.:S bir çıkarımız olamaz zaten, en tanımadığımız insanlardır bodrum katında oturanlar.. Apartmanın gelir&giderlerde o 15lirayada ihtiyaçı yok:S

• quote:

yok yeni sayılırlar, adam çatıya güneş enerjisi taktırırken bile merdiveni kullandı. Bide toplandıda çoğunluk 30versinler diye çıktı, 15lira için ayaklandılar, bizde bunun yüzünden inatına 15alıyoruz.:S bir çıkarımız olamaz zaten, en tanımadığımız insanlardır bodrum katında oturanlar.. Apartmanın gelir&giderlerde o 15lirayada ihtiyaçı yok:S

Bazen olay para olayı olmayabiliyor onlara da hak vermek lazım. Asansörü keyfe keder kullanmıyorum ben ödemem diyemez diğer katlardaki insanlar. Ama bodrum katındaki birisi kullanmaz yani, neden asansör masrafı ödesin ki. Birisi örnek vermiş bahçede masa varmış da ona bi tek birisi otururmuş falan fişman o alakasız bir örnek mesela, keyfe keder durumlarda kullansa da kullanmasa da ödemek zorunda.

Ben çok kişiye sordum mesela herkes en az 40-50 aidat ödüyormuş ama kapıcıları..vs olan apartmanlar bunlar. Masraflar benim aylık 300 TL yi geçmiyorsa apartmanda neden daire başı 30 ar lira ödensin ki ?

Ben apartman yöneticisi ile şu yönde konuşacağım, aidat parasını alırken makbuzun altına aidat tutarını yazsın. Örn ortalama ayda 15 TL, geri kalanlar için de apartman bakım fonu şeklinde belirtsin diyeceğim. Neticede kiracıyım, ben de sene sonunda onu ev sahibinden düşerim 1 kiradan. Ya da evden çıkınca saklarım benim depozitomu keserken bunları da elimde belge olarak gösteririm çünkü bazı insanlar 1 lirayı bile sayıyor biriktiriyor, bunları görünce ben neden miktar az da olsa kat ve kat fazlasını heba edeyim diyor insan kendini enayi gibi hissetmek paradan öte bir duygu arkadaşlar.

• Arkadaşlar merhaba,
    Apartmanımızdaki asansör mimar ve mühendis odası tarafından kırmızı etiketlendi.
    Apartman sakinleri olarak bizde bakım onarım çalışmasını yaptırmak istiyoruz.
    Binamızda zemin katta 1 daire ve birde dükkan mevcut.
    Yasal mevzuatta bu zemin kattaki 1 daire için ve dükkan için bakım masraflarına dahil olmaları gerekmektemidir.
    Yapılacak olan toplantı ile karar alacağız fakat yasal olan nedir?
    Bilgi verebilirseni memnun olurum
  • Miki Rapaiç kullanıcısına yanıt
    Ona bakilirsa cati onarimi icin de bütün apartmandan para toplaniyor yani cati akiyor mesela ama bu masrafi 1. Kattaki de oduyor boyle garip bir yonetmelik

• quote:

Orijinalden alıntı: incioz

Ona bakilirsa cati onarimi icin de bütün apartmandan para toplaniyor yani cati akiyor mesela ama bu masrafi 1. Kattaki de oduyor boyle garip bir yonetmelik

Apartmana ait olduğu için herkesin ödemesi mantıklı.
  • Evet 7 sene geçmiş konunun üzerinden ve bana 30 TL nin muhabbetini yapıyorsun diye sataşanlar dahil herkese bir açıklama yapayım.

Geçen seneki dolu felaketine kadar toplanan paralardan artanların bir kısmını çatıyı onarmak için kullanmışlar. Kiracıyı apartmanın çatı masrafı bağlamaz. Ek olarak elde para kalmadığı için apartmanın aylık aidatını 50 TL olarak kafalarına göre toplantı bile yapmadan belirlemişler.

3 ayda bir 150 TL alıyorlar. 10 daire var.

Apartmanın 3 aylık temizlikçi parası 600 TL. Arap sabunuyla temizleniyor, suyu dairelerden kova doldurma şekliyle alıyor. Arap sabunlarını da 3 ayda 100 TL diye sayalım. Ne etti ?

700 TL masraf. Hadi sizin güzel hatırınıza apartmanın arka kısmında kimsenin yüzüne bile bakmadığı 10m2 lik bahçe denilen ve sadece bahçe katı maliğinin kullandığı bir alan var onu da ekleyelim masraflara 3 ayda 1000 TL olsun.

Şimdi her sene yaklaşık 4x500 = 2000 TL para birikiyor. Bunun hakkını aramak sormak mı ayıp ?

Ben apartman yöneticisine gider defterini soruyorum kaç aydır hala çıkarıp veremedi. Şimdi ben aidat ödemiyorum desem kanunen haksız duruma düşeceğim ve apartmandan attırma hakları doğacak. Ev sahibi de her sene tüfe falan tanımadan kafasına göre zam istiyor, onunla da her sene kibarca kavga ediyoruz. Evden çıksak adam lotodan para kazanmış gibi sevinir herhalde.

Bu konuyla ilgili kanuni bilgisi olan varsa bir zahmet yorum yazsın, eleştirecek olana da saygımız var ama saygı çerçevesinde :)

• Aidata takılma hacı. kiracılarımdan çok çektim sürekli aidat takıp kaçtılar. bide binadan kiracı çıkarmak çok zor olmuş allah ev sahiplerine sabır versin. kiracı olarak haklarınız çok sağlam. herifi evden attırmak istesem en az 1 sene mahkeme peşinde koşmam gerekiyo. kirasını vermedi aidatı vermedi hop attıralım devri bitmiş. en iyi iş kiracılık valla. senet sepet kontrat yalan dolan. ev sahibine bi sövmedikleri kalıyo kiracı değil başbakan mubarek. çıkarana kadar ciğerim soldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mobilephone -- 23 Nisan 2018; 21:3:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mobilephone

Aidata takılma hacı. kiracılarımdan çok çektim sürekli aidat takıp kaçtılar. bide binadan kiracı çıkarmak çok zor olmuş allah ev sahiplerine sabır versin. kiracı olarak haklarınız çok sağlam. herifi evden attırmak istesem en az 1 sene mahkeme peşinde koşmam gerekiyo. kirasını vermedi aidatı vermedi hop attıralım devri bitmiş. en iyi iş kiracılık valla. senet sepet kontrat yalan dolan. ev sahibine bi sövmedikleri kalıyo kiracı değil başbakan mubarek. çıkarana kadar ciğerim soldu
    Evet öyle ama onun farkında değiller. TÜFE falan tanımıyor kimse, benim evim şu kadar eder derdinde hepsi. Kiracılar kanununa göre tüfenin üzerinde yasal zam hakkınız olmadığı için ilk girişteki kira bedelinin üst sınırı hakkında bir kanun olmadığından mümkün olduğunda en yüksek bedelden kiraya vermeye çalışıyorlar. Haliyle her sene kontrat yenileme yaparken de "benim evim bu kadar eder" yaygarasıyla mücadele etmek durumunda kalıyoruz. Bana kalsa ben hiç sözleşme yenilemeye bile gitmem ama anne babamın yaşadığı ev olduğu için onların da görüşüne göre davranıyoruz.

Kiracıların hakları evet dediğiniz gibi bir hayli fazla ama biz yıllarca kiracılık hayatımızda kimseyi süistimal etmedik. Adam ev sahibi ama kiracıdan daha mağdurmuş gibi sürekli fazla zam istiyor evine.

Konu o değil, aidat paraları hakedildiğinden fazla toplanıyor. Konu bu

• koy adaylığını yönetici olacam de beni başgan yapın de. 30 liralık aidatı 19.90 a çekecem ezilenin yanında olacam de. yönetimden fetöye para da akabilir bimere cimere gimere şikayet et 30 lira bu borumu ya allahtan korksunlar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mobilephone

koy adaylığını yönetici olacam de beni başgan yapın de. 30 liralık aidatı 19.90 a çekecem ezilenin yanında olacam de. yönetimden fetöye para da akabilir bimere cimere gimere şikayet et 30 lira bu borumu ya allahtan korksunlar
    Geç dalganı ev sahibi arkadaş, sizin farkedemediğiniz ya da anlamak istemediğiniz bir konu var o da şu;

Sizin malınız mülkünüz var, bizim yok. Bizim giderlerimizle sizin giderleriniz (aynı değerde) çok farklı. Eğer boşa ödeniyorsa 10 TL nin de hesabını yaparım. Çok az paraysa fazla değil bizden az alsınlar o zaman, ama olur mu ? Olmaz. Siz ev sahibisiniz, bütün haklar sizde. Kirayı istediğiniz gibi artırabilirsiniz, canınız istemediğinde de evden çıkarabilirsiniz :)
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.