Şimdi Ara

Anlatım: Modemden Gerçek IP Alma (Public IP)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.546
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Standart bir adsl hat ve ethernet ile bağlı bir çok adsl modemden Public IP (gerçek/dış/wan IP) adresi alınabilir. Bunun iki yolu vardır.

1) Eğer modem destekliyorsa half bridged mod kullanılabilir. Half- bridged mod aktifleştirilip buraya public IP verilmek istenen makine belirtilir. Böylece ağdaki bir makineye public IP verilirken diğerleri de interneti kullanmaya devam edebilir. Muhtemelen Windows altında "otomatik IP ata" seçeneğinden başka bir ayar gerektirmeyecektir. Bende böyle bir modem olmadığı için ayrıntılı yazamıyorum. Sanırım zoom'da vardı.

2) 1483 bridged mod ile modemden public IP alma:
    a) Modemin kontrol panelinden 1483 bridged modu bulup aktif hale getirin.
    (ATM PVC => Protokol ayarları içinde olabilir) (Airties dahil bir çoğunda olduğunu düşünüyorum)
    b) Masaüstü => My Network Places => View network connections => Create a new connection => Connect to Internet => Set up my connection manually => Connect using a broadband connection that requires a user name and password (PPPoE) => bağlantıya bir isim yazin => @ttnet kullanici adi ve parolasi => yeni bağlantiyi oluşturdunuz.

Artık Ağ bağlantılarıma girince 1 adet yerel ağ bağlantısı (aktif) ve 1 adet yeni oluşturduğunuz bağlantı gözükecek. Yeni bağlantıya tıklayın ve bağlanın. Hepsi bu kadar, artık bir private bir de public IP adresi aldınız.

Standart bir adsl hat için Public IP adresini yalnız bir makine alabilir. Half-bridged modda ağdaki makineler interneti paylaşabilir. 1483 bridged modda ise tahminimce public IP alan makinenin private IP adresi gateway olarak tanımlanarak (ve tabi internet paylaşımı açılarak) diğer makineler de internete ulaşabilir.

Ek:
    (Çeviri için kusura bakmayın)
    Masaüstü => Ağ bağlantılarım => Ağ bağlantılarını görüntüle => Yeni bağlantı oluştur => Internete bağlan => Bağlantıyı el ile oluştur => Kullanıcı adı ve parola gerektiren bir geniş band bağlantısı ile bağlan (PPPoE) => bağlantıya bir isim yazin => @ttnet kullanici adi ve parolasi => yeni bağlantiyi oluşturdunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netdev -- 3 Aralık 2006; 14:56:43 >

• Public ip nin ne olduğunu tam olarak açıklayabilir misin acaba?
  • Yerel ağda kullanılmak üzere ayrılmış IP adresleri private IP oluyor.
    10.0.0.0 - 10.255.255.255
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.0.0 - 192.168.255.255

Internet üzerinden erişilebilir IP adresleri de public IP adresleri oluyor. Örneğin modem size 192.168.2.2 şeklinde bir private IP vermiştir ama kendisi servis sağlayıcıdan 85.96.120.xx şeklinde bir public IP almıştır. (85.96.120.xx'e dışarıdan erişilebilir fakat 192.168.2.2'ye sadece bulunduğunuz ağdan erişilebilir) Bu sayede modem ağ üzerindeki tüm bilgisayarlara birer private IP vererek tek bir public IP ile aldığı interneti paylaştırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netdev -- 3 Aralık 2006; 15:23:18 >
  • bunun avantajı, direk public ipden çıkan makineye dmz yapmak gibi birşey oluyor heralde. Diğer durumda pek bir avantajı yok gibi dimi yanılıyor muyum
  • quote:

Orjinalden alıntı: netdev

Yerel ağda kullanılmak üzere ayrılmış IP adresleri private IP oluyor.
    10.0.0.0 - 10.255.255.255
    172.16.0.0 - 172.31.255.255
    192.168.0.0 - 192.168.255.255

Internet üzerinden erişilebilir IP adresleri de public IP adresleri oluyor. Örneğin modem size 192.168.2.2 şeklinde bir private IP vermiştir ama kendisi servis sağlayıcıdan 85.96.120.xx şeklinde bir public IP almıştır. (85.96.120.xx'e dışarıdan erişilebilir fakat 192.168.2.2'ye sadece bulunduğunuz ağdan erişilebilir) Bu sayede modem ağ üzerindeki tüm bilgisayarlara birer private IP vererek tek bir public IP ile aldığı interneti paylaştırıyor.

anladım
    Sağol açıklama için

• quote:

Orjinalden alıntı: Black_Storm

bunun avantajı, direk public ipden çıkan makineye dmz yapmak gibi birşey oluyor heralde. Diğer durumda pek bir avantajı yok gibi dimi yanılıyor muyum

Aslında ben sadece nasıl yapılır onu anlatmak istemiştim. Bunu ben önermiyorum. Normal kullanıcının böyle bir uygulamaya ihtiyacı olmaz, hatta daha güvensiz olur. Sadece eskiden bir bahsi geçmişti, resimli anlatayım demiştim, bir türlü elim varmamıştı; şimdi aklıma geldi böyle yazdım. Smile

Bu uygulama half bridge veya bridge desteği olan her router modemde olur. Bu yöntemle 192.168.x.x gibi bir private IP alacağınıza, portlardan birine 85.96.120.xx gibi public IP alabilirsiniz. Ama kimin ne işine yarar bilemem. NAT'ı devreden çıkartmış olursunuz, tüm portlar da açık olur. (DMZ gibi) Sonuçta aynen bir USB modem kullanıyormuş gibi olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi netdev -- 5 Aralık 2006; 10:39:45 >

• Half-bridge özelliği olan ADSL modemde DHCP isteğini yapan ilk PC gerçek IP'yi alır ve modemin firewall/nat vs türü özellikleri devre dışı kalır.Diğer PC'ler internete erişimeyeceği için tek PC olan konfigurasyonda firewall/nat tarzı sorunları devre dışı etmek için kullanılabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.