Şimdi Ara

Ankara Zincirleme Trafik kazası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.678
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://m.milliyet.com.tr/ankara-da-yok-artik-dedirten-gundem-2801729/

28 araç buzlanmadan dolayı birbirbirine vurmuş bu sabah daha doğuk olacak dikkatli olun.

• Kış lastiği olmadan yola çıkan bize bir şey olmazcılara kötü sürpriz yapmıştır.
    Olan aynı yolu kullanan tedbirli vatandaşlara olmuştur.
    Sigorta şirketlerinin kış lastiği konusuna dikkat etmeleri lazım.
  • 200m önceden gördük duramadık demişler. Hızını, lastiğini merak ettim abimizin.
  • Gece mahalle arası sokaklar buz pisti gibiydi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alphace

Kış lastiği olmadan yola çıkan bize bir şey olmazcılara kötü sürpriz yapmıştır.
    Olan aynı yolu kullanan tedbirli vatandaşlara olmuştur.
    Sigorta şirketlerinin kış lastiği konusuna dikkat etmeleri lazım.
    Kis lastiginle gelseydin o yola keske. buzda ne is yapiyor kis lastigi. Orda kaza yapan araclarin alninda mi yaziyo yaz lastigi kullandiklari. Bi bitmediniz kis lastigi kis lastigi diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M_aTRa_X -- 27 Aralık 2018; 7:51:40 >
  • Buz üstünde kimse duramazdı. Karanlık ve görüş mesafesi de eklenince çok normal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M_aTRa_X

Kis lastiginle gelseydin o yola keske. buzda ne is yapiyor kis lastigi. Orda kaza yapan araclarin alninda mi yaziyo yaz lastigi kullandiklari. Bi bitmediniz kis lastigi kis lastigi diye.

Alıntıları Göster
    Evet buzda tedbirsiz ve hızlı giderseniz en iyi kış lastiği bile kurtaramaz ancak kış lastiği buzda da çok fark yaratıyor. Hatta 4 mevsime göre bile çok fark yaratıyor. Zaten mantık basit; buzun üzerinde yumuşak, sertleşmemiş lastik mi tutunur, yoksa lastikten ziyade plastik haline gelmiş, kazık gibi olmuş lastik mi?

O kış lastiği diye bitmeyenler çok haklı.

• Bu kazalar bikaç gün devam eder şuan -10 derece Ankara...
    Ben anlamıyorum benim araçta 4 adet kış lastiği takılı olmasına rağmen gerekmedikçe aracı trafiğe çıkartmıyorum,bunlarınki ne caseret bilmiyorum toplu taşımaya binse 3-4gün zarara uğramayacaklar ama gözleri kara herşeyi göze alıyorlar demekki...
  • sfzb67 kullanıcısına yanıt
    Hocam bu milleti anlamak mümkün değil. dün doğukent bulvarında adam takla atmış. lastiklere baktım, önler kışlık arkalar ise yazlık. sol şeritte kar varmış. arabanın sol tarafı kara kapılınca direk takla atmış. ne cesaret böyle bir havada ön arka farklı lastikler var.
  • M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    Merak etme daha dün buzlu yolda kış lastiklerimi test ettim. Düzgün kış lastiği buzda da duruyor.
    Yazın açıkta bırakılmış, kurumuş, sertleşmiş kış lastiğinin dişi 7 mm olsa ne faydası var.
    Bu fren testi

Bu da viraj

Tam test videosu

Yazlık lastikle dolaşanlara iyi savrulmalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alphace -- 27 Aralık 2018; 11:10:14 >

• Ben burda yaz lastigini savunmuyorum. Dun o yoldan bende gectim viraj baslaadigi yer komple katman buz olmustu. Civili lastik yoksa orda fren yapan en usta sofor bile vururdu araci. Biri kaza yapinca digerleride frenledi zincirleme oldu . Keske bi buzda aracinizi deneseniz farki anlasanizda temkinli olsaniz. Burda gelip kis lastigiim var bisi olmaz edalarinda gezmeseniz.
  • Kaza bizim semtte oldu. Bilen bilmeyen herkes sallamış da sallamış maşallah. :) Bu foruma takılan herkes herşeyi biliyorum havasında ya. :) Kaza yerini kendim gördüm. Bildiğin buz pisti idi. Hangi kış lastiğini kullanırsan kullan o yolda araçlar dans ederdi. :) Ama yolu dahi görmeden hebele hübele konuşmak çok daha kolay tabi. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: M_aTRa_X

Alıntıları Göster
    televizyonda gördüm kazaya karışanlardan birisi lastikleri iyice eskimiş bir renault 9. kış lastiğinin tek mevzusu durmak değil ki? kaydığın zaman arabayı kontrol altına almak. yol kuruymuş gibi manevra kabiliyeti sağlamak. sen kışın nasıl palto giyiyorsan o araba da o kış lastığını giyecek. bunda inat niye?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Hiç bir etkisi yok demek yanlış olur.
    Yaz lastiğine göre yine fren mesafesi ve tutunması çok daha iyi,he kayıyor mu buzda elbet kayıyor ama yazlık lastiğe göre daha geç kayıyor daha kısa mesafede duruyor...
    Yazlık lastikler eksi dereceli havalarda beton gibi oluyor sıfır tutanma sağlıyor,kışlık lastikler oldukça yumuşak kalabiliyor eksili havalarda ve fren ve tutunmada daha iyi sonuçlar veriyorlar...

Trafikte senin önündeki arkandakinde yoksa 4 tane kışlık lastik senin aracında olmasının bi anlamı kalmıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sfzb67 -- 27 Aralık 2018; 13:33:7 >

• Kış lastikleri gereksiz diyenlere laf anlatmaya çalışmayınız

İnanın emniyet kemeri ücretli olsa,zaten ciddi bir kazada seni kemerde kurtaramaz,kemerler gereksiz diyecekler yine onlar
  • Trafik öyle bir şey ki kış lastiği de kullansan zincir de kullansan kullanmayanlar olduğu sürece bu havalarda trafiğe çıkmak büyük risk. Mecbur olmadıkça toplu taşıma kullanılmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    9 yıldır deniyorum zaten...
    Birebir aynı değildir,hiç fark yok değildir.
    Zemin buzda olsa yaz lastiği fren mesafesi,tutunma kışlık lastiğe göre daha zayıftır.
    Yaz lastiği buzlu zeminde beton kesiliyor,kış lastiği yumuşak kalıyor ikisinin tututnamsı ve fren mesafesi nasıl aynı olabilir mantıklı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sfzb67 -- 27 Aralık 2018; 14:20:5 >
  • Kış lastiğinin performansı 4 mevsim ve yazlıklara göre daha yüksektir, doğrudur. Ancak bu kazaların tek sebebi kış lastiği kullanmayanlar deği, kullanıp " kış lastiğim var bana bir şey olmaz" diyenlerde az değil. Zemin buz olduktan sonra en iyi kış lastiğini kullansada çivi veya zincir olmadığı sürece diğer araçlardan çok fazla bir farkın olmuyor. Buraya da iki gün önce kar yağdı kardan öncede yağmur yağdı, kar akşam 9' dan sonra başladı biraz tutunca yollar direk bu pistine döndü kış lastiğim olmasına rağmen 20 ile viraj dönerken bende kaydım, arkadaki araçta kaydı. Kıssadan hisse kış lastiğim var diye buz üzerinde giderken kendinize de aracınıza da güvenmeyin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.