Şimdi Ara

ankara hukuk tutarken istanbul hukuk aptallık mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ankara hukuk çok rahat bir şekilde girecekken istanbul hukuk a gitmek hata mı olur çok ankarayı hiç sevmiyorum hep istanbul istedim ilerde pişman olur muyum? yardımcı olun arkadaşlar çok kararsızım

• Hayır istanbul hukukun pek bı eksıgı yok ankaradan

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sorunun cevabı: Evet
  • Bende senin yerinde olsam istanbulu seçerdim. İstanbulun ankaradan pek bi eksik kalır yanı yok, varsa bile o eksiklerini şehir avantajıyla öğrenim hayatın boyunca giderir. Ankarayı bende sevmiyorum
  • hakimlik-savcılık için ankara ile istanbul arasında aşırı bir fark var mdır çok etkiler mi bu sınavı
  • Sorunun cevabı bir yana bu soruya en az bir yıl hukuk eğitimi almadan cevap vermeye kalkışmak aptallıktır.

2 yıl önce Ankara'ya rahatlıkla girebilecek bir konumdayken İstanbul'u tercih eden bir arkadaşın olarak bu tercihimin sebeplerini açıklayayım;

1- İstanbul, yerleşim tarihi 300 bin, kentsel tarihi yaklaşık 3 bin, başkentlik tarihi 1600 yıla kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir. Kent tarihi boyunca dört imparatorluğa başkentlik yapmıştır. Bugün İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin bulunduğu İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesi'nin bulunduğu alanda Doğu Roma İmparatoru I. Justinianos tarafından hazırlatılan, Roma Hukuku'nun -yani bugünkü Kıta Avrupası Hukuku'nun temelindeki sistemlerden en başta olanının- Corpus iuris civilis külliyatı ve reformundan beri hukuk eğitimi yapılmaktadır. Yerleşke bahçesinde hala Roma hukuk mekteplerinden kalma sütunlar mevcuttur. 1453 ve 1880 yıllarında eski kurumlar lağvedilip yerlerine yenisi kurulmuş ve eğitime bu şekilde devam edilmiştir bu bakıma İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin tarihini Roma dönemine doğrudan dayandırmak yanlış olsa da tamamen bağlantısız olduğunu iddia etmek yanlıştır. Bununla beraber 1878'de kapatılan Mekteb-i Hukuk-i Sultani'nin yerine 1880'de kurulan Mekteb-i Hukuk İstanbul Hukuk'un temeli kabul edilmektedir.

Ayrıca eğitim sadece fakülteden yahut üniversiteden ibaret değildir. Ankara ve İzmir güzel şehirlerdir fakat Türkiye'nin tarihsel ve küresel anlamda tek büyükşehri İstanbul'dur. Yabancı sanatçılar genelde sadece İstanbul'a gelir. Sergiler neredeyse her zaman İstanbul'dadır. Tiyatro oyunları en uzun süre İstanbul'da oynar. İstanbul'da bulamayıp da Türkiye'nin başka bir şehrinde bulabileceğiniz kitap, dergi, cd, yiyecek yoktur.

Atatürk Arboretumu, Ayasofya, Cemile Sultan Korusu, Reina, Gülhane Parkı, Beyoğlu, Çukurcuma, Karaköy, Galata, Cihangir, Kadıköy, Kız Kulesi, Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii İstanbul'dadır. Hatta Süleymaniye ile okul dip dibedir.

Türkiye'de şehirler ikiye ayrılır; İstanbul ve diğerleri. Üzgünüm ama bu bir gerçek. Gerçek bir dünya vatandaşı olmak istiyorsanız hayatınızın bir kısmını İstanbul, Londra, New York, Paris gibi bir şehirde geçirmek zorundasınız ve eğitim, üniversite yılları bunun için en uygun seçenek.

2- Daha önce de belirttiğim gibi en az bir yıl (hatta iki yıl) hukuk eğitimi almadan bu konuda konuşan bir insan atıp tutmaktan öteye gidemez. Beş tane hukuk profesörünün adını bilmeyen insanların sözüne itibar etme.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi bugün hemen hepsi alanındaki en uzman kişi olarak kabul edilen 32 profesöre sahiptir. Bununla birlikte gelecek vaad eden 26 Doçent ve 28 yardımcı doçent fakülte bünyesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Özellikle İstanbul'da eğitim vermekte olan vakıf üniversitelerinin akademik kadrolarındaki isimleri araştırırsanız buralarda yarı-zamanlı olarak çalıştıklarını ve kadrolarının İstanbul Üniversitesi'nde bulunduğunu görebilirsiniz. Bunun anlamı şudur: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanı canı istediği anda bu öğretim üyelerini geri çekebilir. İleri-geri konuşan kimselerin dekanlığını yaptığı fakültelerden bu şekilde öğretim üyesi geri çekilmişliği vardır.

Türk Ceza Kanunu'nun mimarı Prof. Dr. Adem Sözüer İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanıdır ve derslerine bizzat girmektedir. Ceza hukukunu, uygulayacağınız kanunu hazırlayan kişiden öğrenmenin size bu konuda katabileceklerini bir düşünsenize?

Şu isimlerin önemini bir hukukçuya sorun: Abdürrahim Karslı, Başak Baysal, Mehmet Helvacı, Burak Gemalmaz, Suat Sarı, Haluk Nami Nomer, Fethi Gedikli, Yasemin Işıktaç, Aydın Gülan, İlhan Helvacı, Cemil Kaya.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi çok değerli bir okuldur, İstanbul Hukuk'un kardeşidir. Fakat sadece daha düşük bir sıralama ile öğrenci kabul etmesi daha iyi bir üniversite olduğu anlamına gelmez. Ona bakarsan Ankara'ya sıralaman tutuyorsa, Bilgi tam bursluya da tutuyordur. Bilgi'yi neden istemiyorsun? Ben de aynı sebepten Ankara'yı tercih etmedim. Git gez ikisini de. Hukukçu olmayan hiç kimsenin sözüne de itibar etme. Rehber öğretmenler dahi bir halt bilmiyor bu konudaç

• hakim savcı açısından ankara ya daha iyi diyorlar açıkçası
  • Torpilin yoksa yazılı sınavı geçersin ama mülakatı geçmen zor hakimlik sınavında. Unutma bir yerde mülakat varsa mutlaka torpil de vardır. Şehir konusunda herkes istanbulu ortaköy,istiklal,kadıköyden oluşuyor sanıyor. Kimse bayrampaşayı, sultanbeyliyi görmüyor. Sanırım fakülte beyazıtta tarihi güzel bir yerdir. Şehir konusunda sorun olursa pm den ulaş...
  • Bir an bu konuyu ne zaman actim ki ben dedim sonradan baskasinin actigini farkettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Homo juridicus H kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim hocam artık kafamda hiç soru kalmadı gönül rahatlığıyla istanbul hukuk u yazıcam bir de son bir de son bir sorum olacak hakimlik-savcılık sınavı hakkında bilgi verebilir misin tekrardan çok teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.