Şimdi Ara

AMD Sistem Toparlıyorum. Güç Kaynagı Seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
1.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

AMD Bir sistem toparlıyorum, aslında şöyle bir hata yaptım, herşeyi sipariş ettim, pazartesi elimde olacaklar, fakat güç kaynagı konusunda kafamda soru işareti oluştu... Eğer yanlış almışsam, iade edecegim mecburen...

Sistem şu şekilde:

Gigabyte GA-A320M-S2H Anakart
    AMD Ryzen 3 2200G işlemci
    Ekran kartı paylaşımlı olacak(AMD Radeon RX Vega 8)
    Corsair Vengeance 2400MHZ 2x8GB Ram
    Adata SU650 240GB SSD
    Hitachi 2TB 3.5" HDD (bu hdd pek iyi degil, ama elimde vardı degerlendirmek istedim)

Kasa olarak Frisby FC-2920B 300W güç kaynaklı birşey sipariş verdim.. Acaba problem yaşar mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozyazganm -- 2 Şubat 2019; 15:48:2 >

• ben sadece kasa psu hakkinda konusayim, iade edin. butce yazin size öneri yapalim. (ramlerin hizi da 2400mhz dusuk kalmis apu icin... anakart olarakta 478liraya gigabyte b450m var o alinirdi yaninda 3000mhz ramlerle... ssd olarak incehesap ta james donkey 3d nand li samsung chipli ssd var 219lira...)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Almadan once konu acsaydiniz ya hocam... APU' larda ram frekansi cok onemli, 2400 dusuk kalacak, ram' leri gonderip Corsair in 3000Mhz 2x8gb ramlerini tercih edebilirsiniz. Kasayi iade edip, en azindan su urun tarzi alin. Xigmatek, Thermaltake, Coolermaster, Sharkoon, Dark, Corsair, Zalman ne oldugu belli olan urunlerden tercih edin.
    https://www.vatanbilgisayar.com/xigmatek-ares-1701-500w-usb-3-0-midt-atx-siyah-kasa.html

Hatta asil tavsiyem, butcenizi bilmemekle birlikte bu sisteme yaklasik 2.500 Lira parca harcadiginizi dusunerek, komple iade edin, su sistemde islemciyi 2200G ye cevirip 3.190 liraya cillop gibi harici ekran kartli bir sistem alin. Arada ucurumdan ote fark var.
    https://www.itopya.com/da-g2-r5-2500x-asus-rx570-strix-oc-8gb-ddr4-480gb-ssd-gaming-bilgisayar/

• cevap veren arkadaşlara teşekkürler...

bir konuda çözemedigim bir durum var...

şimdi güç kaynağı konusu...

öncelikle hazır, yani marka olan kasalara bakıyorum, isim vermiym... o markalar da benimki ayarındaki sistemlerde 180w tan başlayarak, 300w a kadar güçte kasalar kullanmışlar ve piyasada satıyorlar. e biz de kendimiz toplamamızdaki amaç, biraz daha bilgimizi ve emegimizi ortaya koyup, kendi istedigimiz yönde (örnegin 16gb ram, ve ssd olan hazır kasalarda herşey aynı oranda yükseldigi için, çok yüksek bedeller ödüyorsunuz) bir sistem toparlamak...

velhasıl, büyük firmalar 300w lık sistemler toplarken, biz biraz ekonomi yapmaya çalışıyoruz, fakat kasa ve güç kaynagı için tavsiye edilen rakamlar 350tl den başlıyor... ortalama tavsiyelerde 500-600w lar havada uçuşuyor...

gerçekten sistemler 500-600w enerji tüketiyorsa zaten elektrik tüketimi başımıza bela:)

acaba bu tarz yüksek güçlü psu şarın tavaiye edilmesinin sebebi, ilk açılırken kasaların fazla yük çekmesi mi, yoksa, güçlü psu ların, güçlerine oranla daha küçük yüzdelerle çalıştıkları için, daha uzun ömürlü olması mı? örnegin, 600w lık psu, 300w ta çalışınca, çok rahat çalıştıgı için daha mı uzun ömürlü oluyor?

bu kasayı seçmemdeki amaç da, 120mm fan destegi olması, ve 300w psu yu, eşdeğer hazır bilgisayarlarda görmemdi...

yanlışım varsa düzeltmelerinizi beklerim arkadaşlar, öğrenme gayretindeyim...

teşekkürler ve hayırlı forumlar

• ozyazganm O kullanıcısına yanıt
    Hocam simdi kisa bir bilgi vereyim zamani olan arkadaslar uzun yazabilirler. 600w lik yada 1000w lik psu da sistem ne kadar guce ihtiyac duyarsa o kadarini sisteme verir. Bu gucu sisteme verirken prizden de verimliligi kadar watt ceker. dusuk watt ihtiyaci olan sistemlerde 750w lik psu, prizden misal 450w lik psudan daha fazla guc cekebilir bu konu verimlilik grafigine bakilarak hesaplanabilir. marka modele gore degisir farazi konusuyoruz net iki model olsa soyleyelim hangisi ne kadar watt cekiyor.
    senin sistemin ihtiyaci az, ileride ekrankarti takilacaksa baska takilmayacaksa baska... takilmayacak olsun hemen hemen her psu ile calisir. fakat burda size "her psu" yu degil iyi psu öneririz bunun icin bir butce belirlemelisiniz. marka verin vermeyin sectiginiz ürün kötü..
    ekrankarti alacaksinizdir mesela rx 580 nitro olsun aciyorsunuz sayfasinihttp://sapphirenitro.sapphiretech.com/en/580-8.html ekrankarti icin <235watt a kadar demisler ve min 500w lik onermisler. bu sisteme 750w lik psu alirsaniz ne olur? birincisi fazla para vermis olursunuz cunku 600w lik fazla bile gelecektir. ikincisi psu daha az yukte calisacaltir daha az isi uretecektir (markaya gore degisir kimisi zaten cok az isiniyor) ve daha az fan devrinde daha sessiz calisacaktir. bazi psu larda atiyorum %40-50 ye kadar fansiz calisma ozelligi var yani sifir ses demek. Daha az zorlanan psu larin omru yine goreceli olarak artacaktir. psu nun zorlanmasi yani sinirlarinda kullanilmasi bilesenlerinin test edilmesi gibidir, sonu kotu bitebilir.
    karsilastirma yapmadigim icin cok genel konustum, marka modele gore degisecektir soylediklerim ama size biraz fikir vermistir.
    psulari verimlilik sertifikalari uzerinde bulunan guvenlik onlemleri vs vs konu uzaaaaarr gider :)

• zaman ayırıp yazdığınız için teşekkürler, bu arada ben de araştırma fırsatı buldum...

evet. sanırım 12v çıkışı mevzusu biraz önemli konuymuş...

frisby kasa yarın elime geçecek..

muhtemelen kasayı iade prosedürüyle uğraşmayacagım, çünkü 2x12cm fan destekliyor... sadece psu değiştirmeyi düşünüyorum...

80+ psu lara bakınıyorum, min 450w, kaliteli birşey almaya karar verdim... ekonomik çizgiden çok uzaklaşmamak, ama tüm sistemi de güvenceye almak istiyorum...

gördügüm kadarıyla:

cougar, fsp, gamepower, thermaltake, zalman gibi markalar güvenilir durumda....

yeni alacagım psu, frisby kasayla uyum sorunu yaşatır mı sizce?

ayrıca, ben çalışırken elektrik kesintisi ve tüm çalışmaların gitme ihtimaline karşı, elimde duran 2kva bir adet de ups ile, kasa ve iki monitörü besleyecegim:)... sisteme iki monitör takacagım...

var mı yanlışım, atladıgım bir nokta?

kasa tasarim olarak kusurlu psu nun altta olmasi her zaman iyidir isinan hava yukselir. her kasa 12cm lik fani destekliyor hatta 14cm likleri bile destekleyenler oldukca fazla. Kasa ve psu kötü derken keyfi soylemiyorum. guvenilir psu lar konusunda fsp dogrudur, thermaltake dogru olabilir, zalman biraz karisik eger psu dan iki ayri pcie kablosu geliyorsa onunda mesela rx 580 calistirilabilir fakat tek pcie kablosu olup ucundan ikiye ayrilirsa saglikli degil bakmak lazim. gamepower, frisby, everst, cougar urunlerini kendimde almam ve de tavsiye etmem. kasa ve psular genellikle birbirlerine uyarlar ne zaman uymazlar mesela ufak bir kasaniz vardir ve ona 1200w lik uzun bir psu takmak gibi bir hata yapmayi istemektesinizdir uzunlugu o zaman sorun olur fakat sizin almayi dusundugunuz her psu her kasaya olacaktir ama yinede bir sorun almadan.

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    ilginiz için tekrardan teşekkürler...

ayrıca diger yardım eden arkadaşlara da teşekkür ederim...

son olarak, dedigim gibi, kasayı değiştirmedim... ağır malzeme, kargosu vs hep problem.. artı büyük olması sebebiyle kasa kalsın kararı aldım...

bu arada, gelen 300W psu, 12V 12A, yani 12V da 144W :) onu görünce siparişi geçtim....

psu olarak FSP 500w FSP500 60AHBC hoşuma gitti, bu fiyatlarda, bu verimde, bu kadar referansı olan marka bulamadım... sanırım alt seviye için yeterli...

psu da gelsin, edit yazmaya çalışırım
    PSU'yu sadece güç değerine bakarak seçmek/değerlendirmek çok yanlış. Sadece güç değerine bakacak olursanız; kasa ile gelen PSU sisteminizi çalıştırmaya yeter.
    Frisby kasanın üstünde gelen ucuzluk bir PSU, bu işten biraz anlayanlar için kesinlikle tercih edilmeyecek bir PSU'dur. PSU patlayabilir, yanabilir, anakartı/işlemciyi yakabilir. Kısa vadede bu tür bir olumsuzluk yaşamasanız dahi, düzensiz voltaj nedeniyle uzun vadede donanımlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle değiştirmekle iyi yapmışsınız.
    Aldığınız PSU, FSP'nin alt seviye bir ürünü ancak kasa üstünde gelen PSU'dan kesinlikle daha iyidir.
  • ehhalil kullanıcısına yanıt
    sadece güç degerine bakmak kesinlikle yanlış, o konuda katılıyorum size... ama gelen psu, 12V ta 12A veriyordu ki bu 144W a tekabül eder, tam net hesabı bilmiyorum ama, işlemci artı igpu toplamda 130w civarı hesaplanıyor, bunun hddsi, fanı derken, olay çok riskliydi... belki 400W psu olsa, o da 12V ta 190-200w verse, yeter deyip idare ederdim...

gördügüm kadarıyla FSP markası, genel olarak benim aldıgım segmentte, 80+ olan tek PSU idi.. diger bazı psu lar ise 80+ denmesine ragmen 78lerde gezinmekte, ve fan sesi, bozulma gibi şikayetler yaşatmaktalar, bunlar hep araştırarak okudugum şeyler, birebir yaşamadım tabi...

fakat şu 500W PSU ile iyi de bir ekran kartı alsam gene kaldırır, bunun rahatlıgı var... artı verim de, sürekli çalışan bilgisayarlarda kendi parasını çıkarır kesinlikle...

bu arada %90 verimle çalışan PSU lar varken, tabi aldıgım PSU biraz çömez kalır, ancak 500W güç degeri, pek de küçümsenecek bir deger degil... ki zaten daha fazla güç tüketiyorsanız, bir de elektrik faturası problemi yaşarsınız :)

ha bu arada, zalman ın 600w lık Z3 Plus 600W kasasını alasım geldi,geri vazgeçtim... gördügüm şey şu ki, eger kaliteli birşey alacaksan 400+ TL verip, iyi markanın kasasını alırsan, fanıyla, psu suyla, kasasıyla f/p birşey almış oluyorsun...

fakat şu durumda ben iade süreçleriyle uğraşmak istemiyorum, mevcut laptopum ssd takmama ragmen yetmiyor gibi bana... artı kasa büyük ve geniş olması sebebiyle hoşuma gitti... keşke psu suz alsaydım... elimde şimdi foes marka psu kaldı...

Kasa ile gelen PSU riskliydi ama gücünün yetip yetmemesi anlamında riskli değildi. O PSU elinizdeyse sistemi onunla çalıştırmayı deneyin; çalıştığını göreceksiniz. Harici GPU olmayan, 2200G'li sistemi çalıştırmaya gücü yeter.

Aldığınız FSP AHBC serisinin 80+ sertifikası yok, sadece FSP'nin verimli olduğuna dair iddiası var. Zaten sertifika olmadığı 80+ ibaresi yerine 85+ yazarak pazarlıyorlar Benzer durum High Power'ın alt seviye PSU'larında da var

Ayrıca kalite sadece verimlilikten ibaret değildir. Voltaj regülasyonu, ripple değeri, kullanılan malzeme (özellikle kondansatör) kalitesi önemlidir.

Eğer gerçekten kaliteli bir şeyler alacaksanız; kasayı, PSU'yu, fanları ayrı ayrı almalısınız. Hepsi bir arada satılan malzemelerde hepsinin yüksek kalitede olmasını beklemek gerçekçi olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: ehhalil

Kasa ile gelen PSU riskliydi ama gücünün yetip yetmemesi anlamında riskli değildi. O PSU elinizdeyse sistemi onunla çalıştırmayı deneyin; çalıştığını göreceksiniz. Harici GPU olmayan, 2200G'li sistemi çalıştırmaya gücü yeter.

Aldığınız FSP AHBC serisinin 80+ sertifikası yok, sadece FSP'nin verimli olduğuna dair iddiası var. Zaten sertifika olmadığı 80+ ibaresi yerine 85+ yazarak pazarlıyorlar Benzer durum High Power'ın alt seviye PSU'larında da var

Ayrıca kalite sadece verimlilikten ibaret değildir. Voltaj regülasyonu, ripple değeri, kullanılan malzeme (özellikle kondansatör) kalitesi önemlidir.

Eğer gerçekten kaliteli bir şeyler alacaksanız; kasayı, PSU'yu, fanları ayrı ayrı almalısınız. Hepsi bir arada satılan malzemelerde hepsinin yüksek kalitede olmasını beklemek gerçekçi olmaz.
    FSP AHBC serisinin 80+ sertifikası var buyrun:
    https://clearesult5.sharepoint.com/sites/PLS/Shared%20Documents/Forms/AllItems.aspx?id=%2Fsites%2FPLS%2FShared%20Documents%2FFSP%20TECHNOLOGY%20INC%2E%5FFSP500%2D60AHBC%5F500W%5FEU%2D404%5FReport%2Epdf&parent=%2Fsites%2FPLS%2FShared%20Documents&p=true
    https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSuppliesDetail.aspx?id=37&type=2 (230V EU internat, sayfa 2)

kendileri %20de %82 derken test sonuclarinda %85.35 cikiyor. Sertifika sayisi 448 olan bir firma ne diye insanlari kandirmak istesin... AHBC serisi;

AHBC series also protects your PC by providing complete protection (OCP, OVP, UVP, OPP and SCP). AHBC series does the job efficiently and reliably, making it a stable power supply unit built to satisfy the demands of users looking for mid-level power or gaming PCs.

korumalarina sahip. Fiyati 222lira (teknopazar, havale) bu paraya gayette alinabilir bir üründür kendisi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mukarnas -- 5 Şubat 2019; 0:1:55 >

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Uyarı için teşekkürler. Geçmişte listeyi kontrol ettiğimde AHBC serisini görmemiştim. 500 watt olanı sertifikayı yaklaşık 10 ay önce almış ancak serinin diğer güç seviyesindeki ürünleri halen listede görünmüyor.
    Bu arada gerçekten 80+'dan sertifika alan bir PSU'nun 80+ ibaresi yerine 85+ ibaresi kullanılarak etiketlenmesi tuhaf. 80+ 230V EU etiketinin basılması gerekirdi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.