Şimdi Ara

AMD Ryzen 7000 Zen 4 [ANA KONU] 5nm, DDR5, PCIe 5.0 (328. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.624
Cevap
128
Favori
260.351
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
28 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 326327328329330
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Anakartin sitesinde belleginizin ismini girince çıkıyor. Mesela resimdeki bellek x670e tomahawk ile 4 dimm destekliyor. Başka ramlere de anakartinizin sitesinden bakabilirsiniz. Birde forumlarda sizin anakart ve belleginizi 4 slot dolu halde kullanan var mi araştırabilirsiniz.
    AMD Ryzen 7000 Zen 4 [ANA KONU] 5nm, DDR5, PCIe 5.0

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Abdülkerim Satuk Buğra kullanıcısına yanıt

Araştirmalar sonucunda,anakartim yurtdişinda satilan kartmiş nasil oluyorsa türkiyede bulamadim ama msi sayfasinda cikiyor,herneyse 1-3 slot tek tek ramlari deneyince calişmadigini fark ettik geri gönderdik,asus tuf 650m değişim oldu..Ram iadeside gercekleştirdik dual chanel aldik bayram sonrasi göndericez dediler kontrol yapmadan test etmeden göndermiyoruz dediler.Anakartin sitesine bakinca göremedim msi yaziyor assus da yazmiyor gskill sitesindede yazmiyor bakamadim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SEHZADE63 -- 10 Nisan 2024; 15:3:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aydindril kullanıcısına yanıt
    8 saniyede açiliyor her hangi bir problem yok benim suanda kullandiğim ramlar listede bile yok expo açik sikinti sifir

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Bu kartlar 4 slot ile çalışmayacaksa ne diye 4 slot koymuşlar bu am5 platformunu anlamak zor ya geçtiğim günden beri çilesi bitmedi.

• pisst0n kullanıcısına yanıt
    Anakart üreticileri 2 slot ram kullanırken daha hızlı ram çalıştırabilmek icin tasarım değişikliğine gitti seneler önce. Bu yüzden 4 slot ram uyumluluğu azaldı.

• SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Sizin msi micro atx anakartiniz vardı galiba. Ondan kurtuldugunuz iyi olmuş.

Hocam peki şu an anakartta destek olmayan ramlere daha sonra destek geliyor mu?

AMD Ryzen 7000 Zen 4 [ANA KONU] 5nm, DDR5, PCIe 5.0amazon
    CORSAIR VENGEANCE DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL36 AMD EXPO iCUE Uyumlu Bilgisayar Belleği - Gri (CMK32GX5M2D6000Z36)
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0BFN8QTWM/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o07_s00?ie=UTF8&th=1

Bunu almıştım ama iade süresi geçti destek olayını çok sonradan öğrendim.

Hocam bunlar cl 36. Aynı ramlerin normal ve rgb olmak üzere CL 30 ları var. Öte yandan 5-6 kişiye bu ramdan aldırmışımdır, son derece sorunsuz ve sıkı timing ayarları yapılabilen kaliteli ram lerdir. 2 sinide aşağıya bırakıyorum.

Ek olarak bir ramin illa ki anakart destek listesinde yer alması gerekmiyor. Listede olmayan ve sorunsuzcca kullanılabilen çok fazla sayıda kaliteli ram de mevcut.

CORSAIR Vengeance DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD Expo iCUE Uyumlu Bilgisayar Belleği - Gri (CMK32GX5M2B6000Z30)
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0CBRJ63RT/ref=ox_sc_saved_image_2?smid=A3O5TP4R0OZYXZ&psc=1

Corsair VENGEANCE RGB DDR5 RAM 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 AMD EXPO iCUE Uyumlu Bilgisayar Belleği - Gri (CMH32GX5M2B6000Z30K)
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0BPTKD797/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A3O5TP4R0OZYXZ&th=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Professor X -- 11 Nisan 2024; 13:5:52 >

• Professor X kullanıcısına yanıt

CL30 destek listesinde yer alıyor fakat cl36 için destek yok görünüyor. Expo açtığımda sürekli reset sorunu yaşıyorum hocam. X670-E TUF Plus kullanıyorum bios sürümünü güncelledim başka bir ayara dokunmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pisst0n -- 10 Nisan 2024; 17:11:38 >

İade suresi geçse de bir görüşün isterseniz. Sorunu bildirin belki yerine cl30 bir ram verirler. Açıkçası sizinki gibi bir durumda değişim hakki olması lazim. Şuan bununla ilgili bir hakkımız var mi bilmiyorum. Ayıplı ürün diyebilirmiyiz buna onu da bilmiyorum.

İlerde destek gelebilir tabiki. Sonuçta bios güncellemeleri oluyor. En büyük destek yeni nesil işlemciler ile gelecektir.

Bu cl36 ramler genelde Samsung çip oluyor. Oda uyumluluk ta o kadar iyi değil.

CL 36 olanının listede olmadığını bilmiyordum hocam doğrudur. Bu sorundan ekseriyetle kullanıcılar EXPO acmak yerine timing leri elle ayarlayarak kurtulmaya çalışıyorlar. Denemediyseniz listeden elle seçerek test yapın hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Professor X -- 11 Nisan 2024; 13:7:51 >
  • Arkadaşlar memory context restore açık olmalı mı? Stabiliteyi bozar mı?

• Sedat. kullanıcısına yanıt

Önemli olan alacağınız performans olmasın. Bu ikisi arasında taş catlasin yüzde 5 performans oynar.

Hangisi ana kartınızın uyumluluk listesinde ise onu alin. Anakart uyumluluk listesinde olsa bile 7200 mhz çalıştırırken sorun yaşayabilirsiniz. Kesinlikle 6400mhz olanı tercih ederdim.

Performans önemliyse overclok yapıp yüzde 10'a kadar performans artışı elde edebilirsiniz.

• xDracheNx kullanıcısına yanıt

Bunu kendiniz test etmeniz gerekiyor. En az 2 defa occt bellek testi yaparsınız açınca. Herhangi bir sorun yoksa kullanırsınız. Ram de sorun olursa zaten kendini belli eder.

• usb de drop yaşıyorum diye 3. defa servise gönderdim. Göndermeden önce yeni video da çekmiştim fakat onlarda sorun olmadığına dair video çekip atmışlar.

Denedikleri cihazlar genelde asus usb kulaklık vb. bendekiler logitech samsung sandisk vb.

usb ler marka seçiyor olabilir mi ?

3 hafta serviste kaldı. Bayram girdi yarın veya salı günü elimde olacak monatj yapıp kontrol edeceğim tekrar ama işin içinden çıkamıyorum.

çok fazla şey kontrol ettim. Bende usb drop yaşatıyor, servistekiler ise yaşatmadığını söylüyor.

Tüketici hakem heyetine gidecektim ama sorun olmadığına dair video da var onlarda, bende de sorun olduğuna dair video var.

ne yapacağımı bilmiyorum. Tavsiyeniz var mı anakart x670e-f, bios'ta en son 1905 yüklemiştim.

• mob411 kullanıcısına yanıt

aynı ram ve işlemciyle mi denediler? eger farklı donanımla denedilerse donanımda sorun arayın.

• ugacomtr U kullanıcısına yanıt

yok hocam denedikleri işlemci; r5 8600g , ram olarakta ne taktılar bilmiyorum ama 16gb takmışlar. Marka bilgisine ulaşamadım.

bende r7 7700 ve gskill 64gb ddr5 6000 mhz ram amd expo mevcut.

İşlemci veya ram testleri için ne yapabilirim ? windwos memtest ve cinebench23 var bildiğim , onlarıda yapmıştım ama gelince tekrar bakayım başka bir öneriniz olur mu ?

ssd lerde sanmıyorum önceki sistemimde de vardılar.

psu veya taktığım sıvı soğutma fanlar vb. lerde mi sıkıntı çıkarıyor bilemedim olmaması lazım

işlemcide veya ram de olsa hiç çalışmaması gerekmez miydi ? yada mavi ekranlar vermesi gerekirdi sanki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 14 Nisan 2024; 21:40:57 >
  • mob411 kullanıcısına yanıt

hocam başka ramle deneyin. benim düşüncem ise işlemcinizin pcix denetleyicilerinden yana sorun oluyor olabilir. iki parçayı başka bir parça ile deneyin. tek tek. bence çözüme ulaşacaksınız.

benim usb ile sorunum hoparlorden yanaydı. usb ile beslenen arçelik marka 2 li bir hoparlor takıyordum. pat anakart sapıtıyordu. kırmızı beyaz hatalar vs. boot olmamalar falan. sonra onu attım. sorun sıkıntı kalmadı.

• ugacomtr U kullanıcısına yanıt

Denemeside bulmasıda zor geçekten hemen hemen bu parçalarla uyumlu sisteme sahip kişiyi

işlemciyi deneyebileceğim başka bir x670 vb. kart yok maalesef

bi arkadaşta intel var onda da ddr5 ram var intel e uygun olandan. Bendeki expo. Onda bi bakmaya çalışayım ya da ram ve işlemciyide yollayayım servise dicem ama yine pc yi kullanamayacağım 3 hafta + bayram geçti :( ki vakit te böylece geçiyor zamanı gelince garantide bitecek

bu arada işlemcinin pcix denetleyici kısmını tam anlamadım açabilir misiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mob411 -- 15 Nisan 2024; 10:0:0 >
  • 
Sayfa: önceki 326327328329330
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.