Şimdi Ara

AMD Ryzen 5 geldi Intel Core i5 bitti! 'Ryzen 5 1600x ve 1500x inceleme' (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
0
Favori
9.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • şimdi kaşıntı tuttu beni gidip sabah b350 anakartla 1600x mi kapsam
  • Gpu kullanımı yine dalgalı. Umarım ilerleyen zamanlarda daha optimize ederler. Şahsen bu şekilde kullanmak istemem. GPU kullanımı %80 altına indi mi akıcılığı etkiler.
  • AMD ısınıyor qarDešiM

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • uzun zamandır ryzen işlemcilerinin haberlerini takip ediyorum...xfr ölü doğmuş gibi...anakartların bioslarının gelişmesi gerekiyor...windows 10 dahil oyunlar ve bazı uygulamaların ryzen'a göre yamalarının çıkması gerekiyor...bence işlemci almak için bir geçiş dönemi gelişmeler güzel ama olgunlaşması gereken yönleri çok... çok acil işlemci ihtiyacınız yok ise Ryzen 2 yada intel'in yeni versiyonlarını bekliyin...fanboy'u değilim i7 4770k kullanıyorum. rekabetin kaliteyi arttıracağını düşünüyorum iyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismailpeker -- 11 Nisan 2017; 22:57:21 >
  • Boşaltın rafları doluşun forum kulüplerine seneye ben de FX6300ten Zen II çekirdekli Ryzen'a geliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CVenturas -- 11 Nisan 2017; 22:55:44 >
  • Şuan vatanda Ryzen 1600 1048 TL, 1600X ise 1190 TL..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spider_hip

quote:

Orijinalden alıntı: Sedat.

Biraz teknik bi soru olacak ama Bilen biri cevap verebilir mi, AMD neden testlerde Tek çekirdek performansi Intelin gerisinde kaliyorda, Çoklu çekirdekte geçiyor.. Tek çekirdekte neden daha düşük kaliyor.. Daha iyi bi işlemciyse neden yani, Niye.. Orda niye geride kaliyor..

Bide 1500-1600 TL'e Nerede GTX 1070 varmiş merak ettim.. 2012'de 2600K'li 8 GB Ram'li HAFX kasali Özel işlemci soğutucu, GTX 560 Ti top ekran kartli, 800 Waat PSU'lu, kisaca tak çaliştir bi sistemi 2800-3000 TL'e toplamiştim.. Bugun sen o paraya Anca ekran karti ve Ram alirsin kalaninada avucunu yalarsin..

* Çünkü asıl özelliği çok çekirdekli olması. Tekte o kadar güçlü değil. Zaten bu devirde tek çekirdekli çalışan programların kendi kabahati. En basit uygulama geliştirme platformları bile çok çekirdek destekli uygulama yazmayı destekliyor.

* Test edilen oyunlar bugüne kadar piyasada 4 çekirdekten fazla desteklemeyi gerektirecek oyun cpu ları olmadığı için o kadar optimize değildir çok büyük ihtimalle. Bunu çok çekirdek destekleyen yazılımlardaki test sonuçlarından anlayabiliriz. 1600 ler i7 leri sollamış. Zaten mevcut oyunlarda da inteli yakalamış amd. Hele bu işlemciler piyasada yer ettikten sonra çıkacak olan oyunlarda bence çok rahat fark bile açabilir.

* 2012'de dolar ortalama 1.8 seviyesindeydi, şimdi 3.74 seviyesinde. Yani siz bugünün parasıyla yaklaşık 5800TL harcamışsınız 2012'de. 5800TL'ye de gayet iyi sistem toplanır bugünde. Hele zaten kasa, power, hdd sağlamsa onları yeniden alma ihtiyacı da olmayacağından çok rahat süper sistem toplanır. Ha hdd'nin yanına bide güzel 500gb 850evo çakılır.

* Yani sistemler pahalılaşmıyor, ne yazık ki her şey iyiye gidiyor denilen ülkemiz fakirleşiyor. Direk hesap ortada. 2012 de 2800TL sisteme ayırabilipte bugün 5800TL sisteme ayırmayı çok görüyorsanız, bütçenizi aşıyorsa o zaman fakirleştik anlamına geliyor. Çünkü aynı para.

Bilgilendirici ve ayrintili cevap için Teşekkürler... Denildiği gibi İlerleyen zamanlarda çikacak oyunlar programlar ile AMD şimdikinden dahada güçlü test sonuçlari çikaracaktir..

Bu arada 2012'de ben sistemi topladiğim gün Dolar TAM NET olarak söylüyorum 1.82'di, Bunu çok net hatirliyorum.. Çünkü o zamanlar ben sistemi toplamadan önce an be an gün gün saat saat dolari takip ediyodum, olabildiğince düşük fiyattan ve kampanyali fiyatlari yakalamaya çalişiyodum..

O gün şu sistemi Ben dediğim gibi 2800-3000 TL gibi bi fiyattan toplamiştim, hatta forumada konusunu açmiştim zamaninda...

Kasa: Cooler master Haf X 942 Black Edition Full Tower
    Anakart: ASUS P8Z68-V/GEN3 Intel Z68 Soket 1155 DDR3 2200MHz (O.C.) HDMI&DVI
    Ram: G.Skill Sniper Dual Kit Ram CL9 DDR3 8 GB 1600 mhz 9-9-9-24 (O.C.)
    İşlemci: İntel Core i7 2600K İşlemci
    İşlemci Soğutucu: Akasa Venom Voodoo + 2x Akasa Viper 120 mm + 2x Akasa 140 mm
    Ekran karti: Asus GTX 560 Ti TOP Edition DirectCu II 1 GB GDDR5 (O.C.)
    Hdd: Seagate Barracuda 500 GB Sata 3.0 16 Mb Cache 7200 rpm
    Psu: Aerocool Strike X 800W 80+ Silver Certificate PSU

Diğer DVDRW gibi ucuz şeyleri yazmadim.. Bugun şuan bile bu sistemi kullaniyorum diyebilirim.. Aradan geçen zaman içerisinde Sistemdeki güncellemeler GTX 560 yerine GTX 970, Sniper'larin yanina ayni model 8 GB ram takviyesi, 2 TB Seagate HDD, ve göz bebeğim Creative ZX ses karti.. 5 Senede sadece bu güncellemelerle Maşallah süper çalişiyor sorunsuz.. İşte hep '' 2017 sonlari artik bi Sistemi yenileyeyim '' diyodum Piyasanin halini Intelin Kazik fiyatlarini görünce hep erteliyodum, Allahtan Ryzen uçarak geldi ve korkma artik ben varim dedi.. Bakalim ilerleyen günler ne gösterecek bana..

Ek olarak malesef Ülke iyiye gitmiyor ama kime anlatabiliyoruz ki... Fakirleştik ki ne fakirleştik.. Ben artik anlatmaktan tartişmaktan yoruldum..

• overclock performansından hiç bahsetmediniz ?????
  • Video varmı

• I5 6500 vardi uzuldum

• 1600x in hizini 4200 mhz ye yukseltip intel Core i5-7600K ile

• 1600x in hizini 4200 mhz ye yukseltip intel Core i5-7600K ile test edilse tek cekirdek skorunu merak ediyorum ayni hizda nasil olur acaba

• AMD coşturmuş pazar payında ciddi bir artış sağlayabilir birde Nvidia ile yarışabilecek ekran kartları çıkarabilse rekabetin olduğu güzel günler görürüz

• quote:

Orijinalden alıntı: Tolgá

overclock performansından hiç bahsetmediniz ?????

Bahsetmemişler, herhalde bunlarda 4GHz ötesine çıkamıyor. Bana kalırsa biraz beklenmeli. İleride OC kabiliyeti yüksek revizyon çıkacaktır illaki. O zamana kadar platform iyice oturmuş olur.
  • Herşey güzel, fakat günümüzde çoğunluk laptop kullanıyor. Orada birşey yok mu, ne zaman olacak?

• Hocam ne demek istediniz anlamadım. i5 7500 ile aynı fiyata. Stok soğutucusuyla 3,8-3,9 Ghz arası görecek 6/12 bir işlemciyi bu paraya alıyorsunuz.
  • Sayın Erdi Bey,

Yıllardır donanımhaberide sizide takip ederim hersey için çok tesekkur ederim. Incelemeleriniz mükemmel lakin sizden tek ricam var lütfen incelemelerde sunumunuzu biraz daha agır ve tane tane yapmanız, malum butun gunun yogunlugu ile oturuyoruz sizden keyif almak icin dinlemeye calısıyoruz ama o kadar seri konusuyorsunuzki video nun basından beri üç kez başa aldım videoyu.

Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılar,
    Z. Cem VARDAL

• performans kıyaslanırken hep fiyat kısmı atlanıyor.

bunun anakart tarafı da var. görüldüğü gibi am4 anakartlar gene uygun olmuş.

intelin eleştirildiği nokta fiyatları über seviyede. şahsen ikinci el i7 bulsam gene kullanırım ama sıfır sistemi toplayacaksam kesinlikle ryzen alırım. arada anakartı dahil ettiğimiz zaman çok ciddi fiyat farkı var.
    ayrıca yeni gelecek işlemcilerle uyumlu bir soketi olacak kafadan 4 yıl ömrü var.

daha da güzel yanı intel artık adam gibi işlemci çıkarmak zorunda. şahsen şu saatten sonra bu fiyatlara sıfır intele para verilmemeli.
    öyle ubidik kobidik yok skylake yok kabylake saçmalıkları bitecek ona seviniyorum. 1150 soketten sonra dünün aynısı işlemcileri 3 senedir insanlara kitleyip duruyorlar. yok 3.0ghz skylake 3.1 kabylake 3.2 ghz diye diye insanları kandırsınlar anca.

şahsen 1150 i5 4690k kullanuyorum sistemden memnunum i7 4790k bulamazsam eğer para da toparlarsam sistemi satıp ryzene geçerim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.