Şimdi Ara

## AMD Phenom 9950 ile 4GHz'in Üzerine Çıkıldı ## (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
4.348
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: musandia

## AMD Phenom 9950 ile 4GHz'in Üzerine Çıkıldı ##

## AMD Phenom 9950 ile 4GHz'in Üzerine Çıkıldı ##

Deneb ler 3480 mhz de bu skoru alıyorlar. Demek ki önbellek sp yi etkiliyor.

Bildiğim kadarıyla Deneblerde tek farklılık bellekler değil; mimaride de ufak değişiklikler yapıldı. Bu sonuç sadece
    arttırılan bellek miktarıyla açıklanamaz.

• quote:

Orjinalden alıntı: dennjS
    quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

AMD süper pi de ezik olduğunu bildiği halde ne yazıkki bu teste tabii tutuluyor ve işlemci gücüne rağmen görsel olarak sonuç zevk vermio

Superpi'de ezik mi? Saçmaladığının farkındamısın? Sen Donanımhaber gibi çok büyük sitenin bir yöneticisisin.Tabi yazdığın bu saçmalıktan nasıl admin olduğun şüpheli.

Birincisi superpi çok fazla sıra halinde bulunan sayılardan oluşur.Dolayısıyla bir işlemcinin bu tür yazılımlardan başarılı sonuç çıkarması için aritmetik ve mantıksal unitesi fazla olmalıdır.Intel'de zaten bu mevcut yani ALU değeri fazla.

AMD'de ise kayar nokta birimi daha fazladır.Bunun nedeni ise daha yüksek hesaplama gücü ve süreklilik gerektiren hesaplamaları yani komut satırı çok fazla olan işlemleri hatasız bitirmesi içindir.

İkiside birbirinden farklı şeylerdir.Dolayısıyla AMD'nin superpi ve benzeri (benchmark) yazılımlardan çok fazla başarı beklenmesi aptallık olur.

Kimin saçmaladığı açık biçimde ortada...

Confusion hocam zaten doğruları söylemiş,AMD SuperPi konusunda başarısızdır,32bit Athlonlardan beri böyledir,ama bu tek performans belirleyici şey değildir,dolayısıyla çoğunun gözünde önemsizdir.
    Mustafa abimin dediği şeylerin aynısını söylüyosun,sonra da gelip adama saçma diyosun.

Gelip burda millete superpinin ne olduğunu anlatıp ahkam kesene kadar önce insanlarla nasıl konuşacağını, ve yazılmış bir yazıyı okuyup,beyninde doğru biçimde anlamlandırmayı öğren.

Confusion'un yazısından ve senin yazından 2 yer işaretledim,aynı şeyi söylediğinin farkında mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 26 Ağustos 2008; 19:00:19 >

• 4 Ghz gerçekten güzel bir değer , Haber için teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dennjS

quote:

AMD süper pi de ezik olduğunu bildiği halde ne yazıkki bu teste tabii tutuluyor ve işlemci gücüne rağmen görsel olarak sonuç zevk vermio

Superpi'de ezik mi? Saçmaladığının farkındamısın? Sen Donanımhaber gibi çok büyük sitenin bir yöneticisisin.Tabi yazdığın bu saçmalıktan nasıl admin olduğun şüpheli.

Birincisi superpi çok fazla sıra halinde bulunan sayılardan oluşur.Dolayısıyla bir işlemcinin bu tür yazılımlardan başarılı sonuç çıkarması için aritmetik ve mantıksal unitesi fazla olmalıdır.Intel'de zaten bu mevcut yani ALU değeri fazla.

AMD'de ise kayar nokta birimi daha fazladır.Bunun nedeni ise daha yüksek hesaplama gücü ve süreklilik gerektiren hesaplamaları yani komut satırı çok fazla olan işlemleri hatasız bitirmesi içindir.

İkiside birbirinden farklı şeylerdir.Dolayısıyla AMD'nin superpi ve benzeri (benchmark) yazılımlardan çok fazla başarı beklenmesi aptallık olur.

Kusurabakma ama sanırım sende duygusal veya psikolojik bir travma söz konusu.Acısını da yöneticiden çıkardın.

• quote:

Orjinalden alıntı: BlindGuardian

quote:

Orjinalden alıntı: .45 ACP

quote:

Orjinalden alıntı: aozer0085

SUPER PI testi islemcinin hızını ölçmek için değil STABİL çalıştığını gösterebilmek adına kullanılmış olabilir.

olabilir degil oyledir bak iyi dusunmussun.brisbane ile 3.4 yaptim diyenlere bir spi versene gecen yazin moda lafiydi ugrasmayinca artik unutmusuz.

quote:

We believe that AMD is aiming for a November launch of its desktop and server 45nm quad core parts but its rather strange that the big customers still don't have samples.

buyuk musterilerin elinde hala ornek islemciler yok diyor taktik olabilir belki son anda vereceklerdir malum intel de yeni diye bir islemci hazirliyor.ati 48xx'ler 480sp olacak diye aciklamislar fakat 800sp olarak cikarmislardi.nvidia burada hata etti mesela 480sp'ye gore hazirladi gtx'leri kuvvetle muhtemel bakiniz eylulde shader arttirilmis 260 modeli cikaracak.

1m Super Pi ne zamandan beri stabiliteyi test edebiliyor. 1 m den gecen bir çok pc herhangi bir oyunu daha açamadan tekrar başlayabilir.

Fakat şu bir gerçek AMD her zaman multimedia ve 3d bench lerinde çok iyiydi aslında üst seviye kullanıcı için de bu önemlidir

illa ki ben de zaten orthos ayarindadir gecti mi bitti demedim ama hizda en ufak sorun varsa spi yi gecemiyor amd islemciler.5600 windsorlari saglam sogutma ile 4 ghz yapip cpu-z'den resim almak gibi degil yani bu da bir sey.45nm ler 4 ghz de tam stabil calisirsa esas olay o olacak.

• amd toparlayabilcekmii bence bu işlemcilerde topladı topladı yoksa fon dip cakcak nahelm performanslarınımı bekliolardır nedir :S
  • Maalesef intelin çok çok gerisinde kaldı yarışta...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sayko35

Maalesef intelin çok çok gerisinde kaldı yarışta...

Aynı fiyatta 9850 ile Q6600 benzer performans gösteriyor, bazı programlarda Intel önde bazılarında AMD, OC performansı deseniz %20 farkeder ancak, OC yapan bir insan 9850'e de %10 civarı OC yapabilir. E8400'e harici fan alıp 3.6'nın üstünde kullanamayan arkadaşlar var forumda. Her intel alan kafadan stock fan ile E8400'e 4 GHz, Q6600'a 3.00 GHz yaptıramıyormuş yani. %20 OC almış bir intele karşılık %10 OC olmuş bir AMD arasındaki fark ne kadar olabilir de çok çok gerisinde kalmış denilebiliyor anlamıyorum. Ayrıca 2.4 GHz lik bir phenomu 3.00 GHz'e OC leyince kaydedilen performans artışı, 2.4 GHz'lik Q6600'ü 3.00 GHz'e OC edilince elde edilen performans artışından fazla mıdır, az mıdır? Bunu da OC den anlayan arkadaşlar cevaplasın lütfen.

Intelin 300 dolara sattığı işlemciler var, bunun AMD de karşılığı yok diye de düşünen arkadaşlar var. Phenom 9850 ya da Q6600'ün performansı size yetmiyorsa HPC ya da server olarak kullanıyorsunuz işlemciyi demektir. Bu konuda da ben birsürü yazı yazdım ama fanboy olduğumuz için kimse sallamıyor. @saidakkas arkadaşımızın yaptığı bir çeviri vardı, orda intelin neden nehalem e geçtiği anlatılıyor, onu okursanız bu konu ile ilgili kafanızda soru işareti kalmaz. Geçen bir arkadaş yine böyle bir konuda Q6600 sahibi bir arkadaş ben bilgisayarımda 3 tane sanal makina kurdum, aynı anda 3 tane download yapıyorum oyun oynuyorum diyordu. Mantık bu aslında. Dün ben bir mesaj attım, AMD K10 lar Java server spec benchmarkında dünya rekoru kırmış diye, ondan önce başka bir sql server benchmarkında yine AMD nin dünya rekoru kırdığına dair haber geçilmişti. Ama bu arkadaşa sorsanız kendi evinde 3 tane download yapıyor, bilgisayar kasmıyor diye 2 saat tartışır sizinle, Intel AMD yi nasıl eziyor yok phenom şöyle yok phenom böyle diye.

• 4 gözle 45 nm
  • 4ghz quardcore...
  • Ha gayret AMD diriliyor
  • umarım güzel olur
  • Bekleyip bunu mu almalı yoksa? E8400 almayı düşünüyorum bende :S Çok pahalı olur mu bu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozan301

Bekleyip bunu mu almalı yoksa? E8400 almayı düşünüyorum bende :S Çok pahalı olur mu bu?

bunu beklemene gerek yok. tr'de satılıyor zaten...:http://www.gigatek.com.tr/urun.php?id=2396

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adigehalil -- 31 Ağustos 2008; 9:56:15 >
  • intelin karşında zor bi diriliş olur
  • PI testi sadece aynı tür işlemciler arasında yapılmalı bence bende e6400 varken bende 17sn felan alıyodum ama şuna şöyle bi bakın 4GHz amd PI dan 19 alıyo 3.20GHz e6400 17 alıyor ama oyunlarda AMD hertürlü ezer e6400 ü..PI dan daha iyi aldı diye daha iyi işlemci oluyor denemez asla.. kısacası işlemci alırken PI testine bakarak almak çok yanlış sonuçta siz bilgisayar başında PI testi yapmıyosunuz oyun oynuyosunuz biraz mantıklı olun
  • quote:

DennjS'in yorumunu okumadan önce ben de onun gibi düşünmüştüm.Yanlış anlama var ama hatalı olan DennjS değil gibi...

"İşlemci,gücüne rağmen zevk vermiyor" diyorsan,lafının başında "ezik" sıfatını kullanmaman lazım.Aksi takdirde, "İşlemci aslında güçlü bir işlemci mi? Yoksa aslında ezik bir işlemci mi?" gibi bir tezat oluşur.

Zaten ezik lafı da pek şık bir laf değil böyle bir durumu yorumlamada.
  • Sahsi fikrimi sorarsaniz; daha once yapmis oldugum bir cok yorumda AMD'nin FPU'ya(Floating Point Unit) yonelik islemlerde, Intel'in ise ALU'ya(Aritmetical Logic Unit) yonelik islemlerde daha basarili oldugunu soylemistim.

Pi sayisi duz bir hesaplamadir ve sayisal bir formulle calisir.. Cache kullanmaz ama inanilmaz derecede ALU kullanir... Bu sebepten ALU'su kucuk ama FPU'su guclu islemcilerde karsilarstirilma kabul edilemiyor... Bu sebepten Intel'i Intel ile; AMD'yi ise AMD ile karsilastirmak gerekir.. aksi taktirde cikan sonuclar yaniltici olabilr.

Bu iki tarafdan birinin kotu islemci urettigi konusunda en ufak bir bilgi vermez ve kanit sunmaz.. Ikisi de kendi kategorilerinde bambaska ozelliklere sahip islemcilerdir.
  • Alu fakiri bir işlemciye göre harika bir sonuç çıkmış ortaya..Günlük kullanım değeri olarak tabi mümkün değil,yaklaşık 3,3-3,4 kullanılır gibi duruyor ki zaten 3,0 bile yeterli ve rakibinin extreme modellerine görede f/p kralı..Qx9770 i Qx9650 yi 4,2-4,3 günlük ancak su ile kullanabilirsiniz,ki o paraya server toplanır..Overclockta stabilite sağlamak hem masraflı hemde zor bir iştir,orthos,prime95,wprime ve benzeri stabilite testlerinden saatlerce geçse bile GÜNÜN BİRİNDE TEKLER,tüm bileşenlerin ömrü kısalır,kaldı ki intelde üst modellerinde şahane overclock olmuyor..4.0 GHz de stabil quad internet üzerinde 500 ü geçmez,ki yarısından çogu su soğutmadır(işlemci parası)..O da piyango..
    Yalnız DiabloXT kardeşime bir konuda katılmıyorum 9850 Q6600 e göre f/p değil,aynı işi yapan tercihe göre toplanabilecek işlemciler,anakartlarda 70 ytllik kartta var 570 ytllik kartta..
    An itibariyle eğerki düzgün bir ev kullanıcısı olsam ve aldığım işlemciyi default denilen fabrika ayarlarında kullansam tercihim AMD olurdu..Ki deneb için geri sayıyorum Nehaleme verecek param yok..

• amd işlemci konusunda da kendini biran önce toplasa da piyasa canlansa biraz biz de ekmek fiyatına parça alsak
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.