Şimdi Ara

AMD'nin yeni nesil ekran kartları yılın ikinci yarısında geliyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
10.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: emre sönmez

Biraz sabırlı ol be ATI. Daha dün bir bugün iki yahu... Umarım bu saçma rekabet çığrından çıkmaz. Nvidia'ya hemen cevap verebilmek adına aceleye getirilmiş bir seri hakikaten ATI'nin şu son bir kaç yılda gözümde kazanmaya başladığı sempatiyi silip atmak için yeterli olur. Artık donanım ürünlerinin benzer mimarilerle ve yeni isimlerle piyasada olması sinirime dokunur oldu. Intel'in CPU larda FSB den QPI a geçiş haberini aldığımda "bir şeyler kıpırdanmaya başladı sanki" dedim ama... Ne SSD ler amatör kullanıcılara kadar inebildi, ne HDMI çıkışları bir işe yarıyor. Benim donanım piyasasında beklediğim artık yüksek performans değil; yeni teknoloji, küçük boyut, düşük güç tüketimi, daha fazla işlevsellik, daha geniş uyumluluk portföyü ve daha düşük maliyet gibi özellikler. Daha DDR3 belleklerin gecikme zamanları acınacak haldeyken, DDR4 ün adını daha ATI'nin fiyaskoyla sonuçlanan bir iki denemesinde duyabilmişken, ekran kartlarında akıbetini bilmediğimiz DDR5 bellekleri kullanmak da tarifsiz bir açlıktan ibaret olsagerek. Rekabet kaliteyi artırır diyoruz da... Kaliteden ziyade çılgınlık artıyor sanki. GPU lar 40 nm yi gördü, ama baskılı devreler boyuna büyüyor ne hikmetse. Yakında bilgisayar masalarının boyutlarına da bir ayar çekmek gerekicek :D Her masaya da Full Tower kasa sığdırılamaz ki ? :D

Çığrından çıkacak bir şey yok zaten bu kartların ekimde gelmesi muhtemeldi,6 ay oldu 5 serisi çıkalı ve yılda bir seri iki firmanında adetidir,Aslında ikiside birbirine cevap vermek için kasmıyor,adamların yol haritaları yılın başından belli,ATI nvidia ya NVidia atiye göre üretim yapmıyor...SSD ler DDR2 çip üretimine paralel olarak ucuzluyor 60 gb 700 lira iken şu an 320 lira gibi bir fiyata alınabiliyor(yurtdışı fiyatları),2 sene sonra sistem diski olarak kullanıcıların bir çoğu 100 lira verek bu diskleri kullanacak...HDMI çıkışı gayet işe yarıyor sanırım siz daha kullanamadınız,ben PC mide PS3 üde hdmi ile kullanıyorum gayet memnunum..Küçük boyutlu,performansı son kullanıcıya yetecek çok fazla cihaz var,son örnek iPad 4 nisanda çıkıyor,parası çok olana tabi,onunda ucuzu yok..DDR4 ün GPU ile alışverişinden kaynaklanan bir sıkıntıdan dolayı DDR5 e geçildi aynı RDRAM gibi bir hazin son,keyfi geçiş yapılmadı...5770,4870den küçük,9800 gtden küçük,gtx260dan küçük ve daha performanslı,yani olayları baktıgınız açıdan görürsünüz,ortada içler acısı bir durum yok,adamlarda ayak diretmiyor alacaksınız diye...

• amd ati nin direksiyonundaki frenle ilişiğini kesmiş cokta guzel olmuş bu yol haritası degıl yıldız harıtası gıbı
  • nvıdıanın dx 11 çözümlerine karşı artık eski kartlarını cilalayıp satamıyacağaının farkında ati çünkü artık sınırda kartların gpu hızı ve ram hızları

nvıdıa şuan 1-0 önde sıfırdan bir mimari ile giriş yapdı gtx 480 gpsunun 900mhz gpu 5ghz ram hızı ile çok işler yapcağını düşünüyorum ati artık PhysXe nasıl gerçekci bir karşılık vercek hala bekliyoruz havoku intel satın aldı amdnin yaptığı en büyük yanlış havoku satın almalıydı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demircibu -- 2 Nisan 2010; 0:55:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

nvıdıanın dx 11 çözümlerine karşı artık eksi kartlarını cilalayıp satamıyacağaının farkında ati çünkü artık sınırda kartların gpu hızı ve ram hızları

nvıdıa şuan 1-0 önde sıfırdan bir mimari ile giriş yapdı gtx 480 gpsunun 900mhz gpu 5ghz ram hızı ile çok işler yapcağını düşünüyorum

Kartın harcadığı güç çok fazla olduğundan kartın tüm özelliklerinin içine ediyor

tekra söylüyorum GTX 470/480 nin sorunu performans değil kesinlikle harcadığı güçtür

--------------------------

Firmalar artık kriz ortamında daha az işçi çalıştırıp daha az malzemeyle ( az stok ) uygun zamanda ( ati - nvidia anlaşmalı ) daha yüksek fiyata kart satmak

Bundan sonra iki firmada aynı anda kart çıkartmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 2 Nisan 2010; 1:23:12 >

• quote:

mevcut ekran kartlarındaki SIMD (Single Instruction, Multiple Data Parallelism) yani çoklu veri paralelliği sağlayan tek çevrimli komutl tasarımı yerine MIMD (Multiple Instruction, Multiple Data Parallelism) yani çoklu veri paralelliği sağlayan çok çevrimli komutlara geçmeyi planlıyor ancak belirttiğimiz gibi bu bilgi henüz doğrulanmış değil.

işte bilgisayar mimarisi derslerinden aşina olduğum bir konu

eğer bu komut seti upgrade ini başarabilirse ortaya cok dehset sonuclar cikabilir
  • 32nm AMD x4 + HD6000 e geçerim 2011de. 40nm GPU ve 45nm işlemcim ile gayet bahtiyarım, hatta berhudarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: showstopper41

32nm AMD x4 + HD6000 e geçerim 2011de. 40nm GPU ve 45nm işlemcim ile gayet bahtiyarım, hatta berhudarım.

AMD X6 32nm + HD6000 28 nm Gelecek. 2011 Yılında sonra piyasa çıkacak.
  • Bir kaynakta CPU'nun 32 nm'yi es geçip 28nm ile geleceğini okumuştum
  • quote:

Orijinalden alıntı: donyali61

Bu ne hız yaa benim 5850nin taksitleri bitmeden 6000 serisi gelecek.

Zaten 5000 serisinden önce belirtmişlerdi 6000 serisini de 2010 için planlıyoruz diye.
  • Bizim ekran kartları eski oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: renklem

Bir kaynakta CPU'nun 32 nm'yi es geçip 28nm ile geleceğini okumuştum

Es geçmedi ama şu an 32 nm İntelde bir çok işlemci mevcut
  • Yeni bi heyecan bizi bekliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

nvıdıanın dx 11 çözümlerine karşı artık eski kartlarını cilalayıp satamıyacağaının farkında ati çünkü artık sınırda kartların gpu hızı ve ram hızları

nvıdıa şuan 1-0 önde sıfırdan bir mimari ile giriş yapdı gtx 480 gpsunun 900mhz gpu 5ghz ram hızı ile çok işler yapcağını düşünüyorum ati artık PhysXe nasıl gerçekci bir karşılık vercek hala bekliyoruz havoku intel satın aldı amdnin yaptığı en büyük yanlış havoku satın almalıydı...

benim bildiğim fermi 0 dan tasarlanmış bir mimari değil,sadece eski mimariye kıyasla üstünde çok fazla değişiklik yapılmış,yüksek modifiyeli bi mimari
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.