Şimdi Ara

AMD, GTX 580 hakkında konuştu: HD 5970 hâlâ kral! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
0
Favori
18.403
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,

Simdi tabloya tekrar bakalim;

- Q3 2010'da 33.68 milyon ekran karti satilmis.
    - Bir onceki ceyrege gore %3.34 oraninda pazar daralmis.
    - Yani Q2 de 34.84 milyon ekran karti satilmis.
    - Q2 icin de ayni oranda daralma dusunursek, 36 milyon ekran karti da Q1 de satilmis olsun.

Kabaca 2010'da ilk 3 ceyrekte toplam 105 milyon ekran karti satilmis, diyelim bunun %50'si (Q1 ve Q2'yi oranlarsak aslinda daha az da oyle kabul edelim) AMD'nin, yani toplam 52.5 milyon ekran karti.

AMD'de diyorki ben 25 milyon DX11 ekran karti sattim, %90 pazar payim var.

Bu da demektirki toplam DX11 pazari 27.5 milyon ekran karti.

Yani, 105 - 27.5 = 77.5 milyon ekran karti DX11 degil.

Buradan cikan sonuc NVIDIA 2.5 milyon DX11 ekran karti satti, 50 milyon DX11 olmayan ekran karti satti.

AMD Q2'de ise 16 milyon DX11 ekran karti sattigini aciklamisti.

Toplamda %51 - %49 pazar payina bakinca, simdi AMD DX11 ile basarili mi olmus oluyor siz cevap verin?

Bu sonuca gore ya tuketici DX11 bile olmamasina ragmen NVIDIA'yi seciyor, ya da AMD'nin acikladigi %90 hayal urunu...

Evet, 1 sene icinde pazar payini %10 arttirmasi AMD icin buyuk basari ama acikladigi oran dogru ise DX11 pazarini (pazar payi demiyorum) buyutememis olmasi da buyuk basarisizlik!

Tesekkurler,

Hicks

Arkadaş %90 pazar payının neye göre belirlendiğini gayet güzel açıklamış. Örnek vermek gerekirse varsayalım iki firma da 100'er milyon kart sattı ve kartların satışı yine varsayımsal olarak şöyle:

Örnekten de görüleceği gibi aslında iki firma da aynı sayıda kart satmış ve pazar payları aynı. Ama burada AMD işin cinliğine kaçarak sadece DX11 ekran kartlarına göre pazar payı değerlendirmesi yapıyor.

/>

• Gerçekten buradaki üyelerin Nvidia ve ATI firmalarını çekiştirmesini anlamıyorum bu adamlar , size 1 sene öncesine kadar 900 liraya sattıkları GTX285 , HD4870X2 gibi kartlardan daha güçlü daha yenilige sahip GTX460 ve HD6870 gibi kartları 400 - 450 lirasında bir fiyata sunuyor ve hala bu firmalar beğenilmiyor yok ati iyi yok nvidia mükemmel , yok cuda ne işe yarar yok eyefinity ne işe yarar ne kadar entresan tipler var bu forumda cidden çözemiyorum
  • Yorum yapmıcaksan niye çıktın oraya.
  • quote:

Merhaba,

- Q2 icin de ayni oranda daralma dusunursek, 36 milyon ekran karti da Q1 de satilmis olsun.

Kabaca 2010'da ilk 3 ceyrekte toplam 105 milyon ekran karti satilmis, diyelim bunun %50'si (Q1 ve Q2'yi oranlarsak aslinda daha az da oyle kabul edelim) AMD'nin, yani toplam 52.5 milyon ekran karti.

Buradan cikan sonuc NVIDIA 2.5 milyon DX11 ekran karti satti, 50 milyon DX11 olmayan ekran karti satti.

Toplamda %51 - %49 pazar payina bakinca, simdi AMD DX11 ile basarili mi olmus oluyor siz cevap verin?

Bu sonuca gore ya tuketici DX11 bile olmamasina ragmen NVIDIA'yi seciyor, ya da AMD'nin acikladigi %90 hayal urunu...

Evet, 1 sene icinde pazar payini %10 arttirmasi AMD icin buyuk basari ama acikladigi oran dogru ise DX11 pazarini (pazar payi demiyorum) buyutememis olmasi da buyuk basarisizlik!

Tesekkurler,

Hicks

amacim tartismak degil.. ben sadece bir noktadan bahsediyorum.. burda ekran karti demissiniz ama Nvidia ve Intel sadece ekran karti satmiyorlar.. ayrica yonga da satiyorlar.. o sebepten daha onceki mesajim da dx11 destekleyen "yonga" dedim..

quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

quote:

Merhaba,

DX11 pazar payi diye birsey yoktur, boyle acaip acaip gostergeleri nasil uyduruyorlar anlamiyorum? Boyle birsey var mi yahu, DX11 pazar payi!

Pazar butundur ve payin bellidir, zaman dilimine ve urunun segmentine gore pay belirlenir, aciklanir. Asagidaki gibi:

Dx11 destekleyen yongalarin pazar payini kastediyorum..

Bu arada Nvidia'nin ekran kartlarinda 4XX serisine baslayana kadar DX11 destegi yok.. 2XX serisi DX10...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 25 Kasım 2010; 14:26:34 >

• quote:

Merhaba,

Tesekkurler,

Hicks

nvidianın dx 10 kart satması bence çok ayrı bir olay.Çünkü günümüzde artık dx11 standartı yaygınlaşıyor.Atinin az sayıda dx10 kart satmasıda bir başka ilginçlik.

Ürün gamına baktığımızda dx10da 280 leri 8000 serisini görüyoruz.Bu kartların satılması bence büyük başarı ama insanlarda niye gider alır (gerçi ihtiyaçları nasıl acaba oda önemli).
    Bu rakam acaba onboarddanmı oluyor?

Ati tarafında ise durum 5750-70 5830-5850-5870-5970-6850-6870 şeklinde.5850 başarılı oldu.5970 in satışlardaki payı önemli değil.Yani 5850-5770 çok büyük miktarlarda satılmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

amacim tartismak degil.. ben sadece bir noktadan bahsediyorum.. burda ekran karti demissiniz ama Nvidia ve Intel sadece ekran karti satmiyorlar.. ayrica yonga da satiyorlar.. o sebepten daha onceki mesajim da dx11 destekleyen "yonga" dedim..

Merhaba,

Tabloya gore ve Sasa'nin aciklamalarina gore degerler yonga icin degil "ekran karti" icin... Zaten yonga olsa o tabloda Intel de olurdu, ve tek basina %50 paya sahip olurdu...

Tesekkurler,

Hicks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 25 Kasım 2010; 14:44:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EMRES754

nvidianın dx 10 kart satması bence çok ayrı bir olay.Çünkü günümüzde artık dx11 standartı yaygınlaşıyor.Atinin az sayıda dx10 kart satmasıda bir başka ilginçlik.

Ürün gamına baktığımızda dx10da 280 leri 8000 serisini görüyoruz.Bu kartların satılması bence büyük başarı ama insanlarda niye gider alır (gerçi ihtiyaçları nasıl acaba oda önemli).

Ati tarafında ise durum 5750-70 5830-5850-5870-5970-6850-6870 şeklinde.5850 başarılı oldu.5970 in satışlardaki payı önemli değil.Yani 5850-5770 çok büyük miktarlarda satılmış.

Bir ara Nvidia ve AMD icin ekran karti yongasi ve onboard chip'i ureten firmanin asiri yuklenmesinden dolayi, uretim sirasina girmek zorunda kalmislardi ve bir cok yonga az sayida uretildi.. Bu sebeple piyasada ATI'ye ait DX10 kartlari bulmak zor. Az sayida uretilmis olmalarindan dolayi... Hala cok sayida Windows XP kullanicisi var. Bu kullanicilarin cogunlugu ekonomik bilgisayarlar tercih ettiklerinden 9XXX ve 2xx serisi Nvidia kartlari almak zorunda kaliyorlar ama benzer fiyatlarda 4xxx ve 5xxx serisi AMD ekran kartlarini tercih edenler de mevcut..

Cok daha ilginci 5550 AMD ekran kartlari da yeniden isimlendirilmeyle 6XXX serisine dahil edildiler.. gecenlerde haberini gormustum..

Insanlarin aklinda su soru var, DX11'e cok ihtiyac var mi? DX10'un DX11'den eksikleri nelerdir?

• quote:

Merhaba,

Tabloya dikkat ederseniz "Graphics Cards Market Overview" yaziyor yani on-board'lar dahil olamaz, zaten dahil olsa tabloda %50 payla Intel'de olmaliydi.

Iste butun bunlarda bir terslik var, ya ben yanlis yorumluyorum, birseyleri atliyorum ya da AMD'nin soyledigi rakamlar abarti...

Tesekkurler,

Hicks

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 25 Kasım 2010; 15:00:13 >
  • quote:

quote:

Merhaba,

Tabloya dikkat ederseniz "Graphics Cards Market Overview" yaziyor yani on-board'lar dahil olamaz, zaten dahil olsa tabloda %50 payla Intel'de olmaliydi.

Iste butun bunlarda bir terslik var, ya ben yanlis yorumluyorum, birseyleri atliyorum ya da AMD'nin soyledigi rakamlar abarti...

Tesekkurler,

Hicks

Mobil piyasasında da çok satış yaptılar Nvida DX11 kart çıkarmakta gecikince. Bir ay önce galiba Steam'de yapılan ankette oyuncular arasında çoğunluk
    hala Nvidia'nındı ama burada GTX200 serisi dışında GTS250 8800GT gibi kartlarda dahildir diye düşünüyorum bu da Nvidia'nın gecikmeye rağmen birinci tercih olduğunu gösteriyor. İşlemcide İntel açık ara öndeydi ama AMD işlemilerde son dönemde artış olduğu yazıyordu bu da AMD açısından işlemcide giderek daha başarılı olacağının göstergesi. AMD'ye değil ATI'ye ve Catalyst'e karşıyım ben. AMD ATI'yı satın aldığında Nvidia gibi gerekirse 1 yıl kart üretmemeliydi ve Catalyst denen belayı da yok etmeliydi. ATI logosunu kulanmamak pek birşey değiştirmedi. Nvidia'nın da bir dönem Intel'le olan savaşında belirttiği gibi CPU ayrı iş GPU ayrı iş. Bir diğerinin yolundan giderek diğerini üretmek pek başarılı olmuyor galiba .Bu arada sistem değiştirmiyorum hala LGA775 ve C2Duo kullanıyorum. Sandy Bridge daha çıkmadan şu anda Intelin biraz da reklam gücünün etkisiyle popüler ama Fusion'u daha çok merak ediyorum açıkçası.

Yine GPU konusuna dönersek başarılı sayılan 5800 serisinin bugün sıfır fiyatlarına bakıyorum bir de forumda neredeyse GTX260 fiyatına yaklaşan ikinci el fiyatlarına bakıyorum. Zotac GTX260^2 kullandım yaklaşık 11 ay 350'ye sıfır alıp burada 230'a sattım hala kullansam 200 TL'ye havada gider HD4870 gibi ikinci efsane olacak kadar başarılı bir kart bile GTS250'yi yakaladı nerdeyse ikinci elde. Ben 130 liraya Palit 8800GT satıp almıştım GTX260'ı 8800GT hala 100 lira altına inmedi. İşte yıllardır bundan dolayı 9800 pro'dan beri ATI kart kullanmıyorum. 5970'in fiyatı ikinci elde GTX480'i yakaladı GTX295'i de yakalar bir ay içinde. Oynarken donar ama ikinci elde paraşütsüz iner.

41 yaşındayım 1994 yılında ilk bilgisayarım 386dx40'dan beri kendi sistemimi kendim kurarım yukarıda son bir yılda kendi ürün değişimlerimi tarih ve rakamlarla özetledim ve açıkça Nvida kart kullanma taraftarı olduğumu belirttim. Şimdi ben 650 Liraya sıfır alıp 11 ay HD5850 kullanıp 300 liraya satmadığım için Fanboy mu oluyorum yoksa market koşullarını kabul edip o günkü koşullarda DX11 oyun piyasada yeteri kadar olmadığından kendi çıkarım için bu pahalı hobimin finansmanında en iyi seçenekleri mi değerlendiriyorum.

Ek olarak sadece GTX 260 alırken 20 lira daha ucuza 4870 alacaktım son anda karar değiştirdim ama iyi bir kartın hakkını vereyim, ikinci elde 20 lira daha fazla zarar ederdim ancak bu aslında 4870'in kullanıcı memnuniyetini ve iyi bir kart olduğunu gösteriyor ben alıp kullanmadığım halde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi setek01 -- 25 Kasım 2010; 23:55:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BehramX

quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

quote:

Orijinalden alıntı: Gümüşyaka

quote:

Orijinalden alıntı: sadtneverdie

ohooo forumu çoluk çocuk basmış. pazarın %90 ına sahiplermiş. he canım öyle zaten piyasada gtx460 ve gts450 diye kartlarda yok. %90 kaç ay öncesinin oranı acaba?

arkadaş öncelikle bu çoluk çocuk hitabetini beğenmedim.ne beni tanırsın ne de ben seni.
    donanım haber ciddi işler yapar neticede konukta sıradan biri değil.amd adına yetki sahibi birisi.elinde rakamsal veriler olmasa konuşurmu zannediyorsun veya bu iddası gerçek olmasa donanım haber bu söyleşiyi yayınlar mı?dediği rakamlar dx11 kullanan tüm serilerin dünya üzerinde satış rakamları belli bir zaman dilimini kapsamıyor.ben kimsenin avukatı da değilim sonra konu bu söyleşi üzerine olduğu için yorum yaptım sadece

çoluk çocuk bölümüne niye alındın güzel kardeşim? yarası olan gocunsun. çocukça yorumalr yapıyorsan sende alın. medya manipule aracıdır. nasıl bir terörist adam öldürürken hak savunur gibi gösteriliyorsa bu adamlar da aslında asla ulaşamadığımız rakamlarla oynayarak gayet güzel adam kandırabilirler. bu sadece amd için geçerli değil ama kalkıp gtx580 e laf eden adamı da kimse savunmasın. gtx580 başarılı bir karttır buna karşı çıkan adamı da kaale almam. 5970 dır diyen adamı da umursamam. ama kalkıp çift gpu lu karta karşı 5970 diyene tepkimi gösteririm. gtx580 tek gpu lu bir karttır bu adam da 5870 hala iyidir diyemediği ve nvidia gf100 de hatalar yapıp çift gpu çıkartmadığı için sadece 5970 den söz edebilir. bugün yurtdışında biri 5970 i alır gtx580 mi? onurcan bu arada çoluk çocuk bölümüne rahatlıkla alınabilirsin. aramızda 10 yaş olunca bana çoluk çocuk oluyorsun forever amd forever nvidia diyen biri 40 yaşında bile olsa kafa olarak çocuk kalmış sayacağım için onlarda alınabilir.

Sen git gtx580 ile tavada yumurta pişir çoluk cocuk dediklerin burada 20 30 yaşlarında adamdır sen ilk önce forumlarda nasıl yazı yazılacağını öğrende gel.

Bak bu arkadaş çoluk çocuk denmesine hiç alınmaz çünkü forumda nvidia ve inteli övmekten başka işi yok. Yazdılarına ciddiye almayıp tamam deyip geçeceksin. Yoksa çemkirir durur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gambit2

Aynen öyle valla Nvidia 580'i çıkardığında ATi'de 6970 yada 6990 serisini çıkarır olur biter Nvidia'mış önce güç sorununu çözsün Nvidia GTX 460 OC ile 500 W'a vuruyor nedir bu böyle ....

nedense tartışmaları keyifle okuyorum baya öğretici oluyor, ama bu yorum dağıttı ortalığı
  • quote:

Orijinalden alıntı: NECROCYBER

amd kendini kandırsın çift gpuyla..
  • Amd kendisini kandırsın çift gpu ile ;

Nvidia zamanında 7950-295 diye bir kart üretmemişmiydi .Kullanırken kral kart oluyor ati yapınca tüh kaka oldu.

Efendim bir diğer epic fail ise 460 ın overclock ile 500 watt olması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.E.B Sup -- 27 Kasım 2010; 12:01:01 >
  • AMD hiç bir zaman çift gpuyla rakip olacak tek gpulu kart cıkarmadığından böyle kendini avutur ancak

ha bak biraz x1950xtx 7950gx2 den daha iyi bir karttı sonradan bu şekilde kartlar göremedik atiden ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NecroCyber-777 -- 27 Kasım 2010; 19:49:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: NECROCYBER
    AMD hiç bir zaman çift gpuyla rakip olacak tek gpulu kart cıkarmadığından böyle kendini avutur ancak

Çok geriye gitmeye gerek yok, daha geçen sene bu aylarda çıkan 5870 çift GPU'lu 295'e kafa tutuyordu. 3-5 oyunda da geçmesine rağmen genelinde çok az farkla gerisinde kalıyordu. Hatta geçen seneki 5870-295 ikilisinin şu anki 5970-580'le aynı durumda olduğunu söyleyebilirim.
  • tabii o da olabilir ama bana pek kafa tuttu gibi gelmedi. Hatta gtx480 tek başına epey kafa tuttu gtx295e ama ati den ben daha fazlasınuı beklerdim.7950gx2-x1950xtx olayında gibi bir kafa tutma dönemleri
  • ati nvidia fanı değilim ne kadar fan varmış hd5970 en hızlı tek kart gtx480 çıkardı nvidia ondan sonra hd5970den sonra çıkardı

1 sene sonrada gtx580 ama bir sene once çıkan hd5970 den bile yavas fiyatı da dustu hd5970 in ben sahsen bir ekran kartına 500 usd ustu vericek olsam hd5970 alırım tr fiyatı evet daha pahalı sıfır 800 tl ye iki kartta bulunabiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Master_Evil

quote:

Orijinalden alıntı: Gambit2

Aynen öyle valla Nvidia 580'i çıkardığında ATi'de 6970 yada 6990 serisini çıkarır olur biter Nvidia'mış önce güç sorununu çözsün Nvidia GTX 460 OC ile 500 W'a vuruyor nedir bu böyle ....

nedense tartışmaları keyifle okuyorum baya öğretici oluyor, ama bu yorum dağıttı ortalığı

tamamen atmasyon gtx 460 ı 1000 mhz gpu o.c ile 460 watt psu lu pcde kullandım hemde işlmeci overclocklu iken

• ATI Nvidia kavgasi almış başını gidiyor yine bırakalımda firmalar düşünsün kartları iyimi kötümü biz fiyat performans hangisindeyse onu alalım çokta umurumda ati nın nvidia nın kartı fiyatı performansı önemli benim için isterse markası ABC^123 olsun iyi olan kazansın
  • Her zaman piyasada ilk lider olan ati/amd dir bu genelde böyle olur...
    Bazı durumlar hariç.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.