Şimdi Ara

AMD CrossFire teknolojisini terk ediyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
45
Cevap
0
Favori
1.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Neden tamamen terk edildiğini çok anlayamadım ben. Kullanıcıların muhtemelen %5'inden fazlasına hitap etmediğinin farkındayım. Muhtemelen harcanan geliştirme bütçesinin karşılığını da alamadılar. Lakin şu an 1080Ti ile bile 4K'da minimum 60FPS olacak şekilde her oyun oynanamazken çoklu ekran kartı kullanımına sınır gelmemeli diye düşünüyorum. Kaldı ki 2 ya da 3 monitör ile oyun oynayanlar var. Bu kuruluma sahip kişilere tek 1080Ti bile yetersiz geliyor. Hele AMD'nin şu an bu segmentte bir kartı yokken bunu yapması iyice garip geldi.

Dediğim gibi sebebi tam kestiremiyorum ama bu bize ileride ürün gamının üste doğru genişleyeceğini de mesaj veriyor olabilir. Öbür türlü ekstrem sistem kurmak isteyenler için çok ciddi limitler olacaktır. 3 adet 2K veya 2 adet 4K monitör besleyebilecek bir sistem kurulamayacak. Bu da hem kendilerine hem de iş ortakları olan monitör üreten firmalara zarar verir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Alper#

Acaba AMD, iki tane Vega 64'ü tek PCB'ye basıp, soba işine mi girecek

O karttan iki tane takip arada borek pisirir bizim valide. :D
  • 100 kişiden kaçı sli/crossfire yapıyor Allah aşkına? Bu teknolojiler bugün rafa kalksa (endüstriyel için hariç) kimsenin üzüleceğini düşünmüyorum. Her zaman tek gpu ve en hızlı gpu alınmalı bu çok basit.

• haberdeki görsel de tam 4890'lar, Q6600'ler dönemi ;)

• Zaten cf yada sli sistemler her oyunda çalışmıyor yada verim vermiyordu iyi oldu artık her sene hd6990 hd7990 R9 295x2 Fury x2 gibi kartlardan görmekten bıkmıştık zaten

Artık adam akıllı tek gpulu kart yapmaya odaklanmaları lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crysef -- 3 Ağustos 2017; 15:12:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Vay be nvidia sli desteğini 2 kartla sınırlandırınca forum yerinden oynamıştı her nvidia haberinde bile gömüyorlardı. Forum iki yüzlülükte çığır açtı.

Şimdi bir tane Rx 480 ekran kartı alan arkadaşı düşünelim, aradan 1 sene geçince fiyatları dibe çakılan ikinci el bir Rx 480 daha alıp çoğu oyunda Gtx 1080 performansı yakalıyor, ayrıca Gtx 1080'den daha düşük fiyata. Bana bunun nesi mantıksız bir söyler misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

çift gpulu kartları göremez olduk.amd'nin hd 7990'ı o zamanlar piyasada açık ara en sağlam karttı.sli veya crossfire dan daha iyi performans veriyorlardı.

7990 Amd adına ciddi rezaletti. İlk önce 2012 ilk yarısı dediler. Kepler'e karşı tutmayacağını anlayınca ertelediler, ertelediler. Baktılar ki Kepler'in verimliliği ile yarışamayacaklar, o zaman ortaklara izin verdiler. Birkaç firma 3 fanlı, 3 slotluk, su soğutmalı falan modeller yaptı. Hepsi de 690'ın gerisinde kaldı. Aradan 1 yıl geçtikten sonra, 7990'ı Amd sundu ama o da 690'ın gerisinde kalıyordu. Hatta birçok yerde ilk Titan'ın da gerisinde kalıyordu. Tabi bir de o sıralar Amd kartların akıcılık sorunu falan ortaya çıkmıştı. 7990 için özel sürücü hazırlamışlardı da aylar aylar sonra sunmuşlardı. 7990 baştan sona rezaletti.

Çift gpulu kart işi son birkaç yıldır zaten ölmeye yüz tutmuştu. Nvidia zaten pek oralı olmuyor. Bu işi çıkaran Amd idi ve ilerletmeye çalıştı. Ancak gcn mimarisi ile verimlilik sorunları yaşayınca gitgide eli zayıfladı. Önce 7990 rezaleti, ardından 295x2 gariplikleri (su + hava soğutma ile 100c'nin üzerinde çalışan ilk kart), sonra Pro Duo'nun yalan oluşu derken, bu nesilde Amd de girişmedi.

Çift kart işi ise başından beri yalandı. Zamanında 9600'le ben de yapmıştım, berbat deneyimdi. Nvidia'nın zaten pek gönlü de yoktu. Amd de ufak ufak çekiyor elini.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

quote:

Orijinalden alıntı: mehmedaltair

Vay be nvidia sli desteğini 2 kartla sınırlandırınca forum yerinden oynamıştı her nvidia haberinde bile gömüyorlardı. Forum iki yüzlülükte çığır açtı.

Şimdi bir tane Rx 480 ekran kartı alan arkadaşı düşünelim, aradan 1 sene geçince fiyatları dibe çakılan ikinci el bir Rx 480 daha alıp çoğu oyunda Gtx 1080 performansı yakalıyor, ayrıca Gtx 1080'den daha düşük fiyata. Bana bunun nesi mantıksız bir söyler misin?

1080 performansıymış.

He yavrum he...

• quote:

Orijinalden alıntı: mamad

quote:

çift gpulu kartları göremez olduk.amd'nin hd 7990'ı o zamanlar piyasada açık ara en sağlam karttı.sli veya crossfire dan daha iyi performans veriyorlardı.

7990 Amd adına ciddi rezaletti. İlk önce 2012 ilk yarısı dediler. Kepler'e karşı tutmayacağını anlayınca ertelediler, ertelediler. Baktılar ki Kepler'in verimliliği ile yarışamayacaklar, o zaman ortaklara izin verdiler. Birkaç firma 3 fanlı, 3 slotluk, su soğutmalı falan modeller yaptı. Hepsi de 690'ın gerisinde kaldı. Aradan 1 yıl geçtikten sonra, 7990'ı Amd sundu ama o da 690'ın gerisinde kalıyordu. Hatta birçok yerde ilk Titan'ın da gerisinde kalıyordu. Tabi bir de o sıralar Amd kartların akıcılık sorunu falan ortaya çıkmıştı. 7990 için özel sürücü hazırlamışlardı da aylar aylar sonra sunmuşlardı. 7990 baştan sona rezaletti.

Çift gpulu kart işi son birkaç yıldır zaten ölmeye yüz tutmuştu. Nvidia zaten pek oralı olmuyor. Bu işi çıkaran Amd idi ve ilerletmeye çalıştı. Ancak gcn mimarisi ile verimlilik sorunları yaşayınca gitgide eli zayıfladı. Önce 7990 rezaleti, ardından 295x2 gariplikleri (su + hava soğutma ile 100c'nin üzerinde çalışan ilk kart), sonra Pro Duo'nun yalan oluşu derken, bu nesilde Amd de girişmedi.

Çift kart işi ise başından beri yalandı. Zamanında 9600'le ben de yapmıştım, berbat deneyimdi. Nvidia'nın zaten pek gönlü de yoktu. Amd de ufak ufak çekiyor elini.

7990 rakibi olan 690'dan %13 daha fazla perfonmans veriyordu.
    Nvidia ondan sonra çift gpu kart çıkartmayı bıraktı.

• quote:

7990 rezalet bir karttı, aşırı güç tüketimi, ısınma,oyunlarda optimizasyon sorunları,2. kartı bazen algılamama sorunları vb diye uzar gider sorunları. Çift gpu'lu kartlar tamamen gereksiz bence, adamı kanser eder sorunları
  • Sli ve crossfire dönemi bitip aşırı güçlü tek gpular dönemi başlamıştı.1080ti gibi bir karttan %30-40 performanslı tek çekirdek bir kart artık 4k 60fps yi standart haline getirebilir.Haliyle 4000 lira olan tek çekirdekli aşırı güçlü ekran kartları dönemine hoşgeldiniz.
  • mamad kullanıcısına yanıt
    Selamlar.

Bir konuda gorusunuzu almak istiyorum;

Orta ve alt seviyedeki coklu ekran karti kurulumlarina bende karsiyim buraya kadar hemfikiriz. 1060 larla yada rx480 lerle sli/cf kurup 1080ti hayali kurmak banada cok akillica gelmiyor cunku. Duz mantikla bakarsak 1080ti performansi istiyorsan gider 1080ti alirsin niye dolayli yoldan gidiyoruz.

Danismak istedigim konuya gelir isek, 1080ti uzeri bir performans ( bugune gore konusuyorum 2080ti 3080ti adina ne derseniz deyin) isteniyorsa burada son kullanicinin alternatifi nedir? Madem coklu ekran kartlarinin destegini kesiyor firmalar buna alternatif sunmalari gerekmezmi? Yada alternatif varmi?

• CIZIK kullanıcısına yanıt
    İyi de madenciler cf ya da sli kurulum yapmıyor ki.
  • quote:

quote:

https://www.donanimhaber.com/ekran-karti/haberleri/AMD-Radeon-HD-7990-video-inceleme-En-hizli-ekran-karti-test-masamizda.htm

kesinlikle aynı karttan bahsetmiyoruz.titan tokat manyağı yapmış ve yük altında 83 dereceleri falan görmüş.görevimiz mars videosundan hatırlarım bu kartı,çıktığı zaman açık ara en iyisiydi

• quote:

Orijinalden alıntı: Rocky Balboa®

quote:

7990 rezalet bir karttı, aşırı güç tüketimi, ısınma,oyunlarda optimizasyon sorunları,2. kartı bazen algılamama sorunları vb diye uzar gider sorunları. Çift gpu'lu kartlar tamamen gereksiz bence, adamı kanser eder sorunları

https://www.donanimhaber.com/ekran-karti/haberleri/AMD-Radeon-HD-7990-video-inceleme-En-hizli-ekran-karti-test-masamizda.htm

tekrar izle ve hatırla

• quote:

Orijinalden alıntı: woundedknee

quote:

quote:

7990 rakibi olan 690'dan %13 daha fazla perfonmans veriyordu.
    Nvidia ondan sonra çift gpu kart çıkartmayı bıraktı.

DİKKAAAAATTT!!!

Bu arada şunu da itiraf edeyim, Titan Z'yi aslında rahmetli dedem çıkardı piyasaya.

Azcık bir şeyler bilin de konuşsun bari.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 3 Ağustos 2017; 21:41:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

Selamlar.

Orta ve alt seviyedeki coklu ekran karti kurulumlarina bende karsiyim buraya kadar hemfikiriz. 1060 larla yada rx480 lerle sli/cf kurup 1080ti hayali kurmak banada cok akillica gelmiyor cunku. Duz mantikla bakarsak 1080ti performansi istiyorsan gider 1080ti alirsin niye dolayli yoldan gidiyoruz.

Danismak istedigim konuya gelir isek, 1080ti uzeri bir performans ( bugune gore konusuyorum 2080ti 3080ti adina ne derseniz deyin) isteniyorsa burada son kullanicinin alternatifi nedir? Madem coklu ekran kartlarinin destegini kesiyor firmalar buna alternatif sunmalari gerekmezmi? Yada alternatif varmi?

Normalde olması gereken, dönemin en güçlü kartı ile tüm oyunların sorunsuz çalışmasıdır. Eskiden böyle bir şey vardı. Artık pek yok. Çünkü adam gibi kod yazan oyun firması kalmadı. Konsol için sorunsuz olup pcde rezalet performans gösteren oyunlar türedi. Hem de konsolların birkaç katı donanım gücüne sahipken pcler. Aslında şuanki konsollarda düzgün çalışan tüm oyunlar 1080ti'da 4k+60 fps çalışmalı. Çünkü bu güç var. Bunun da ötesi şuan için ne kadar gerekli tartışılır. 4kıin bile gerekliliği tartışılıyor hala. Yani iş artık gpuda değil, oyun yapımcılarında. Ayrıca çok kartlı kurulum işi bitmedi, azaldı ve zamanla bitecek. Çünkü hiçbir zaman istenen noktaya gelmedi, geleceği de yok. Böyle bir karar alınması garip değil.

• mamad kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler.

Cok uzun suredir iki kartli sistemler kullandim/kullaniyorum. Son olarak volta mimarisinde 4k 144hz olayini gorup, duracak yada devam edecegim. Tek kartin maliyet ve stabilite olayini biliyorum ama sonucta aranilan performansi vermedigi icin bizi bu tur kurulumlara itiyor. Zamanla cikacak olan teknoloji tek kartta tatmin edici sonuclara ulasirsa dediginiz gibi coklu kurulumada gerek kalmaz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: xdeliruzgar

Selamlar.

Normalde olması gereken, dönemin en güçlü kartı ile tüm oyunların sorunsuz çalışmasıdır. Eskiden böyle bir şey vardı. Artık pek yok. Çünkü adam gibi kod yazan oyun firması kalmadı. Konsol için sorunsuz olup pcde rezalet performans gösteren oyunlar türedi. Hem de konsolların birkaç katı donanım gücüne sahipken pcler. Aslında şuanki konsollarda düzgün çalışan tüm oyunlar 1080ti'da 4k+60 fps çalışmalı. Çünkü bu güç var. Bunun da ötesi şuan için ne kadar gerekli tartışılır. 4kıin bile gerekliliği tartışılıyor hala. Yani iş artık gpuda değil, oyun yapımcılarında. Ayrıca çok kartlı kurulum işi bitmedi, azaldı ve zamanla bitecek. Çünkü hiçbir zaman istenen noktaya gelmedi, geleceği de yok. Böyle bir karar alınması garip değil.

Bilip bilmeden mi mi.
    Titan z mi.
    Bu sitenin videosu iyi izle,birşeyler kap,sallamasyon resimler komik durumda kalır.
    AMD Radeon HD 7990 video inceleme "En hızlı ekran kartı test masamızda"

[DHTUBE=https://www.donanimhaber.com/ekran-karti/haberleri/AMD-Radeon-HD-7990-video-inceleme-En-hizli-ekran-karti-test-masamizda.htm]

• Bu da ağababası 7990 kartların,ses gelsin Gtx 690'dan.
    Asus Rog Ares 2 Vs Nvidia GTX 690 Performance!
    https://www.youtube.com/watch?v=yYDvp5ejKr8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi woundedknee -- 4 Ağustos 2017; 3:14:28 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.