Şimdi Ara

Alo 155, hız sabitleyicim bozuldu duramıyorum (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
3
Favori
3.542
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bunun filmi çevrilmişti. Hatta farklı versiyonlarında.Aynı bu olayı kobra takibi dizisi de işlemişti.Geçmiş olsun.
  • kobra takibinin 1. bölümü gibi
  • Hem panik hem polisi arıyor. Garip olay. Sonradan da aramış olabilir tabi kayda geçirmek için durumu.. Bir çeşit kendi lehine kanıt... Gazeteci tam araştırsa netleşir... CC takılır mı takılmaz mı birşey diyemem, mümkün tabi. 40 yılda bir olacak olay, özellikle yeni sayılabilecek bir araçla... Herkes yazmış zaten boşa alıp frene basabilir diye. Olmaz olmaz ama milyonda bir olur mu olur. Tabi haberi yapan arkadaşın kattığı heyecanı bilemiyoruz.

Avustralya'da da benzer bir hikaye var... O da polisi aramış...
    http://youtu.be/odijgjryFRk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EagleWing -- 24 Temmuz 2014; 17:42:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim araç corolla mmt.hız sabitleyici var,normalde vites boşa alabiliyorsun giderken.gaza dokunmuda hız sabitlemeden çıkıyor.araçta bir sıkıntı olabilir.
  • herkesin atladığı bir mevzu var ya adam engelliyse ve ayaklarını kullanmıyorsa sadece elden aparatla idare ediyorsa aracı, aracında özel tertibat varsa ve bunlar bir arızaya sebep verdiyse
  • hızını alan arabayı fren ile durduramazsınız.

http://www.youtube.com/watch?v=FT07_JbnKWQ
  • Bir siz zekisiniz zaten adamın aklına frene basmak,el freni çekmek hiç gelmemiştir.

• Hala arabanın markasını tartışan var

Ayrıca hiç dsg araba kullanmadım ama arabanın şanzımanı ne olursa olsun boşa alma diye bişey var

• quote:

Orijinalden alıntı: Apocalypto33

Bir siz zekisiniz zaten adamın aklına frene basmak,el freni çekmek hiç gelmemiştir.

+1. Ki buna ek olarak gaz pedalı basılı kalmış gibi düşünün. Bu aracı el freni çekerek nasıl durdurmayı düşünüyorsunuz? siz el frenini ne kadar çekerseniz çekin motor tekerleğe güç vermeye devam ettiği için o araç durmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: syerturan

quote:

Orijinalden alıntı: Panthér

Hız sabitleyici istediği kadar takılı kalsın. Boşa atmak diye bir şey var...

Boşa atarsın, vites de olmayan araç istediği kadar gaz versin -ki ancak sabitlendiği/takıldığı yer kadar verir- boşta olan araç hızlanmaz ve
    fren/el freni ile yavaşlar/durdurulur. Ya arkadaş çok acemi yada başka bir durum gelişmiş ve haberde yer almıyor.

Gördüğüm kadarı ile abartı bir hasar yok. O yüzden fazla hızlı gibi değil. Hava yastıkları da açılmamış görünüyor.
    Yani! sürterek/hafif çarparak dokundurarak durmuş gibi. CC den olabilir ama bir gariplik var sanki?

*Ayrıca" hala "araç şuydu buydu" yorumu yapanlar var. Oysa! link verilmiş, demek ki bizim üyeler konuları hiç okumadan yüzeysel yorum yapıyor.
    Bu da bana yorum yapanlara fazla önem verilmemesi gerektiğini hatırlatıyor.

link verilen mesaj;http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=95116351

-ki ancak sabitlendiği/takıldığı yer kadar verir- demişsiniz de opelin bu konuda durumu farklı, diyelim ki 90 ile giderken boşa aldınız, tekrar CC tuşuna bastınız, 90 km hız yapana kadar gaz veriyor, boş viteste 90a çıkmaya çalışıyor

Buradaki durum ile çalışma prensibi arasına da fark var.

Sizin anlattığınız sistemin sorunsuz çalışması hali. Buradaki konuda sistem sorunlu yada hatalı. O yüzden boşa atarsınız ama sistem boşa attığınızı
    görmeyip CC yi devre dışı bırakmıyor ise ancak sabitlenen hız'a kadar çıkmak için sürekli gaz verir durur. Oysa gaz verse de vites de olmayan araç
    hız ve ivme kaybedeceği için -sürekli yokuş aşağı gitmiyor ise- bir süre sonra yavaşlar -ki fren var, el freni var araç durur. O arada araç hala boş yere
    gaz veriyordur o ayrı konu. Hala gaz veriyor ama durmuş ise, "duran aracın kontağı da kapatılır gaz vermeyi de keser". Olur biter.

Bu durum sistemi tamamen bilmemek ve tecrübe etmemekle alakalı. Daha sık kullanılıp varyasyonlar hakkında daha bilgili olunsa sorun yaşanmazdı.

Ben de GM'e ait AT Cruze kullanıyorum, AstraJ ile aynı düğme takımını kullanıyor;

Aracın CC tuşunu aktif edersiniz, istenilen km de sabitleme tuşuna basarsınız.
    Aracı boşa aldınız yada frene dokundunuz CC devreden çıktı.
    Tekrar aynı hıza çıkmak için (düğmeden off yapılmadı ve sıfırlanmadı ise) "son hafızadaki hız"a gitmek için butonu aşağıya, "yeni hız belirlemek" için yukarıya tıklarsınız.

Son hafızadakini seçerseniz. Araç o hıza çıkmak ve oraya gelmek için gaz verir. Gelince gazı bırakır.
    Yeni seçenek ise bulunduğunuz hız sabitler.

• QRX kullanıcısına yanıt
    Boşa atsak sonra fren/el freni yapsak?
  • Arkadaslar yeni nesil araclarda kilitlenme nedir bilmiyorsunuz heralde...
    Tum sistemler elektronik kilitlendigi zaman hicbir islev yapamiyorsunuz. Nereden biliyorum focus 3 powershift aracimiz var bir gun uzun yola yeni cikmisken seyir hizi 20-30larda arac tamamen kilitlendi arac stop ederken nasil fren sertlesirse direksiyon tas gibi olursa oyle oldu ve vites düğmeside elektronik oldugu icin oda basmiyordu ve degismiyordu. Allahtan hiz dusuktu hemen kontak kapatip birdaha actik arac kendine geldi. Yani bu durumda aracin bir cok fonksiyonu devre disi kaliyor. Bu yuzden korkudan focustaki cc yi kullanmiyoruz gerci 50 tane dugmesi var nasil aciliyor onu bile cozmesi zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi frood -- 24 Temmuz 2014; 21:01:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RevivaL

Aracı çözebilen var mı ?

bildiğimiz aveo işte ...
  • Bana çok entresan geldi. cc Hem düğmeden, hem debriyaja basınca hemde frene basınca devre dışı kalıyor. Hadi diyelim takılı kaldı devreden çıkmadı. Debriyaja basıp vitesi boşa alsa yine tamam, oda olmadı frene bassa yavaşlayabilir.
  • Bir altınızdaki mesajda gerekli cevap verilmiş sanırım. @Panthér
  • Firmaya dava acip maddi manevi tazminati almasi lazim. Iyi para alir

• Hız sabitleyici sistem ne demek bilmiyorum.Ne işe yarıyor bana da anlatır mısınız?
  • Boşa atsaydı derdim ama belli ki panik olmuş sürücü, geçmiş olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: QRX

Bir altınızdaki mesajda gerekli cevap verilmiş sanırım. @Panthér

O mesaj da "vites elektronik" olduğu için boşa atılamamış. O yüzden kontak aç-kapa dışında sonuç alınamamış.
    Bahsi geçen başka bir araç hakkında konuşulduğu için, tam anlamı ile sorularımıza karşılık olmuyor/olamıyor.
  • Gm'nin kaçıncı ölümcül hatasi bu ...

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.